مهاجرت سرمایه گذاری در فرانسه

خرید ملک در فرانسه

خرید ملک در فرانسه

با اینکه برای خرید ملک در فرانسه هیچ گونه محدودیتی برای شهروندان ایرانی وجود ندارد ولی فرانسه هیچ گونه ویزای املاکی را صادر نمی کند. پس خرید خانه در این کشور سرمایه گذاری با مسیر مستقیم به سموی اقامت مدنظر نمی باشد و هرگز هم به شهروندی فرانسه منجر نمی شود. اما نحوه و فرآیند خرید خانه در این کشور شامل مراحل پنج گانه ای است که از جستجوی ملک شروع و در نهایت به عقد قرارداد مالکیت خانه یا Acte de Vente به اتمام می رسد. از جمله موارد مهم دیگر مورد بحث در این مقاله بحث پیرامون قیمت املاک و هزینه های معامله است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه آخرین آمار و اطلاعات به روز به تحلیل این موارد می پردازند.

 • شرایط خرید خانه در فرانسه چیست؟
 • آیا خرید خانه در این کشور منجر به اقامت می گردد؟
 • مراحل خرید ملک در کشور فرانسه چیست؟
 • بهترین شهرهای فرانسه برای اقامت کدامند؟
 • فرایند خرید ملک در این کشور چقدر طول می کشد؟
 • آیا خرید خانه در این کشور پیچیده است؟
 • قیمت املاک در فرانسه 2022 چقدر است؟

شرایط خرید ملک در فرانسه

مطابق قوانین کشور فرانسه، هیچ محدودیتی برای اتباع خارجی در خرید خانه در کشور فرانسه وجود ندارد و آنها می توانند آزادانه به خرید و فروش ملک در این کشور بپردازند. اما قبل از هر اقدامی برای خرید خانه در این کشور بایستی توجه کنید که شرایط این معامله در کشور خروس ها متفاوت از سایر کشورهای اروپایی است. در واقع این فقط زبان فرانسوی نیست که فرانسوی ها را از سایر ملل اروپایی تمییز می دهد بلکه شرایط معاملاتی فرانسوی ها مخصوصا در باب خرید املاک نیز ویژه و خاص می باشد. مضاف بر اینکه شما با خرید ملک در این کشور می توانید زمینه برای اخذ ویزای تحصیلی یا کاری در فرانسه را فراهم کرده و در این کشور بدون دغدغه مسکن زندگی بکنید.

فرآیند گام به گام خرید ملک در فرانسه

باید توجه کرد که پروسه خرید ملکی در فرانسه به صورت مرحله ای است و طی مرحله ای مستلزم اتمام مرحله قبلی است. اما مراحل مختلفی که در نهایت منجر به خانه دار شدن شهروند خارجی می گردد. این مراحل کلا پنج مرحله ای و به صورت شماتیک از این قرار می باشد:

فرآیند گام به گام خرید ملک در فرانسه

در مرحله اول شما به عنوان خریدار بایستی با تعریف روش جستجوی خود به دنبال ملک دلخواه خود باشید. در این رابطه، مراجعه به مشاورین املاک یا un agent immobilier و یا جست و جو در وب سایت های املاک در فرانسه می تواند جزء گزینه های مطلوب باشد. فقط در جستجوی ملک بایستی ملاحظات کلیدی زیر را مدنظر قرار داد:

 • بودجه
 • محل
 • امکانات
 • کاربری

پس از یافتن ملک دلخواه باید با فروشنده تماس گرفته و برای رویت ملک و طرح سوالات فنی و مالی آماده شد. پس از آن نوبت به ارائه پیشنهاد خرید توسط خریدار می رسد و در صورت توافق طرفین در مورد قیمت ملک نوبت به مرحله قولنامه ملک می رس که معمولا در زبان فرانسه Comprmis de Vante گفته می شود.

در این مرحله قرارداد اولیه خرید شامل جزئیات معامله به صورت قولنامه بین طرفین منعقد می شود و متولی صدور این قرارداد نیز دفترخانه اسناد رسمی (notaire) می باشد. معمولا Comprmis de Vante شامل مشخصات شناسائی طرفین معامله، جزئیات ملک و قطعه زمین شامل بنا، تایید مالکیت قباله، هزینه های معامله، تاریخ معامله، لیست اثاثیه، گزارش Dossier de Diagnostic Technique یا DDT، شرایط طرفین و نگهداری 10% ثمن معامله نزد دفترخانه است. در مرحله آخر و معمولا پس از گذشت 3 ماه، طرفین برای امضاء قرارداد نهائی یا Acte de Vente به دفترخانه مراجعه می کنند.

نحوه جستجو و خرید ملک در فرانسه

نحوه جستجو و خرید ملک در فرانسه

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، دو راه مطمئن و کاربردی برای پیدا کردن ملک در فرانسه وجود دارد. اولی اخذ مشاوره از مشاورین املاک و گزینه دوم جست و جو در وب سایت های املاک می باشد. اگر کسی احیانا قصد جستجوی ملک بدون مراجعه به مشاورین املاک را داشته باشد بایستی به سایت های املاک فرانسه مراجعه کند. این سایت ها می تواند گزینه خوبی برای ملک یابی افراد غیرمقیم باشد. از معروفترین این وب سایت های ملک یابی در فرانسه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • Rightmove
 • A Place in the Sun
 • Gascony Properties
 • French Charcter Homes
 • Realtor.com
 • Leggett Immobilier
 • Lomange Immobilier
 • French Property Links

معمولا این سایت ها به کاربران خود دو گزینه زبانی انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند. افراد به هنگام جستجو به زبان انگلیسی در پنجره این سایت ها می توانند از کلید واژه For sale و در زبان فرانسه از کلید واژه Maison a vendre استفاده کنند تا از این طریق به لیست املاک جهت فروش دست یابند.

قیمت املاک در فرانسه 2022

در طی ماه های اخیر مخصوصا پس از شیوع بیماری کرونا، قیمت املاک در بازار خرید ملک در این کشور دچار نوسانات و افت و خیزهای فراوانی شده است و شاید خرید ملک در ابن برهه زمانی به دلیل تقاضای کم و قیمت های پایین تر بهترین گزینه برای سرمایه گذاران خارجی باشد. اما به هر ترتیب، قیمت خانه در فرانسه غالبا تابع محل و نوع ملک می باشد. مثلا میانگین قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر حدود 6815€ (یورو) و در حومه شهر حدود 4609€ (یورو) می باشد. برای اطلاع از سطح قیمت املاک در فرانسه، شما عزیزان می توانید با توجه به نمودار زیر به اطلاعات خوبی در اینباره دست یابید:

قیمت آپارتمان دو خوابه در نقاط مختلف فرانسه

همان طوری که در نمودار فوق نیز مشخص است، بالاترین قیمت های املاک در بین شهرهای مختلف فرانسه متعلق به شهر پاریس می باشد. اما در مورد سطح قیمت ها نباید زیاد نگران شد چراکه قیمت آپارتمان در همین شهر پاریس به مراتب پایین تر از قیمت آپارتمان در لندن می باشد. همان طوری که در نمودار زیر هم مشخص شده، قیمت هر متر مربع خانه در مرکز و حومه پاریس بسیار پایین تر از لندن می باشد:

قیمت هر متر مربع خانه در پاریس و لندن

هزینه های خرید ملک در فرانسه

جدا از بحث قیمت املاک، خریداران املاک در فرانسه بایستی دقت کنند که آنها هزینه دیگری به نام هزینه معاملاتی نیز بر عهده دارند. این هزینه ها در واقع پرداختی در قبال خدمات وکیل، مشاور املاک و دفترخانه می باشد. بر اساس قیمت های سال 2022، انواع هزینه های معاملاتی خرید ملک در فرانسه از این قرار است:

انواع هزینه های خرید خانه در فرانسه 2022
هزینه مشاور املاک 4 تا 10% از قیمت خرید
هزینه دفتر اسناد رسمی مبلغ ثبت خانه های قدیمی 6% تا 7% از قیمت خرید
هزینه ثبت خانه های جدید 1% تا 2% از قیمت خرید

لازم به یادآوری است که هزینه های دفترخانه (که شامل هزینه های خاص برای انجام با مهر است) معمولا توسط دولت فرانسه تنظیم و مقرر می گردد و غالبا هم به قیمت ملک بستگی دارد. این هزینه ها از این قرار است:

قیمت خرید به یورو هزینه دفترخانه
تا 6500€ 4.784%
6501€ تا 17000€ 1.9734%
17001€ الی 30000€ 1.3156%
بالای 30001€ 09867%

در ضمن موضوع مهم دیگر در اینباره توجه به مالیات معامله ملک در فرانسه یا tax می باشد. معمولا مالیات ها برای خرید ملک در فرانسه تا 20% قیمت ملک می باشد.

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک شدنی نیست!

دولت فرانسه برای سرمایه گذارانی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند گزینه اقامتی ندارد و به همین دلیل توصیه می شود که افراد متقاضی اخذ اقامت اروپایی به گزینه ویزای طلایی پرتغال فکر کنند. اما فرانسه برای سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی دو گزینه ویزای اقامتی دارد که شرایط هر یک از آنها بدین قرار است:

دو گزینه ویزای اقامتی برای سرمایه گذاران

اما اسناد و مدارک لازم برای این نوع سرمایه گذاری جهت اخذ اقامت فرانسه 2022 عبارتند از:

 • درخواست ویزای بلند مدت فرانسه (تایپ D)
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو نسخه از پاسپورت
 • سند ازدواج
 • شناسنامه
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مدرک آدرس آخرین محل سکونت
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

در پایان امیدواریم که داده ها و اطلاعات ارائه شده درباب خرید ملک در فرانسه مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد. اما باید یادآوری کرد که اگرچه راه اقامت از طریق سرمایه گذاری بسیار سخت و گران است اما راه های ساده تر و آسانتر دیگری مثل تحصیل در فرانسه یا کار در فرانسه هم وجود دارد و شما با اخذ مشاوره های حرفه ای از وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید در این راه موفق شوید.

پرسش های کلیدی درباب خرید ملک در فرانسه

لازم است تا در این بخش به برخی از اساسی ترین سوالات پاسخ داده شود:

 • آیا برای خرید خانه در فرانسه محدودیتی وجود دارد؟ محدودیتی برای اتباع خارجی در خرید خانه در فرانسه وجود ندارد.
 • آیا خرید خانه در فرانسه منجر به اقامت این کشور می گردد؟ خیر، بجای آن ثبت شرکت و شروع بیزینس با ویزای کارآفرین (Tech visa) یا ویزای سرمایه گذاری (Investment visa program) می تواند منجر به اقامت فرانسه برای متقاضیان گردد.
 • مراحل خرید خانه در فرانسه چیست؟ کل این پروسه 5 مرحله ای و شامل جستجوی ملک، رویت ملم مورد نظر، توافق اولیه، تنظیم قولنامه یا Comprmis de Vante و در نهایت تنظیم سند نهایی یا Acte de vante می باشد.
 • قیمت املاک در فرانسه چگونه است؟ قیمت املاک در این کشور ارتباط مستقیمی با محل و نوع خانه یا آپارتمان دارد و معمولا میانگین قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر حدود 6815€ (یورو) و در حومه شهر حدود 4609€ (یورو) می باشد.
 • گرانترین شهرهای فرانسوی برای خرید ملک کدامند؟ بر اساس آمارهای موجود پاریس، لیون و مارسی سه شهر گران هستند.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.