مهاجرت سرمایه گذاری در اتریش

خودحمایتی اتریش

خودحمایتی اتریش

مدلی در ارائه خدمات مهاجرتی وجود دارد بنام فروختن راه یا کشور، که جدا از نتیجه بخش بودن مطرح میگردد. یکی از این راه ها خودحمایتی اتریش میباشد. البته همین ابتدای مقاله باید بگوییم اصلا چنین عنوانی در سایت سفارت و اداره مهاجرت اتریش وجود ندارد و برخی افراد سودجو و دارای پیشینه سیاه در کار مهاجرت به دنبال هر روزنه ای میگردند تا از اعتماد فرد سواستفاده کرده و زندگی برخی را تباه کنند. پس همین ابتدای این مقاله عرض میکنیم که خیلی خیلی مراقب این دست کلاهبرداران باشید.

 • خودحمایتی یا اسمی مجهول و مجعول؟
 • هزینه های برباد رفته این مسیر چقدر است؟
 • اگر بدانید احتمال موفقیت در این زمینه زیر 5% است باز هم باید اقدام کنید؟
 • آیا راهی جهت احقاق حق خود پس از متضرر شدن وجود دارد و از چه طریقی؟
 • کلاهبرداری در لباس مبدل یعنی چه؟

لازم به ذکر است هرجای این مقاله نام خودحمایتی آمده است منظور راه تمکن مالی است که با اسمی مجعول هم قافیه شده است. پس تکرار میکنیم عنوانی تحت خودحمایتی وجود نداشته و در کل احتمال موفقیت روی این روش وجود ندارد. چه با اسم خودحمایتی و چه با اسم تمکن مالی. در جریان باشید شاید از هر 100 نفر یک نفر موفق شده باشد و آن هم خارج از ایران بوده است. حتی اگر این آمار 5% هم باشد به نظر نگارنده اتکا کردن به این آمار کاریست عبث و امید واهی. هزینه های جانبی و از بین رفته این مسیر بسیار زیاد است. هزینه هایی که به عنوان اجاره نامه، افتتاح حساب، بیمه نامه، هزینه وکیل، نوتاری و غیره مطرح میکنند اما هیچکدام بازگردانده نمیشود.

شرایط برنامه خود حمایتی اتریش 2021

اتریش کشوری مدرن و توسعه یافته در اروپا است که هر ساله کیفیت زندگی بالای آن باعث جذب هزاران مهاجر خارجی به این کشور می شود. به همین دلیل اخذ اقامت اتریش برای اغلب مهاجران خارجی بسیار حائز اهمیت است. چراکه از این طریق علاوه بر برخورداری از برترین استاندارد زندگی همچنین می توانند همراه کل اعضای خانواده در اتریش و اروپا مقیم شوند. از امکان اخذ اقامت دائمی و شهروندی اتریش برخوردار گردند. بتوانند در کل کشورهای ناحیه شنگن آزادانه مسافرت کرده و به کسب و کار بپردازند.

یکی از برنامه های اقامت اتریش در سال 2021 از طریق خودحمایتی یا به اصطلاح انگلیسی Finantial independence می باشد که مخصوص افراد متمکن و دارایی دار است. این برنامه یکی از جذاب ترین برنامه های اقامتی اروپا در نوع خود می باشد. متقاضیان خود حمایتی برای اخذ اقامت اتریش از این طریق فقط باید 4 شرط زیر را مدنظر کارشان قرار دهند تا بتوانند صلاحیت لازم جهت کسب اقامت اتریش (یکساله و قابل تمدید) را کسب کنند. این شرایط چهارگانه عبارتند از:

4 شرط برنامه خود حمایتی اتریش

کلاهبرداری برای اتریش در لباس مبدل

اکثریت متقاضیانی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند، بر این باورند که از طریق خودحمایتی اتریش می ‌توان به اقامت این کشور دست یافت و از مزایای آن بهره‌ مند شد. اما سوال اینجاست که آیا این تصور واقعیت خواهد داشت یا خیر؟ از سال 2018 میلادی تعداد پرونده هایی که از این روش مورد تقاضای اتباع ایرانی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و بیشترین شکست ها اتفاق افتاد. هزینه های جانبی و خرج شده این تصمیم اشتباه حداقل 10000€ (یورو) خواهد بود و این هزینه های گزاف از طریق قرادادهای یک طرفه پوچ به شما تحمیل میشود. در این زمینه کلاهبرداران سودجو در لباسی مبدل و با کلماتی شیوا و گول زننده افراد را مغلوب کلام خود میکنند و دارایی افراد را بالا میکشند.

در همین راستا، مقاله ای که مطالعه می نمایید از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به رشته تحریر در آورده شده است که پاسخگوی سوالات متقاضیان گرامی خواهد بود. این موسسه مهاجرتی تجربه طولانی در امر مهاجرت به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی داشته و افراد را از آخرین اطلاعات و قوانین حاکم بر کشور مورد نظر آگاه می سازد. توصیه می گردد قبل از اقدام به مهاجرت به اتریش، مقاله ذیل را به دقت بخوانید.

نکاتی در خصوص تمکن مالی اتریش

اتریش از جمله کشورهای معتبر اروپایی است که بسیار سخت مهاجر می پذیرد. در حقیقت به طور کلی مهاجرت به کشورهای اروپایی دشوار است اما اگر از روش درستی اقدامات لازم صورت پذیرد، قطعا به موفقیت منجر می گردد. خودحمایتی اتریش از روش هایی است که درصد موفقیت آن بسیار کم است. برای مثال فردی که درآمد ماهیانه وی و مبلغی که در حساب بانکی او وجود دارد، تقریبا 22000€ (یورو) است، به چه دلیل موفق به اخذ اقامت اتریش نمی گردد؟ در صورتی که با دارا بودن این مبلغ میتوان اقامت سایر کشورها را اخذ کرد. یکی از روش های موفقیت آمیزی که برای مهاجرت به اتریش پیشنهاد می گردد، روش تحصیلی است که کلیه مطالب مربوط به آن در مقاله تحصیل در اتریش آورده شده است و پیشنهاد بر مطالعه آن داریم.

شرایط اخذ اقامت خودحمایتی اتریش

همان گونه که از نامش پیداست اقامت اتریش از طریق خودحمایتی مختص متقاضیانی است که از لحاظ مالی کاملا تامین بوده و اجازه کار در اتریش ندارند. دولت اتریش این نوع اقامت را تحت عنوان اتریشی «Niederlassungsbewilligung – ausgenommen Erwerbstätigkeit» خوانده و پس از 5 سال اقامت به متقاضیان ارائه می نماید. دولت اتریش به افراد دارنده این نوع اقامت، اجازه اشتغال نمیدهد. فرد برای انجام کسب و کار در هر زمینه ای در کشور اتریش ممنوعیت دارد.

بسیاری از متقاضیان بدون اطلاع از این مساله، اقدام به اخذ خودحمایتی اتریش نموده و با مطالعه دست به این اقدام نمیزنند. بنابراین بسیار ضروری به نظر می رسد افرادی که ضمن تامین بودن از لحاظ مالی، صرفا قصد اخذ اقامت اتریش را داشته و هیچ گونه تصمیم و نگاهی در جهت اشتغال و کسب و کار در اتریش ندارند، برای دریافت این نوع اقامت اقدام کنند. گرچه این راه راهیست نامطمئن و عملا تا حدود زیادی نشدنی.

قوانین خودحمایتی کشور اتریش

اگرچه دریافت اقامت اتریش از طریق خودحمایتی اتریش توصیه نمی گردد، اما به طور کلی فرد متقاضی بایستی مدارک و شرایط لازم در راستای این امر را دارا باشد. اثبات درآمد کافی جهت تامین هزینه های زندگی در اتریش و داشتن شرایط عمومی برای این نوع اقامت از الزامات است. در جدول زیر آمده است که فرد متقاضی برای اثبات درآمد ماهیانه خود جهت تامین هزینه های خود و خانواده در کشور اتریش، توانایی ساپورت و تامین چه میزان مبالغی را بایستی داشته باشد:

قانون تامین اجتماعی عمومی و نرخ های پیش بینی شده در سال 2021 میلادی
گروه متقاضیان نرخ مرجع به یورو دو برابر نرخ استاندارد به یورو
افراد مجرد 909.42€ 1808.84€
زوج های متاهل یا مشاغل 1363.52€ 2727.02€
علاوه بر این برای هر کودک 14.032€ 280.64€

علاوه بر این، مقدار سرمایه لازم به صورت حساب شخصی در برنامه خودحمایتی اتریش 2021 در مقایسه با برنامه های مشابه در کشورهایی مثل اسپانیا، فرانسه و یونان پایین تر بوده و مقرون به صرفه است. شرایط مذکور را می توان در نمودار زیر به خوبی مقایسه و تحلیل کرد:

حداقل سرمایه لازم در حساب بانکی هر شخص جهت اخذ اقامت تمکن مالی در کشورهای اروپایی

بیمه درمانی و محل اقامت در اتریش

بیمه درمانی و مشخص بودن محل اقامت از جمله شرایطی است که فرد متقاضی اخذ اقامت از طریق خودحمایتی اتریش بایستی دارا باشد. وی بایستی در طول اقامت خود در اتریش دارای بیمه درمانی باشد تا کلیه خطراتی که او را در این کشور تهدید می نماید، پوشش داده و هزینه های مربوطه از این طریق پرداخت گردد. مشخص بودن محل سکونت و اقامت خانواده ای مهاجر در کشور اتریش از جمله موارد مهمی است که از منظر دولت اتریش بسیار حائز اهمیت است. چرا که موقتی بودن محل اقامت بدون هیچ گونه دوره خاص و یا سهولت لغو قرارداد اقامت و همچنین مناسب نبودن برای یک خانواده از لحاظ فضایی، نمی تواند مورد قبول کشور اتریش واقع گردد.

بنابراین حق اقامت از فرد متقاضی سلب خواهد شد. ناگفته نماند اقامت یک فرد مهاجر نبایستی به نظم عمومی و امنیت اجتماعی این کشور آسیب رسانده و آن را مختل نماید. در واقع وی می بایست دارای گواهی عدم سوء پیشینه باشد تا ثابت گردد هیچ نوع ارتباط یا مشارکتی در فعالیت های تروریستی و خلاف امنیت و قانون این کشور ندارد و اقامت وی تهدیدی برای این کشور محسوب نمی شود.

مدارک مورد نیاز جهت خودحمایتی اتریش

در بخش های قبلی اشاره گردید که شرایط و مدارکی برای اقامت خودحمایتی کشور اتریش مورد نیاز است.

مدارک لازم در این خصوص به شرح زیر می باشد:

 • ارائه سند مسافرتی معتبر یا همان پاسپورت متقاضی
 • گواهی تولد فرد متقاضی یا گواهینامه های مربوط به آن
 • ارائه عکس در سایز 45 × 35 میلی متر که حداکثر 6 ماه قبل گرفته شده باشد.
 • ارائه سند ازدواج، گواهی مشارکت، مدارک یا گواهی ارتباط و گواهینامه پذیرش (در صورت تاهل متقاضی)
 • اسناد مربوط به محل اقامت متقاضی در اتریش شامل سند مالکیت یا اجاره نامه ملک
 • ارائه بیمه نامه درمانی (بیمه اجباری یا سایر بیمه های مورد قبول) که کلیه خطرات و هزینه های ناشی از آن را تحت پوشش قرار دهد.
 • دارا بودن دانش زبان آلمانی در سطح A1
 • اثبات کلیه زمینه های امرار معاش در اتریش مانند تاییدیه حقوق بازنشستگی برای فرد بازنشسته، تاییدیه دستمزد و پرداخت حقوق ماهیانه، مزایای بیمه، سرمایه و دارای های مکفی فرد متقاضی.

در موارد خاص ممکن است مدارک و اسناد بیشتری از سوی دولت اتریش درخواست شود که لازم ارائه گردد.

موانع اعطای اقامت اتریش

مجوز اقامت اتریش به سختی برای افراد متقاضی صادر می گردد. اما موانعی که برای اعطای اقامت این کشور بر سر راه فرد متقاضی وجود خواهد داشت، در زیر آمده است. بدین معنا که شخص متقاضی چنانچه یکی از موارد زیر را دارا باشد.

یقینا موفق به اخذ اقامت اتریش نمی گردد:

 • مشمول FPG53 یا ممنوعیت سکونت مستقیم در اتریش باشد.
 • دارای سابقه منفی در اتحادیه اروپا یا سوئیس باشد.
 • از زمان خروج او از کشور مبدا، بازگشت اجباری علیه او توسط کشور مبدا صادر شده باشد.
 • پس از اخذ انجام پروسه اقامت، به تعهدات خود در این کشور پایبند نباشد و خلاف قوانین اتریش عمل کند.
 • از روش ازدواج با شهروند اتریشی دارای اقامت اتریش بوده یا دارای کسب و کار یا مشارکت در اتریش است.
 • در صورتی که مدت ویزای اقامت فرد در اتریش، بیشتر از مدت زمان مجاز باشد.
 • اگر از روش های غیرقانونی وارد خاک اتریش شده و یا در یک سال گذشته از سوی مراجع قانونی تحت مجازات قرار گرفته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت خودحمایتی اتریش

درخواست خارج از اتریش

اتباع ایرانی برای دریافت اقامت خودحمایتی کشور اتریش می توانند با مراجعه به سفارت اتریش در کشور ایران درخواست خود را ارائه دهند. کنسولگری این کشور صحت و سقم پرونده را مورد بررسی قرار داده و سپس به اداره صلاحیت اتریش ارسال می نماید تا پس از بررسی های مجدد، اجازه اقامت خودحمایتی اتریش تایید و صادر گردد. چنانچه با درخواست شخص متقاضی موافقت گردد، به سفارت اتریش اطلاع رسانی می شود. پس از آن، فرد متقاضی از سوی سفارت اتریش جهت دریافت ویزای ورود به این کشور فراخوانده می شود. در نهایت وی پس از ورود به خاک اتریش می تواند اقامت یک ساله خود را در این کشور دریافت کند. از لحاظ آماری افراد موفق روی این ویزا در ایران زیر 5% بوده اند. که البته این افراد هم خارج از ایران یا حتی در خاک خود اتریش حضور داشته اند.

در نظر داشته باشید که این یک مسیر مهاجرتی است و روی کاغذ شانس رسیدن به این راه مهاجرتی وجود دارد اما چیزی که مهم است در عمل است. در عمل شانسی برای ورود به اتریش از این طریق وجود ندارد و عده ای با وعده های پوشالی سعی بر آن دارند تا مهاجرت به اتریش از این طریق را ممکن جلوه دهند در حالی که چنین اتفاقی به ندرت روی می دهد. توصیه بر آن است که بیشتر مراقب ثروت خود باشید.

درخواست اقامت خودحمایتی از داخل اتریش

افراد خارجی که در کشور اتریش اقامت داشته و درخواست خودحمایتی اتریش را دارند، شامل افراد زیر می گردند:

 • شهروندان اتحادیه اروپا (EU)
 • ساکنان EEA (شامل کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ)
 • شهروندان سوئیسی که بصورت دائمی در این کشور سکونت دارند اما با قانون اتحادیه اروپا یا کشور خودشان موافق نمیباشند.

به طور کلی اعضای خانواده که می توانند جهت اقامت اتریش از طریق خودحمایتی درخواست دهند، شامل افراد زیر میگردد:

 • همسرانی که در زمان درخواست، حداقل سن 21 سال را داشته باشند.
 • شرکای ثبت شده ای که هنگام درخواست، دارای شرایط سنی حداقل 21 سال باشند.
 • فرزندان مجردی که تحت حمایت مالی خانواده بوده و سن آنها کمتر از 18 سال است.

اقامت تمکن مالی اروپا

در میان بر نامه های اخذ اقامت از طریق توانمدی مالی میتوان برای اخذ اقامت تمکن مالی اقدام نمود. در این برنامه که در برخی کشور های اروپایی میتوان برای این نوع اقامت درخواست داد تقریبا شرایط مشابهی مورد نیار است. آنچه که در این نوع اقامت واضح است این نوع اقامت در اصل برای افرادی است که دارای شرایط مالی خوب یعنی دارایی ها از قبیل املاک و مستغلات و همچنین یک درآمد ثابت پایدار داشته باشند.

همچنین در اکثر کشور ها افرادی که برای این نوع اقامت درخواست می دهند دیگر اجازه اشتغال در ان کشور را ندارند. کشور هایی که برنامه های تمکن مالی در اروپا را دارا می باشند کشور هایی هستند نظیر اتریش، سوئیس، فرانسه، پرتغال، اسپانیا، یونان که هر کدام از این کشور ها فرایند مشخصی برای اخذ این نوع اقامت برای یک شهروند خارجی مشخص نموده اند.

از اصول مشترک اخذ اقامت تمکن مالی در این کشور ها این است که شخص نشان دهد بدون حضور فیزیکی در کشور مبدا خود میتوان یک درآمد ثابت ماهانه داشته باشد که بر اساس استاندارد های هزینه های زندگی در کشور مقصد، او خانواده اش را ساپورت نماید و در انتها میتوان گفت فارغ از این شرایط بسیاری از افراد بوده اند که شرایط ذکر شده را داشته اند اما در نهایت باید گفت اخذ این نوع اقامت برای شهروندان ایرانی درسال های اخیر در کشوری نظیر اتریش پرونده های موفقی نداشته است.

شانس اخذ اقامت خودحمایتی اتریش

معمولا هر ساله تعداد محدودی در مورد تمکن مالی یا همان خودحمایتی موردقبول واقع می‌شوند که تقریبا بین 200 الی 300 نفر می‌باشد. همچنین بازه زمانی که از سوی دولت اتریش جهت ارائه درخواست اقامت از این طریق برای افراد متقاضی تعیین گردیده، قبل از سال نو میلادی است. بنابراین اولویت با متقاضیانی است که در اوایل ماه ژانویه نسبت به ارائه درخواست خود اقدام نموده در سفارت کشور مبدا مصاحبه انجام داده‌ اند.

باز هم تکرار میکنیم مراقب کلاهبرداران در لباسی مبدل باشید!!! موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راه‌ های ارزان‌ تر، سریع‌ تر و موفقیت‌ آمیزتری را برای مهاجرت به اتریش پیشنهاد می‌ نماید. برای بررسی شرایط مهاجرتی خود مطابق با قوانین کشور اتریش یا سایر کشورها، با مشاوران متخصص و وکلای زبده و کارآمد این موسسه ارتباط برقرار نموده و به‌ صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ ای کسب مشاوره نمایید.

سوالات پرتکرار در خصوص خودحمایتی اتریش

برای دریافت ویزای خودحمایتی اتریش باید از پاسخ سوالات زیر آگاه باشید:

 • منظور از خودحمایتی چیست؟ این روش در اصل روشی است به نام تمکن مالی اتریش که اسم خودحمایتی برای آن جعل شده است.
 • درصد موفقیت ویزای به اصطلاح خودحمایتی اتریش چقدر بوده است؟ شاید کمتر از 5% ایرانیانی که این روش را امتحان کرده اند به نتیجه رسیده باشند.
 • روش های موفق تر جهت مهاجرت به کشور اتریش کدامند؟ روش هایی چون مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری، روش هایی بسیار متداول تر از این روش هستند.
 • اگر فردی موفق به اخذ تمکن مالی اتریش شود شرایط وی در این کشور چگونه خواهد بود؟ وی تا 5 سال بعداز ورودش اجازه کار و فعالیت اقتصادی را نخواهد داشت.
 • قوانین اصلی ویزای خودحمایتی یا همان تمکن مالی اتریش چگونه است؟ از مهمترین این موارد اثبات درآمد مالی کافی جهت تامین هزینه های زندگی در کشور اتریش و داشتن شرایط عمومی است.
4.7/5 - (17 امتیاز)

4 دیدگاه برای “خودحمایتی اتریش

 1. حسام گفت:

  چرا حرف بیهوده میزنین ؟
  چرا دوست دارین بگین بقیه بدن شما خوبین؟
  دایی من با همین روش رفته الان اتریشه
  خیلی هم آسون بود
  خودتون بلد نیستین این راه رو، میخواین به بقیه هم بگین خوب نیست

  1. داوری گفت:

   سلام
   ما اتجام میدیم دوست من. اگر اهل ریسک هستید میتونید این کار رو از طریق ما انجام بدید ما هم با افتخار این کار رو براتون انجام میدیم

 2. حسین سلطانی گفت:

  من اگه 500میلیون تومان بابت تمکن مالی داشته باشم برای خانواده سه نفرمون،به نظر شما این مبلغ کافیه؟و تو این مدت که پول توی حساب هست سودی بهش تعلق میگیره؟توی مدتی ک اقامت دائم بخوایم بگیریم به هیچ عنوان نمیشه به اون پول دست زد؟هیچ جایی هم نمیتونم سر کار برم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما، علاوه بر کافی نبودن میزان مبلغ سرمایه گذاری شما به علت شانس پایین موفقیت ویزای تمکن مالی اتریش پیشنهاد میکنیم از روش های دیگری برای اخذ اقامت استفاده کنید. به طور مثال خرید ملک و تمکن مالی در کشورهایی نظیر یونان، اسپانیا و پرتغال میتواند گزینه های جایگزین باشند. برای اخذ اطلاعات در این خصوص با موسسه ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.