مهاجرت تحصیلی آذربایجان

دانشگاه های برتر آذربایجان

دانشگاه های برتر آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای جدا شده از شوروی سابق بوده که به تازگی استقلال یافته است. وجود دانشگاه های برتر آذربایجان و تبعیت سیستم آموزشی این کشور از روسیه، هزینه های تحصیلی پایین و غیره باعث جذب بسیاری از دانشجویان ایرانی شده است. آمارها نشان می دهد تقریبا 1500 دانشجو در دانشگاه های این کشور در حال تحصیل هستند. مقاله ای که اکنون در حال مطالعه آن هستید، با بروزترین و دقیق ترین اطلاعات در خصوص کشور جمهوری آذربایجان نوشته شده است که با تکیه بر آن و همچنین اخذ مشاوره منطبق با شرایط شخصی و تحصیلی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به سوی این کشور مهاجرت نمایید.

شرایط تحصیل در آذربایجان در 2022

کشورهای ارمنستان، گرجستان و روسیه در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارند و این خود می تواند دلیلی بر استقبال دانشجویان خارجی از تحصیل در آذربایجان و بطور کلی مهاجرت به این کشور باشد. از مزیت های بارز آذربایجان با سایر کشورهای اروپایی، ارزان بودن شهریه های تحصیلی و در مجموع هزینه تحصیلی در این کشور است. شرایط تحصیلی ایده آلی در دانشگاه های برتر آذربایجان وجود دارد که موجب تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در این کشور شده است. برای مثال دروس تحصیلی در رشته های مختلف در دانشگاه های این کشور به 3 زبان انگلیسی، روسی و آذری تدریس می گردند. بنابراین دانشجو با توجه به علم زبانی خود می تواند زبان تحصیلی خود را انتخاب کند. گذراندن دوره یک ساله جهت آمادگی دانشجو الزامی است که هزینه آن به میزان 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) خواهد بود.

دانشجویان بین المللی در سال 2022 می توانند برای اقامت در آذربایجان از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند. این خوابگاه ها با قیمت 100$ تا 200$ (دلار آمریکا) در ماه در اختیار دانشجویان قرار دارد که نسبت به اجاره مسکن شخصی، مقرون به صرفه تر است. در بخش های بعدی مقاله به معرفی دانشگاه های برتر آذربایجان خواهیم پرداخت.

هزینه های زندگی در آذربایجان

اگرچه زندگی برای گردشگران در آذربایجان در مدت تنها 2 هفته بین 600$ تا 1000$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت، زندگی دانشجویان در این کشور ارزان قیمت است. چرا که گردشگران در هتل ها اقامت دارند و علاوه بر این که ناچارند تمامی وعده های غذایی خود را در رستوران ها و کافی شاپ ها میل نمایند، در حال تفریح و صرف هزینه هستند. در نقطه مقابل دانشجویان در آذربایجان امکان اقامت ارزان قیمت در خوابگاه ها و هاستل های دانشجویی را دارند و غالب وعده های غذایی را، به جز مواردی که سلف دانشگاه ارائه می نماید، خودشان در منزل یا خوابگاه طبخ می کنند و به این ترتیب بخش عظیمی از هزینه های آن ها صرفه جویی می شود.

متوسط هزینه زندگی دانشجویان در آذربایجان در سال 2020 ماهانه 250$ تا 400$ (دلار آمریکا) است که برای تامین آن یا باید این مبلغ را از قبل کنار گذاشته باشند یا بورسیه بگیرند. چرا که برخی کشورهای دنیا از جمله امارات متحده عربی و ژاپن امکان کار دانشجویی را برای دانشجویان بین المللی فراهم نکرده اند و کشور آذربایجان نیز متاسفانه در این دسته قرار می گیرد.

اسامی دانشگاه های جمهوری آذربایجان

مراکز و موسسات آموزشی در آذربایجان در سه گروه فعالیت می نمایند که شامل دانشگاه های دولتی، خصوصی و آکادمی ها می شود. اسامی آنها در زیر آورده شده است. دانشگاه های دولتی کشور آذربایجان به شرح زیر است:

 • دانشگاه دولتی سومقائیت
 • دانشگاه دولتی نخجوان
 • موسسه پلی ‌تکنیک مینگه ‌چویر
 • دانشگاه دولتی گنجه
 • دانشگاه دولتی باکو
 • دانشگاه اسلاو باکو
 • دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر آذربایجان
 • دانشگاه زبان آذربایجان
 • دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان
 • دانشگاه دولتی لنکران
 • دانشگاه فنی آذربایجان
 • دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان
 • دانشگاه معماری و ساختمان ‌سازی آذربایجان

دانشگاه های برتر کشور آذربایجان که توسط نهادهای خصوصی اداره می شوند و آکادمی های مهم این کشور به شرح زیر هستند:

دانشگاه های برتر خصوصی آذربایجان آکادمی های مهم آذربایجان
دانشگاه خصوصی آذربایجان آکادمی موسیقی باکو
دانشگاه خزر آکادمی دولتی نفت آذربایجان
دانشگاه ادلار یوردو آکادمی دولتی نیروی دریایی آذربایجان
دانشگاه قفقاز آکادمی دیپلماتیک آذربایجان
دانشگاه خصوصی نخجوان آکادمی مدیریت عمومی
دانشگاه غرب آکادمی دولتی کشاورزی آذربایجان

دانشگاه دولتی باکو از دانشگاه های برتر آذربایجان

دانشگاه دولتی باکو از دانشگاه های برتر آذربایجان

دانشگاه دولتی باکو (Bakı Dövlət Universiteti) جزء دانشگاه های برتر آذربایجان به شمار می رود و تاریخ تاسیس و فعالیت آن به سال 1919 میلادی برمی گردد که در شهر باکو قرار گرفته است. گفتنی است دانشگاه مذکور در اتحادیه دانشگاه های قفقاز عضویت دارد. رشته های تحصیلی که در این دانشگاه وجود دارد عبارتند از:

 • حقوق و قانون
 • پزشکی
 • مکانیک و ریاضیات
 • زمین‌شناسی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی
 • ریاضیات و اقتصاد
 • تاریخ و جغرافیا
 • شیمی
 • زبان شناسی
 • الهیات
 • روابط بین الملل
 • روزنامه نگاری
 • مطالعات آسیایی
 • علوم اجتماعی و روانشناسی

همان طور که می دانید یکی از انواع راه های مهاجرت به آذربایجان، روش تحصیلی است. تحصیل در کلیه مقاطع در دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. زبان تحصیلی به صورت روسی یا آذری است و مدت دوره آمادگی در مقطع دکتری به صورت 4 ماهه و در مقاطع دیگر به صورت یک ساله است که هزینه ای معادل 600$ (دلار آمریکا) را دربردارد. مبالغ 1200$ و 1600$ (دلار آمریکا)، به عنوان شهریه سالیانه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکتری از دانشجویان دریافت می گردد. لازم به ذکر است در رشته های حقوق و اقتصاد، این مبلغ به 2000$ (دلار آمریکا) می‌رسد.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان (Azərbaycan Tibb Universiteti) جزء دانشگاه های برتر آذربایجان است که در فهرست دانشگاه های قدیمی این کشور نیز قرار داشته و از 5 دانشکده مختلف تشکیل شده است. چرا که در سال 1930 میلادی در شهر باکو با هدف تحصیل دندانپزشکی و تحصیل پزشکی در آذربایجان به تاسیس رسیده است. تقریبا 74 گروه علمی و تعداد 8000 دانشجو در این دانشگاه وجود دارند و تعداد اعضای هیات علمی و پزشکان آن به 1000 نفر می رسد. دانشگاه مذکور از سیستم دانشگاه بولونیا بهره می برد که متشکل از 100 نمره می باشد. 50 نمره آن به امور کلاسی و 50 نمره دیگر به آزمون ها اختصاص دارد.

دانشگاه خزر از دانشگاه های خصوصی برتر آذربایجان

نخستین دانشگاه خصوصی که در کشور جمهوری آذربایجان آغاز به فعالیت نمود، دانشگاه خزر بوده است که در سال 1991 میلادی تاسیس و دانشجو پذیرفت. این دانشگاه که جزء دانشگاه های برتر آذربایجان محسوب می شود، زبان تحصیلی انگلیسی را برای دانشجویان خارجی قرار داده است تا در این زمینه آسان تر به تحصیل بپردازند. این دانشگاه از طریق 4 دانشکده ای که در آن وجود دارد، رشته های مختلف تحصیلی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می دهد. دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده مهندسی و علوم کاربردی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی و دانشکده آموزش و پرورش است.

شرایط کاری فارغ التحصیلان دانشگاه خزر آذربایجان

مدارک تحصیلی که از سوی دانشگاه خصوصی خزر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر آذربایجان به دانشجویان فارغ التحصیل اعطا می شود، از سطح بین المللی معتبر است. به طوری که اکثریت دانشجویانی که تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان می رسانند، پس از دریافت گواهینامه تحصیلی مربوطه در بهترین و مناسب ترین مشاغل دولتی و خصوصی با بالاترین درآمد مشغول به کار می شوند.

تا به امروز بالغ بر 2000 دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و توانسته اند در موقعیت های شغلی مانند دفتر اجرایی رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان، وزارت دادگستری جمهوری آذربایجان، بانک مرکزی جمهوری آذربایجان،‌ شرکت‌های نفتی، وزارت حمل و نقل جمهوری آذربایجان، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، هیئت دیپلماتیک در کشورهای مختلف و غیره اشتغال یابند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آذربایجان را دارید، فرصت را از دست ندهید و با تکیه بر مشاوره های تضمینی که کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دریافت می نمایید، مسیر مهاجرتی خود را آغاز کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  1  =