مهاجرت تحصیلی آلمان

دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه های برتر در آلمان

به طور قطع آگاهی از دانشگاه های برتر آلمان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان اهمیت دارد و باید شرایط لازم را جهت اخذ پذیرش احراز نمائید. به همین منظور مقاله با عنوان دانشگاه های برتر آلمان برای متقاضیان نگارش گردیده است. بهترین دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان کدام است؟ برترین دانشگاه های آلمان در زمینه رشته های پزشکی چه میباشد؟ در این مقاله به معرفی برخی دانشگاه های برتر این کشور می پردازیم که در میان معرفی دانشگاه های برتر کشور آلمان به رتبه جهانی آنها و اعتبار علمی آنها نیز اشاره می نماییم.

رنکینگ جهانی و داخلی برترین دانشگاه های آلمان

  رنکینگ جهانی QS     نام دانشگاه
1 (رنکینگ داخلی) 78 Ruprecht Karls Universität Heidelberg
2 96 Ludwig Maximilians Universität München
3 119 (1) Technische Universität München
4 128 Universität Hamburg
5 130 Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen
6 145 Freie Universität Berlin
7 146 Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn
8 154 Technische Universität Dresden
9 158 Karlsruhe Institute of Technology (Universität Karlsruhe)
10 161 Universität Leipzig
11 171 Johann Wolfgang Goethe Universität Frankfurt am Main
12 171 Universität Freiburg
13 185 Universität zu Köln
14 187 Georg-August-Universität Göttingen
15 190 Humboldt Universität zu Berlin
16 194 Universität Tubingen
17 199 Universität Münster
18 210 Technische Universität Berlin
19 217 Universität Würzburg
20 249 Johannes Gutenberg Universität Mainz
21 252 Ruhr Universität Bochum
22 281 Universität Regensburg
23 295 Christian Albrechts Universität zu Kiel
24 301 Universität Stuttgart
25 304 Friedrich Schiller Universität Jena
26 307 Universität Duisburg Essen
27 309 (1) Friedrich Alexander Universität Erlangen Nürnberg FAU
28 318 Universität Bremen
29 324 Technische Universität Darmstadt
30 345 Heinrich Heine Universität Düsseldorf
31 352 Charité Universitätsmedizin Berlin
32 369 Philipps Universität Marburg
33 376 Universität Hannover
34 401 Universität Bielefeld
35 408 Justus Liebig Universität Giessen
36 414 Universität Ulm
37 420 Universität des Saarlandes
38 422 Universität Potsdam
39 462 Martin Luther Universität Halle Wittenberg
40 480 Universität Konstan

برخی از دانشگاه های برتر آلمان

برخی از دانشگاه های این کشور که رتبه بالایی را به دست آورده اند شامل:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • لودویگ – ماکسیمیلیان – مونیخ
 • روبرت کارلز هیدلبرگ
 • موسسه فناوری KIT کارلسروهه
 • هومبولت برلین
 • آزاد برلین
 • فنی راینیش-وستفلیشه آخن
 • فنی برلین
 • ایبرهارد کارل توبینگن
 • فرایبورگ

 رتبه بندی قید شده در اعلام رنکینگ QS میباشد. در ادامه به بررسی هر کدام از این دانشگاه های ذکر شده می پردازیم.

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ رتبه 64 را در دانشگاه های برتر دنیا دارا می باشد. این دانشگاه در فواصل زمانی مختلف بهترین دانشگاه آلمان قرار گرفته است. دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه کارآفرین است و در آن تقریباً ۲۴% دانشجویان بین المللی می باشند. این دانشگاه با برترین دانشگاه ها در اروپا و آسیا همکاری علمی قوی می‌نماید.

کشور آلمان از آن جهت که صنعتی ترین کشور دنیا میباشد تحصیل در رشته های فنی و مهندسی از دیرباز آرزوی بسیاری بوده است. دانشگاه فنی مونیخ از برترین دانشگاه های آلمان میباشد.

 دانشگاه لودویگ – ماکسیمیلیان – دانشگاه مونیخ

رتبه دانشگاه لودویگ – ماکسیمیلیان – دانشگاه مونیخ در رتبه بندی جهانی ۶۶ می باشد. همچنین رتبه دوم در دانشگاه های برتر آلمان را دارا می باشد. این دانشگاه از دانشگاه های قدیمی آلمان بوده که در سال ۱۴۷۲ میلادی تاسیس گردیده است. دانشجویان بین المللی در این دانشگاه ۱۵ درصد می باشند و فعالیت آن در صد رشته و زمینه تحقیقاتی و کلاس زبان انگلیسی می باشد. رشته های بازرگانی، مدیریت، روانشناسی و فیزیک در این دانشگاه ارائه می شود.

دانشگاه روبرت کارلز هیدلبرگ

نام دیگر این دانشگاه هیلدبرگ می باشد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ رتبه ۶۸ را در دانشگاه های برتر جهان کسب نموده است. تاسیس این دانشگاه به سال ۱۳۹۸ میلادی برمی گردد و از قدیمی ترین دانشگاه آلمان محسوب می شود که دارای ۳۰۷۸۷ دانشجو می باشد. در این میان این تعداد دانشجویان بین المللی۵۷۹۳ می باشد. یک سوم دانشجویان این دانشگاه در مقطع دکترا تحصیل نمی نمایند و دانشجوی بین المللی می باشد. دوره های تحصیلی این دانشگاه بیشتر به زبان آلمانی ارائه می‌گردد. چنانچه متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستید باید به زبان آلمانی مسلط باشید.

 موسسه فناوری KIT کارلسروهه

این دانشگاه دارای رتبه ۱۰۷ بهترین دانشگاهای دنیا است. موقعیت مکانی این دانشگاه در جنوب غربی شهر کارلسروهه می باشد. بیشتر اعتبار این دانشگاه در رشته های مهندسی و فناوری می باشد.

دانشگاه هومبولت آلمان

رتبه ۱۲۰ در بین دانشگاهای برتر جهان به این دانشگاه دانشگاه هومبولت تعلق دارد. اعتبار جهانی این دانشگاه در رشته های هنر و علوم انسانی بسیار زیاد می باشد. این رشته در سال ۲۰۱۷ در رنکینگ QS رتبه ۳۵ جهانی را از آن خود نموده است. ۱۰% دانشجویان این دانشگاه بین المللی می باشند. در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ نشریه تایمز به این دانشگاه رتبه ۹۹ جهان را اعطا نموده است.

این دانشگاه تمرکز ویژه ای بر تحقیقات دارد. در رشته‌های تاریخ علم، اقتصاد کمی، هواشناسی و تغییرات آب و هوایی این دانشگاه مشهورترین اساتید جهان را دارا می باشد. برای دانشجویان علاقه مند به تحقیقات علمی این دانشگاه گزینه مناسبی می باشد.

دانشگاه آزاد و دانشگاه فنی برلین

دانشگاه آزاد برلین با دانشگاه گنت بلژیک مشترکا رتبه ۱۲۵ جهان را اخذ نمودند. سال تاسیس این دانشگاه ۱۹۴۸ میلادی می باشد. تعداد دانشجویان این دانشگاه ۳۱۵۰۰ است که ۲۰ درصد آنها دانشجوی بین المللی می باشند.

جایگاه دانشگاه فنی برلین رتبه بندی دانشگاه های جهان ۱۴۴ می باشد. رشته مهندسی در این دانشگاه بسیار معتبر و قدرتمند می باشد. این دانشگاه عضو گروه TU9 که اتحادیه موسسات در زمینه فناوری در آلمان است، می باشد.

 دانشگاه فنی راینیش، وستفلیشه آخن

در سال ۲۰۱۸ این دانشگاه (دانشگاه فنی راینیش-وستفلیشه آخن) توانست رتبه ۱۴۱ برترین دانشگاه دنیا را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه را می توان به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی آلمان معرفی نمود. همچنین این دانشگاه با صنعت ارتباط مستقیمی دارد و بزرگترین کارفرما در منطقه محسوب می گردد. این دانشگاه دارای ۴۴۵۰۰ دانشجو می باشد.

این شهر به شهر دانشجویان نیز معروف است.

معرفی دانشگاه فرایبورگ آلمان

آلبرت لودویگس نام اصلی و رسمی دانشگاه فریبورگ آلمان می باشد. رتبه ۱۱۷ در بین دانشگاه های برتر جهان به این دانشگاه اعطا گردیده است. در سال ۱۴۵۷ میلادی این دانشگاه احداث گردیده است و تعداد دانشجویان آن بیشتر از ۲۴۰۰۰ نفر می باشد. ۲۰ درصد از این دانشجویان بین المللی می باشند. این دانشگاه با ۱۹ نفر که جایزه نوبل و اخذ نموده‌اند همکاری می نماید. در این دانشگاه دوره فشرده زبان آموزش زبان آلمانی ارائه می گردد. این برگزاری کلاس در تعطیلات بین دو ترم صورت می گیرد.

دانشگاه ایبرهارد کارل توبینگن

این دانشگاه بطور مشترک با دانشگاه دیگری رتبه ۱۶۴ را در دنیا اخذ نموده است. ۲۸۳۰۰دانشجو در این دانشگاه تحصیل می نمایند. اعتبار این دانشگاه در زمینه های تحصیلی الهیات، مطالعات آلمان و پزشکی می باشد.بیشترین میزان دانشجوی پزشکی خارجی در آلمان به این دانشگاه تعلق دارد. هزینه زندگی در این شهر ماهیانه 840 یورو برآورد شده است.

دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه های برتر آلمان در زمینه مهندسی

دانشگاه صنعتی کلاستهال از دانشگاه های برتر آلمان محسوب می‌شود. تمرکز این دانشگاه بر روی موضوعات:

 • انرژی و مواد اولیه
 • طبیعی و علوم مواد
 • اقتصاد
 • ریاضی
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • و مهندسی فرآیندها می باشد.

دانشگاه برانشوایگ از قدیمی ترین موسسات فناوری در آلمان را می توان نام برد. بنای این دانشگاه در سال ۱۷۴۵ میلادی گذاشته شده است. پروژه های تخصصی در این دانشگاه موارد پروژه غیرفنی انتخابی (۴ نمره) و گزارش پروژه (۶ نمره) می باشد.

کار پروژه ای در این دانشگاه بین رشته های گوناگون به صورت گروهی صورت می گیرد. این نوع پژوهش به دانشجویان یادگیری مهارت های اجرا و ارائه مفاهیم و مهارت تهیه و تدوین نتایج کمک می نماید. دانشگاه آخن سال ۱۸۸۰ این دانشگاه تأسیس گردید. این دانشگاه دارای ۹ دانشکده است که یکی از آنها مهندسی می باشد. در این دانشکده بیشتر در زمینه گسترش پتانسیل‌های مهندسی برق فعالیت می شود.

سیستم آموزشی در این دانشگاه به گونه ای است که درس های اساسی به طور قوی ارائه گردند. نمونه ای از دروس پایه و اساسی عبارتند از ریاضیات، علوم کامپیوتر و مهندسی برق می باشد. در ۳-۴ ترم اولیه تحصیل این دروس اساسی به دانشجویان آموزش داده می شود. آموزش این دروس برای فهم بیشتر اصول فنی و مفاهیم ساختاری رشته تحصیلی می باشد.

مزایای تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

این دانشگاه ها جزو دانشگاه های برتر آلمان محسوب می شوند. در آلمان دانشگاه های دیگری نیز وجود دارند که به لحاظ کیفی سطح بالایی را دارا می باشند. متقاضیان تحصیل در آلمان قادر به کار حین تحصیل در آلمان می باشند. امکان تحصیل رایگان آلمان در دانشگاههای رایگان آلمان وجود دارد. در صورت موفق به تحصیل رایگان در این کشور امکان تحصیل با بورسیه تحصیلی در آلمان نیز می باشید. دانشجویان با کار دانشجویی در آلمان قادر به پوشش بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان هستند.

این افراد با اقامت پس از تحصیل در آلمان قادر به کار در آلمان می باشند. مجوز اقامت در آلمان برای این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای مدت معینی وجود دارد. متقاضیان با مراجعه به موسسه های کاریابی در آلمان قادر به پیدا کردن کار در آلمان می باشند. پس یافتن کار مناسب قادر به تعویض ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری این کشور می باشند. عنوان مقاله ای که مطالعه فرمودید دانشگاه های برتر آلمان بود.

در نهایت نیز و با پرداخت مالیات در مدت زمان خاصی قادر به اقدام برای اخذ اقامت دائم کشور آلمان می باشند. پذیرش از هر یک از این دانشگاها شرایط خاصی وجود دارد. برای آگاهی از این شرایط می توانید به کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید، وکیلان و مشاورین در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما در نحوه چیدمان مدارک کمک می‌نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =