مهاجرت تحصیلی دانمارک

دانشگاه های ارزان دانمارک

دانشگاه های ارزان دانمارک

امپراطوری دانمارک در شمال اروپا واقع شده و با توجه به جاذبه های متعدد این کشور، تحصیل در دانشگاه های ارزان دانمارک یکی از پر مخاطب ترین روش های مهاجرت به این سرزمین مدرن و توسعه یافته در سال های اخیر بوده است. زبان مردم این کشور دانمارکی بوده و دارای جمعیت بیش از 5 میلیون نفر می باشد. اگرچه مساحت دانمارک در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی ناچیز شمرده می شود، شاخصه های گوناگون اقتصادی و کیفیت زندگی در این کشور دارای جایگاه بسیاری مطلوبی در جهان بوده و همچنین با توجه به استانداردهای ایده آل آموزشی ارائه شده در این کشور، تحصیل در دانمارک جزء شاخه های محبوب مهاجرت به این کشور به حساب می آید. در ادامه این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و تنظیم شده است قصد داریم به تحصیل با حداقل هزینه در کشور دانمارک بپردازیم.

  • شرایط تحصیل رایگان در دانمارک چیست؟
  • آیا می توان برای تحصیل در دانمارک به صورت رایگان اقدام کرد؟
  • بورسیه های تحصیلی در دانمارک چگونه به دست می آید؟
  • محدودیت های دریافت بورسیه در این کشور چیست؟
  • بهترین دانشگاه های دانمارک برای تحصیل کدامند؟

درباره دانمارک و دانشگاه های ارزان این کشور

مردم دانمارک طبق تحقیقات انجام شده یکی از شادترین شهروندان جهان می باشند؛ اختلاف طبقاتی میان مردم این کشور در دهه اخیر به حداقل میزان خود رسیده و طبق آمار منتشره در سال 2021 متوسط درآمد اشخاص در دانمارک جایگاه هفتم در جهان را به خود اختصاص داده است. در سال 1973 میلادی کشور دانمارک که در همسایگی با آلمان قرار داشته و از طریق پل اورسوند به سوئد متصل می گردد، به کشورهای اتحادیه اروپا ملحق شد. تعدد جلگه های سرسبز و زمین های حاصلخیز، از دلایل افزایش نرخ مهاجرپذیری این کشور در سال های اخیر بوده است که البته متقاضیان با قوانین سرسخت تری در سال های اخیر مواجه گشته اند. آموزش در دانمارک همواره جزء اولویت های دولت این کشور بوده به گونه ای که کیفیت تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور همواره در بین 10 کشور برتر اروپایی جای داشته است.

خانواده های دانمارکی و مهاجران دارای تابعیت این کشور قادر به ثبت نام رایگان فرزندان 7 الی 16 سال خود در مدارس دولتی این کشور می باشند؛ در مجموع هزینه تحصیل در دانمارک نسبت به کشورهای آمریکای شمالی بسیار معقول بوده و حتی افراد با استعداد و سابقه تحصیلی درخشان قادر خواهند بود با کسب معدل بالای 17 در طول هر ترم، از شرایط تحصیل رایگان مقطع کارشناسی در دانشگاه های معتبر این کشور اروپایی برخوردار گردند. شایان ذکر است که این موقعیت تنها در مقطع کارشناسی فراهم بوده و اشخاصی که به اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل در دوره های تکمیلی می پردازند، برای کاهش هزینه های خود قادر به دریافت انواع بورسیه های تحصیلی می باشند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

  • Nordplus Scholarships
  • Erasmus Mundus
  • بورسیه 2000$ (دلاری) اعطا شده از سوی کشور دانمارک

شرایط تحصیل در دانشگاه های ارزان دانمارک

شرایط تحصیل در دانشگاه های ارزان دانمارک

تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه های دانمارک، 3 سال به طول خواهد انجامید. این درصورتی است که دوره های کارشناسی ارشد 2 و دکتری 3 الی 4 سال زمان نیاز دارند. طبق برآوردهای صورت گرفته هزینه تحصیل در دانشگاه های دانمارک برای افراد خارجی 65000€ الی 33000€ (یورو) تعیین شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که متقاضیان تحصیل در دانمارک که از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این سرزمین مهاجرت می نمایند، از مزایای بسیاری برخوردار بوده و حدودا 20% این شهریه را می پردازند. افراد پس از دریافت اقامت دانمارک از طریق تحصیل قادر به اخذ ویزای همراه برای همسر و کودکان زیر 18 سال خود می باشند. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه های دانمارک و رتبه آن ها در جهان پرداخته ایم:

نام دانشگاهرتبه در جهان طبق آمار سال 2022
دانشگاه کپنهاگن83
دانشگاه آراهوس98
دانشگاه فنی دانمارک192
دانشگاه آلبورگ215

با توجه به اینکه اجاره آپارتمان برای دانشجویان حاضر در شهرهای اصلی دانمارک نظیر کپنهاگ هزینه ای قریب به 790€ (یورو) برای هر ماه را به ارمغان خواهد آورد، پیشنهاد می گردد متقاضیان به فراخور محل تحصیل خود اقدام به دریافت مجوز سکونت در خوابگاه نموده و هزینه های ماهیانه زندگی خود را به طرز چشمگیری کاهش دهند. زندگی در شهرهای بزرگ دانمارک برای دانشجویان هزینه تقریبی 700€ الی 960€ (یورو) را در پی داشته و اجاره مسکن در حومه این شهرها می تواند فرد را متحمل پرداخت 340€ (یورو) به صورت ماهیانه نماید. در ادامه به مقایسه هزینه سالانه تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دانمارک بر حسب یورو پرداخته ایم:

مقایسه هزینه سالانه تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دانمارک

کاهش هزینه های تحصیل در دانشگاه های دانمارک

دانشجویان حاضر در دانمارک قادر خواهند بود بخشی از هزینه های زندگی روزمره خود را از طریق استفاده از دوچرخه و مترو در بخش حمل و نقل کاهش دهند. با توجه به مزیت های متعدد تحصیل در دانمارک چون امکان تحصیل به زبان انگلیسی، برخورداری از کمک هزینه های گوناگون و دریافت مجوز کار همزمان با تحصیل، 3 وزارتخانه در این کشور مسئول نظارت بر پیشروی صحیح این پروسه می باشند.

وزارت علوم و آموزش عالی دانمارک مسئولیت اصلی را بر عهده داشته و با توجه به اینکه کالج های دانشگاهی Professionshøjskoler ارائه لیسانس حرفه ای و آکادمی های آموزش عالی Erhvervsakademier ارائه محتوای مرتبط با لیسانس های فنی را بر عهده گرفته اند، توزیع مناسبی میان موسسات آموزشی دانمارک ایجاد شده است. با توجه به امکان کار ضمن تحصیل در دانمارک، افراد زیادی به این موضوع علاقه نشان داده و با موسسات برتر کاریابی دانمارک ارتباط برقرار می کنند.

بدون در نظر گرفتن 3 ماه ژوئن، جولای و اوت دانشجویان دانمارکی تنها مجاز به 10 الی 20 ساعت کار در هفته می باشند؛ از متعدد ترین مشاغلی که دانشجویان جهت کاهش هزینه های جاری خود به آن روی می آورند می توان اشتغال در کافه ها، آزمایشگاه ها و رستوران ها را نام برد. البته مراجعه به سایت هایی چون stepstone کمک شایانی به افراد در این زمینه خواهد نمود. همچنین تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های دانمارک بهترین شیوه کاهش این هزینه ها می باشد:

نام دانشگاهحداقل شهریه برای یک ترم (دلار)
Copenhagen Business School2450$
Aarhus University8800$
IT University of Copenhagen7400$
Roskilde University4800$

در پایان جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل با کم ترین هزینه در دانشگاه های کشور دانمارک، همکاران توانای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گره گشای شما عزیزان خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *