مهاجرت تحصیلی آلمان

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین (humboldt-universität zu berlin) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های شهر برلین است که در اکتبر سال 1811 با نام دانشگاه برلین تاسیس شد. این دانشگاه به شدت دانشگاه های اروپا و دانشگاه های غرب را تحت تاثیر قرار داده است. در سال 1949 این دانشگاه به دانشگاه هومبولت تغییر نام پیدا کرد. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر برلین واقع شده است و 3 پردیس اصلی دیگر را نیز دربر می گیرد که مهمترین آنها پردیس آدلرشف (Adlershof) با بیش از 6000 دانشجو است.

دانشگاه هومبولت برلین 32.553 دانشجو دارد که بیش از 5000 نفر از آنها دانشجویان بین المللی از سراسر جهان هستند. این دانشگاه 40 برنده ی جایزه ی نوبل را در تاریخ خود می بیند که از مشهورترین آنها می توان به اوتو هان (Otto Hahn)، آلبرت میشلسون (Albert Michelson) و تئودور مومسن (Theodor Mommsen) اشاره کرد. دانشگاه هومبولت یکی از 11 برنده ی جایزه برترین دانشگاه های قدیمی آلمان است و همواره یکی از بهترین دانشگاه های اروپا و یکی از بهترین ها در زمینه ی هنر و علوم انسانی در سطح جهانی بوده است.

رنکینگ دانشگاه هومبولت برلین (HU)

این دانشگاه سومین دانشگاه برتر آلمان در سال 2016، 49مین دانشگاه برتر آلمان در سال 2016 و 57مین دانشگاه برتر جهان در سال 2017 می باشد. علاوه بر موارد فوق دانشگاه هومبولت برلین رتبه 27 جهانی در رشته هنر و علوم انسانی در سال 2016 و رتبه 14 جهانی در رشته فلسفه در سال 2016 را دریافت نموده است.

آیتم شرح
تاسیس 1810
نوع دانشگاه عمومی
بنیانگذار ویلهم فون هومبولت
مکان برلین
وبگاه www.hu-berlin,de

این دانشگاه به دانشگاه تازه نهاد شده برلین معروف میباشد و دارای 256 دانشجو و 52 استاد در رشته های مختلف مانند: حقوق، الهیات، فلسفه و پزشکی و حقوق می باشد و این دانشگاه خانه بزرگترین متفکران آلمانی در دو قرن گذشته بوده است

از جمله دانشکده های دانشگاه هومبولت برلین، شامل دانشکده های زیر می باشد:

  • دانشکده حقوق
  • دانشکده علوم زیستی
  • دانشکده هنر و علوم انسانی 1 و 2
  • دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی
  • دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
  • دانشکده علوم دینی
  • دانشکده علوم اقتصاد و تجارت

مدارک تحصیلی لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه هومبولت برلین

برای اخذ پذیرش از دانشگاه هومبولت برلین و اخذ ویزای تحصیلی آلمان می بایست مدارک مورد نیاز را جهت اخذ پذیرش ارائه نمود. این مدارک بسته به شرایط  و رشته تحصیلی نیز متفاوت است ولی به صورت کلی شامل موارد زیر است.

نمره زبان آلمانی و انگلیسی مورد نیاز برای اخذ پذیرش مدارک تحصیلی
مدارک فارغ التحصیلی دبیرستان، دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مدرک رشته تحصیلی و گواهی تائیدیه زبان خارجی

از آنجایی که تدریس در دانشگاه هومبولت عموما به زبان آلمانی است، تنها برخی رشته های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان دوره پیش دانشگاهی باید گواهی قبولی آزمون سطح B2 طبق چارچوب متداول و متقاضیان دوره دانشگاهی (همه مقاطع) گواهی قبولی آزمون سطح C1 طبق چارچوب متداول یا قبولی در آزمون TestDaF یا همان (Test of German as a foreign language) با حداقل نمره 3 در هر 4 بخش آزمون را ارائه نمایند.

 دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، باید مدرک آیلتس حداقل نمره 7، تافل مبتنی بر اینترنت حداقل نمره 90 و تافل مبتنی بر دفترچه حداقل نمره 560 داشته باشند. تاریخ درخواست ترم تابستان 15 دسامبر تا 15 ژانویه (تمامی مقاطع) و ترم زمستان 1 ژوئن تا 15 ژولای می باشد.

دانشگاه هومبولت برلین

شهریه تحصیلی دانشجویان بین المللی دانشگاه هومبولت

هزینه و یا شهریه ای متوجه دانشجویان بین المللی و حتی بومی دانشگاه هومبولت برلین نیست. تنها هزینه ای که دانشجویان باید پرداخت کنند مبلغی حدود 749 € (یورو) به اضافه هزینه های شخصی است. برنامه MEMS و دانشگاه هومبولت بورسیه بخصوصی را برای دانشجویان در نظر نمی گیرند، اما با این که شهریه ای از دانشجویان اخذ نمی شود، دانشگاه کمک هزینه هایی مثل کمک هزینه DAAD و.. را برای پوشش هزینه های جانبی پیشنهاد می کند. این کمک هزینه ها دانشجویان دکتری، کارشناسی ارشد را نیز شامل می شود.

کمک هزینه DAAD)  Deutscher Akademischer Austauschdienst): برای تامین هزینه ها در کشور آلمان کمک هزینه های متعددی وجود دارد که مهمترین آنها DAAD است. استفاده از DAAD یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای اخذ بورسیه است. DAAD توسط وزارت آموزش و پرورش آلمان حمایت می شود. این شرکت بورسیه های مختلفی را به طیف وسیعی از کشورهای سراسر جهان، شامل اکثر کشورهای انگلیسی زبان ارائه می کند. این سازمان بیش از 80 کمک هزینه برای تحصیل در حوزه اقتصاد دارد.

کمک هزینه Deutschlandstipendium: دانشگاه هومبولت دانشجویان برتر با هر ملیتی را به وسیله این کمک هزینه حمایت می کند. معیارهای دریافت این کمک هزینه عملکرد آکادمیک، روابط اجتماعی و تعهدات سیاسی هستند.

اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشگاه هومبولت برلین

شرایط برای پیدا کردن اقامتگاه در شهر برلین کار آسانی نیست. دانشگاه هومبولت تلاش می کند تا حداکثر تعداد ممکن از دانشجویان را در خوابگاه ها اسکان دهد. هزینه خوابگاه ها حدودا 200 تا 400 € (یورو) در ماه و هزینه اجاره آپارتمان شخصی بین 250 تا 500 € (یورو) است. خوابگاه (دهکده دانشجویی) Studentendorf Adlersho، اتاق ها و آپارتمان های مبله با تجهیزات کامل با ظرفیت های مختلف، سالن ورزشی و…، مدت زمان اجاره برای ترم زمستان حداقل 5 ماه و مبلغ اجاره بین 390 تا 430 € (یورو) بسته به نوع اتاق یا آپارتمان است. (هزینه اینترنت را هم شامل می شود). خوابگاه (دهکده دانشجویی) Studentenwerk Berlin: شامل 2 اقامتگاه دانشجویی واقع در شرق شهر برلین است.

اقامتگاه دانشجویی Allee der Kosmonauten اتاق های یک خوابه با تمامی تجهیزات، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک بین 3 الی 4 دانشجو، سالن ورزشی و…، مبلغ اجاره بین 185 تا 265 € (یورو) بسته به تجهیزات اتاق است. (هزینه اینترنت را شامل نمی شود.)، اقامتگاه دانشجویی Aristotelessteig، اتاق ها و آپارتمان های یک نفره و کاملا مجهز، زمین والیبال، سالن ورزشی، یک کافه ی کوچک و… . مبلغ اجاره بین 270 تا 300 € (یورو )بسته به تجهیزات اتاق است.

امید بر این است که با به اتمام رسیدن مقاله فوق توانسته باشیم اطلاعاتی مفید را در اختیار شما نیز قرار دهیم. یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در باب مهاجرت از طریق تحصیل نیز حائز اهمیت است، هزینه های زندگی نیز می باشد. آگاهی از هزینه زندگی در آلمان نیز از این قانون مستثنی نمی باشد و دانشجویان که تمایل به مهاجرت به آلمان را دارند نیز می توانند به لینک مقاله مذکور در سایت موسسه سفیران سروش سعادت نیز مراجعه نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *