مهاجرت سرمایه گذاری در اسپانیا

خرید آپارتمان در اسپانیا

خرید آپارتمان در اسپانیا

خرید آپارتمان در اسپانیا همان برنامه ویزای طلایی (Spain golden visa) است که به خریدار مجوز اقامت را می دهد؛ مجوزی که به شما اجازه زندگی در اروپا را می دهد. برای درخواست این نوع ویزا تامین دو پیش شرط یعنی تهیه اسناد و مدارک لازم و سرمایه گذاری حداقل 500000€ (یورو) لازم می باشد. با تهیه شرایط لازم ویزای اقامت 2 ساله دریافت و در ادامه پس از 5 سال زندگی در اسپانیا نیز امکان دریافت اقامت دائمی برای متقاضیان فراهم می گردد. اما آیا با شرایط و امتیازات اقامت اسپانیا در سال 2022 آشنا هستید؟ برای کسب اطلاعات به روز و کامل در اینباره توصیه می شود از مطالب ارائه شده در این مقاله استفاده و در صورت وجود هر گونه سوالی آن را با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطرح کنید.

 • شرایط لازم برای خرید خانه در کشور اسپانیا چیست؟
 • مدارک لازم برای خرید آپارتمان در کشور اسپانیا کدامند؟
 • قیمت خرید ملک در اسپانیا به چه ترتیبی است؟
 • مقدار سرمایه لازم برای اخذ اقامت اسپانیایی با خرید آپارتمان چقدر است؟
 • مدت اعتبار ویزای اقامت اسپانیا از طریق خرید آپارتمان چند سال است؟

آشنایی با کشور اسپانیا

کشور اسپانیا رهبری عضو اتحادیه اروپا و کشورهای معاهده شنگن با آب و هوای مدیترانه ای می باشد و داشتن تابعیت و یا اقامت اسپانیا شانس ساختن آینده ای تضمین شده و روشن و زندگی بهتر در اروپا را نیز فراهم می کند. کشور اسپانیا دارای 13 شهر زیبا که در فهرست جهانی و میراث جهانی به ثبت رسیده و از امنیت فرهنگی، رفاهی و سیاسی بالایی برخوردار است.

در سال های قبل از 2000، بسیاری از کشورهای اروپایی اقامت کشور خود را در ازای سرمایه گذاری و خرید ملک خارجی ها در کشور خود، به متقاضیان اعطا می کردند. از سال 2000 که اقتصاد اروپا دچار رکود شد، بیشتر کشورهای اروپای تغییر رویه داده و سیاست اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا را به سیاست اشتغال زایی و کار آفرینی تغییر دادند. اما همان گونه که ذکر شد همچنان اقتصاد کشور زیبای اسپانیا با مرکزیت مادرید براساس نگرش جذب سرمایه مالی خارجی و سرمایه گذاری چیده شده است و البته این جدا از وصف صنعت توریسم این کشور است.

معمولا هر ساله تعدادی زیادی توریست و جهانگرد به کشور اسپانیا سفر می کنند. بازدید از این کشور در کنار جذب کارآفرینان و سرمایه گذاری خارجی و بازدید از املاک نیز صورت می گیرد. ابتدا اغلب مهاجران کشور اسپانیا را کشورهای شرق آسیا و هندوستان تشکیل می دادند، اما در سال های اخیر ایرانیان و هموطنان زیادی نیز به اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ملک در اسپانیا علاقه مند شدند و کثرت مهاجران ایرانی رفته به سمت اسپانیا افزایش دوچندانی داشته است.

شرایط خرید خانه در اسپانیا

فرآیند خرید آپارتمان در کشور اسپانیا 2022 یک فرآیند ساده و راحتی است اما نیازمند اطلاع از شرایط قبلی معامله می باشد. فرآیند خرید معمولا به صورت دیل می باشد. نخست، خریدار معمولا با وساطت نماینده مشاور املاک پیشنهاد خرید خود را مطرح می کند. در صورت قبول پیشنهاد از طرف فروشنده، طرفین معامله با هماهنگی قبلی پای میز قرارداد نشسته و قرارداد اولیه یا contrato privado de compravento را قولنامه می کنند. رسم معاملات بازار املاک کشور اسپانیا به این صورت است که خریدار معمولا 10% از قیمت خرید آپارتمان را از پیش پرداخت و مابقی هزینه را به هنگام انتقال مالکیت در دفتر اسناد رسمی به فروشنده پرداخت می کند. کل فرآیند خرید آپارتمان در کشور اسپانیا از قرار ذیل می باشد:

کل فرآیند خرید آپارتمان در کشور اسپانیا

اما پیش از شروع فرآیند خرید آپارتمان، متقاضیان بایستی با روش های جستجو و یافتن آپارتمان مطلوب آشنا شوند. برای یافتن آپارتمان مورد نظر در کشور اسپانیا روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از وب سایت های جستجوی ملک در اسپانیا است که روشی آسان و سریع برای یافتن آپارتمان می باشد. روش دوم استفاده از راهنمائی های مشاور املاک در اسپانیا و روش سوم بهره گیری از خدمات مشاوره وکیل ماهر می باشد. از جمله وب سایت های معروف برای جستجوی ملک در کشور اسپانیا عبارتند از:

 • Idealista
 • Milanuncios
 • Fotocasa
 • Enalguiler
 • Comprarcasa
 • Tucasa
 • Venta de pisos

مراحل خرید خانه در اسپانیا

ابتدا متقاضی با ویزای توریستی 3 ماهه وارد اسپانیا شده و در طول این 3 ماه پروسه خرید ملک را تا زمان ثبت سند ملک در دفتر اسناد رسمی بنام خود انجام میدهد. این مراحل عبارتند از؛ استخدام یک وکیل و بازدید از املاک و مشاوره با وکیل جهت انتخاب ملک مورد نظر خود (ملکی که شخص جهت اخذ اقامت اسپانیا خریداری میکند اگر خانه باشد باید ارزش آن بیشتر از 500000€ (یورو) یا متناسب با تعداد خانواده باشد مثلا اگر تعداد خانواده 4 نفر باشد باید ملک خریداری شده حداقل دارای 2 اتاق باشد. مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید خانه در سال 2021 در صدر بهترین مسیرهای سرمایه گذاری شناخته شد که در سال 2022 نیز متقاضیان خود را داراست. البته ویزای تحصیلی اسپانیا نیز راه پر مخاطبی است.

پس از آن با پرداخت بیعانه و عقد قرارداد خرید ملک از یکی از دفاتر دولتی و رسمی اسپانیا وقت رزرو میگردد تا هنگام زمان روز تعیین شده در حضور شخص وکیل متقاضی باید همراه با یک شماره شناسایی بنام nie از اداره پلیس آن شهر دریافت نماید و همچنین استعلام هایی کامل از ادارات (دارایی، شهرداری، بانک و اداره، منطقه آب و برق و غیره) دریافت شده و همراه با قرارداد خرید ملک با سند مشخص و به نام حود خریدار در روز مشخص شده به دفتر دولتی رسمی ارائه دهد.

متقاضی با پرداخت مابقی پول ملک خریداری شده سند ملک مشخص شده را به نام خود خریدار ثبت و دریافت میکند و سپس مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و سند ملک به سفارت کشور ارائه داده میشود. ابتدا به ساکن یک کارت اقامت موقت که همان کارت طلایی یا گلد میباشد را دریافت خواهند کرد و ادامه روند اخذ اقامت یکساله معمولا حدود 3 تا 6 ماه طول می انجامد.

قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اسپانیا

مطابق تحقیقات اخیر، اسپانیا از بین 33 کشور جهان به عنوان دومین کشور مطلوب برای خریداران بار اولی محسوب می شود. اما دلایل این امر در چیست؟ دلایل این امر ترکیبی از قیمت های مطلوب ملک با هزینه زندگی  در اسپانیا و نیز میانگین درآمدی خوب است اما قیمت خرید آپارتمان در کشور اسپانیا بسته به موقعیت جغرافیایی و نوع ملک متفاوت است.

 • قیمت هر متر مربع جهت خرید آپارتمان در مرکز شهر حدود 2971€ (یورو)
 • قیمت هر متر مربع جهت خرید آپارتمان خارج از شهر حدود 1969€ (یورو)

در مورد سطح قیمت آپارتمان در کشور اسپانیا همچنین بایستی موارد دیگری را نیز مدنظر قرار داد. مثلا یکی از عوامل مهم در نوسان و تغییر قیمتی شهر یا محل مورد نظر می باشد اینکه آپارتمان مورد نظر از چه کیفیت دسترسی برخوردار است. آیا به اماکن و امکانات مهم شهری دور است یا نزدیک. همچنین متراژ و سطح زیر بنای ساختمان و ملاحظات فنی ساختمان از جمله موارد مهمی است که بایستی درباب خرید ملک در کشور اسپانیا بدان توجه نمود. در این مورد توصیه می شود که حتما از نظرات کارشناسی متخصصان امر استفاده گردد.

در جدول زیر می توان متوسط هزینه خرید یک متر مربع خانه در برخی از شهرهای مهم اسپانیا ارائه شده است.

شهر مادرید بارسلون سویا بیلبائو مالاگا سانتاندر والنسیا وایادولید زاراگوزا
مبلغ به یورو 3053€ 3070€ 1750€ 2780€ 2118€ 1650€ 1401€ 1950€ 1633€

قیمت خرید آپارتمان در اسپانیا

دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید آپارتمان

یکی از گزینه های سرمایه گذاری جذاب و پر متقاضی برای دریافت مجوز اقامت اسپانیا (ویزای طلایی اسپانیا) خرید آپارتمان در این کشور می باشد. شرط اصلی برای انجام این نوع سرمایه گذاری و درخواست اقامت اسپانیا خرید ملک یا ملک هایی با مجموع سرمایه حدود 500000€ (یورو) می باشد. این نوع اقامت 2 ساله و قابل تمدید می باشد. برای انجام این نوع سرمایه گذاری اخذ ویزای شنگن برای انجام معامله در کشور اسپانیا و در مرحله بعد اخذ مجوز اقامت اسپانیا برای متقاضیان الزامی است. مدارک ضروری برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک 2022ب عبارتند از:

 • فرم درخواست اقامت کشور اسپانیا
 • کپی و اصل پاسپورت معتبر
 • افتتاح حساب بانکی در اسپانیا
 • رسید واریز هزینه درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس پاسپورتی جدید (با اندازه 2 در 2)
 • کارت شناسائی
 • سند ملک رسمی
 • بیمه مسافرتی با پوشش درمانی در اروپا
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی تمکن مالی کافی جهت اقامت اسپانیا

حداقل سرمایه مورد نیاز برای دریافت اقامت اسپانیا

همان طوری که می دانید روش های مختلفی برای اخذ ویزای طلایی اسپانیا وجود دارد و یکی از این شیوه ها، روش مهاجرت به اسپانیا با خرید خانه می باشد. این گار علاوه بر تامین سرمایه لازم همچنین شرط سنی بالای 18 سال هم دارد. اما در صورت تامین این شروط، متقاضیان خرید خانه در اسپانیا 2022 بایستی مدارک زیر را آماده نمایند:

 • حداقل سرمایه 500000€ (یورو)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عدم وجود سابقه ریجکت ویزای شنگن
 • بیمه پزشکی معتبر
 • صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی

شرایط خرید خانه در اسپانیا به دلیل این که اقتصادی اسپانیا چندان مناسب نیست، برای شهروندان خارجی فراهم شده است و بسیاری از افراد از این طریق می توانند اقامت یکی از کشورهای حوزه شنگن را برای خود به دست آورند که از اعتبار بسیار بالایی نیز برخوردار است.

اقامت افراد خانواده با خرید خانه در اسپانیا

نکته بسیار مهم در صدور ویزا برای افراد مورد نظر این است که ویزا و اقامت برای تمام افراد خانواده صادر می شود. حتی اگر فرزندی بالای هجده سال است اما هنوز وابسطه به خانواده است، می تواند اقدام کند. یکی از شروط اصلی آن این است که فرزند مجرد باشد. مهاجرت به اسپانیا با خرید خانه این امکان را می دهد تا افراد خانواده نیز از این نوع اقامت برخوردار شوند. متقاضی یا همان خریدار برای خرید ملک مورد نظر می توانند بخشی از مبلغ خرید ملک را از دولت به صورت قرض و وام دریافت کنند.

پس از یک سال دارنده کارت اقامت همزمان با تمدید کارت یک ساله خود درخواست ویزا برای خانواده را نیز ارائه داده و برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای اقامت دریافت می کند. کارت اقامت در ابتدا به صورت یکساله و موقت صادر می گردد که طی شرایطی و در ادامه می تواند برای دومین بار هرکدام به مدت به دو سال دو ساله تمدید گردد که در طول این همین مدت (اقامت موقت) اشخاص از همه امکانات شهری و کشوری و مزایای شهروندان اسپانیایی مانند تحصیل رایگان نیز برخودار می شوند.

مزیت مهاجرت به اسپانیا با خرید خانه

متقاضیانی که نسبت به خرید ملک در اسپانیا اقدام می کنند نیز می توانند از خدمات پزشکی و بهداشتی رایگان و غیره بهره مند شوند. حق کار و حق کسب درآمد و غیره بهره مند خواهند بود. شخص دارای ملک پس از 5 سال اقامت و به شرطی که ملک را در این مدت 5 سال حفظ کرده باشد، درخواست اقامت دائم داده و اقامت دائم اسپانیا را دریافت می کند. مدت اخذ اقامت دائم که زمان انتظار اقامت گفته می شود 3 ماه خواهد بود.

مزایای اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

از سایر مزایای اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک عبارتست از:

 • دریافت مستر کارت اسپانیا و کشورهای اتحادیه اروپا
 • اخذ ویزای شنگن و رفت آمد بدون ویزا به کشورهای اروپایی و کشورهای محدده شنگن
 • اجازه کار و در اکثر کشورهای اروپایی بدون محدودیت
 • برخورداری از حقوق شهروندی کشورهای اروپایی

از ویزای کاری اسپانیا گرفته تا ویزای تحصیلی این کشور همگی در تخصص کارشناسان و وکلای با سابقه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد. کافی است که در تمامی روش های مهاجرتی از مشاوره های رایگان ما در این موسسه برخوردار شوید.

سوالات کلیدی درباره خرید آپارتمان در کشور اسپانیا

برخی از مهم ترین سوالاتی که درباره خرید آپارتمان در این کشور مطرح می شود عبارتند از:

 • هزینه خرید آپارتمان در این کشور چقدر است؟ هزینه خرید آپارتمان بسته به شهر محل قرار گیری می تواند از 1400€ تا 4000€ (یورو) برای هر مترمربع است.
 • آیا خرید آپارتمان در این کشور می تواند منجر به دریافت ویزا و دریافت اقامت در این کشور شود؟ بله. یکی از راه های دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق خرید ملک در این کشور ممکن می شود.
 • آیا اقامت از طریق خرید ملک در این کشور به متزاژ خانه بستگی دارد؟ خیر، برای دریافت اقامت از این طریق، هزینه خرید نهایی ملک در نظر گرفته می شود.
 • بهترین شهرهای اسپانیا برای خرید ملک کدامند؟ شهرهای مادرید و بارسلون بالاترین کیفیت زندگی کیفیت زندگی را دارند اما هزینه خرید ملک در شهر والنسیا و سایر شهرهای جنوبی مناسب تر است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :