مهاجرت تحصیلی ایتالیا

دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

تحصیل در دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا در سال 1303 میلادی توسط فردی به نام پاپ بونیفاس هشتم به تاسیس رسید. هدف از تاسیس این دانشگاه، مطالعات کلیسایی است. دانشگاه مذکور ضمن این که به عنوان بزرگ ترین دانشگاه در سطح اروپا و همچنین قدیمی ترین و سنتی ترین دانشگاه شهر رم شناخته شده است، جزو دانشگاه‌ های معتبر و برگزیده ایتالیا و اروپا به شمار می رود. بالغ بر 250 دوره آموزشی در مقطع کارشناسی و 200 دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان وجود دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برگزیده ترین موسسه مهاجرتی است که تجربه ارزنده ای در زمینه مهاجرت به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی دارد، بنابراین توصیه می گردد اقدامات مهاجرتی خود را از طریق این موسسه به انجام برسانید.

دوره‌ ها و رشته‌ های دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

دوره‌ های تحصیلی در دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا با توجه به نوع رشته، به زبان‌ های انگلیسی و یا ایتالیایی تدریس می شوند. آن دسته از دانشجویانی که سابقه درخشان در وضعیت تحصیلی خود دارند، از پرداخت شهریه معاف بوده و می‌ توانند از تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان بهره مند شوند. در این قسمت از مقاله دوره‌ هایی که به زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می‌ شوند را دسته بندی نموده ایم:

رشته‌ های کارشناسی ساپینزا به زبان انگلیسی

رشته‌ هایی که در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می‌ شوند شامل رشته‌ های پرستاری و بیو انفورماتیک می‌ گردد که دانشجویان بین المللی برای ورود به این رشته‌ ها بایستی دارای مدرک زبان انگلیسی و نمره مد نظر دانشگاه باشند.

رشته‌ های کارشناسی ساپینزا به زبان تحصیلی ایتالیایی

برخی رشته‌ های تحصیلی نیز در این دانشگاه ارائه می‌ گردد که به زبان تحصیلی ایتالیایی می‌ باشد. این رشته‌ ها به صورت زیر هستند:

مطالعات باستان شناسی معماری و طراحی تاریخ هنر و هنرهای نمایشی فضانوردی، مهندسی برق و مهندسی مکانیک انرژی
مهندسی علوم پایه و کاربردی علوم بیوشیمی ”الساندرو روسی فانلی” بیولوژی و بیوتکنولوژی “چارلز داروین” علوم سالمندان شامل قلبی عروقی، تنفسی، نفرولوژی
بیوتکنولوژی سلولی و خونشناسی مهندسی مواد شیمیایی، مهندسی محیط زیست شیمی شیمی و تکنولوژی داروسازی
عمران مطالعات کلاسیک و مدرن پزشکی بالینی و مولکولی پزشکی
ارتباطات و تحقیقات اجتماعی مهندسی کامپیوتر، کنترل و مدیریت علوم کامپیوتر PDTA طراحی و معماری، فناوری‌ های ارضی، زیست محیطی
مطالعات متون (اسناد)، زبان شناسی و جغرافیا روانشناسی پویا و بالینی زمین شناسی اقتصاد و حقوق
زیست شناسی محیط زیست مطالعات بین فرهنگی اروپا و آمریکا جراحی تخصصی و بیوتکنولوژی جراحی عمومی، جراحی تخصصی و پیوند عضو Paride Stefanini
زنان و زایمان-مامایی و اورولوژی (مجاری ادراری و تناسلی) تاریخ، فرهنگ، ادیان (مذاهب) تاریخ، بازسازی و مرمت معماری مهندسی اطلاعات، الکترونیک و مخابرات
مدیریت ریاضیات مهندسی مکانیک و هوا فضا روش ها و مدل های اقتصادی، ممیزی و امور مالی
جراحی، علوم پزشکی و پیوند اعضا مهندسی ساختار (سازه) و ژئوتکنیک (لایه‌ های زمین) علوم آماری علوم رادیولوژی، آنکولوژی (تومورشناسی) و آسیب شناسی تشریحی
بهداشت عمومی و بیماری‌های عفونی روان شناسی علوم سیاسی فیزیولوژی و فارماکولوژی (داروشناسی) “Vittorio Erspamer”

رشته‌ های کارشناسی ارشد ساپینزا به زبان انگلیسی

در مقطع فوق لیسانس نیز رشته‌ ها و دوره‌ های مختلفی در اختیار دانشجویان قرار دارد که بر حسب علایق خود می‌ توانند یکی از رشته‌ ها را انتخاب نموده و ادامه تحصیل دهند. گفتنی است رشته‌ های به شرح زیر در مقطع کارشناسی ارشد بوده و به زبان انگلیسی ارائه می‌ گردد:

اقتصاد پیشرفته معماری هوش مصنوعی و رباتیک مدیریت کسب و کار علوم کامپیوتر مهندسی کنترل
علوم داده توسعه و همکاری‌ های بین المللی مهندسی کامپیوتر مهندسی انرژی مطالعات اروپا مهندسی نانو تکنولوژی
مهندسی مکانیک طراحی محصول فضا و مهندسی فضانوردی مهندسی سیستم‌ های حمل و نقل مدرک ویژه مهندسی هوا و فضا علوم میراث فرهنگی

دانشکده های دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

دانشکده‌ های دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا متشکل از 13 دانشکده است که در هر یک از آنها گروه‌ های آموزشی و رشته‌ های مختلفی وجود دارد که برای دانشجویان تدریس می‌ گردد. فهرست این دانشکده‌ ها به صورت زیر است:

 • دانشکده معماری
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده مهندسی عمران و صنایع
 • دانشکده علم اقتصاد، مهندسی اطلاعات
 • دانشکده انفورماتیک و آمار
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده فیزیک و علوم تجربی (طبیعی)
 • دانشکده پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی و روانشناسی
 • دانشکده داروسازی و پزشکی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده جامعه شناسی و علوم ارتباطات

شرایط ثبت نام و شهریه دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا

دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا برای تحصیل در مقطع کارشناسی، سه نوع مستر را مورد پیشنهاد قرار می‌ دهد:

 • Post-graduate professional Master که به صورت یک ساله بوده و دانشجو با گذراندن این دوره توانایی ورود به بازار کار به صورت حرفه ای و تخصصی و همچنین استفاده از موقعیت‌ های شغلی مختلف را خواهد داشت.
 • Diploma di Master که زبان تحصیلی اکثریت رشته‌ های آن، ایتالیایی است. اما با این حال نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. ضمنا برخی رشته‌ های تحصیلی در این دوره به صورت انگلیسی می‌ باشد.
 • Master degree که به صورت 2 ساله بوده و برای شاخه‌ های هنر و علوم تدریس می‌ گردد.

در هر سال تحصیلی، تنها یک بار ثبت نام در دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا انجام می‌ شود که در تاریخ 2 ماه می ‌صورت می‌ گیرد. دانشجویانی که از اتباع کشورهای جهان سومی هستند، چنانچه بتوانند ضعیف بودن توان مالی خود را به اثبات برسانند، می‌ توانند از بورسیه‌ های تحصیلی این دانشگاه استفاده نموده و 90 % تخفیف شهریه را دریافت کنند. هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا کمی بالا است اما به طور کلی شهریه تحصیلی در هر ترم معادل مبلغ 1000 € خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

همان طور که متوجه شدید تحصیل در ایتالیا و دانشگاه ساپينزا Sapienza رم در ايتاليا، از اهداف بسیاری از دانشجویان متقاضی است. اما چنانچه قصد مهاجرت به اروپا از طرق مختلف مانند روش تحصیلی، مدنظرتان است، قطعا به مشاوره‌ های تخصصی و حرفه ای نیاز خواهید داشت. برای این منظور پیشنهاد می‌ گردد از راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید تا در مسیر انتخابی خود موفق شوید. این موسسه کادر مشاوره ای مجربی دارد که با در نظر گرفتن شرایط تحصیلی، کاری و… متقاضیان، مناسب ترین گزینه را پیشنهاد می‌ دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *