مهاجرت تحصیلی بلغارستان

دانشگاه های رایگان بلغارستان

دانشگاه های رایگان بلغارستان

جهت تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان متقاضیان بین المللی باید از شرایط کسب کمک هزینه آگاه باشند تا بتوانند هزینه های خود را کاهش دهند. با توجه به وجود دانشگاه های معتبر در بلغارستان، کیفیت آموزش بالا، امکان اخذ بورس تحصیلی، امکان کار در طول دوران تحصیلی، هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاه های کم و مقرون به صرفه هر ساله افرادی زیادی برای ادامه تحصیل وارد کشور بلغارستان می شوند. برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان این نوشتار را که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده است با دقت مطالعه کنید.

شرایط تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان را دارند باید بدانند که طول مدت تحصیل در دانشگاه های بلغارستان در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال، مقطع دکتری 3 تا 5 سال و رشته های پزشکی 6 سال است. دانشگاه های این کشور در تمامی زمینه های علمی به خصوص رشته های شیمی، زیست شناسی، ریاضیات و پزشکی معتبر و شناخته شده هستند. سطح آموزش در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بلغارستان بالا بوده و مدارک اخذ شده از این دانشگاه ها در سطح دنیا معتبر می باشند. زبان آموزش در دانشگاه های بلغارستان زبان انگلیسی و زبان بلغاری است در برخی از دانشگاه های این کشور دروس تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی و آلمانی نیز ارائه می شود.


معرفی دانشگاه های ارزان بلغارستان

تحصیل در بلغارستان برخلاف فرانسه، نروژ، آلمان و اتریش رایگان نیست. به همین دلیل است که دانشجویان ترجیح می دهند در کشورهای بهتری تحصیل کنند چرا که شهریه دانشگاه های بلغارستان شباهت زیادی به مجارستان دارد و حتی در مواردی از ایتالیا گران تر است. این در حالی است که امکانات رفاهیو آموزشی ایتالیا و مجارستان به مراتب بهتر از بلغارستان می باشد و آینده شغلی دانشجویان نیز حین و پس از تحصیل در کشورهای مذکور بهتر و مساعدتر از بلغارستان خواهد بود. میزان دقیق شهریه با توجه به نوع دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد متفاوت خواهد بود منتهی به طور کلی سالانه بین 5600BGN تا 16000BGN (لو بلغارستان) می باشد. دوره فاندیشن یکساله در بلغارستان نیز به طور میانگین شهریه ای حدود 5000BGN (لو بلغارستان) دارد.

در خصوص شهریه دانشگاه های بلغارستان توجه به این نکته ضروری است معمولا رشته های دندانپزشکی، معماری، داروسازی، پزشکی و غیره گران تر از رشته های ادبیات انگلیسی، جامعه شناسی و غیره هستند. پس حتی در ارزان ترین دانشگاه های بلغارستان نیز شهریه رشته های فوق ممکن است کمی بالاتر از میانگین دانشگاه باشد. با این وجود ارزان ترین دانشگاه های بلغارستان در سال 2023 را می توان دانشگاه های ذیل دانست که شهریه سالانه آن ها بین 3000€ تا 8000€ (یورو) می باشد:

 • Academy of the Ministry of Interior – Sofia
 • Agricultural University – Plovdiv
 • American University in Bulgaria
 • Bulgarian Virtual University
 • Burgas Free University

دانشگاه American بلغارستان

در رابطه با معرفی دانشگاه های بلغارستان به معرفی دانشگاه American می پردازیم. این دانشگاه جزء دانشگاه های خصوصی کشور بلغارستان می باشد که در سال 1991 م. تاسیس شده است. دانشجویان خارجی از سی و نه کشور در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل می باشند. همان طور که از نام این دانشگاه مشخص است زبان تدریسی در این دانشگاه انگلیسی می باشد. به دلیل وجود این دانشگاه در شهر بلاگوگراد بیشتر شهروندان این شهر دانشجو می باشند.

دانشگاه تراکیا بلغارستان

در بخش های جنوبی کشور بلغارستان و در شهر استارا زاگورا دانشگاه Trakia در سال 1995 ساخته شده است. نام دانشگاه تراکیا از بخش تاریخی Thrace اخذ شده است. در این دانشگاه اکثریت دروس ارائه شده به زبان بلغارستانی می باشد. در سال های اخیر چند رشته تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود. همچنین در این دانشگاه حدودا 8000 دانشجو مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه نوین در معرفی دانشگاه های بلغارستان

برای معرفی دانشگاه های بلغارستان به معرفی دانشگاه New Bulgarian خواهیم پرداخت. این دانشگاه در شهر صوفیا قرار دارد و در سال 1991 میلادی ساخته شده است. پردیس این دانشگاه در منطقه غربی تاسیس شده است. این پردیس به دلیل نزدیکی به پارک ویتوشا مشهور است. این پردیس دانشگاهی دارای دو ساختمان می باشد که در داخل این ساختمان ها تئاتر، کتابخانه، باشگاه، مرکز پزشکی و غیره وجود دارد. همچنین در کتابخانه دانشگاه 128000 نسخه کتاب وجود دارد. در این دانشگاه 8000 دانشجو مشغول به ادامه تحصیل هستند. در زمینه تدریس رشته اقتصاد این دانشگاه زبانزد است.

دانشگاه های رایگان و غیر رایگان در بلغارستان

متقاضیان خارجی و بین المللی برای تحصیل در کشور بلغارستان باید ابتدا از دانشگاهی در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. بدین منظور لازم است دانشجو اطلاعات کاملی از دانشگاه های این کشور به دست آورد. برخی از دانشگاه های معتبر این کشور در سال 2022 عبارتند از:

 • دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی
 • دانشگاه American در بلغارستان
 • دانشگاه تراکیا
 • دانشگاه نوین بلغارستان
 • دانشگاه فنی صوفیا
 • دانشگاه پلودیو
 • دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی
 • دانشگاه اقتصادی تسنوو
 • دانشگاه علوم اقتصادی
 • دانشگاه ولیکو تارنوو
 • دانشگاه آزاد وارنا

با مطالعه مقاله معرفی دانشگاه های بلغارستان اطلاعات بیشتری در خصوص دانشگاه های این کشور کسب می کنید. پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر باید با ارسال مدارکی مانند مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات، مدرک معتبر زبان، گواهی تمکن مالی، انگیزه نامه، اسکن از پاسپورت و مدارک شناسایی پذیرش دانشگاه مورد نظر را به دست آورید.

دانشگاه های رایگان و غیر رایگان در بلغارستان

بورسیه تحصیلی در بلغارستان

در رابطه با بورس تحصیلی دانشگاه های این کشور می توان گفت اولین نوع بورسیه تحصیلی ارائه شده در کشور بلغارستان بورسیه (Scholarship) است، برخی از دانشگاه های بلغارستان این بورسیه را برای تشویق افراد به ادامه تحصیل ارائه می دهند. جهت اخذ این بورس تحصیلی لازم است متقاضی دارای شرایط تحصیلی بسیار خوبی باشد، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند می توانند این بورسیه را دریافت کنند. رده بندی مالی برای بورس تحصیلی متفاوت است. دانشجویان مقطع دکتری که موفق به اخذ این بورس تحصیلی شوند می توانند به صورت رایگان در کشور بلغارستان ادامه تحصیل دهند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند و طرح تحصیلی مشخصی هستند می توانند از برخی دانشگاه های بلغارستان بورس تحصیلی دریافت کنند و به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند.

نوع دیگری از بورس تحصیلی که در کشور بلغارستان ارائه می شود بورس Award است، برای بدست آوردن این بورس تحصیلی به دانشجویان سختگیری کمتری نسبت به بورس تحصیلی Scholarship وجود دارد. دانشجویان بر اساس رزومه و شرایط تحصیلی کمک هزینه های مالی دریافت می کنند. دقت داشته باشید که این کمک هزینه ها تنها 1 الی 2 ترم تحصیلی را پوشش می دهد و دانشجویان تنها یکبار می توانند این بورس تحصیلی را دریافت کنند. یکی دیگر از راه های ممکن برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در کشور بلغارستان کار در مشاغل نیمه وقت است. دانشجویان می توانند بر اساس مقطع تحصیلی در ساعات تعیین شده مشغول به کار باشند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

دلایل تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان

سالانه بیش از صدها دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف جهان، برای تحصیل در دانشگاه رایگان بلغارستان به این کشور سفر می کنند. تا بتوانند با کیفیت ترین دوره تحصیلی خود را در یک کشور اروپایی و در امنیت بالایی به پایان برسانند. به طور کلی، تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان علاوه بر مقرون به صرفه بودن آن برای دانشجویان، امتیازات ویژه ای را نیز به همراه دارد. که دانشجویان بین المللی می توانند در طول تحصیل در این کشور از این مزایا به طور کامل بهره مند شوند.

در لیست زیر می توانید به تفضیل به دلایل تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان بپردازید:

 • به نسبت رایگان بودن تحصیل در این دانشگاه های، کیفیت آموزش بسیار بالایی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. به عبارت دیگر، دانشجویان بین المللی می توانند از کیفیت آموزشی در دانشگاه های رایگان بلغارستان، که با کیفیت آموزش در دانشگاه های فرانسه رقابت می کند، برخوردار شوند.
 • یکی از اصلی ترین دلایلی که اتباع کشورهای خارجی تحصیل در دانشگاه های رایگان بلغارستان را برای آینده تحصیلی خود انتخاب می کنند، شرایط پذیرش بسیار ساده در این دانشگاه ها می باشد. زیرا در دانشگاه های رایگان بلغارستان بوروکراسی های اداری پیچیده ای در فرآیند ثبت نام وجود ندارد.
 • دانشگاه های رایگان بلغارستان، بر خلاف اغلب دانشگاه های اروپای شرقی از اساتید بین المللی و مجربی در کادر آموزشی خود استفاده می کند.

ویزای تحصیلی کشور بلغارستان

متقاضیان باید پس از دریافت گواهی پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان انجام دهند. به این منظور لازم است مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می شود را تهیه کرده و زمان مصاحبه حضوری به سفارتخانه یا کنسولگری جمهوری بلغارستان ارائه دهید تا درخواست شما مورد بررسی قرار گیرد:

 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر در کشور بلغارستان
 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • بیمه مسافرتی
 • انجام آزمایشات پزشکی و ارائه نتایج آن
 • ارائه رزرو از بلیط رفت و برگشت به کشور بلغارستان
 • مشخص شدن محل اقامت در کشور بلغارستان (دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشجویی یا آپارتمان های دانشجویی اقامت داشته باشند، اگر قصد دارید در طول دوران تحصیل در خوابگاه ها دانشجویی اقامت داشته باشید پیشنهاد می شود مقاله خوابگاه دانشجویی در بلغارستان را مطالعه کنید)

با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در خصوص دانشگاه های رایگان بلغارستان کسب کردید، شما می توانید برای اطلاع از نحوه اخذ بورس های تحصیلی در دانشگاه های مختلف دنیا با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سوالات پرتکرار در خصوص دانشگاه های رایگان بلغارستان

در بخش پایانی مقاله قصد داریم تا به برخی از سوالات شما عزیزان در خصوص دانشگاه های رایگان بلغارستان پاسخ دهیم. برخی از مهمترین سوالات شما در این خصوص عبارت اند از:

 • کیفیت آموزش در دانشگاه های رایگان بلغارستان چگونه است؟ به طور کلی، طبیعی است که کیفیت آموزش در دانشگاه های رایگان بلغارستان به مراتب پایین تر از دانشگاه های خصوصی در این کشور باشد. کیفیت آموزش و زیرساخت های آموزشی در دانشگاه های رایگان بلغارستان بسیار پایین است.
 • اغلب دانشگاه های رایگان بلغارستان در کدام شهر ها واقع شده اند؟ اکثر دانشگاه های رایگان بلغارستان در شهرهای وارنا، صوفیه و پلوودیو قرار دارند. که اغلب این دانشگاه ها جزو قدیمی ترین موسسات آموزشی در بلغارستان می باشند.
3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *