مهاجرت تحصیلی ترکیه

خوابگاه دانشجویی در ترکیه

خوابگاه دانشجویی در ترکیه

کسب اطلاعات در رابطه با خوابگاه دانشجویی در ترکیه به علاقه مندان به تحصیل در این کشور کمک میکند تا بهترین مکان را برای اقامت خود انتخاب کنند. با توجه به دانشگاه های معتبر در ترکیه، هزینه های زندگی نسبتا ارزان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و همسایگی این کشور با ایران هر ساله متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل و اقامت به این کشور اوراسیایی مهاجرت می کنند.

دانشجویانی که قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی ترکیه را دارند باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در این کشور اقدامات لازم را برای رزرو خوابگاه انجام دهند. چرا که 80% دانشگاه های ترکیه یا به دانشجویان خدمات خوابگاه را ارائه نمی نمایند و یا ظرفیت به شدت محدودی دارند. با توجه به افزایش مهاجرت به ترکیه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تصمیم به نگارش این مقاله در رابطه با خوابگاه دانشجویی ترکیه گرفته اند.

شرایط خوابگاه های دانشجویی در ترکیه در 2023

برخی از دانشگاه های کشور ترکیه برای آسایش و راحتی دانشجویان خوابگاه هایی را در محوطه دانشگاه برای اقامت و اسکان دانشجویان در نظر گرفته اند. خوابگاه های دانشجویی دارای شرایط و قوانینی هستند که دانشجویان ملزم به رعایت آن ها می باشند. اگر پذیرش دانشگاهی را کسب کردید که خوابگاه دانشجویی ندارد و یا قصد دارید از قوانین خوابگاه دور باشید و مستقل زندگی کنید می توانید در آپارتمان های دانشجویی در نظر گرفته شده اقامت داشته باشید. در صورتی که دانشجو قوانین وضع شده در خوابگاه را رعایت نکن باید جریمه پرداخت کند. خوابگاه های دانشجویی در ترکیه به 2 صورت خصوصی و دولتی می باشند، هزینه اقامت در خوابگاه های خصوصی با توجه به امکانات بیشتر گران تر از هزینه اقامت در خوابگاه های دولتی است. البته علاوه بر این امکانات، دسترسی به وسایل نقلیه عمومی و محله و شهر خوابگاه از عوامل تعیین کننده هزینه خوابگاه است. عموما هزینه ها در استانبول و سپس آنکارا نسبت به سایر شهر های دیگر ترکیه بالاتر است.

دانشجویانی که قصد اقامت در آپارتمان های دانشجویی را دارند اغلب باید علاوه بر اجاره آپارتمان هزینه های آب، برق، گاز و اینترنت را نیز پرداخت کنند. به همین دلیل دانشجویان برای کمتر شدن هزینه ها تصمیم به زندگی گروهی در آپارتمان های دانشجویی می گیرند. در سال 2023 در خوابگاه دانشجویی ترکیه معمولا آشپزخانه و سرویس بهداشتی به صورت عمومی است.

هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در ترکیه

همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد خوابگاه های دانشجویی در این کشور به 2 صورت خصوصی و دولتی هستند. متقاضیانی که قصد می خواهند در هزینه های خود صرفه جویی کنند اقامت در خوابگاه های دولتی پیشنهاد مناسبی برای آن ها است. برای رزرو خوابگاه های دولتی باید به سایت Kredi ve Yurtlar Kurumu مراجعه کنید. ظرفیت اتاق خوابگاه های دولتی بین 4 تا 6 نفر می باشد، در برخی از خوابگاه ها اتاق هایی برای اقامت 12 نفر در نظر گرفته شده است. اگر قصد اقامت با افراد کمتری را دارید می توانید در خوابگاه های نیمه خصوصی با ظرفیت 2 تا 4 نفر اقامت داشته باشید. هزینه اقامت در خوابگاه های نیمه خصوصی بیشتر از هزینه های خوابگاه های دولتی است.

اما در رابطه با خوابگاه های خصوصی می توان گفت مزایا و امکانات این خوابگاه ها بیشتر و بهتر از خوابگاه های دولتی است. ظرفیت اتاق خوابگاه های خصوصی بین 1 تا 4 نفر است. برای اقامت در این خوابگاه ها باید ماهیانه مبلغی بین 500$ تا 600$ (دلار آمریکا) پرداخت کنید. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های استانبول را دارید و می خواهید در خوابگاه های دانشجویی این شهر اقامت داشته باشید می توانید با مطالعه مقاله خوابگاه دانشجویی در استانبول اطلاعات کاملی در رابطه با محل اقامت دانشجویان در این شهر کسب کنید.

هزینه اقامت در آپارتمان ها در ترکیه

با توجه به برخی قوانین سختگیرانه خوابگاه های ترکیه بعضا دانشجویان ترجیح می دهند آپارتمان اجاره کنند. کما این که نرخ اجاره آپارتمان هم در این کشور پایین است و بعضا حتی از خوابگاه های خصوصی پایین تر هم می باشد. در جدول ذیل اطلاعات سال 2023 بیان شده است:

نوع آپارتماناجاره بهای ماهانه در ترکیه به دلار آمریکا
آپارتمان 1 خوابهاز 135$ تا 220$
آپارتمان 3 خوابهاز 235$ تا 370$

البته بسیاری از والدین ترجیح می دهند در ترکیه ملک خریداری کنند تا هم خودشان و هم فرزندشان علاوه بر داشتن محل اقامت، پاسپورت ترکیه را نیز اخذ نمایند. به منظور اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله خرید ملک، ارزش ملک مزبور باید حداقل 250000$ (دلار آمریکا) باشد. نرخ خرید ملک در ترکیه در جدول ذیل بین شده است:

نوع آپارتمان قیمت 1 متر مربع ملک در کشور ترکیه به دلار آمریکا
آپارتمان در شهرهای بزرگحدودا 885$
آپارتمان در شهرهای کوچکحدودا 490$

هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در ترکیه

هزینه های زندگی در کشور ترکیه در 2023

دانشجویان باید علاوه بر هزینه های دانشگاه و محل اقامت هزینه های زندگی در این کشور را نیز در نظر داشته باشند. هزینه های زندگی در ترکیه با توجه به سبک زندگی و منطقه زندگی شما متفاوت است. در سال 2023 برای زندگی دانشجویی در کشور ترکیه متقاضیان باید ماهیانه مبلغی بین 300$ تا 600$ (دلار آمریکا) در نظر داشته باشند. متقاضیان برای رفت و آمد در شهر می توانند به راحتی از وسایل نقلیه عمومی مثل: مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنند. دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از 50% تخفیف در نظر گرفته شده برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. همچنین شما می توانید با ارائه کارت دانشجویی از تخفیفات مراکز تفریحی استفاده کنید و به صورت رایگان از خدمات بهداشتی و درمانی ترکیه بهره مند شوید.

شرایط کار دانشجویی در کشور ترکیه

با توجه به قوانین وضع شده در کشور ترکیه دانشجویان بین المللی و خارجی نمی توانند در طول دوران تحصیلی مشغول به کار شوند. دانشجویان می توانند از سال دوم تحصیلی با دریافت مجوز های لازم در مشاغل پاره وقت کار کنند. برای دریافت مجوز کار لازم است به پلیس مهاجرت ترکیه و وزارت امور داخلی این کشور مراجعه کنید. نام مجوزی که دانشجویان برای ورود به بازار کار میبایست کسب نمایند اصطلالحا “چالیشما ایزین” است. برای اطلاع از شرایط کار در کشور ترکیه در طول دوران تحصیلی پیشنهاد می شود مقاله کار ضمن تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با خوابگاه دانشجویی ترکیه کسب کردید، برای اطلاع از نحوه رزرو خوابگاه های دانشجویی این کشور و شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانید با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات متداول در خصوص خوابگاه دانشجویی در ترکیه

از سوالات پرتکرار در خصوص خوابگاه و محل اقامت در این کشور میتوان موارد زیر را عنوان کرد:

 • خوابگاه های کشور ترکیه به چه صورت هستند؟ خوابگاه های دانشجویی در این کشور به 2 صورت خصوصی و دولتی هستند.
 • ظرفیت خوابگاه های دانشجویی در ترکیه چقدر است؟ ظرفیت اتاق خوابگاه های دولتی بین 4 تا 6 نفر می باشد.
 • در خوابگاه های نیمه خصوصی در ترکیه چند نفر در هر اتاق مستقر هستند؟ افراد در خوابگاه های نیمه خصوصی با ظرفیت 2 تا 4 نفر اقامت دارند.
 • هزینه اقامت در خوابگاه های خصوصی در ترکیه چقدر است؟ برای اقامت در این خوابگاه ها باید ماهیانه مبلغی بین 500$ تا 600$ (دلار آمریکا) پرداخت کنید.
 • چه تسهیلاتی برای دانشجویان در ترکیه وجود دارد؟ دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از 50% تخفیف در نظر گرفته شده برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، همچنین می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیفات مراکز تفریحی استفاده کنند و به صورت رایگان از خدمات بهداشتی و درمانی ترکیه بهره مند شوند.
امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “خوابگاه دانشجویی در ترکیه

 1. mahdis گفت:

  سلام. هزینه خوابگاه دولتی چقدر است؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   هزینه خوابگاه در ترگیه از 2500 تا 3000 لیر در ماهه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *