مهاجرت تحصیلی نروژ

دانشگاه برگن

تحصیل در دانشگاه برگن

از جمله دانشگاه های دولتی که در نروژ وجود دارد دانشگاه برگن (University of Bergen) بوده که می توان نام آن را در لیست بهترین دانشگاه ها قرار داد. این دانشگاه از اواخر سال 1946 میلادی رسما به تاسیس رسید. اما از سال 1825 میلادی در موزه برگن شروع به فعالیت های علمی نمود. این دانشگاه در حال حاضر تقریبا 17000 دانشجو را پذیرش نموده است.

آیا تحصیل در این دانشگاه نیز برای دانشجویان ایرانی هم رایگان می باشد؟

آیا این دانشگاه پذیرای دانشجوهای خارجی هم می باشد و شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه چیست؟

برای دستیابی به اطلاعات بیشتری در این خصوص مقاله نوشته شده از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را تا انتها مطالعه بفرمایید.

دانشگاه برگن (Bergen) نروژ

دانشگاه برگن در فهرست 8 دانشگاه برتر کشور نروژ قرار دارد. این دانشگاه در سال 2015 میلادی بر اساس رتبه بندی QS در رتبه 181 جهانی قرار گرفت. در نظام رتبه بندی Times نیز موفق گردید رتبه 135 در سطح جهانی را به خود اختصاص دهد. کلیه دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه برگن به زبان نروژی تدریس و ارائه می گردند. به همین دلیل دانشجویان جهت پذیرش تحصیلی در این دانشگاه می بایست دارای مدرک تخصصی زبان نروژی باشند.

شایسته در کنار زبان نروژی به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته و مدرک زبان انگلیسی دارا باشند. دانشجویان برای پذیرش باید در آزمون زبان نروژی bestaitt  شرکت نموده و کسب نمره قبولی حداقل 450 امتیاز نمایند. برای دانشجویانی که دارای مدرک تافل هستند در آزمون کتبی حداقل نمره 500 و در آزمون کامپیوتری حداقل نمره 170 و در نهایت برای آزمون اینترنتی نیز می بایست حداقل نمره 60 را کسب نمایند. دانشجویان دارای مدرک زبان آیلتس نیز باید حداقل نمره 5 را اخذ کرده باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه برگن

برای تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد، مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه برگن لازم است، به نوع دانشگاهی که دانشجو در مقطع قبلی از آن فارغ التحصیل شده است بستگی دارد. برای مثال چنانچه دانشجویی تحصیلات کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه های کشورهای چین، نیجریه، پاکستان یا ایران گذرانده است، می بایست مدارک بیشتری را تحویل دانشگاه نماید. در مجموع مدارک ذیل برای پذیرش لازم است:

 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس (مدرک دوره لیسانس به مدت 4 ساله)
 • ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل نمره 6 و یا تافل حداقل نمره 550 (آزمون کتبی)، حداقل نمره 213 (آزمون کامپیوتری) و حداقل نمره 80 (آزمون اینترنتی)

نکته قابل توجه این که کشورهای ایرلند، بریتانیا، آمریکا، نیوزلند و استرالیا معاف از آزمون های آیلتس و تافل می باشند.

 • ارائه انگیزه نامه دانشجو و این که چه اهدافی را در آینده دنبال خواهد کرد.
 • ارائه رزومه (CV)
 • ارائه مدارک مالی که توانایی فرد در پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در نروژ را ثابت کند. (حداقل به مبلغ 103950 کرون)

مدارک و شرایط تحصیل در دانشگاه برگن در مقطع دکترا

برای پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه برگن ارائه مدرک کارشناسی ارشد الزامی است. اما به طور کلی هر دانشکده برای پذیرش دانشجو معیارهای خاصی را دارد. برخی از این معیارها عبارتند از:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن در سایر مقاطع آموزشی که در دانشگاه گذرانده شده است
 • ارائه خلاصه ای از پایان نامه و ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 7
 • ارائه رزومه (CV)
 • ارائه شرح پروژه به صورت مختصر (تعداد 5 الی 8 صفحه برای رشته های تئوری و تعداد 15 صفحه برای رشته های عملی)

دانشکده‌ های دانشگاه برگن

دانشگاه برگن دانشکده های مختلفی دارد که لیست آنها در ذیل آورده شده است. هر دانشکده دارای زمینه های مطالعاتی مختلفی است که در بخش های بعدی به آنها اشاره می گردد. دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده روانشناسی و دانشکده علوم اجتماعی می باشد.

دانشکده علوم انسانی: دانشکده علوم انسانی این کشور شامل مرکز مطالعات قرون ‌وسطی، مرکز مطالعات علوم و علوم انسانی، مرکز زنان و تحقیقات جنسیت، گروه باستان‌ شناسی، تاریخ، مطالعات فرهنگی و دین، گروه زبان ‌های خارجی (شامل عربی، انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، دوره‌ های روسی، اسپانیایی و آلمانی)، گروه زبان شناسی، ادبی و مطالعات زیبایی ‌شناختی، گروه مطالعات فلسفه و گریگ آکادمی – گروه موسیقی می باشد.

دانشکده حقوق: دانشکده حقوق دانشگاه برگن در سال 1980 به صورت کاملا مستقل و جداگانه تاسیس گردید. آغاز تحقیقات و مطالعات در این دانشکده از سال 1969 می باشد. دانشکده حقوق این دانشگاه جزو 3 نهاد نروژی می باشد که در زمینه ارائه مطالعات حقوقی فعالیت دارند.

دانشکده ریاضی و علوم طبیعی: دانشکده ریاضی و علوم طبیعی در این کشور شامل مرکز تحقیقات آب ‌و هوا، مرکز ژئوبیولوژی، مرکز داروسازی، مجتمع تحقیقات نفت، گروه زیست ‌شناسی، ایستگاه بیولوژیکی دریایی، گروه شیمی، گروه علوم زمین، گروه انفورماتیک، گروه ریاضی، گروه زیست‌ شناسی مولکولی، گروه فیزیک و فناوری و موسسه ژئوفیزیک می باشد.

دانشکده روانشناسی: دانشگاه برگن در بین کشورهای اسکاندیناوی، تنها دانشگاهی است که یک دانشکده مجزا و جداگانه در زمینه روانشناسی دارد.

دانشکده علوم اجتماعی: دانشکده های علوم اجتماعی شامل گروه مدیریت و تئوری سازمان، گروه سیاست، گروه اقتصاد، گروه جغرافیا، گروه مطالعات علم اطلاعات و رسانه، گروه انسان ‌شناسی اجتماعی، گروه جامعه‌شناسی، مرکز مطالعات توسعه، مرکز مطالعات جنسیتی و مرکز خاورمیانه و مطالعات اسلامی می باشد.

دانشگاه برگن

دانشکده پزشکی دانشگاه برگن

این دانشکده از سال 2013 میلادی آغاز به فعالیت در زمینه ها و بخش های ذیل نمود:

 • گروه بیومدیکال
 • گروه پزشکی بالینی
 • گروه علوم درمانگاهی
 • گروه دندانپزشکی بالینی
 • گروه بهداشت عمومی جهانی و مراقبت ‌های اولیه
 • مرکز بین ‌المللی بهداشت
 • تسهیلات آزمایشگاهی دامی

پذیرش از دانشگاه برگن 

شما بنا به نوع مقطعی که درخواست تحصیل دارید نیاز به مدارک خاصی خواهید داشت، عموما ما در این بخش به مدارک عمومی که در ابتدا نیاز دارید اشاره می کنیم و شما می توانید در صورت عدم آگاهی از شرایط پذیرش دانشگاه برگن از یک وکیل و یا متخصص در این زمینه یاری بگیرید. مدارکی که جهت پذیرش در دانشگاه برگن نروژ مورد نیاز است، به قرار ذیل می باشد:

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 5/6 یا مدرک تافل
 • ارائه رزومه تحصیلی و فردی (CV)
 • ارائه انگیزه نامه یا  SOP
 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی جهت پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در نروژ
 • ارائه توصیه‌ نامه

چنانچه مدارک بیشتری از سوی دانشگاه درخواست گردید با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.

هزینه‌‌های زندگی در نروژ

هزینه‌ های زندگی در نروژ تقریبا بالا است اما اگر دانشجویان قدرت و توانایی مدیریت هزینه‌ ها و بودجه تحصیلی خود را داشته باشند به راحتی می‌ توانند از عهده هزینه‌ های زندگی در این کشور بر آیند. به طور میانگین هزینه‌ های دانشجویی در کشور نروژ مبلغی در حدود 10400 کرون به صورت ماهیانه می‌ باشد. این مبلغ شامل هزینه هایی اعم از مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل، لوازم مطالعه و… خواهد بود.

با وجود هزینه‌ های بالای زندگی در نروژ، دانشجویان به‌ خوبی می‌ توانند بودجه خود را مدیریت کنند. هزینه متوسط دانشجویی در نروژ در هرماه 10400 کرون است که اکثر هزینه شامل مسکن، مواد غذایی، لوازم مطالعه، حمل‌ و نقل و… می‌ شود که به طور دقیق تر می توان به هزینه مسکن دانشجویی (یک اتاق): 3000 کرون، هزینه کارت دانشجویی اتوبوس به صورت ماهیانه: 460 کرون، هزینه خرید کتاب های درسی برای یک ترم: 1600 الی 3500 کرون و هزینه صرف شام در رستوران های نروژ: 120 الی 160 کرون اشاره نمود.

برای آگاهی و اطلاع از سایر شرایط تحصیلی در دانشگاه برگن و به طور کلی مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و برنامه های اقامتی اروپا و نروژ به لینک های مربوطه مراجعه نموده و یا با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و با کسب مشاوره های تخصصی اقدام به مهاجرت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *