مهاجرت سرمایه گذاری در انگلستان

خرید ملک در انگلستان

خرید ملک در انگلستان

هیچ نوع محدودیت قانونی برای شهروندان خارجی که قصد خرید ملک در انگلستان را دارند، وجود ندارد. افراد غیرمقیم همچنین می توانند در انگلستان خانه رهن کنند، اگر چه متقاضیان با اقامت کمتر از 2 سال و بدون شغل ممکن است با شرایط سختی مواجه شوند. حتی ممکن است این دسته از متقاضیان خارجی مجبور به پرداخت وثیقه های بیشتری باشند. به بیان کلی تر، مالیات یکسانی بواسطه درآمد مرتبط با ملک از افراد غیرمقیم و مقیم های انگلستان دریافت می شود. اگر ملک با هدف کسب سود در انگلستان فروخته شود، هزینه مهر مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده نیز با نرخ یکسانی از افراد غیرمقیم و مقیم های انگلستان دریافت خواهد شد. اما از متقاضیان غیرمقیم علاوه بر این هزینه ها، مالیات بر درآمد حاصل از اجاره نیز اخذ خواهد شد.

علاوه بر شرایط خرید ملک در کشور انگلستان، بایستی به قیمت خرید آن نیز توجه کرد. بر اساس آمارهای دولتی از بازار املاک انگلستان، میانگین قیمت خرید خانه در انگلستان در حدود £228,000 می باشد و میانگین قیمت هر مترمربع زمین در این کشور در حدود €23.93 می باشد که بالاتر از میانگین اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. ناگفته نماند که قیمت ها در شهرها و مناطق مختلف انگلستان نیز از هم متفاوت است.

اما نکته مهمی که نباید متقاضیان خرید ملک در کشور انگلستان آن را فراموش کنند این است که بر اساس قانون مهاجرتی انگلستان، خرید ملک در انگلستان منجر به اخذ اقامت این کشور نمی شود و خریداران ملک شامل متقاضیان ویزای سرمایه گذاری (Tier 1) انگلستان نمی باشند. اما راه های دیگری برای اخذ اقامت خریداران ملک در انگلستان وجود دارد که کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند در این زمینه راهنمائی های لازم را به هموطنان عزیز ارائه نمایند.

وضعیت بازار املاک در انگلستان

بر طبق آخرین آمارهای بدست آمده، 52.8% از خانواده ها در انگلستان مالک خانه می باشند و 28.2% نیز دارای املاک غیر قانونی هستند. این در حالی است که 24.6% از خانه ها در انگلستان به صورت رهن می باشند. این رقم پایین تر از میانگین اتحادیه اروپایی (EU) می باشد اما بالاتر از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه و سوئیس است. مالکیت خانه در کشور انگلستان در اواخر قرن 20 به واسطه طرح حق خرید یا Right-to-buy scheme در دهه 1980 افزایش یافت. در این طرح به مستاجران شانس خرید خانه خودشان را با یک قیمت تخفیف دار داده شد. اما در سالهای اخیر، میانگین سنی خریداران به خاطر قیمت های بالای خانه، افزایش یافته است.

در انگلستان، هیچ گونه محدودیتی برای مهاجران خارجی در خرید ملک وجود ندارد و معامله مهاجران خارجی در بازار املاک انگلستان آزاد است. اما به واسطه افزایش اخیر قیمت خانه در انگلستان، برای متقاضیانی که قصد اقامت انگلستان برای چند سال را دارند اجاره خانه در انگلستان می تواند گزینه بهتری باشد. چرا که پرداخت تعرفه مهر مالیاتی و هزینه های دیگر و نیز مالیات بر ارزش افزوده 18 الی 28% ممکن است مشکل باشد.

قیمت خرید ملک در انگلستان

از زمان آغاز مذاکرات درباره خروج انگلستان از اتحادیه اروپایی (Brexit) که در سال 2016 رای گیری شد، صحبت درباره قیمت در بازار املاک انگلستان دیگر غیرقطعی و تقریبی شده است. چراکه قیمت ها دارای نوسان روزانه است و روند ثابتی در بازار املاک انگلستان وجود ندارد. اگر چه میانگین قیمت خانه در کل انگلستان نسبتا ثابت باقی مانده است. لازم است بدانید که قیمت خانه در انگلستان گرانتر از هر جای دیگری در اتحادیه اروپایی (EU) می باشد.

میانگین قیمت هر متر مربع خانه در انگلستان فعلا 23.93€ و میانگین قیمت خانه در کل انگلستان حدود £228,000 می باشد. این تقریبا دو برابر مقدار قیمت خانه در دومین کشور گران اروپایی یعنی، کشور فرانسه است. میانگین قیمت هر متر مربع خانه در کشور فرانسه حدود €12.80 می باشد. اگر بخواهیم قیمت های خرید ملک در انگلستان را در شهرها و نواحی مختلف این کشور بدانیم، باید فهرست زیر را مشاهده نمائید. همانطوری که در جدول زیر ملاحظه می کنید، لندن نه تنها گرانترین شهر انگلستان بلکه، گرانترین شهر اروپایی نیز به شمار می رود:

شهر متوسط قیمت خرید ملک
لندن £473, 822 (£912,343 قیمت تک خانه و £411,950 قیمت آپارتمان)
منچستر £193,415
ادینبرو £292,644
کاردیف £250,618
بلفاست £159,562

به طور کلی هزینه خرید مسکن در انگلستان در شهرهای مختلف متفاوت از یکدیگر است و قیمت ملک در لندن بیشتر از دیگر شهرهای این کشور است. حتی شهرهای دیگر نیز از اکثر مناطق اروپایی به طور میانگین گران تر است.

قیمت خرید ملک در انگلستان

جزئیات هزینه های خرید ملک در انگلستان

هزینه های خرید ملک در انگلستان را می توان تقریبا به 2 بخش هزینه های آتی و هزینه های جاری دسته بندی کرد. هزینه های آتی شامل هزینه تمبر عوارض یا تمبر مالیاتی با مبلغی حدود £125,000 در نرخی بین 12-2%، وثیقه در صورت رهن خانه در انگلستان با نرخهایی بین 40- 5% قیمت ملک، هزینه های رهن خانه، هزینه های حقوقی در صورت استخدام وکیل برای پیگیری امور حقوقی از طرف شما با نرخی بالای £1,000، هزینه ثبت زمین پرداختی به دولت انگلستان بابت انتقال سند قانونی ملک به مالک جدید و بالاخره هزینه های نقل و انتقال مالکیت از مالک قدیم به مالک جدید با میانگین هزینه بین £300-600 می باشد.

اما نوع دیگر هزینه ها در انگلستان در رابطه با هزینه های جاری خرید ملک در کشور انگلستان می باشد. این هزینه ها شامل پرداخت های رهن، هزینه های مربوط به تعمیرات و نگهداری، بیمه خانه و بیمه محتویات خانه، قبوض شرکت های خدماتی و نیز هزینه های استیجاری در صورت خرید اجاره ای ملک که می تواند سالیانه بین £50-100 متغییر باشد. اما آیا دریافت وام بانکی برای خرید ملک در انگلستان برای خارجیان امکان پذیر است؟ دریافت وام خرید خانه از بانکهای انگلستان یا موسسات رهن و یا از بانک های بین المللی همانند HSBC با نرخ بهره بین 40-5% در انگلستان برای متقاضیان خارجی امری امکان پذیر می باشد. همچنین دولت انگلستان طرحهای کمکی همانند Help to Buy website را برای اعطای کمک مالی به خریداران خارجی معرفی کرده است.

مراحل خرید خانه در انگلستان

فرآیند خرید ملک در انگلستان در صورت رعایت دقیق همه ملاحظات قانونی و تهیه مدارک لازم و پرداخت به موقع هزینه های مر بوطه، معمولا 2 الی 3 ماه طول می کشد. قبل از شروع خرید ملک در کشور انگلستان، خریداران بایستی از منابع مالی خود و نیز شرایط بازار اطلاع کسب نمایند. این امر باعث جلوگیری از تاخیرات غیرضروری به هنگام قبول پیشنهاد خرید خواهد شد. در صورت مشخص شدن منابع مالی، متقاضیان می توانند پیشنهاد خود را درباره ملک مورد نظر به صورت کلامی و یا نوشتاری و از طریق بنگاه املاک یا مستقیما به فروشنده ارائه دهند.

به هنگام قبول پیشنهاد، سپس فروشنده مسئول عقد قرارداد برای انتقال مالکیت قانونی می باشد. در این میان، استخدام وکیل حقوقی جهت پیشبرد امور حقوقی می تواند مورد نیاز متقاضیان باشد. استخدام نقشه بردار یا مساح جهت ارزیابی ملک و برآورد هزینه ها نیز جزو مراحل خرید ملک در کشور انگلستان است. در صورت موافقت بر سر پیشنهاد، طرفین برای عقد قرارداد و نهایی سازی پیشنهاد و پرداخت هزینه ها آماده می شوند.

اقامت از طریق خرید ملک در انگلستان

در ابتدای بحث یادآوری این نکته بسیار مهم است که مطابق قانون مهاجرتی انگلستان در سال 2019، ویزای سرمایه گذار انگلستان (Tier 1) شامل خرید ملک نمی باشد. از آنجایی که هدف از ویزای سرمایه گذار در واقع، سرمایه گذاری در انگلستان در جهت منافع عمومی می باشد. بنابراین، خرید ملک در کشور انگلستان فقط خریدار و فروشنده ملک را منتفع می سازد و از نظر قانون مشمول ویزای سرمایه گذار انگلستان (Tier 1) نمی باشد.

مطابق قوانین مهاجرتی انگلستان، متقاضیان ویزای سرمایه گذاری انگلستان فقط می توانند تا سقف £2,000,000 یا مبالغ بیشتر را در خرید اوراق قرضه دولتی، خرید سهام، استقراض و سرمایه گذاری در شرکت های فعال و ثبت شرکت های جدید سرمایه گذ اری نمایند. اما خرید ملک در کشور انگلستان نمی تواند مجوز ورود به کشور انگلستان باشد و متقایان برای ورود به این کشور نیازمند اخذ ویزای همسر، ویزای کار و یا ویزای سرمایه گذار انگلستان به صورت اشاره شده در فوق می باشند. برای اخذ ویزاهای انگلستان، مشاوره با کارشناسان و مشاورین زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند راهگشای امور مهاجرتی هموطنان عزیز باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *