مهاجرت تحصیلی ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان با 42000 دانشجو در حال حاضر به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا شناخته می شود و مورد توجه قرار می گیرد. رشته های معماری، طراحی و مهندسی مهم ترین رشته های این دانشگاه بزرگ در میلان هستند. شرایط تحصیل در ایتالیا در سال های اخیر به گونه ای بوده است که متقاضیان فراوانی از سراسر جهان، به منظور تحصیل در این کشور، درخواست خود مبنی بر پذیرش در دانشگاه های مختلف را اعلام کرده اند. دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال 1863 در شهر میلان افتتاح شد و هم اکنون بنای اصلی این دانشگاه در میدان لئوناردو داوینچی واقع شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به حجم بالای تقاضا برای تحصیل در این دانشگاه، به معرفی و تحلیل شرایط تحصیل در آن می پردازد.

نگاهی اجمالی به تحصیل در ایتالیا

پروسه تحصیل در ایتالیا نیز مانند بسیاری از کشورهای مطرح دیگر است؛ به این صورت که متقاضی در مرحله اول باید مدرک تحصیلی خود را ترجمه کرده و به همراه مدارک مورد نیاز دیگر دانشگاه، نظیر مدرک زبان و پاسپورت در اختیار دانشگاه قرار دهد. در صورتی که شرایط برای تحصیل دانشجو فراهم باشد، دانشگاه برگه ای به عنوان برگه پذیرش در اختیار او قرار می دهد. این گواهی در حقیقت مدرک اصلی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به شمار می رود.

تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان در هر سه مقطع تحصیلی امکان پذیر است اما بر خلاف باورهای عمومی تحصیل در این کشور به هیچ عنوان برای دانشجویان غیراروپایی رایگان نیست. امکان استفاده از بورسیه تحصیل در این کشور اما برای دانشجویان خارجی وجود دارد و این بدان معناست که شهروندان خارجی به کمک این بورسیه می توانند از تحصیل رایگان در ایتالیا برخوردار شده و علاوه بر آن کمک هزینه تحصیلی نیز دریافت کنند. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است که در ادامه به صورت اجمالی به آن نیز اشاراتی خواهیم داشت.

معرفی دانشگاه پلی تکنیک میلان

چنانچه گفته شد دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال 1863 در شهر میلان افتتاح شد اما در حال حاضر دارای 7 ساختمان تحقیقاتی و آموزشی است که در شهرهای مختلف استان لومباردی بنا شده اند. ساختمان اصلی دانشگاه به عنوان لئوناردو شناخته می شود که در مرکز شهر میلان و در میدان لئوناردو داوینچی بنا شده است. سایر ساختمان های دانشگاهی در مناطق بویسا، کومو، لکو، کرمونا، مانتوا و پیاچزا واقع شده اند. چنانچه از نام این دانشگاه برمی آید، رشته های مهندسی مهم ترین رشته های آموزشی در این دانشگاه هستند اما معماری، طراحی و مهندسی ساخت و ساز نیز از رشته های با اهمیت در این دانشگاه هستند.

معرفی دانشگاه پلی تکنیک میلان

دپارتمان های دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان از 12 دپارتمان تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:

 • دپارتمان معماری و علوم شهری (DaSTU)
 • دپارتمان معماری، محیط ساخته شده و مهندسی ساخت (ABC)
 • دپارتمان شیمی، مواد و مهندسی شیمیایی (DCMC)
 • دپارتمان طراحی
 • دپارتمان الکترونیک، انفورماتیک و مهندسی زیستی (DEIB)
 • دپارتمان انرژی
 • دپارتمان فیزیک
 • دپارتمان عمران و مهندسی محیط (DICA)
 • دپارتمان مدیریت، اقتصاد و مهندسی صنعتی
 • دپارتمان ریاضیات
 • دپارتمان مکانیک
 • دپارتمان علوم هوافضا و تکنولوژی

جایگاه علمی دانشگاه پلی تکنیک میلان

یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت، جایگاه علمی یک دانشگاه است. بسیاری از افراد به دلیل در اختیار داشتن رزومه قوی به دنبال بهترین دانشگاه برای نام نویسی هستند و عده ای به دلیل در اختیار نداشتن چنین رزومه ای باید از نام نویسی در دانشگاه های برتر خودداری کنند چراکه درخواست دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا هزینه در بر خواهد داشت. در حال حاضر موسسات مختلفی در جهان وجود دارد که بنا بر شاخص های از پیش تعیین شده خود به رتبه بندی دانشگاه های مختلف در جهان می پردازند. جدول زیر نشان دهنده جایگاه دانشگاه پلی تکنیک میلان در میان دانشگاه های برتر جهان است.

موسسه ارزیاب USN Shanghai Times QS
جایگاه علمی 303 201-300 301-350 142

شاید برای شما هم این سوال پیش آید که دلیل اصلی این تفاوت ها در چیست؟ چنانچه اشاره شد شاخص های هر موسسه برای اعلام یک دانشگاه بعنوان دانشگاه برتر با دیگری متفاوت است و این فاکتورها سبب تغییر جایگاه دانشگاه می شود. یکی از دلایل ضعف رتبه دانشگاه میلان، عدم ارائه دروس پزشکی و علوم انسانی است. برای مثال، موسسه USN دانشگاه پلی تکنیک میلان را در میان دانشگاه های مهندسی در جایگاه 33 جهانی قرار داده است و تنها دپارتمان های شیمی و علوم زیستی این دانشگاه نتوانسته اند جایگاهی در میان 100 دانشگاه برتر جهان برای خود پیدا کنند.

در نمودار زیر روند تحولات جایگاه علمی دانشگاه پلی تکنیک در موسسه QS نشان داده شده است.

نمودار جایگاه علمی دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال های مختلف از نظر QS

هزینه های تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک میلان

هزینه تحصیل در این دانشگاه را باید به دو دسته مختلف تقسیم کرد، هزینه هایی که مستقیما مربوط به تحصیل فرد در دانشگاه میلان می شود و هزینه های جانبی که مربوط به هزینه های زندگی در این شهر نچندان ارزان قیمت است. شهریه دانشگاه در سال 2022 مطابق با اعلام دانشگاه، 3898.20€ (یورو) است که در دو مرحله از دانشجویان دریافت می شود. مرحله اول شامل هزینه ای معادل 895.20€ (یورو) است و مرحله دوم نیز 3003€ (یورو) از دانشجویان دریافت می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که ورودی دانشجویان نیز اهمیت دارد.

شهریه دانشجویان ورودی در ترم اول هر سال تحصیلی 3003€ (یورو) اعلام شده است چراکه آن ها در حدود 46 تا 74 واحد درسی را باید اخذ کنند اما شهریه دانشجویانی که از ترم دوم سال تحصیلی وارد می شوند 1501.50€ (یورو) محاسبه شده است چرا که آن ها در حدود 30 واحد درسی را در برنامه خود جای داده اند. البته باید به این نکته اشاره داشت که کل مبلغ اعلام شده به راحتی توسط بورس استانی در ایتالیا قابل جبران است.

اگرچه هزینه زندگی در ایتالیا به طور متوسط در حدود 900€ (یورو) است اما هزینه زندگی در شهر میلان به طور متوسط برای یک دانشجو از 1200€ (یورو) نیز بیشتر خواهد شد. البته با توجه به این که دانشجویان خارجی در کشور ایتالیا اجازه کار خواهند داشت، در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان مشکلی از بابت تامین هزینه های خود در میلان نخواهند داشت.

مهاجرت به ایتالیا به عنوان دانشجوی خارجی

در ابتدای امر اشاره کردیم که برای ورود به ایتالیا به عنوان دانشجو، هر فرد علاوه بر اخذ پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی نیازمند دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیز هست که هر یک از آن ها نیازمند طی کردن مراحلی خاص و مدارکی اختصاصی است. یکی از خدمات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بعنوان یک موسسه مهاجرتی، اعزام دانشجو به ایتالیا است. متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا می توانند برای کسب آگاهی از شرایط دقیق تحصیل در ایتالیا و همچنین آشنایی با سایر دانشگاه های ایتالیا علاوه بر مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع در همین سایت، با مشاورین این موسسه در تماس بوده و ضمن بهرمندی از مشاوره های آنان، کلیه امور مهاجرتی خود را به صورت تضمین شده به دستان ایشان بسپارند.

5/5 - (12 امتیاز)

11 دیدگاه برای “دانشگاه پلی تکنیک میلان

 1. Arezoo گفت:

  ممنون بابت اطلاعات به روزتون.

 2. sohrab گفت:

  من برای معماری این دانشگاه اپلای کردم که نمونه کار نیاز داره

 3. ترانه فرجی گفت:

  سلام چه دانشگاهایی در ایتالیا برای رشته حقوق مناسب هست؟

 4. سيروان گفت:

  سپاس فراوان

 5. عادل گفت:

  باسلام و درود ممنون از مطالب خوبتون . من در مورد کشور فنلاند یه تعداد سوال داشتم چطور میتونم مطرح کنمو پاسخ بگیرم؟

 6. صبا صابری گفت:

  سلام

  ممنون بابت مطالب به روزتون
  خیلی کمکم کردید

 7. پدرِ پسرشجاع گفت:

  لطفا راجع به دانشگاه های هنری در ایتالیا هم بنویسید

 8. ابوالحسن گفت:

  بدون مدرک زبان هم میشه اقدام کرد؟

 9. مهسا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۲۶ سالمه، لیسانس مهندسی نرم افزار دارم، معدلم ۱۶.۵ هست، چطور می تونم برای پذیرش اقدام کنم؟

 10. diana گفت:

  با سلام و احترام من 28 سال دارم و در رشته مکانیک کارشناسیمو گرفتم ایا برای ارشد میتونم برای این دانشگاه اقدام کنم؟

 11. سیاوش قاسمی گفت:

  با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :