مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ترکیه

از جمله دانشگاه‌ های ممتاز و بسیار معتبر در ترکیه، دانشگاه بیلکنت است که عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه را دارد و در 20 اکتبر 1984 در شهر آنکارا تاسیس شد. هدف از تاسیس این دانشگاه، بالا بردن کیفیت آموزش عالی، تحقیقات و پژوهش بوده که نام “Bilkent”، آن را ثابت می نماید. چراکه نام اختصاری “bilim kenti” در زبان ترکی به معنای «شهر یادگیری و علم» است. کشور ترکیه همواره از لحاظ آموزش عالی بسیار عالی عمل کرده است. از این رو دانشگاه‌های معتبری را در خود جای داده است که رشته‌های مختلفی را ارائه می نمایند. این مقاله به موضوع بررسی دانشگاه بیلکنت می پردازد و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل آن را دارد تا بتواند اطلاعات بسیار مثمر ثمری را در اختیار متقاضیان تحصیل در این کشور قرار دهد.

درباره دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه تعداد 7 دانشکده، 2 مدرسه عالی، 3 مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش فنون موسیقی را دارا می باشد. از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه، زبان تحصیلی انگلیسی است که امر تحصیل را برای دانشجویان بین المللی بسیار آسان می نماید. از این رو متقاضیان بسیاری از نقاط مختلف جهان خواستار پذیرش در این دانشگاه هستند. به طوری که بالغ بر 12.000 دانشجو در 32 رشته در مقطع کارشناسی و نیز 51 رشته در سطح تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در حال تحصیل می باشند. دانشجویان خارجی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، از 64 کشور مختلف جهان پذیرش شده اند. ناگفته نماند که دانشگاه بیلکنت ترکیه از سوی وزارت علوم و بهداشت ایران مورد تایید قرار گرفته و یکی از 2 دانشگاه ممتاز و برگزیده کشور ترکیه به شمار می رود و به عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه شناخته شده است.

رتبه و رنکینگ دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت رنکینگ و رتبه جهانی بسیار خوبی دارد که در نظام های مختلف رتبه بندی در جدول ذیل مورد بررسی قرار گرفته است: لازم به ذکر است این دانشگاه در سال 2017 در نظام رتبه بندی QS توانست بالاترین رتبه را در کشور ترکیه به خود اختصاص دهد.

رتبه در سال های 2011-2012 رتبه در سال 2015 نظام رتبه بندی
204 201-255 Times
399 QS

بورس های تحصیلی دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیکلنت در هر سال تحصیلی به بالغ بر 2500 دانشجو بورسیه تحصیلی اعطا می نماید. این بورسیه ها بر مبنای نمرات اخذ شده دانشجو در مقطع دبیرستان، نمرات آزمون ملی یا بین المللی و همچنین معیارهای آکادمیکی دانشگاه به دانشجویان تعلق می گیرد. دانشجویان می توانند شهریه ها و هزینه های یک سال تحصیلی خود در دانشگاه بیلکنت ترکیه را در دو قسط بپردازند.

قسط اول در آغاز سال تحصیلی یعنی ماه سپتامبر و قسط دوم نیز در اوایل ماه پاییز از دانشجویان اخذ می گردد. این شهریه ها صرفا با ارز دلار بایستی پرداخت می گردد که مبلغی معادل 13.950 $ به علاوه 85 مالیات خواهد بود. این دانشگاه به اندازه ای معتبر است که در انتقال دانشجو با دانشگاه های بسیار معتبر و برگزیده جهانی مانند دانشگاه کالیفرنیا، میشیگان آمریکا، مک گیل و مونترال کانادا و همچنین موسسه آموزشی جورجیا و نیز سایر دانشگاه های سطح اروپا قرارداد همکاری دارد.

رشته‌ های تحصیلی بیلکنت ترکیه

تنوع رشته و برنامه های تحصیلی در دانشگاه بیلکنت ترکیه وجود دارد. اما در این جا به مهم ترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه اشاره می نماییم که دانشجویان بسیاری متقاضی پذیرش و تحصیل در این رشته ها هستند که در جدول زیر آورده شده است:

رشته های تحصیلی
حسابداری مالی و بانکداری مهندسی کامپیوتر اقتصاد
مدیریت روابط بین الملل حقوق موسیقی
روانشناسی زبان انگلیسی طراحی شهری فیزیک

دانشگاه بیلکنت

دانشکده های دانشگاه بیلکنت در ترکیه

دانشگاه بیلکنت نیز همانند سایر دانشگاه های جهان، دارای دانشکده های مختلفی است که هر یک از آنها دوره ها و رشته های خاصی را برای دانشجویان ارائه می نمایند. اسامی این دانشکده ها به شرح زیر بوده و دانشجویان عزیز می توانند با توجه به رشته مورد علاقه خود در یکی از این دانشکده ها مشغول تحصیل شوند:

دانشکده علوم پایه: شامل رشته های فیزیک، شیمی، ریاضیات، بیولوژی مولکول ها و ژنتیک می باشد. دانشکده هنرهای زیبا: شامل رشته های معماری داخلی و طراحی محیط، معماری شهرسازی و روستایی می باشد. دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی: شامل رشته های اقتصاد، علوم سیاست و مدیریت عمومی و روابط بین الملل می باشد. دانشکده علوم انسانی و ادبیات: شامل رشته های فرهنگ و ادبیات آمریکایی، باستان شناسی و تاریخ هنر، زبان و ادبیات انگلیسی می باشد.

دانشکده مدیریت: در این دانشکده رشته مدیریت ارائه می گردد. دانشکده مهندسی: شامل رشته های مهندسی رایانه، مهندسی الکتریک ـ الکترونیک و مهندسی صنایع می باشد. مدرسه عالی مدیریت توریسم و هتلداری: شامل رشته های تکنولوژی رایانه و سیستم های اطلاع رسانی، مدیریت بهره برداری، مدیریت توریزم و هتل داری می باشد. مدرسه عالی زبان های خارجی قابل اجرا: رشته های بانکداری و امور مالی، سیستم های علم محاسبه، مترجمی (انگلیسی، فرانسه و ترکی) را ارائه می نماید. دانشکده های حقوق و علوم نیز از جمله دانشکده های این دانشگاه هستند.

خوابگاه های دانشجویی بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در مجموع دارای 26 خوابگاه دانشجویی است که کلیه امکانات و تجهیزات رفاهی و زندگی برای دانشجویان در آنها فراهم است. این خوابگاه ها در مرکز و شرق پردیس دانشگاهی این دانشگاه واقع شده است. به طور کلی می توان گفت بالغ بر 4000 دانشجو با تمدن و فرهنگ های متفاوت و مختلف در این خوابگاه ها اقامت داشته و مشغول تحصیل در ترکیه هستند. از دیگر مزیت های این دانشگاه، دارا بودن خوابگاه های مخصوص دانشجویانی که برای سپری نمودن دوره کوتاه آموزشی و تحصیلی در این دانشگاه ثبت نام نموده اند که برای هر روز مبلغی معادل 11 الی 75 لیر از دانشجویان دریافت می گردد.

دانشجویان خارجی که قصد استفاده از خوابگاه های دانشجویی را دارند، برای دریافت کمک هزینه بایستی حداقل معدل آنها 2.5 از 4 باشد. در غیر این صورت هیچ مبلغی بابت کمک هزینه خوابگاه دریافت نمی نمایند. برای آگاهی از سایر اطلاعات و جزئیات مختلف این دانشگاه با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و به صورت تلفنی (رایگان) یا مراجعه حضوری در زمینه های مختلف مهاجرت به ترکیه یا سایر کشورها کسب مشاوره حرفه ای نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =