ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

خرید ملک لهستان

خرید ملک لهستان

خرید ملک لهستان از آن نظر اهمیت دارد که این روش یکی از بهترین و آسانترین روش ها برای دریافت اقامت کشور لهستان محسوب می شود. لهستان عضوی از کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) می باشد و اخذ اقامت لهستان به منزله اخذ اقامت اروپایی است و این آرزوی اغلب سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود. در حقیقت، لهستان به عنوان یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) جهت سرمایه گذاری محسوب می شود. بازار ملک لهستان بین سال های 2002 و 2008 به طور تصاعدی رشد کرد و تا کنون بدون اثر پذیری از بحران های مالی جهانی به رشد خود ادامه داده است.

 • شرایط خرید ملک در لهستان چیست؟
 • آیا می توان با خرید ملک در لهستان، اقامت این کشور را به دست آورد؟
 • هزینه خرید ملک در لهستان چقدر است؟
 • آیا می توان به عنوان شهروند خارجی در لهستان ملک خریداری کرد؟

اغلب پیش بینی ها از بازار ملک لهستان نشانگر این واقعیت مهم است که قیمت ها به صورت ثابت ولی آرامی افزایش خواهد یافت. بیشترین تقاضاهای خرید ملک در لهستان برای املاک رنج متوسط می باشد. اما به خاطر داشته باشید که فرآیند خرید ملک در کشور لهستان نیازمند شرایطی از جمله اخذ مجوز MIA می باشد. سرمایه گذاران ایرانی می توانند برای اخذ سریع مجوزهای لازم و دریافت اقامت خود از این طریق با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

پرسش و پاسخ در باب خرید ملک در لهستان

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، در حال حاضر یکی از سریعترین روش ها جهت دریافت اقامت با خرید ملک در اروپا و لهستان می باشد. در این رابطه سوالات مهمی توسط هموطنان متقاضی خرید ملک لهستان مطرح می شود که در زیر به برخی از این سوالات می پردازیم:

 1. آیا شهروندان ایرانی می توانند در لهستان ملکی را خریداری کنند؟ بله، این امکان برای کلیه شهروندان خارجی از جمله ایرانی ها فراهم است. البته به شرط آنکه شما مقیم (دائم یا موقت) لهستان بوده و برای شما مجوز MIA برای خرید ملک لهستان صادر شود.
 2. آیا خرید ملک در لهستان منجر به اخذ اقامت می گردد؟ خیر، در حال حاضر تنها روش منجر به اقامت لهستان از طریق شروع یک بیزینس می باشد. بنابراین خرید ملک به طور اتوماتیک به اخذ اقامت لهستان 2024 منجر نمی شود.
 3. نحوه دریافت اقامت دائم و پاسپورت لهستان از طریق خرید ملک چگونه است؟ افراد پس از 3 سال اقامت موقتی می توانند متقاضی اقامت دائمی شده و در ادامه پس از 3 سال اقامت دائم در لهستان نیز پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.

در باب کشورهای لغو روادید با پاسپورت لهستان لینک فوق را بخوانید.

در خصوص برنامه سرمایه گذار لهستان و انواع سرمایه گذاری

لهستان برخلاف دیگر کشورهای اروپایی برنامه اقامت سرمایه گذار یا ویزای طلایی ندارد. از همین رو سرمایه گذاران برای مهاجرت و اخذ اقامت لهستان فقط یک راه پیش رو دارند و آن شروع یک بیزینس در لهستان است. اما به منظور اخذ مجوز اقامت موقت در لهستان، کارآفرین خارجی بایستی حائز یکسری شرایط باشد که طبق گزارش linkedin.com از قرار زیر است:

 • حداقل 2 نفر از اتباع لهستان را در شرکت تازه تاسیس استخدام بکند.
 • یا اینکه درآمدی حداقل 12 برابر متوسط درآمدی در لهستان کسب کند.

اما اهم مزایای شروع یک بیزینس در لهستان 2024 عبارتند از:

 • دسترسی به بازار واحد اتحادیه اروپایی (EU)
 • بهره مندی از کیفیت بالای زندگی
 • بهره گیری از یک اقتصاد باثبات و درحال رشد
 • هزینه زندگی در لهستان مقرون به صرفه
 • زندگی و اقامت در هر جای لهستان
 • امکان اسپانسری اعضای خانواده (ویزای همراه لهستان)
 • امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی لهستان در آینده

شرایط خرید ملک لهستان

آیا خرید ملک منجر به اخذ اقامت لهستان می گردد؟

در پاسخ به این سوال کلیدی باید گفت که لهستان دارای هیچ برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری یا همان ویزای طلایی Golden Visa نیست. اما این کشور از کسانی که بخواهند در بیزینسی در این کشور سرمایه گذاری بکنند با ویزای سرمایه گذار بیزینس Business Investor Visa استقبال می کند.

منبع: goldencapitalist.com

بنابراین دولت لهستان برای سرمایه گذاران بیزینس که بدنبال راه اندازی یک شرکت جدید یا سرمایه گذاری در یک فعالیت بیزینسی هستند مجوز اقامت موقت می دهد. پس با این حساب از طریق خرید ملک در لهستان منجر به اخذ مجوز اقامت نمی گردد! با این وجود، در صورت درخواست اقامت از طرق دیگر خرید و تملک ملک در لهستان می تواند بخشی از پرونده درخواستی اتان باشد.

منبع: investropa.com

کارشناسان امر نیز به سرمایه گذاران خارجی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند توصیه می کنند که بجای خرید ملک لهستان در این کشور بیزینسی را شروع کنند تا هم سریعا به اقامت لهستان رسیده و هم اینکه به سود قابل توجهی نیز دست یابند.

شرایط خرید ملک لهستان در 2024

بر طبق قوانین و شرایط مهاجرت به لهستان (2022)، شهروندان خارجی که مایل به خرید ملک (تجاری یا مسکونی) از کشور لهستان هستند نیازمند اخذ مجوز MIA می باشند. مجوز MIA یا Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji همان مجوز صادره توسط وزارت کشور لهستان می باشد. این مجوز تنها زمانی صادر می شود که شهروند خارجی بتواند روابط خود را با لهستان در قالب اقامت موقتی یا دائمی اثبات کند. با این حال، در موارد ذیل می توان ملک لهستان را بدون مجوز نیز خریداری کرد:

 • به هنگام خرید ملک برای اهداف مسکونی شخصی (بزرگتر از 0.5 هکتار نباشد)
 • مقیم های دائم لهستان برای مدت بیش از 5 سال
 • مقیم های دائم لهستان برای مئت بیش از 2 سال برای افراد ازدواج کرده با اتباع لهستانی
 • شهروندان خارجی که ملک به ارث می برند
 • پرسنل یا شرکای حقوقی خارجی بدون مجوز قانونی می توانند زمین در لهستان خریداری کنند

اما همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، شهروندان خارجی که نیازمند مجوز برای خرید ملک لهستان هستند بایست رابطه خود را با جمهوری لهستان ثابت کنند. اما این رابطه ممکن است از طریق قومیت یا نژاد لهستانی، ازدواج با تبعه لهستان، برخورداری از کارت اقامت لهستان و یا تاسیس شرکت تجاری در لهستان اثبات گردد.

مدارک لازم برای اخذ مجوز خرید املاک لهستان

اگرچه وزارت کشور لهستان به طور تئوریک ناظر بر کلیه مجوزهای ملک در لهستان می باشد، اما شما بایست از طریق شهرداری ورسای Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy درخواست مجوز دهید. به منظور درخواست مجوز، شما می بایست هزینه تمبر را نیز به حساب اداره مذکور واریز نمایید. شما می بایست فرم درخواست خود را آماده کنید چرا که فرمت خاصی وجود ندارد. اما مدارک لازم برای دریافت MIA از اداره شهرداری ورسای عبارتند از:

 • رسید پرداخت هزینه
 • جزئیات ملک مدنظر
 • فرم درخواست تکمیلی
 • اسناد و مدارک اثبات کننده رابطه شما با کشور لهستان

قیمت ملک در لهستان 2024

نمی توان برای کل کشور لهستان یک قیمت واحدی تعریف کرد. چرا که قیمت خرید ملک لهستان در شهرها و مناطق مختلف با هم متفاوت است. بر طبق آنالیز قیمتی منتشر شده در وب سایت investropa.com، متوسط قیمت هر متر مربع ملک در شهرها و مناطق مختلف لهستان 2024 بشرح زیر می باشد. همان طوری که در این جدول هم ملاحظه می شود در حال حاضر گرانترین شهر لهستان برای خرید ملک شهر کراکو و ارزانترین شهر نیز شهر لودز یا لودژ می باشد:

شهر یا منطقهجمعیتمتوسط قیمت هر متر مربع (PLN)مزایا
Warsaw≈ 1.8 million8,000 – 12,000پایتخت ملی، مرکز اقتصادی، جاذبه های فرهنگی
Kraków≈ 800,0009,000 – 13,000شهر تاریخی، سایت های میراث جهانی یونسکو UNESCO و صحنه های هنری زیبا
Wrocław≈ 650,0007,000 – 11,000شهر دانشگاهی، معماری زیبا، زندگی شبانه پویا
Poznań≈ 550,0006,000 – 10,000مرکز فرهنگی، تجارت، شهر تاریخی
Gdańsk≈ 470,0008,000 – 12,000شهر ساحلی، میراث هانزاتیک و تفرجگاه های ساحلی
Łódź≈ 700,0005,000 – 8,000تاریخچه صنعتی، مناطق آباد، صنایع خلاق
Katowice≈ 300,0006,000 – 10,000مرکز صنعتی و فرهنگی، فستیوال های موزیک و فضاهای سبز

گذشته از این قیمت آپارتمان که رایج ترین و پرمتقاضی ترین ملک در کل لهستان است در حومه و مرکز شهرها متفاوت است. مطابق گزارش سایت numbeo متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در لهستان بدین شرح است:

 • قیمت هر مترمربع آپارتمان داخل شهر: PLN 17377.73 (زلوتی)
 • قیمت هر مترمربع آپارتمان در حومه شهر: PLN 12108.17 (زلوتی)

افزایش قیمت ملک در لهستان

لهستان کشور گران قیمتی محسوب نمی شود و روند افزایش قیمت ملک در این کشور نیز آهسته است. این مسئله را می توان با توجه به نمودار نرخ تورمی که در ادامه ترسیم شده، مشاهده نمود:

نرخ تورم در لهستان

اما اکنون سوال اینجا است که ارزانترین شهر لهستان برای خرید ملک کدام است؟ بر طبق آمار وزارت کشور لهستان برای سال 2022، لودز (Łódź) ارزانترین شهر لهستان از نظر قیمت املاک می باشد. سایر هزینه های تراکنشی بدین صورت می باشد:

هزینه هادرصد
حق کمیسیون بنگاه املاک3%
مالیات بر معامله شهری (CTT)2%
هزینه ثبتPLN150 (زلوتی) الی PLN200 (زلوتی) اما هزینه ثبت زمین حدود PLN60 (زلوتی) می باشد.
هزینه دفترخانه3% به صورت PLN10,000 (زلوتی)

نحوه جستجو برای خرید ملک در لهستان

روش های مختلفی برای یافتن املاک در لهستان وجود دارد. یکی از این روش های مرسوم استفاده از روزنامه ها است. این روزنامه ها هر روز آگهی های متنوعی از بازار املاک لهستان را منتشر می کنند. برخی از بزرگترین روزنامه های لهستانی شامل نیازمندی های هفتگی املاک در روزنامه های Gazeta Wyborcza، Dziennik Gazeta Prawna و Rzeczpospolita می باشند. از طرف دیگر، امروزه اینترنت کارها را آسان کرده است و از این طریق می توان به مرجع بزرگی از املاک لهستان دست یافت. در این زمینه از بهترین سایت های جستجوی ملک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

یک روش بسیار معروف برای یافتن خانه در لهستان، چک پیج های وب بساز بفروش های لهستانی است. این پیج ها املاک جدید را هر روز لیست می کنند. گاها هم بساز بفروش ها تخفیف های زیادی را هم پیشنهاد می کنند. بنگاه های املاک نیز در لهستان کم نیست. اغلب مردم ترجیح می دهند که کار یافتن املاک را به متخصصان این کار در بنگاه املاک بسپارند. این بنگا ه ها نیز برای تسهیل رابطه با خریداران و فروشندگان ملک دارای وب سایت های خاص خود هستند.

مراحل خرید ملک لهستان

بازار خرید ملک در لهستان به واسطه شرایط آسان و هزینه اخذ اقامت پایین، روز به روز در حال رشد و توسعه است و با تقاضای زیادی از طرف سرمایه گذاران خارجی مواجه می شود. اما اگر شما نیز مایل به دانستن اطلاعاتی درباره خرید املاک در لهستان هستید، شما برای انجام این کار و اخذ راحت اقامت لهستان می بایست مراحل ساده زیر را طی نمایید:

مراحلنامتشریح
1جستجو برای یافتن ملک مورد نظراز طریق جستجوی اینترنت یا مجلات
2چک کردن ملککنترل شماره ثبت ملک، جزئیات مربوط به مالک، آدرس ملک و وجود طرفین ثالث
3بازرسی فنیتوسط کمپانی های دارای کارشناس فنی ساختمان همانند مراجعه به وب سایت www.pewnylokal.pl جهت درخواست کارشناس فنی
4چک حقوقیتوسط کمپانی ها یا موسسات حقوقی دارای مجوز رسمی برای تنظیم قرارداد و ثبت نهایی در دفترخانه
5امضا قراردادبا پرداخت کامل وجه ضمان معامله

کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگوئی و ارائه مشاوره های حقوقی و مهاجرتی به سرمایه گذاران محترم ایرانی در زمینه سرمایه گذاری در لهستان و اخذ اقامت اروپایی هستند.

امتیاز دهید

8 دیدگاه برای “خرید ملک لهستان

 1. فرشته احسانی گفت:

  سلام حداقل هزینه برای اقامت لهستان از طریق خرید ملک و ثبت شرکت چقد هست؟ممنونم از پاسخگویی شما

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   هزینه های خرید ملک در لهستان در مقاله ذکر شده لطفا برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 2. Fatemeh گفت:

  سلام.
  اگر بخوایم یه ملکی رو خریداری کنیم به منظور اهداف مسکونی شخصی و بعد سفر کنیم به لهستان.آیا اقامت بهمون داده میشه؟و اینکه میتونیم کار پیدا کنیم یا حتما باید از طریق ویزای کاری بریم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای خرید ملک در لهستان باید اقامت این کشور رو داشته باشید و اگر از این طریق بخواین اقامت بگیرید پیشنهاد میکنم ابتدا بررسی کنید که از چه طریقی میتونید اقامت یک کشور رو بدست میارید

 3. Hossein گفت:

  سلام خسته نباشید
  شما نگفتین ک حداقل هزینه در حسابمون جهت خرید آپارتمان در لهستان چقدر هس؟
  و آیا باعث اقامت و در نهایت دائم و بعد تابعیت این کشور میشه؟
  و پرداخت به صورت قسطی میشه یا اینکه 20 درصدشو الان بدیم 80 درصدشو بعدا؟
  لطفا راهنمایی کنین با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر اگر قصد خرید ملک هم دارید این ملک رو بایستی نقدا خریداری کنید

 4. شمس گفت:

  سلام. حداقل قیمت برای اخذ اقامت چقدر است؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   حداقل قیمت برای اخذ اقامت چه کشوری و چه نوع ویزایی رو می فرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *