مهاجرت تحصیلی رومانی

دانشگاه های رایگان رومانی

دانشگاه های رایگان رومانی

کشور رومانی تسهیلات بسیاری را برای دانشجویان خارجی علاقه مند به فعالیت در این کشور پیشبینی کرده، تحصیل در دانشگاه های رایگان رومانی یکی از این موارد میباشد. کشور رومانی یکی از کشورهای جنوب شرقی اروپا بوده و پایین تر بودن هزینه تحصیل در این سرزمین نسبت به برخی کشورهای اروپایی چون آلمان و اتریش سبب شده است توجه افراد بسیاری به شرایط تحصیل در رومانی و هزینه های دانشگاهی در این کشور جلب شود. همچنین رومانی به علت برخورداری از طبیعت بکر و کم نظیر و نرخ پایین بیکاری و تورم، همه ساله پذیرای متقاضیان متعدد اخذ ویزای توریستی و ویزای کار می باشد.

 • شرایط تحصیل در دانشگاه های رایگان رومانی به چه صورتی است؟
 • آیا امکان عدم پرداخت شهریه دانشگاه برای متقاضیات بین المللی نیز فراهم می باشد؟
 • مزایای تحصیل در دانشگاه های رایگان رومانی کدامند؟
 • آیا امکان تحصیل رایگان مربوط به تمامی رشته های تحصیلی است؟
 • هزینه تحصیل در رومانی چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل در رومانی کدامند؟

شرایط تحصیل در دانشگاه های رایگان رومانی

کشور رومانی شرایط سخت و پیچیده ای را برای متقاضیان و علاقه مندان به تحصیل در شهرهای این کشور در نظر نگرفته است؛ افراد می توانند با ارائه مدارک تحصیلی پیشین خود و اثبات تمکن مالی، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه، مجوز حضور در کلاس های آموزشی را به فراخور رشته خود اخذ نمایند. با توجه به اینکه امکان تحصیل به 4 زبان گوناگون انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و رومانیایی در دانشگاه های این کشور برقرار می باشد، به طبع دانشجویان رشته های مشابه، شهریه های متفاوتی جهت تحصیل پرداخت می نمایند. جهت رفع این مشکل دولت رومانی دوره های آموزشی زبان این کشور را برای دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه در نظر گرفته است که هزینه شرکت در آن ها 2200€ (یورو) برآورد می شود.

با توجه به حدود 25000 دانشجوی بین المللی از سایر کشورهای جهان در رومانی گرد هم آمده و مشغول به تحصیل می باشند، دولت این کشور علاوه بر بورس های تحصیلی که پوشش دهنده بخشی از هزینه های تحصیل می باشند، امکان اخذ بورس هایی که 100% شهریه در طول تحصیل پوشش می دهند را نیز فراهم کرده است. همچنین این موضوع که بیش از 90% موسسات آموزش عالی در رومانی دولتی می باشند، در کاهش هزینه های پرداختی دانشجویان بی تاثیر نبوده است. با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های رومانی طبق اصل ECTS می باشد، دانشجویان می توانند هر زمان از سال رشته تحصیلی خود را در سایر دانشگاه های رومانی یا دیگر کشورهای اروپایی ادامه دهند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های رایگان رومانی

علی رغم مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در رومانی، دولت این کشور و بسیاری از موسسات خصوصی اقدام به تخصیص انواع بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان حاضر در رشته های گوناگون می کنند. اکثر این بورسیه ها Porital Fund بوده و تنها بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان را شامل می شود. دانشجویان با میانگین نمرات بالا در هر ترم، از شانس بالاتری در زمان درخواست و اخذ این بورسیه ها برخوردار هستند. با توجه به شمار بسیار زیاد درخواست برای اخذ انواع بورسیه های پوشش دهنده تمامی هزینه های تحصیلی Full Fund و به عبارتی تحصیل رایگان در دانشگاه های رومانی، این نوع از تسهیلات بسیار محدود بوده و تنها مختص به رشته هایی مشخص همچون برخی شاخه های مهندسی می باشد:

 • مهندسی نانو
 • مهندسی تکنولوژی

علاوه بر وجود راه های عدیده اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با سطح علمی بالا، دولت رومانی تسهیلاتی را جهت آسودگی در پرداخت هزینه ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی تا دکتری با سطح پایین تر رفاه مالی و بضاعت محدود در نظر گرفته است. اختصاص انواع وام های تحصیلی و حتی حذف شهریه برخی از ترم ها از این موارد می باشد. همچنین این افراد می توانند با فعالیت به عنوان دستیار استاد و انجام پروژه های تحقیقاتی بخشی از هزینه های جاری خود را حذف نمایند. در ادامه به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی اختصاص یافته به دانشجویان خارجی در رومانی می پردازیم:

انواع بورسیه تحصیلی سازمان اعمال کننده
بورسیه تحصیلی 3 الی 6 سال دانشجویان علوم پزشکی دولت رومانی
بورسیه وزارت خارجه دولت رومانی برای دیپلمات های سایر کشورها دولت رومانی
توافق نامه های همکاری دو جانبه موسسات خصوصی
بورسیه خانواده پولاتایکو موسسات خصوصی

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های رایگان رومانی

مزیت های تحصیل در رومانی

با نظر به اینکه کشور رومانی از امکانات و تجهیزات بسیاری در دانشگاه های مدرن خود برخوردار بوده و سطح علمی ارائه آموزش در این کشور بسیار مطلوب برآورد می شود، می توان تحصیل در رومانی را از ایده آل ترین اهداف دانست. طبق ماده 32 از بندهای قانون اساسی کشور رومانی، تعدادی از دانشگاه های این کشور به آموزش دانشجویان در رشته های گوناگون به صورت رایگان خواهند پرداخت. این اصل پیرو قوانین (MNE (Ministry of National Education بوده و در ادامه به بررسی دانشگاه هایی که در بیشترین رشته های از این امکان برخوردار هستند، می پردازیم:

نام دانشگاه با شرایط تحصیل رایگان رتبه
(University of Bucharest (UB 1
(Babes-Bolyai University (UBB 2
Iulio Hatieganu University of Medicine 3
Alexandru Ioan Cuza University 4
Bucharest University of Economic Studies 5
Polytechnica University of Bucharest 6

مدارک مورد نیاز تحصیل در دانشگاه های رایگان رومانی

تحصیل در دانشگاه های رومانی علاوه بر موارد فوق الذکر دارای مزیت هایی چون برخورداری از امکان کار دانشجویی موازی با تحصیل و امکان خرید انواع کتب درسی با قیمتی ناچیز می باشد. از مدارک موردنیاز جهت پذیرش در دانشگاه های رایگان رومانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • سوابق تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • ارائه تاییدیه اخذ بورسیه تحصیلی در صورت درخواست
 • پرداخت شهریه ترم نخست همراه با کسری مربوط به بورس تحصیلی پیش از حضور در دانشگاه

همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات بیشتر شما عزیزان در این زمینه می باشند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :