مهاجرت تحصیلی هلند

دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند

طبق لیست جدید رده بندی دانشگاه ها که توسط موسسه تایمز منتشر شده که 9 دانشگاه از دانشگاه های هلند در رده های زیر 200 جهان قرار دارند. در این لیست دانشگاه دلفت (تئو دلفت) بالاتر از سایر دانشگاه های هلند جای گرفته است و رتبه آن 57ذکر شده است. پس از آن دانشگاه آمستردام در رتبه 61، دانشگاه واخنینگن 115 و آخرین دانشگاه هم دانشگاه توئنته است که در رتبه 197 جهان قرار گرفته است. شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در خصوص دانشگاه های هلند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

مهمترین دانشگاه های هلند

در این مطلب 12 دانشگاه مهم و مطرح هلند را معرفی کرده ایم:

 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه لایدن
 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاهواخنینگن
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون (به هلندی ایندهوفن)
 • دانشگاه UV آمستردام
 • دانشگاه خرونینگن
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه توئنته

شرایط تحصیل در کشور لاله های نارنجی

تحصیل در دانشگاه های کشور هلند از مزیت های زیادی برخوردار می باشد. یکی از اصلی ترین مزیت هایی که توانسته کشور هلند را رقیب کشورهای انگلیسی زبان نماید، تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه های مقرون به صرفه می باشد. تحصیل در این کشور رایگان نیست. دانشجویان می بایست هزینه های تحصیلی، زندگی را در نظر بگیرند. ارائه منابع مختلف مالی نظیر وام و کمک هزینه تحصیلی از دیگر مزایا تحصیل در دانشگاه های کشور هلند میباشد. هزینه تحصیل در کشور هلند برای شهروندان اروپایی بسیار مقرون به صرفه است اما دانشجویان خارجی باید شهریه های نسبتا زیادی را برای تحصیل در این کشور بپردازند. شهریه تحصیل در دانشگاه های هلند از 8000€ (یورو) در سال آغاز می شود.دانشگاه اوترخت هلند

شهر اوترخت چهارمين شهر بزرگ كشور هلند است كه در مركز اين كشور قرار دارد. تاريخ اين شهر به قرن هشتم ميلادی برمی گردد و طی سالها مركز مذهبی هلند بوده است. شهرت اين شهر قرون وسطايي، به خاطر بناهای تاريخي،كانال های آب قديمي، دانشگاه اوترخت و مخصوصا كليسای جامع واقع در مركز شهر و برج آن می باشد. دانشگاه اوترخت یکی از قديمی ترين دانشگاه های اين كشور است. اين دانشگاه كه در سال 1636 ميلادی تاسيس شد حدود 30449 دانشجو دارد. همچنين 5259 نفر اعضای هيات علمی و استادان و كاركنان آنجا می باشند. بودجه ساليانه اين دانشگاه 765 ميليون يورو براورد شده است. شعار (خورشيد عدالت برما روشن است) برروی لوگوی اين دانشگاه ثبت شده است كه نشان دهنده قدمت تاريخی اين مركز علمی است. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در هلند هستید به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

اراسموس روتردام از دانشگاه های هلند

یکی از مهم ترین دانشگاه های هلند این دانشگاه می باشد. روتردام از لحاظ جغرافيايی در ساحل دريای شمال قرار دارد و به همين علت موقعيت استراتژيكی بسيار مهمی را داراست. اين شهر دلتای رودخانه راين است و تاريخچه بندر روتردام به سال 1270 ميلادی برمیگردد. رودخانه های راين و مايس و شلتد و دسترسی اين آبراهه ها به قلب اروپای غربي، همچنين سيستم گسترده راه آهن و جاده ها همگی باعث شده اند كه اين بندر دروازه اروپا به جهان ناميده شود.

فعالیت‌ های آموزشی دانشگاه اراسموس بیشتر روی رشته‌ های در پیوند با فرهنگ، بهداشت، حقوق، دانش‌ های اجتماعی، سیاسی، مدیریت و پزشکی متمرکز است. مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس به عنوان یکی از معتبرترین مراکز پزشکی اروپا به شمار می آید. این دانشگاه در بروکسل نیز دارای شعبه‌ ای است. این دانشگاه دانشگاه دارای 7 دانشکده است و در 4 حوزه زیر تمرکز دارد:

 • بهداشت، دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی /Erasmus MC و موسسه سیاست و مدیریت بهداشت (iBMG)
 • ثروت، مدرسه اقتصاد اراسموس و دانشکده مدیریت روتردام
 • حکومتداری، مدرسه حقوق اراسموس و دانشکده علوم اجتماعی
 • فرهنگ، مدرسه تاریخ، فرهنگ و ارتباطات اراسموس، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده فلسفه

دانشگاه لایدن هلند

لایدن هلند شهری دانشگاهی در استان هلند جنوبی و در نزدیکی لاهه در کشور هلند است. دانشگاه لایدن یکی از کهن‌ ترین دانشگاه های هلند است. این دانشگاه در سده‌ های 16 و 17 میلادی یکی از بزرگ‌ ترین دانشگاه‌ های اروپا بود. چهره‌ های علمی بزرگی همچون رنه دکارت، کنستانتین هویگنس و یوستوس لیپسیوس از افراد مقیم در این دانشگاه بودند. این دانشگاه به هفت دانشکده اصلی تقسیم می شود که تقریبا 50 دوره کارشناسی و بیش از 100 برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.

دانشگاه صنعتی دلفت از بهترین دانشگاه های هلند

شهر زيبا و تاريخی دلفت به فاصله نزديكی از شهر دنهاخ (لاهه) و در جنوب آن قرار دارد. یکی از معتبرترین و معروفترین دانشگاه های هلند و اروپا در زمینه فنی مهندسی و فناوری دانشگاه صنعتی دلفت هلند می باشد که در جنوب کشور هلند واقع شده است. این دانشگاه 8 دانشکده و موسسات تحقیقاتی متعدد و بیش از 19000 دانشجو (دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد)، بیش از 2900 پژوهشگر و بیش از 2100 نفر کارمندان پشتیبانی و مدیریت میزبان دارد.

دانشگاه دارای هشت دانشکده در رشته های مختلف معماری، مهندسی عمران، زمین شناسی، مهندسی برق، ریاضیات، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی دریا، مهندسی مواد، مهندسی طراحی صنعتی هوا و فضا، فناوری، سیاست، مدیریت علوم پایه و کاربردی می باشد. این دانشگاه هلند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. تحصیل در مقطع کارشناسی، در بیشتر رشته ها به زبان هلندی اما در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

باغ گياه شناسی دانشگاه دلفت در سال 1917 تاسيس شد. اين باغ به منظور افزايش سطح كشاورزی در كشور هلند و سيستماتيک كردن آن راه اندازی شد. در اين مجموعه بيش از 7000 نوع گياه گرمسيری و نيمه گرمسيری و استوايی و در گلخانه آن بيش از 2000 نوع گياه نگهداری می شود. باغ گياه شناسی دلفت برای ديدن عموم باز است. کتابخانه دانشگاه صنعتی دلفت در سال 1997 ساخته شد. اطراف كتابخانه با چمن پوشيده شده كه سقف كتابخانه هم محسوب می شود. مخروطی فولادی در قسمت فوقانی كتابخانه قرار دارد و تمام ديوارهای آن به وسيله شيشه پوشانده شده اند. در سال 1998 اين ساختمان جايزه ملی فولاد هلند را از آن خود كرد. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات در زمینه ویزای تحصیلی هلند هستید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

آمستردام از برترین ها در هلند

دانشگاه آمستدام بعنوان برترین دانشگاه کشور هلند در سال 1634 میلادی در شهر آمستردام تاسیس شد و تا به امروز که در رتبه 57 دنیا قرار دارد به فعالیت آموزشی خود ادامه می دهد. رشته ارتباطات و مطالعات رسانه بعنوان برترین رشته دانشگاه آمستردام شناخته می شود که در جایگاه ششم قرار دارد. در حال حاضر حدود 27 هزار دانشجو در University of Amsterdam مشغول به تحصیل می باشند که 61% در مقطع کارشناسی و 36% در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. در ارتباط با دانشجویان بین المللی شرایط متفاوت می باشد بصورتیکه از حدود 3500 دانشجوی بین المللی، 27% در مقطع کارشناسی و 73% در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه واخنینگن هلند

واخنینگن شهر کوچکی است که در استان خلدرلند در شرق کشور هلند واقع شده ‌است. جمعیت این شهر در حدود 30000 نفر است که از این میان عده زیادی را دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه تشکیل می ‌دهند. بیشتر شهرت واخنینگن به سبب وجود دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن است. شعار «واخنینگن، شهر علوم زیستی» بر تابلوهای خوش ‌آمدگویی ورودی ‌های شهر نقش بسته است. این دانشگاه حدود 10000 دانشجو در زمینه های علوم زیستی، علوم کشاورزی و محیط زیست از بیش از 100 کشور دارد.

آمستردام از برترین دانشگاه های هلند

دانشگاه صنعتی آیندهوون (به هلندی ایندهوفن) هلند

دانشگاه فنی آیندهوون (با نام صنعتی نیز شناخته می شود) دانشگاهی تحقیقاتی با محور تکنولوژی است که در سال 1956 در هلند و شهر آیندهوون تاسیس گردید و اکنون در حدود 8500 دانشجو و 3000 کارمند دارد. دانشگاه فناوری آیندهوون دانشگاهی بین المللی است که در رشته های علوم مهندسی-فناوری به نوآوری های شگرفی رسیده است و همچنین در علوم فنی مختلف تحقیقات گسترده ای را ارائه نموده است.

سیاستگزاران دانشگاه فناوری آیندهوون تاکید زیادی به فراگیری علم و نوع آموزش دارند و همچنین نتایج تحقیقات مختلف این دانشگاه موجب نوآوری و خلق محصولات جدید شده که این امر خدمات ارزنده ای را به فرآیندهای کسب و کار ارائه نموده است. یکی از فعالیت های گسترده دانشگاه فنی آیندهوون توسعه نوآوری در فناوری و همکاری با صنایع مختلف است. همچنین این دانشگاه از طریق نوآوری در نوع آموزش و تحقیقات موجب پیشرفت علوم مهندسی شده است. دانشگاه فنی آیندهوون در سال 2011 موفق به اخذ عنوان جامعه هوشمند در Brainport (مناطق فناوری و خلاقیت اروپا) شده است و همواره یکی از دانشگاه های معتبر در زمینه مهندسی و IT در سطح اروپا و جهان بوده است.

دانشگاه UV آمستردام از دانشگاه های هلند

دانشگاه VU آمستردام، دانشگاهی ديگر در شهر آمستردام است كه در سال 1880 تاسيس شده است. آموزش در این دانشگاه در چندین دانشکده سازماندهی شده است. در مجموع 50 رشته کارشناسی، تقریبا 160 کارشناسی ارشد و تعدادی Ph.D. برنامه های علمی این دانشگاه هستند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از :

 • دندانپزشکی
 • پزشکی
 • VUMC اقتصاد اقتصاد بازرگانی و مدیریت بازرگانی
 • علوم رفتاری و علوم حرکتی
 • علوم انسانی
 • حقوق
 • علوم اجتماعی
 • الهیات

معرفی دانشگاه خرونینگن

یک دانشگاه پژوهشی عمومی در شهر خرونینگن در هلند است. این دانشگاه در سال 1614 تأسیس شد و یکی از قدیمی ‌ترین دانشگاه‌ ها در هلند و همچنین یکی از بزرگترین آن ‌ها است. از زمان آغاز به کار این دانشگاه بیش از 200 هزار دانشجو از آن فارغ ‌التحصیل شده ‌اند. این دانشگاه عضو برجسته گروه دانشگاهی کویمبرای دانشگاه‌ های اروپا است. 49 برنامه کارشناسی و 146 برنامه کارشناسی ارشد؛ 19 برنامه کارشناسی و 101 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود. 16 برنامه تحقیقاتی کارشناسی ارشد، 10 دانشکده، 9 مدرسه مستر؛ همه و همه از امکانات این مرکز هستند.

دانشگاه ماستریخت کشور هلند

یکی از دانشگاه‌ های دولتی هلند است که در شهر ماستریخت قرار گرفته است. دانشگاه در سال 1976 بنیانگذاری شده و به عنوان یکی از تازه‌ تاسیس ‌ترین دانشگاه‌ های هلند محسوب می ‌شود. دانشگاه ماستریخت حدود 14400 دانشجو دارد که 43% آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌ دهند. بیش از نیمی از دوره ‌های کارشناسی دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می ‌شوند و اکثر دوره‌ های ارشد و دکتری (PhD) هم به زبان انگلیسی ارائه می‌ شوند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات در باب شرایط تحصیل رایگان در هلند دارید به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

دانشگاه رادبود و توئنته از دانشگاه های هلند

دانشگاه رادبود یک دانشگاه دولتی با تمرکز قوی بر روی تحقیقات واقع در نیمیخن هلند است. تأسیس 1923 برمی گردد. دانشکده های آن عبارتند از هنر؛ حقوق؛ علوم پزشکی؛ دانشکده مدیریت نایمخن؛ فلسفه، الهیات و مطالعات دینی؛ علوم پایه و علوم اجتماعی. دانشگاه توئنته یکی دیگر از دانشگاه های هلند است که این دانشگاه در شهر انسخده در هلند است. این دانشگاه برنامه ‌های پژوهشی و آموزشی در علوم رفتاری و اجتماعی و همچنین مهندسی ارائه می‌ کند.

اعضای این دانشگاه در راستای حفظ رسالت و دیدگاه‌ های کارآفرینانه خود، به مشارکت اقتصادی و اجتماعی در منطقه ‌ای که دانشگاه در آن واقع است، متعهد هستند. دانشگاه توئنته در حال حاضر 20 برنامه کارشناسی و 31 کارشناسی ارشد در زمینه فن آوری های پزشکی بیوتکنولوژی، مهندسی، اداره عمومی اروپا، فناوری اطلاعات، مدیریت بازرگانی بین المللی، علوم رفتاری و علوم و فناوری ارائه می دهد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند

اما سوالات بسیاری توسط متقاضیان درباره دانشگاه های معتبر هلندی از کارشناسان ما پرسیده می شود. دانشگاه های مورد تاييد وزارت علوم ايران در كشور هلند دانشگاه های معتبر هلند به ترتیب زیر میباشد:

 • دانشگاه اوترخت Utrecht University
 • دانشگاه نايمخن University Medical Center Nijmegen
 • انستيتو سرطان هلند Netherland Cancer Institute
 • دانشگاه اراسموس Erasmus University Rotterdom
 • انستيتو ملی بهداشت عمومی و محيط The National Institute of public Health and the Environment
 • دانشگاه آمستردام Amsterdam University
 • دانشگاه واخنينگن Wageningen University
 • دانشگاه ماستريخت University Maastricht
 • دانشگاه ليدن Leiden universiat
 • دانشگاه خرونينگن Groningen University
 • دانشگاه توئنته

برای دریافت اطلاعات دقیق تر در خصوص دانشگاه های هلند و نحوره پذیرش در این دانشگاه ها می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. ما می توانیم شما را به آنچه می خواهید برسانیم.

سوالات پرتکرار در خصوص دانشگاه های هلند

پرسش هایی که در خصوص دانشگاه های هلند مطرح می شوند عبارتند از:

 • آیا تحصیل در هلند ارزان است؟ تحصیل در هلند را به هیچ عنوان نمی توان به عنوان روشی ارزان برای تحصیل قلمداد کرد به طوری که در بهترین شرایط هزینه تحصیل در این کشور بیش از 10000€ (یورو) در سال است.
 • بهترین دانشگاه های این کشور کدامند؟ دو دانشگاه دلفت و آمستردام که در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 • مزیت تحصیل در دانشگاه های هلند چیست؟ مهم ترین مزیت تحصیل در دانشگاه های هلند آن است که پس از پایان تحصیل، دانشجویان می توانند در بسیاری از کشورهای مطرح جهان شغل مناسبی پیدا کنند.
 • آیا تحصیل رایگان در هلند امکان پذیر است؟ خیر، تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اروپایی شامل شهریه دانشگاهی می شود.
 • آیا تحصیل به زبان انگلیسی در هلند امکان پذیر است؟ یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در هلند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. این زبان در محیط شهری نیز به شدت رایج است.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.