مهاجرت کاری تاجیکستان

حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

نرخ بیکاری نسبتا پایین، فرصت های کاری خوب و سطح بالای حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان از جمله عواملی هستند که کار در تاجیکستان را برای ایرانیان جذاب می سازد. میانگین سطج حقوق ماهیانه کار در جمهوری تاجیکستان حدودا TJS15900 (سامانی) معادل $1640.33(دلار) می باشد. این رقم در مقایسه با درآمد ماهیانه کار در اغلب کشورهای آسیای میانه و همسایگان خود کشور تاجیکستان رقم بسیار خوبی است. نکته جالب توجه در اینباره اینکه سطح متوسط درآمدی تاجیکستان حتی بالاتر از روسیه می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طریق بانک اطلاعاتی به روز و تجربه مهاجرتی خود آماده پاسخگوئی به سوالات متقاضیان در زمینه مهاجرت کاری به تاجیکستان هستند:

 • حداقل سطح درآمد در تاجیکستان چقدر است؟
 • آیا تاجیکستان از وضعیت بازار کار خوبی در بین کشورهای آسیای مرکزی برخوردار است؟
 • پردرآمدترین مشاغل کشور تاجیکستان کدامند؟
 • شرایط اخذ ویزای کاری تاجیکستان در سال 2022 چگونه می باشد؟

برای مهاجرت به تاجیکستان در سال 2022 روش های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و غیره اشاره نمود. مهاجرت کاری از جمله روش های سریع و آسان برای اخذ اقامت تاجیکستان می باشد. اما نکته مهم درباره ویزای کار تاجیکستان عدم نیاز اجباری به یافتن پیشنهاد کاری است. در این صورت برای متقاضی ویزای موقت 3 ماهه صادر و با یافتن کار می توان این ویزا را با توجه به مدت قرارداد تمدید کرد.

درباره تاجیکستان چه می دانید؟

تاجیکستان یا رسما با عنوان جمهوری تاجیکستان از جماهیر استقلال یافته از دست شوروی سابق می باشد. این کشور یک کشور کاملا محصور با خشکی در آسیای مرکزی است. جالب است بدانید که تاجیکستان به همراه کشور افغانستان از جمله کشورهای فارسی زبان جهان بعد از کشورمان ایران می باشند. تاجیکستان با افغانستان در جنوب، ازبکستان در غرب، قرقیزستان در شمال و چین در شرق مرز مشترک دارد.

پایتخت تاجیکستان
زبان های رسمی تاجیک و روسی
مساحت کل 143100 کیلومتر مربع
جمعیت  9275827 نفر
دین اسلام سنی

جمهوری تاجیکستان از جمله کشورهای با ثبات منطقه آسیای مرکزی است که با توجه به ارزش پولی نسبتا خوب در این منطقه و بازار کاری پر رونق می تواند مقصد مهاجرتی خوبی برای متخصصان و کارگران ماهر ایرانی محسوب شود. کشاورزی و صنعت دو رکن اصلی رشد اقتصادی تاجیکستان محسوب می شود. رشته های فنی و مهندسی، ساخت و ساز، معماری و نیز رشته های مربوط به نظام سلامت از جمله مشاغل مورد نیاز تاجیکستان محسوب می شود.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

نگاهی اجمالی به حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

ابتداء و قبل از پرداختن به موضوع حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان بد نیست بدانید که حقوق کار در این کشور آسیایی با واحد پول ملی تاجیکستان به نام سامانی (TJS) پرداخت می شود. هر $1 (دلار) معادل حدود TJS9.69 (سامانی) می باشد. مطابق آمار و داده های سال 2020 میلادی، متوسط حقوق ماهیانه کار در کشور تاجیکستان حدود TJS15900 (سامانی) معادل $1640.33(دلار) می باشد که رقم نسبتا قابل توجهی می باشد. اما حداقل و حداکثر سطح حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان به ترتیب در حدود TJS2150 و TJS70400 (سامانی) می باشد.

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، سطح حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان به مراتب بالاتر از سطح دیگر کشورهای آسیای مرکزی است. مثلا همانگونه ای که نمودار زیر نشان می دهد، حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان قابل قیاس با کشورهایی مثل ازبکستان، قرقیزستان یا قزاقستان نمی باشد. جالب است بدانید که میانگین حقوق ماهانه در جمهوری تاجیکستان $3.3 (دلار) بالاتر از میانگین روسیه می باشد.

نمودار مقایسه میانگین حقوق ماهیانه کار تاجیکستان با سایر کشورها

سطوح مختلف حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

حداقل و حداکثر حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان حدود TJS2150 و TJS70400 (سامانی) می باشد و از همین روی، درآمد میانه در این کشور آسیایی در حدود TJS16200 (سامانی) می باشد. به عبارت دیگر، حدود 50% از افراد حقوق ماهیانه کمتر از TJS16200 (سامانی) دریافت می کنند. این در حالی است که 50% از افراد در کشور تاجیکستان بیش از TJS16200 (سامانی) دریافتی دارند.

با توجه به توزیع درآمدها در بین کارگران و کارکنان موجود در تاجیکستان، تقریبا در حدود 25% از جمعیت کمتر از TJS8260 (سامانی) کسب کرده در حالی که در حدود 75% از آنها بیش از TJS8260 (سامانی) کسب درآمد می کنند. همچنین حدود 75% از جمعیت کشور تاجیکستان درآمدی کمتر از TJS44200 (سامانی) داشته در حالی که 25% از جمعیت تاجیک درآمد متوسط بیش از TJS44200 (سامانی) دریافت می کنند. بر این اساس، توزیع درآمدی بین برخی از مشاغل ملی تاجیکستان در سال 2022 از قرار زیر می باشد:

عنوان شغلی میانگین درآمد ماهیانه به سامانی تاجیکستان (TJS)
حسابدار 11200
مدیر مالی 33800
مدیر دفتر 11000
منشی 9080
عکاس 10700
مهندس هوا و فضا 16900
خلبان 19100
معمار 14100
مکانیک 8250
مدیر شعبه بانک 23800
معلم 13000
مدیر پروژه 18100
مهندس عمران 14300
مهندس برق 16100
مهندس مکانیک 16400
مدیر عامل 35300
دندانپزشک 37100
متخصص تغذیه 36000
سر آشپز 13500
پرستار 12700

سطوح مختلف حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

پردرآمدترین مشاغل در تاجیکستان

همان طوری که در لیست درآمدی فوق نیز مشاهده شد، مشاغل مختلفی در تاجیکستان وجود دارد. بدیهی است که هر یک از این مشاغل با توجه به اهمیت و نقش خود از سطوح درآمدی متفاوتی برخودار هستند. همانند اکثر کشورهای جهان، مشاغل حوزه سلامت در جمهوری تاجیکستان از لحاظ درآمدی گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده است و رشته های پزشکی جزء پردرآمدترین مشاغل حال حاضر این کشور محسوب می شود. بر این اساس، 3 شغل پردرآمد کشور تاجیکستان در سال 2022 بدین قرار است:

 • جراح اعصاب (TJS60400 سامانی)
 • متخصص داخلی (TJS51600 سامانی)
 • پزشک یا درمانگر با اشعه (TJS49700 سامانی)

در چنین شرایطی می توان به سادگی بیان کرد که متوسط درآمد در تاجیکستان به نسبت درآمد نیروی کار در آلمان بسیار ناچیز است و این مسئله ای قابل توجه است. علاقمندان به زندگی در نزدیکی ایران نیز می توانند به پیدا کردن کار در ترکیه روی آورده و از این طریق شرایط بهتری برای خود پیدا کنند.

روند تغییرات حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

کار در تاجیکستان و داشتن درآمد بالا در این کشور نیز مثل هر کشور دیگری مستلزم داشتن رزومه کاری قوی است. رزومه ای که معمولا داشتن تجربه کاری چندین ساله و نیز برخورداری از مدارک عالی از جمله پوئن های مثبت آن محسوب می شود. برای مثال، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته تخصصی می تواند منجر به افزایش سطح حقوق کارکنان تا 29% شود. از آنطرف نیز داشتن تجربه کسب و کار بیش از 5 سال در تاجیکستان باعث افزایش سطح درآمدی تا 36% می گردد. اما نکته مهم دیگر در اینباره اینکه درآمد متوسط مردها در تاجیکستان بیش از 14% درآمد زنان این کشور می باشد.

اما درباره روند افزایش حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان می توان چنین گفت که این روند در طی سال های اخیر بسیار کند و حتی گاها کمتر از سال گذشته بوده است. روندی که می توان با مقایسه میانگین درآمد در سال های 2018 و 2019 به وضوح متوجه این امر گردید. اما در صورت ادامه همین روند ما می توانیم شاهد کاهش درصد افزایش حقوق ماهیانه تا 1% برای سال جدید باشیم:

میانگین/سال درصد افزایش سطوح درآمدی
میانگین درآمد 2016 TJS14100 (سامانی)
میانگین درآمد 2017 4% TJS14600 (سامانی)
میانگین درآمد 2018 3% TJS15000 (سامانی)
میانگین درآمد 2019 2% TJS15300 (سامانی)
میانگین درآمد 2020 3% TJS15800 (سامانی)
میانگین درآمد 2021 2% TJS16000 (سامانی)
میانگین درآمد 2022 4% TJS16700 (سامانی)

ویزا برای مهاجرت کاری به تاجیکستان

بر اساس قوانین کشور تاجیکستان شهروندان کشورهای خارجی به منظور کار در این کشور نیازمند اخذ ویزای کار هستند. ویزای کاری کشور تاجیکستان از نوع اقامت موقت و برای مدت کمتر از 90 روز صادر می شود. اما در صورت یافتن پیشنهاد کاری از طرف متقاضی خارجی، این نوع ویزا را می توان به ویزای بلند تاجیکستان با اعتبار 1 تا 2 سال (بسته به مدت قرارداد کاری) تبدیل وضعیت داد. همچنین از امتیازات ویزای کاری تاجیکستان امکان الحاق اعضای خانواده می باشد. اما مدارک لازم جهت درخواست ویزای کار تاجیکستان از طریق سفارت این کشور عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت بین المللی با اعتبار 6 ماه
 • کپی کلیه مدارک شناسائی
 • کپی مدارک تحصیلی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مدرک سکونتی در کشور تاجیکستان
 • رسید پرداخت هزینه ویزای کار تاجیکستان
 • درخواست ثبت نام در سامانه ثبت نام شهروندان خارجی (OVIR)

کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جزء برترین کارشناسان مهاجرتی کشور بوده و توانایی راهنمائی و ارائه مشاوره های تخصصی به متقاضیان محترم در تمامی زمینه های اخذ ویزا و اقامت خارجی از جمله مهاجرت به تاجیکستان را دارند.

3/5 - (4 امتیاز)

48 دیدگاه برای “حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان

 1. ساسان گفت:

  سلام ارشد حسابداری دارم و شاغل در ارتش آیا امکان سکونت در تاجیکستان را دارم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   باید بتونید توی این کشور کار پیدا کنید

 2. علی رضوی شریف گفت:

  سلام
  من میخواهم به عنوان کارگر ساده در هر شغلی بروم تاجیکستان ، لطفا بفرمائید چکار کنم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شرایط این کشور چندان مناسب نیست!
   با استفاده از ویزای توریستی وارد این کشور بشید و دنبال کار بگردید

 3. Sajjad گفت:

  سلام
  من فوق لیسانس روانشناسی دارم،سیو پنج سالمه و پنج سال سابقه ب عنوان مشاور رئیس یه شرکتی دارم.ایا سابقه ی من توی کاریابی توی کشور تاجیکستان تاثییر میزاره؟
  و اگه تاثیری نداره میتونم اونجا کلنیک بزنم؟اگه بتونم بزنم حداقل درامد ماهیانم حدودا چند سامانی میشه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   متوسط درآمد یک دکتر روانشناس توی این کشور 19000 سامانی هست در ماه

 4. مهرناز حمید گفت:

  سلام من پزشک متخصص داخلی هستم و۲۵ سال سابقه کار دارم آیا با مدرک تخصص پزشکی میتونم اونجا شروع بکار کنم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مدرک شما باید به تایید وزارت بهداشت تاجیکستان برسه

 5. حمیدرضا میرحسینی گفت:

  با سلام من حسابدار هستم و حدود 10سال سابقه دارم میخوام برم تاجیکستان کار کنم چکار باید بکنم راهنمایی کنید . شما کار هم پیدا میکنید ؟؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در زمینه کاریابی در تاجیکستان اقدامی نداریم اما شما باید از سایت های کاریابی موجود توی این کشور استفاده کنید تا دسترسی شما به بازار کار حسابداری باز بشه

 6. عطا گفت:

  من در زمینه قوانین اداره کار فعالیت میکنم نماینده کارگران و کارفرما میشم و موسسه حقوقی دارم.البته وکیل پایه یک نیستم و ۱۰ سال سابقه کار و رشته تحصیلی و بیمه تامین اجتماعی مرتبط دارم
  میخواستم برای مهاجرت به تاجیکستان اقدام کنم چقدر شانس دارم از اون کشور از طریق جذب نیروی کار برم متاهل هستم و ۳۹ سالمه همسرم هم مددکار و روانشناس اداره بهزیستی هستن کارمند دولت هستن چقدر امکانش هست یکی از ما یا هر دو مون دعوتنامه کاری برامون جور شه‌ و بریم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید یک پیشنهاد کاری از این کشور داشته باشید تا امکان اقدام برای شما فراهم بشه. باید با مراکزی که شغل شما رو نیاز دارند ارتباط برقرار کنید و در صورتی که برای شمادعوتنامه ارسال کنند می تونید مهاجرت کنید.

 7. مسعود گفت:

  سلام.من یک پرورش دهنده ی اردک هستم.میخواستم بدونم چطور میشه اونجا کار پرورش اردک و انجام بدم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید یک طرح اقتصادی مناسب رو تهیه کنید و اون رو به دولت تاجیکستان ارائه کنید تا در صورت موافقت بتونید فعالیت خودتون در این کشور رو آغاز کنید.

 8. سعید گفت:

  سلام.شما کاریابی در تاجیکستان میشناسی. به بنده معرفی کنید جهت راهنمایی ومشورت..ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا موسسات کاریابی تاجیکستان رو در اینترنت سرچ کنید و برای اون موسسات رزومه ارسال کنید

 9. میعاد گفت:

  حقوق نظامیان چنده اونجا ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما به عنوان یک نظامی که مجوز فعالیت ندارید در کشورهای دیگه
   و حقوق نظامیان در جایی عنوان نمیشه دوست من

 10. عابد گفت:

  سلام من تعمیرات لوازم خانگی ره بلدم و ۴سال سابقه کاری دارم من چیجوری میتنم به تاجکستان برم شرایت انجا چیجوری هست من میتنم انجا تعمیر لوازم خانگی انجام بدم شرایت به من بگین ممنون میشم و سلام

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در این کشور ابتدا باید روزمه کاری خودتون رو برای کمپانی های این کشور ارسال کنید

 11. حمید گفت:

  سلام من عینک ساز هستم آیا میتوانم آنجا کار کنم

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله میتونید کار کنید اما از چه روشی میخواین به این کشور مهاجرت کنید؟

 12. بهزاد گفت:

  سلام.
  من مهندس تاسیسات هستم وکاملا مسلط به جوشکاری لوله گاز هستم سابقه کارمم 16 ساله چجوری میتونم برم اونجا کار کنم.
  میزان درآمدشم برام اگه بگید ممنون میشم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   اول از همه باید به موسسات کاریابی رزومه ارسال کنید که شانس ویزا دارید یا خیر

 13. مسلم گفت:

  با سلام بنده اموزگار ابتدایی هستم ۵ سال سابقه تدریس دارم چگونه میتونم برم تاجیکستان تدریس کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تدریس در مدارس باید از اون مدرسه دعوتنامه کاری دااشته باشید و در ابتدا نیازه که درخواست دعوتنامه کاری رو داشته باشید

 14. سید جعفر حسینی گفت:

  سلام جهت سرمایه گذاری و مهاجرت به تاجیکستان چه اقدامی باید انجام داد و کمترین و بیشترین سرمایه لازم چه مقدار می باشد و چه مشاغلی برای سرمایه گذاری مناسب است.باسپاس از راهنمایی شما

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا در ابتدا مقاله سرمایه گذاری در تاجیکستان رو مطالعه کنید اکر ابهامی داشتید در خدمتتون هستم

 15. kourosh rajaei گفت:

  من یک مهندس مکانیک هستم با سی سال سابقه در نصب و راه اندازی صنایع چگونه می توانم کار در تاجکستان پیدا کنم.سپاس

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید دعوتنامه کاری داشته باشید تا بتونید در تاجیکستان کار کنید

 16. کورش رجایی گفت:

  من یک مهندس مکانیک هستم با سی سال سابقه در نصب و راه اندازی صنایع چگونه می توانم کار در تاجکستان پیدا کنم.سپاس

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در تاجیکستان نیاز به دعوتنامه کاری خواهید داشت

 17. حمید گفت:

  سلام…من مدرس زبا انگلیسی هستم و سابقه تقریبا ۱۰ ساله در این زمینه دارم تمام مدارک بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل رو با نمرات عالی دارم.ولی رشته و مدرک دانشگاهیم مرتبط با زبان نیست.آیا میتونم به عنوان مدرس زبان در تاجیکستان کاری خوبی پیدا کنم.در این صورت برای مهاجرت و گرفتن اقامت باید چیکار کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید از موسسه یا شرکتی در این کشور قرارداد کاری داشته باشید

 18. امید گفت:

  سلام . فکر میکنم اطلاع بالاتون خیلی اشکال داره که البته فکر میکنم از حایی ترجمه کردید چون تاجیکستان پایینترین خقوق رو در کشورهای شوروی سابق د

  1. داوری گفت:

   سلام
   فرق نمینکنه ترجمه باشه یا نه مهم اینه که درست باشه پس قسمت مدنظر رو بفرمائید تا بررسی شه و اگر اشکالی وجود داشت اصلاح کنیم دوست من

 19. مهدی گفت:

  من راننده جرثقیل هستم ایا برا من اونجا کار هست و حقوق راننده جرثقیل چنده در تاجیکستان

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید یک نفر برای شما از این کشور دعوتنامه بفرسته تا بتونید ویزای کاریش رو دریافت کنید

 20. محمد جواد .ن گفت:

  سلام بنده کارم برق ساختمان هست ایا میتونم در تاجیکستان مشغول به کار شوم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در صورتی که دعوتنامه کاری داشته باشید این امکان وجود داره

 21. مصطفی گفت:

  سلام .آیا می توانم با دکترای مهندسی محیط زیست ئدانشگاه تهران ، هیات علمی یا مدرس دانشگاه تاجیکستان شوم ؟ و حقوق چقدر است ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و دردو
   باید به دانشگاه موردنظر درخواست بدید و منتظر پاسخ از طرف دانشگاه باشید

 22. ناصر گفت:

  با سلام.من دندانپزشک هستم باسابقه بیست و هشت سال کار درمطب وکلینیک.خواستم بدونم آیا میتونم در تاجیکستان مشغول کار بشوم؟چه شرایطی وجود دارد ومتوسط درآمد ماهانه چقدر است؟ممنونم

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای کار در این کشور نیاز به دعوتنامه شغلی خواهید داشت و در خصوص درآمد ها مقاله حقوق ماهیانه کار در تاجیکستان رو مطالعه نمایید

 23. رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید من دارای مدرک نجات غریق با 5 سال سابقه هستم آیا برای من کار هست .آیا در کشوری دیگر از نمونه عمان چطور

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید از این کشورهایی که مد نظرتون هست حتما کارفرما از آن کشور داشته باشید مگر اینکه برای المان اقدام کنید

  2. فرح گفت:

   با سلام
   بنده معلم تربیت بدنی هستم و مربیگری بسکتبال در سطح لیگ انجام میدم ایا میتونم معلم این رشته در مدارس شوم یا مربی بسکتبال در سطح اموزشی یا تیم در باشگاه ورزشی شوم؟

   1. داوری گفت:

    سلام
    باید دعوتنامه کاری از مدارس این کشور داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.