مهاجرت کاری آذربایجان

حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

در مقایسه با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، حقوق ماهیانه کار در آذربایجان در وضعیت خیلی بهتری قرار دارد و متقاضیان فراوانی را جذب نموده است. در واقع سطح درآمدی کشور آذربایجان بعد از سه کشور ترکیه، گرجستان و ارمنستان در رتبه چهارم منطقه و بالاتر از ترکمنستان و ایران و کشورهای آسیای مرکزی قرار دارد. در حال حاضر، میانگین درآمد ماهانه کار در آذربایجان در حدود AZN2970 (منات آذربایجان) است. تجربه نشان می دهد که بهترین رزومه کاری جهت ورود به بازار کار آذربایجان و کسب بالاترین سطح حقوق ماهیانه داشتن سابقه کاری بالای 5 سال و نیز برخورداری از مدرک فوق لیسانس می باشد.

 • حداقل سطح درآمد کارگران خارجی در آذربایجان چقد است؟
 • پردرآمدترین مشاغل ملی آذربایجان کدامند؟
 • نرخ بیکاری آذربایجان در سال 2022 چقدر است؟
 • آیا میانگین سطح درآمد در ترکیه بیشتر از آذربایجان است؟
 • شرایط اخذ ویزای کار آذربایجان در سال 2022 چگونه می باشد؟

آذربایجان با عنوان رسمی جمهوری آذربایجان یک جمهوری ترک نشین در منطقه قفقاز می باشد. این کشور به پایتختی شهر باکو با جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری ترکیه، ارمنستان و گرجستان دارای مرز مشترک می باشد. آذربایجان دارای جمعیتی معادل 10097171 نفر در مساحتی حدود 86600 کیلومتر مربع می باشد. اقتصاد آذربایجان یک اقتصاد روبه رشدی است که پایه های اصلی آن بخش های انرژی و گردشگری است. جهت اطلاع از شرایط زندگی در آذربایجان 2022 و اخذ اقامت این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

شرایط بازار کار آذربایجان در سال 2022

در دهه های اخیر اقتصاد آذربایجان سرعت رشد بالایی به خود گرفته و بازار کار این کشور وارد فاز جذب نیروهای متخصص خارجی شده است. بخش های پر رونق این بازار بخش انرژی شامل صنایع نفت و گاز، صنعت توریسم و هتلداری، بخش بانکداری و امور مالی مشتمل بر حسابداران و مدیران در رده های مختلف، صنعت ساختمان مثل مهندسان، معماران و طراحان بخش فناوری اطلاعات و IT شامل مهندسان و متخصصان حوزه کامپیوتر و الکترونیک، بخش سلامت و مراقبت های پزشکی و بخش بازاریابی و مدیریت فروش می باشد.

از شرایط کار آذربایجان می توان به ساعت کاری 40 ساعته در هفته اشاره کرد که قانون کار این کشور آنرا ضروری می داند. همچنین کارگران در آذربایجان از حقوق بازنشستگی، بیمه کار، خدمات مراقبت درمانی، مرخصی ضمن حقوق و غیره برخوردار هستند. جالب است بدانید که در سال 2022 آذربایجان با نرخ بیکاری حدود 5% در مقایسه با میانگین نرخ بیکاری اتحادیه اروپایی (6.3%) از وضعیت اشتغال نسبتا خوبی برخوردار است. شما سروران گرامی در نمودار زیر نیز می توانید وضعیت نرخ بیکاری بازار کار جمهوری آذربایجان را در مقایسه با کشورهای همسایه مشاهده کنید:

نمودار نرخ بیکاری آذربایجان

شرایط حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

نمودار زیر نشانگر میانگین حقوق ماهیانه کار در آذربایجان و چند کشور دیگر می باشد. همانطوری که در نمودار زیر نیز مشاهده می شود، سطح حقوق ماهیانه کار در آذربایجان در سال 2022 پایین است. به همین دلیل است که مردم این کشور قدرت خرید کمی دارند.

مقایسه متوسط درآمد ماهانه در آذربایجان و چند کشور دیگر

عوامل تاثیرگذار بر حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

عوامل متعددی می تواند بر سطح حقوق ماهیانه کار در آذربایجان اثر گذار باشد و آنرا دچار نوسان کند. یکی از این عوامل و فاکتورها می تواند سابقه کار باشد. تاثیر سابقه کار بر روی افزایش درصد حقوق تا بدانجاست که بالاترین سطح افزایش درآمدی با 36+% متعلق به دسته سابقه کار 5 سال بیشتر می باشد. بد نیست بدانید که افراد دارای سابقه کاری بالای 10 سال 2 برابر حقوق کارگران تازه کار یا مبتدی را دریافت می کنند. جالب است بدانید حتی بخش کاری نیز بر روی درآمدها در آذربایجان اثر گذار است. چراکه شاغلین بخش های دولتی حدود 10% بیشتر از شاغلین بخش خصوصی دریافت می کنند.

عامل مهم اثرگذار دیگر بر روی سطوح درآمد ماهیانه در آذربایجان عامل تحصیلات است. آمارها گویای این واقعیت مهم می باشد که بهترین مدرک تحصیلی برای ورود به بازار کار آذربایجان مدرک کارشناسی ارشد است. چرا که افراد دارای این مدرک می توانند تا 29% افزایش حقوق را تجربه نمایند. البته تغییر حقوق بر اساس سطح تحصیلات در آذربایجان شدیدا از محلی به محل دیگر متفاوت است و غالبا به رشته شغلی هم بستگی دارد. همچنین جنسیت افراد نیز عامل تاثیر گذار بر روی درآمد آنها است. مثلا در آذربایجان، درآمد مردان 10% بیشتر از زنان می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

تحلیل حقوق ماهیانه کار در مشاغل آذربایجان

آمارهای سال 2022 گویای این واقعیت مهم می باشد که میانگین درآمد ساعتی در آذربایجان AZN17 (منات آذربایجان) می باشد. روندهای افزایش درآمدی آذربایجان در طی سال های اخیر نیز نشانگر افزایش 2% تا 3% حقوق ماهیانه کار در کشور آذربایجان می باشد. اما اکنون به بررسی سطوح درآمدی مشاغل مختلف در کشور آذربایجان می پردازیم. همانطوری که در جدول زیر نیز مشاهده می شود، بالاترین سطح درآمد ماهیانه در آذربایجان متعلق به دندانپزشکان با حدود AZN7270 (منات آذربایجان) می باشد:

عنوان شغلی درآمد ماهیانه به مانات (AZN)
حسابدار AZN2090 (منات آذربایجان)
مدیر مالی AZN5790 (منات آذربایجان)
مدیر دفتر AZN2170 (منات آذربایجان)
منشی AZN1630 (منات آذربایجان)
عکاس AZN2030 (منات آذربایجان)
مهندس هوافضا AZN3230 (منات آذربایجان)
خلبان AZN3420 (منات آذربایجان)
معمار AZN2840 (منات آذربایجان)
مکانیک AZN1570 (منات آذربایجان)
مدیر شعبه بانک AZN4420 (منات آذربایجان)
معلم AZN2300 (منات آذربایجان)
مدیر پروژه AZN3550 (منات آذربایجان)
مهندس عمران AZN2700 (منات آذربایجان)
مهندس برق AZN3060 (منات آذربایجان)
مهندس مکانیک AZN2930 (منات آذربایجان)
مدیر عامل AZN6720 (منات آذربایجان)
دندانپزشک AZN7270 (منات آذربایجان)
سر آشپز AZN2460 (منات آذربایجان)

نحوه کاریابی در آذربایجان

کاریابی در آذربایجان شرایط خاص خود را دارد. شما برای کسب موفقیت در زمینه کاریابی در جمهوری آذریابجان حتما نیازمند رزومه یا CV قدرتمند (حداقل 5 سال سابقه کار و نیز مدرک کارشناسی ارشد) و نیز تسلط بر زبان های انگلیسی و ترکی می باشید. چرا که این 2 عامل جزء عوامل کلیدی جذب سریع در بازار کار آذربایجان می باشد. معمولا رسم متداول کارفرماهای آذربایجانی در ارزیابی متقاضیان کار فقط بر اساس CV آنها می باشد. بنابراین، توصیه می شود که متقاضیان قبل از هر اقدامی به فکر تنظیم و تدوین رزومه جامعی از خود باشند.

اما کاریابی در جمهوری آذربایجان به روش ها و شیوه های مختلفی صورت می گیرد که برترین روش جهت حصول به نتایج سریع استفاده از وب سایت های کار و کاریابی در این کشور می باشد. این وب سایت های کاریابی در کشور آذربایجان علاوه بر لیست فرصت های شغلی روزانه امکاناتی از قبیل جستجوی تخصصی، ایجاد حساب کاربری، ارتباط با کارفرمایان وغیره را نیز به متقاضیان ارائه می کنند. برخی از این وب سایت های معروف کاریابی در کشور آذربایجان عبارتند از:

 • jobsearch.az
 • Boss.az
 • Jobs.Day.az
 • Maxi24 is elanlari
 • Glassdoor.com

شرایط ویزای کار آذربایجان 2022

اطلاع از شرایط اخذ ویزای کار در کشور آذربایجان در سال جدید مسلما طرفداران و علاقه مندان زیادی در بین هموطنان ایرانی دارد. همانطوری که می دانید افراد برای کار در جمهوری آذربایجان در ابتداء نیازمند داشتن کارفرمای آذربایجانی معتبری هستند. چرا که قوانین کشور آذربایجان کارفرمای آذری را مسئول درخواست مجوز کار برای کارگر یا کارمند خارجی خود می داند. از شرایط اخذ ویزای کار آذربایجان می توان به محدودیت سنی بالای 18 سال متقاضیان و نیز عدم وجود متقاضی شهروند آذری برای پست شغلی مورد نظر اشاره نمود. معمولا نیز مدت اعتبار ویزای کار آذربایجان نیز مطابق مدت اقامت موقتی در این کشور می باشد. مدارک جهت دریافت ویزای کاری آذربایجان در سال 2022 عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدارک هویتی متقاضی
 • مدارک تحصیلی معتبر
 • کپی پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی معتبر
 • مجوز کار صادره از وزارت امور خارجه آذربایجان
 • کپی قرارداد کاری
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی برای اقامت و زندگی در آذربایجان
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

از یک سو حقوق ماهیانه کار در آذربایجان پایین می باشد و از سوی دیگر ارزش واحد پولی آذربایجان به مراتب بالاتر از برخی کشورهای منطقه می باشد. با این حال کار در آذربایجان برای ایرانیان متقاضیان و طرفدارانی دارد. از همین جهت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره کارشناسی به هموطنان برای اخذ ویزای کار آذربایجان می باشد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

6 دیدگاه برای “حقوق ماهیانه کار در آذربایجان

 1. علی گفت:

  سلام من نجار هستم مدرکم زیر دیپلم باید چیکار کنم آیا میتونم گردشی برم اونجا بعد قرار داد ببندم

  1. داوری گفت:

   سلام
   در صورتی که قرارداد ببندید مشکلی نیست

  2. مجتبی گفت:

   سلام من ام دی اف کار هستم وآذری زبان هستم ومدرک تحصیلی ام دیپلم هست چطوری میتونم برم آذربایجان کار کنم

   1. داوری گفت:

    سلام
    شما نیاز به یک دعوتنامه کاری خواهید داشت در این مورد مقاله موسسه های کاریابی در آذربایجانرو مطالعه نمایید

 2. مریم گفت:

  برای فردی که باکو دندان پزشکی خونده چطوری می تونه اونجا جذب شه و ویزای کاری بگیره؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید از همونجا دعوتنامه کاری گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *