مهاجرت کاری کانادا

حقوق بازنشستگی کانادا

حقوق بازنشستگی کانادا

به فراخور شرایط بسیار خوب بازار کار کانادا و زندگی در شهرهای مدرن این کشور، اطلاع از حقوق بازنشستگی کانادا اهمیت فوق العاده ای دارد. همچنین همانطور که استحضار دارید کانادا همواره در فهرست محبوب ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان جای داشته و به رغم اینکه برخلاف شماری از کشورهای اروپایی، ویزای بازنشستگی از سوی این کشور به مهاجرین ارائه نمی شود، اطلاع حقوق و مزایای بازنشستگی کانادا مخاطبین خاص خود را دارا می باشد. شایان ذکر است که شاخص تعادل کار-زندگی در کانادا بالاتر از متوسط جهانی بوده و این امر در کنار استانداردهای بسیار بالای زندگی بازنشستگان در شهرهای برلینگتون و ریچموند شرایط بسیار مناسبی را رقم زده است. در ادامه این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و تنظیم شده است، به بررسی شرایط زندگی و حقوق بازنشستگی کانادا خواهیم پرداخت.

  • انواع پس اندازهای بلندمدت برای بازنشستگان در کانادا به چه صورتی است؟
  • متوسط حقوق کارکنان در این کشور چه میزان بوده و حقوق بازنشستگان چه درصدی از آن را شامل می گردد؟
  • سن بازنشستگی افراد در کانادا چقدر تعیین شده است؟
  • شاخصه های تعیین کننده میزان حقوق بازنشستگی افراد در کانادا کدامند؟
  • نظام بازنشستگی کانادا (CPP) چه مزایایی را علاوه بر دستمزد برای بازنشستگان خود در نظر گرفته است؟

پیرامون شرایط کار و بازنشستگی کانادا

کانادا از پیشرفته ترین کشورهای جهان بوده و طبق آمار 22% جمعیت این کشور متشکل از افرادی است که با اهدافی نظیر سرمایه گذاری، تحصیل، ازدواج و کار مهاجرت به کانادا را برگزیده اند. نرخ بیکاری در کانادا اگرچه همواره طی سال های اخیر نزدیک 5% بوده است، با شیوع ویروس کرونا پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و در مقطعی از زمان به 14% نیز رسید اما هم اکنون به حدود 7% کاهش پیدا کرده است. از عوامل تاثیرگذار بر میزان حقوق شاغلین و بازنشستگان در کانادا می توان به حوزه کاری، شهر محل اقامت، تحصیلات و مهارت فردی، سوابق کار و کمپانی یا کارفرمای مربوطه اشاره نمود. پر واضح است که اگرچه متوسط درآمد سالانه افراد در کانادا 124300$ (دلار کانادا) تعیین شده است، این رقم با توجه به فاکتورهای مربوطه دستخوش تغییرات فراوانی خواهد شد. در ادامه به بررسی تغییرات نرخ بیکاری کانادا طی سالهای اخیر پرداخته ایم:

تغییرات نرخ بیکاری کشور کانادا

طبق قوانین کار در کانادا افراد ملزم به 40 ساعت کار در هفته بوده و از مشاغل مورد نیاز این کشور می توان به پرستاری، مهندسی IT، مدیریت فروش، فعال حوزه کشاورزی و آنالیزور راهبردی اشاره کرد. تفاوت حقوق شاغلین و بازنشستگان زن و مرد در کانادا 5% بوده و میزان تحصیلات عالی بیشترین تاثیر را در این مقوله دارا می باشد. با توجه به اینکه طبق نظام بازنشستگی کانادا، حقوق بازنشستگی افراد مطابق با میزان دستمزد آن ها در دوره فعالیت محاسبه خواهد شد، مشاغلی نظیر وکالت و دندانپزشکی دارای بیشترین حقوق در دوره بازنشستگی نیز خواهند بود. همچنین ساکنین در شهرهای Torento، Ottawa، Calgary، Edmonton و Vancouver از بیشترین حقوق و مزایای بازنشستگی بهره مند می باشند. به رغم اینکه امکان بازنشستگی پیش از موعد نیز برای شهروندان کانادایی در 60 سالگی فراهم می باشد، سن قانونی بازنشستگی در این کشور 65 سال اعلام شده است.

درباره حقوق بازنشستگی کانادا

شهروندان کانادا علاوه بر حقوق معمول بازنشستگی که تحت عنوان CPP به آنان ارائه میگردد، قادر به دریافت تسهیلات دیگری نیز می باشند؛ یکی از متداول ترین طرح های بازنشستگی موجود در این کشور TFSA نام دارد که مزیت عمده آن مشمول نگشتن در قوانین مالیاتی کانادا می باشد. TFSA در حقیقت روشی رایج برای پس انداز پول جهت برداشت در دوره بازنشستگی می باشد. OAS از سایر طرح های درنظر گرفته شده برای بازنشستگان کانادایی از سوی دولت این کشور است که طی آن افراد بالای 65 سال از مزایایی چون درآمد مکمل و کمک هزینه های زندگی برخوردار خواهند شد. سومین و آخرین طرحی که قصد داریم بدان بپردازیم RRSP است که از سال 1957 در دسترس بوده و طبق فرآیند آن هر ماه مبلغی معادل 18% حقوق دریافتی افراد از حساب آنان کسر گشته و مطابق با آن مزایایی طی بازنشستگی به آن ها تعلق می گیرد.

درباره حقوق بازنشستگی کانادا

اگرچه کمتر از 45% نیروی کار حاضر در کانادا، تحت پوشش بیمه بازنشستگی این کشور قرار می گیرند، افراد تحت شرایط خاص از حقوق بیمه هایی چون از کار افتادگی (Disability pension) و بازماندگان شخص فوت شده (Survivor’s pension) بهره مند خواهند شد. میزان حقوق بازنشستگی افراد در کانادا 916$ (دلار کانادا) اعلام شده است که با در نظر گرفتن مراتب افزوده شده به 15400$ (دلار کانادا) در سال ارتقا خواهد یافت. شایان ذکر است که دستمزد این افراد در سال 2018 میلادی 670 دلار کانادا بوده و هم اکنون با افزایش قابل توجهی مواجه است.

جزئیاتی پیرامون حقوق بازنشستگی کانادا

بازنشستگان در کانادا از مزایای گوناگونی برخوردار هستند و از جمله آن ها می توان به امکان برخورداری همزمان از تعدادی از طرح های بازنشستگی ذکر شده اشاره کرد. شایان ذکر است که رتبه دوم کسب شده توسط کانادا در رده بندی کشورهای جهان بر اساس میزان کیفیت زندگی و شاخصه هایی نظیر امنیت اجتماعی و سطح رفاه شهروندان در طبقه های مختلف، نشانگر وضعیت مساعد زندگی بازنشستگی در این سرزمین بوده و ذکر این نکته حائز اهمیت است که به رغم عدم وجود امکان دستیابی به ویزای بازنشستگی این کشور، اشخاص قادر خواهند بود از طریق اثبات تمکن مالی خود اقامت در کانادا را تجربه نمایند. بهترین شهرهای کانادا برای زندگی دوران بازنشستگی Nelson، Victoria و Orillia هستند که می توانید جهت دستیابی به اطلاعاتی پیرامون هر یک با همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *