مهاجرت تحصیلی چین

دانشگاه های چین

دانشگاه های چین

سیستم آموزش عالی کشور چین یکی از نظام های آموزشی جهان با رشد سریع است بطوریکه فعلا تعداد دانشگاه های چین به حدود 2900 دانشگاه رسیده است که این خود رکورد جالبی در جهان محسوب می شود. طرح پنج ساله فعلی چین که در سال 2023 نیز پیگیری می شود، بر روی مدرنیزاسیون و تقویت نظام آموزش عالی با ابتکارتی مثل پروژه 211 و 985 متمرکز است. هدف از طرح 211 دولت چین آوردن 100 دانشگاه چینی به سطح استاندارد جهانی و هدف طرح 985 ایجاد گروه دانشگاه های برتر در چین است که اخیرا به ایجاد گروه دانشگاهی C9 league شبیه Ivy league آمریکا منجر شده است.

 • شرایط پذیرش از دانشگاه های کشور چین چیست؟
 • برترین دانشگاه های کشور چین 2023 کدامند؟
 • هزینه تحصیل در چین چقدر است؟
 • نحوه تامین مخارج تحصیلی در چین به چه صورتی است؟
 • آیا تحصیل در چین همراه با اخذ بورسیه تحصیلی است؟
 • شرایط سال 2023 برای اخذ ویزای تحصیلی چین چگونه است؟

کشور چین به معرفی آنچنانی نیاز ندارد و فقط جهت اطلاع اینکه این کشور اولین کشور پرجمعیت جهان و دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود. چین همچنین عضو کلیدی گروه BRICS (اقتصادهای نوظهور جهانی) و خواستگاه برخی از دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو در جهان می باشد. مقاله حاضر توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده و تلاشی است برای تبیین شرایط و فرصت های تحصیل در چین.

تحصیل در چین و مزایای آن

مسلما تحصیل در دومین اقتصاد بزرگ جهان با وجود فرصت های تحصیلی و کاری فراوان می تواند ایده بسیار خوبی برای علاقه مندان باشد.کشور چین و تحصیل در آن می تواند به چند دلیل در اولویت متقاضیان قرار گیرد. اولا چین از یک اقتصاد بسیار بزرگ و صادراتی برخوردار است و این به معنای امکان اقامت پس از تحصیل و بهره مندی از فرصت اشتغال می باشد. ثانیا تحصیل در دانشگاه های کشور چین با کیفیت بالا و به دو زبان انگلیسی و چینی میسر است. ثالثا دولت چین با اعطای بورسیه های تحصیلی مختلف به صورت قوی از دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در این کشور حمایت می کند. همچنین نکته طلایی دیگر اینکه هزینه تحصیل و زندگی در چین در قیاس با کشورهای غربی بسیار پایین و مقرون به صرفه است. اینها جزء مواردی است که می تواند در تصمیم گیری متقاضیان تحصیل در چین کمک شایانی به آنها دهد.

برترین دانشگاه های چین

سیستم آموزش عالی کشور چین دقیقا مشابه انگلستان می باشد و شرط قبولی در آن ارائه مدرک دیپلم متوسطه با نمرات خوب است. دانشگاه های کشور چین را می توان در یک دسته بندی کلی به دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم بندی کرد. در چین برترین دانشگاه های منتخب دولت در C9 league قرار می گیرند. این دانشگاه ها شامل دانشگاه های تسینگوآ، دانشگاه پکن، دانشگاه ژجیانگ، موسسه فناوری هاربین، دانشگاه فودان، دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه علم و صنعت چین و دانشگاه خیان جیاتونگ می باشند.

اکنون به بررسی برترین دانشگاه های این کشور از نظر رنکینگ دانشگاه های جهان QS در سال 2023 می پردازیم:

دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه تسینگوآ 14
دانشگاه پکن 12
دانشگاه فودان 34
دانشگاه ژیجیانگ 42
دانشگاه شانگهای جیائو تونگ 46

دانشگاه هایی که مدرک صادره از طرف آنها هم از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و هم از نظر وزارت بهداشت کاملا معتبر است.

برترین دانشگاه های چین

شرایط تحصیل در دانشگاه های چین

دانشگاه های چین علاوه بر امتیازات مرسوم در سایر دانشگاه های جهان، همچنین از امتیاز کثرت و تنوع دانشگاهی و برنامه تحصیلی برخوردارند. این امر دست متقاضیان جهت انتخاب را بازتر می کند. برای تحصیل در دانشگاه های این کشور متقاضیان با توجه به شرایط خود می توانند ضمن اخذ پذیرش از یکی از برنامه های دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در این کشور ادامه تحصیل دهند. اما شرط پذیرش از دانشگاه های کشور چین در وهله نخست ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات مربوطه است. از دیگر شرایط پذیرش چین ارائه نمره زبان TOEFL یا IELTS برای متقاضیان مایل به تحصیل به زبان انگلیسی و نمرات HSK مبتدی و متوسط برای متقاضیان مایل به زبان چینی می باشد.

بر این اساس مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در چین در سال 2023 عبارتند از:

 • عکس پاسپورتی
 • فوتوکپی پاسپورت معتبر
 • ID کارت شخصی
 • فوتوکپی ویزای معتبر
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا چینی
 • مدرک تمکن مالی
 • کپی مدرک دیپلم متوسطه
 • کپی ریزنمرات سال آخر دبیرستان

نحوه درخواست از دانشگاه های کشور چین

پروسه درخواست پذیرش از دانشگاه های این کشور بسیار ساده و آسان است. با توجه به فرآیند درخواست، دانشگاه های کشور چین به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند تا برای انجام عملیات پذیرش خود از یکی از دو روش پذیرش مستقیم ازطریق وب سایت خود دانشگاه و یا از روش CUCAS یا CUAC بهره جویند. اما تفاوت روش های پذیرش CUCAS و CUAC عبارتند از:

روش اپلای شرایط
CUCAS پلاتفورم خود درخواست آنلاین که امکان اخذ پذیرش از دانشگاه ها را داده و در واقع رابط بین متقاضی و دانشگاه است.
CUAC مرکز درخواست دانشگاه چین که نقش راهنمای متقاضیان را دارد.

درخواست ویزای تحصیلی چین با شرایط سال 2023

یکی از دغدغه ها و چالش های اخذ پذیرش از دانشگاه ها اطلاع از شرایط و نحوه درخواست ویزای تحصیلی چین می باشد. در این مورد ابتداء بایستی در جریان باشید که ویزای تحصیلی چین با عنوان X Visa برای دانشجویان بین المللی و در دو نوع ویزای X1 ویژه تحصیلات بلند مدت یا بیش از 180 روز و ویزای X2 برای تحصیلات کوتاه مدت کمتر از 180 روز در چین صادر می شود. فرآیند درخواست این ویزا به محض دریافت تاییدیه دانشگاهی از چین شروع می شود. در اینباره لازم است که متقاضیان با تهیه مدارک ذیل به سفارت این کشور مراجعه و نسبت به درخواست ویزا و انجام مصاحبه اقدام نمایند:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی چین
 • پاسپورت ملی با اعتبار حداقل 6 ماهه
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها
 • بلیط برگشت رزرو شده
 • عکس پاسپورتی جدید 2 در 2
 • دعوت نامه؛ اصل و کپی فرم های JW201 و JW202 صرفا برای متقاضیان ویزای X2
 • رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ 30$ (دلار)

نکته مهم درباره شرایط ویزای تحصیلی چین اینکه دارندگان این نوع ویزا مجاز به کار در چین می باشند. منتها برای انجام قانونی کار دانشجویی متقاضیان بایستی با مسئولان دانشگاهی و کارفرمای مربوطه نیز هماهنگ باشند. طبق قوانین کشور چین دانشجویان در هر دو حالت پردیسی و خارج از پردیس مجاز هستند تا در هفته 8 ساعت و در ماه حدود 40 ساعت کار بکنند. در طی تعطیلات تابستانی و زمستانی نیز تا 16 ساعت در هفته و 80 ساعت در ماه کار بکنند. از این طریق نیز ماهیانه حدود $1500 (دلار) کسب درآمد کنند.

هزینه های تحصیلی در دانشگاه های چین

همانطوریکه می دانید واحد پولی کشور چین، یوآن می باشد و غالب تراکنش های مردم چین با این ارز انجام می شود اما در مورد هزینه های زندگی دانشجوئی در چین باید عرض کنیم که مطابق گزارش سایت معتبر Numbeo هزینه ماهیانه یک نفر در چین حدود 1500$ (دلار) می باشد. این هزینه شامل مخارج غذایی، خورد و خوراک، حمل و نقل، تفریح و غیره می باشد. از کل این مقدار نیز بیش از 40% هزینه ها متعلق به هزینه اجاره خانه است و از همین رو براحتی می توان گفت که هزینه زندگی دانشجویان در چین به محل اقامت آنها بستگی تام دارد. اما نباید فراموش کنیم که همین سطح هزینه ای بسیار ارزانتر از کشورهای غربی مثل انگلستان و آمریکا می باشد:

نمودار مقایسه هزینه زندگی در چین با آمریکا و انگلستان

همچنین بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی متقاضیان نیز هزینه تحصیل در چین حدود 2000$ الی 4000$ (دلار) می باشد. در پایان توصیه می کنیم که جهت اطلاع از برنامه اعزام دانشجو در سال 2023 مخصوصا به کشور چین با وکلای خبره ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سوالات مکرر درباب تحصیل در چین 2023

دانشگاه های برتر چینی، هزینه تحصیلی ارزانتر نسبت به غرب و نیز فرآیند آسان پذیرش تحصیلی سبب آن شده تا توجه برخی از دانشجویان خارجی به کشور چین و  دانشگاه های این کشور جلب شود.

 • بهترین دانشگاه چین در سال 2023 چیست؟ دانشگاه پکن با رتبه 12- ام جهانی در رنکینگ QS به عنوان برترین دانشگاه این کشور محسوب می شود.
 • روش های مختلف اخذ پذیرش از دانشگاه های چین چیست؟ دانشگاه های کشور چین به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند تا برای انجام عملیات پذیرش خود از یکی از دو روش پذیرش مستقیم ازطریق وب سایت خود دانشگاه و یا از روش CUCAS یا CUAC بهره جویند.
 • مدرک زبان چینی لازم برای تحصیل در دانشگاه های چینی چیست؟ این مدرک با عنوان HSK (زبان ماندارین) شناخته می شود و در سطوح 1 تا 5 نیز به متقاضیان ارائه می شود.
 • ویزای تحصیلی صادره برای دانشجویان بین المللی چیست؟ ویزای مخصوص دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در یک برنامه فول- تایم در چین با عنوان ویزای X2 شناخته می شود.
 • هزینه این ویزای چین چقدر می باشد؟ هزینه ویزای مذکور برای هر متقاضی در حدود $30 (دلار) می باشد.
 • آیا تحصیل در چین برای دانشجویان خارجی رایگان است؟ خیر، با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی متقاضیان نیز هزینه تحصیل در چین حدود 2000$ الی 4000$ (دلار) می باشد.
 • شرایط کار دانشجویی در چین چیست؟ دانشجویان بین المللی مجازند تا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته به کار پاره وقت در چین بپردازند.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *