ویزای کاری

حقوق بازنشستگی در گرجستان

حقوق بازنشستگی در گرجستان

اطلاع از میزان حقوق بازنشستگی در گرجستان با توجه به پیشرفت های اقتصادی این کشور مقوله ای است که از سوی علاقه مندان مورد توجه قرار می گیرد. گرجستان در شرق دریای سیاه واقع شده و گستردگی زمین های حاصلخیز در این کشور و مجاورت با دریای خزر موجب ایجاد مشاغل جدید در سال های اخیر برای جوانان آن شده است. ثبت شرکت از جمله شیوه های متداول اخذ اقامت گرجستان بوده و همچنین جمعیت 9.3 میلیون نفری گردشگرانی که در سال 2019 از جاذبه های این کشور بازدید نمودند نشانگر محبوبیت گرجستان در این زمینه می باشد. در ادامه این مقاله که با همت کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و تنظیم شده است با بیان اطلاعاتی جامع پیرامون شرایط بازنشستگی و اشتغال در گرجستان، وضعیت زندگی این قشر از جامعه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  • کارمندان حاضر در کشور گرجستان چه بخشی از دستمزد ماهیانه خود را به عنوان حق بیمه بازنشستگی پرداخت می نمایند؟
  • متوسط درآمد مشاغل و همینطور حقوق بازنشستگی اشخاص در کدام شهرهای گرجستان بالاتر می باشد؟
  • آیا اقتصاد در حال رشد گرجستان و کاهش نرخ بیکاری این کشور، دارای تاثیر مثبتی بر میزان حقوق دریافتی قشر بازنشسته داشته است؟
  • سن رسمی بازنشستگی مردان و زنان گرجستان چقدر تعیین شده است؟
  • حداقل و حداکثر میزان حقوق بازنشستگی در کشور گرجستان طی سال های اخیر چه میزان اعلام شده است؟

پیرامون شرایط کار و بازنشستگی در گرجستان

نرخ بیکاری گرجستان در سال های ابتدایی دهه حاضر بالاتر از 17% بوده و این درحالی است که هم اکنون این نرخ به نزدیک 10% کاهش یافته است؛ این امر نشان از سلامت اقتصادی گرجستان و توسعه زیرساخت های آن در زمینه های مختلف دارد. کار و زندگی در گرجستان با توجه به اعلام نیاز این کشور به تعدادی از مشاغل مخاطبان بیشتری پیدا کرده است. از جمله مشاغلی که کمبود نیروی کار آن ها در شهرهای گوناگون گرجستان ملموس می باشد می توان به پرستاری، مهندسی عمران، تکنسین برق و توسعه وب اشاره نمود. نکته حائز اهمیت پیرامون کار در گرجستان، تسلط به زبان رسمی این کشور، زبان گرجی، می باشد. همچنین باید خاطرنشان کرد درصورت پیشبینی مبنی بر دشواری فرآیند یادگیری این زبان، متقاضیان می بایست تسلط خود بر زبان روسی را به عنوان زبان ثانویه کشور گرجستان با ارائه مدارک معتبر اثبات نمایند.

تغییرات نرخ بیکاری گرجستان

عدم اعطای ویزای بازنشستگی توسط دولت گرجستان به متقاضیان مهاجرت به این کشور موجب گشته تا جستجو برای اخذ انواع ویزا چون سرمایه گذاری و خرید ملک در شهرهایی نظیر تفلیس شدت یابد؛ سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک نیازمند حداقل هزینه 100000$ (دلار آمریکا) بوده و همچنین برای دستیابی به اقامت دائم این کشور اشخاص می بایست دارای ثروتی معادل 300000$ (دلار آمریکا) باشند. بازنشستگی در گرجستان تنها برای افرادی معنا پیدا می کند که دارای حداقل 240 هفته فعالیت شغلی تحت پوشش بیمه باشند؛ سن بازنشستگی مردان این کشور 65 و سن بازنشستگی زنان نیز 60 سال تعیین شده است. باید خاطرنشان کرد سالمندان بالای 70 سال در گرجستان مشمول مزایایی مازاد بر خدمات ارائه شده برای بازنشستگان معمول این کشور خواهند بود.

درباره حقوق بازنشستگی در گرجستان

همانطور که استحضار دارید مشاغلی نظیر دندانپزشکی، مدیریت IT، مهندسی شیمی و وکالت که دارای حقوق و دستمزد بالاتر از متوسط اعلام شده می باشند، در دوران بازنشستگی خود نیز از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار خواهند بود. از دیگر فاکتورهای اثرگذار بر میزان حقوق بازنشستگی افراد می توان به شهری اشاره کرد که موسسه با شرکت مربوطه در آن واقع شده است. به عنوان نمونه شهر تفلیس با دربرگرفتن موسساتی نظیر Doso Management و Maersk Group موجب افزایش متوسط حقوق افراد در مقایسه با سایر نقاط گرجستان شده است. از دیگر شهرهای مطلوب گرجستان در این مقوله می توان به Kutaisi و Zoegdidi اشاره کرد.

درباره حقوق بازنشستگی در گرجستان

با توجه به الزام پرداخت حق بازنشستگی حتی برای کارگران گرجستانی در سال 2019، حداقل حقوق بازنشستگی این کشور 180GEL (لاری) و حداکثر آن نیز 1400GEL (لاری) برآورد شده است. کارمندان گرجستانی تنها 2% از دستمزد ماهیانه خود را به عنوان حق بیمه بازنشستگی پرداخت نموده و مابقی این سهم را کارفرمای مربوطه و دولت این کشور تقبل می نمایند. شایان ذکر است که مهاجرین بین المللی حاضر در خاک گرجستان که دارای اقامت موقت در این کشور جهت اشتغال در زمینه های گوناگون می باشند، مشمول قوانین بیمه بازنشستگی این کشور نخواهند بود.

جزئیاتی پیرامون حقوق بازنشستگی در گرجستان

از مزایای اشتغال و بازنشستگی در گرجستان می توان به هزینه های پایین زندگی در این کشور، امکان اخذ ویزای همراه و همچنین برخورداری از بیمه سلامت مشاغل اشاره کرد. طبق قوانین وضع شده در ژانویه 2020 سالمندان گرجستانی که داری بیش از 70 سال سن می باشند، 30 GEL (لاری) مضاف بر حقوق معمول بازنشستگی خود دریافت می کردند که این رقم با افزایش قابل توجهی مواجه بوده هم اکنون به 250 GEL (لاری) رسیده است.

متوسط حقوق بازنشستگی شاغلین در فعالیت های دولتی گرجستان 29% از دستمزد معمول آن ها در زمان اشتغال بوده و اگرچه نام گرجستان در میان 70 کشور برتر جهان برای تجربه زندگی مطلوب در دوران بازنشستگی مشاهده نمی شود، می توان چنین اظهار داشت که استانداردهای تعیین شده برای بازنشستگان این کشور در سال های اخیر، نویدبخش بهبود این اوضاع در آینده ای نه چندان دور خواهد بود. همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شرح جزئیات بیشتر پیرامون موضوع بازنشستگی در گرجستان برای شما عزیزان خواهند پرداخت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *