ویزای تحصیلی

دانشگاه nizwa عمان

دانشگاه nizwa عمان

در میان کسانی که علاقه مند به تحصیل در کشورهای عربی هستند دانشگاه nizwa عمان معروف و پرطرفدار است و مورد انتخاب بسیاری از افراد قرار میگیرد. در شرایطی که عمان به عنوان یک کشور در حال توسعه و جهان سومی، با سرعتی بالا پله های ترقی را به لحاظ شرایط اقتصادی طی می کند، سطح علمی دانشگاه های آن نیز روز به روز بهتر می شود. البته به دلایل مختلفی که در همین مقاله راجع به آن ها بیشتر توضیح داده خواهد شد، دانشگاه های عمان عمده دانشجوهایشان از خود عمان یا نهایتا سایر کشورهای عربی هستند.

منتهی معدود افرادی نیز از کشورهای دیگر علاقه مند به انتخاب کشور عمان به عنوان مقصد تحصیلی خود در سال 2022 می باشند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی راجع به دانشگاه nizwa عمان برای علاقه مندان به این کشور فراهم شده است که امید است مطالعه آن مفید باشد.

 • شرایط تحصیل در دانشگاه نیزوا در عمان چیست؟
 • آیا می توان این دانشگاه را به عنوان برترین دانشگاه عمان معرفی کرد؟
 • بهترین رشته های تحصیلی برای تحصیل در این دانشگاه کدامند؟
 • هزینه تحصیل در این دانشگاه چقدر است؟
 • ایا می توان پس از تحصیل در این دانشگاه وارد بازار کار در عمان شد؟

آشنایی با دانشگاه nizwa عمان

دانشگاه nizwa عمان در سال 2004 در فاصله 140 کیلومتری شهر مسقط، پایتخت عمان، تاسیس شد. لازم به ذکر است درسال تاسیس این دانشگاه 88% دانشجویان آن زنان عمانی بودند که شروع به تحصیل در این دانشگاه نمودند. سیاست کلی این دانشگاه آماده کردن دانشجویان برای بالا بردن عمان در سطوح مختلف از جمله اقتصاد، هنر و رفاه اجتماعی است و در نتیجه غالبا به دانشجوهای عمانی پذیرش می دهد. دانشگاه nizwa عمان جزو معدود دانشگاه های خاورمیانه است که علاوه بر کلاس های آموزشی، دوره های کارآموزی فوق برنامه ای نیز برگزار می کند تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی با محیط کاری بیگانه نباشند و بتوانند سریع تر شغل مناسبی پیدا کنند.

این دانشگاه همچنین این امکان را فراهم کرده است تا دانشجویان متقاضی بتوانند به صورت پاره وقت نیز مشغول به کار باشند به این صورت که در صورت تمایل در امور دانشگاه همکاری کنند. این نوع شغل معمولا به صورت کمک به اساتید دانشگاه nizwa عمان در کارهای علمی و فعالیت های پژوهشی است هر چند در سایر زمینه ها مثل عکاسی وغیره نیز کسانی که تخصص داشته باشند می توانند برای دانشگاه کار کنند و حقوقی دریافت نمایند.

شهریه دانشگاه nizwa عمان

دانشگاه nizwa عمان نسبت به اکثر دانشگاه های واقع در عمان شهریه کم تری از دانشجویان اخذ می کند منتهی این رقم شبیه شهریه برخی دانشگاه های اروپایی است و حتی از برخی از آن ها بیشتر نیز می باشد. شهریه دانشگاه nizwa عمان سالیانه 7500$ (دلار آمریکا) تا 10000$ (دلار آمریکا) می باشد که با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. یکی از دلایلی که دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند کشورهای عربی از جمله عمان را برای تحصیل انتخاب نکنند نیز همین است یعنی شهریه ها بالاست در حالی که دانشجو رفاه اجتماعی حاکم در کشورهای اروپایی را تجربه نخواهد کرد.

دلیل دیگر که باعث شده تحصیل در مجارستان، اتریش وغیره محبوب تر باشد، امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشورها پس از چند سال کار کردن و پرداخت مالیات است. این در حالی است که عمان کشور مهاجرپذیری نیست و به خارجی ها پاسپورت عمانی نخواهد داد. البته دانشگاه nizwa عمان میان مردم خود عمان و همچنین اتباع سایر کشورهای عربی و حتی برخی کشورهای دیگر از جمله پاکستان گزینه پرطرفداری است.

شهریه دانشگاه nizwa عمان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه nizwa عمان

مهم ترین نکته در زمینه اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی این است که متناسب به رشته و مقطع تحصیلی مدارکی که متقاضیان باید ارسال نمایند متفاوت خواهد بود. منتهی مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه nizwa عمان به شرح ذیل است:

 • رزومه یا CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و غیرتحصیلی فرد از جمله کسب مدال ورزشی وغیره باشد
 • ترجمه رسمی مدارکی که در رزومه به آن ها اشاره شده از جمله مدارک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس یا مدرک زبان عربی
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک دانشگاه nizwa عمان یا اصطلاحا application fee

مقایسه هزینه زندگی در عمان و برخی کشورهای دیگر

یکی از دلایل انتخاب عمان برای برخی افراد هزینه های پایین زندگی در این کشور است چرا که به لحاظ شهریه های دانشگاه، از برخی کشورهای اروپایی نیز بسیار گران تر است. همان طور که گفته شد هزینه زندگی در عمان پایین است و با توجه به تورم 4% افراد با تغییر شدید قیمت ها در این کشور مواجه نخواهند بود. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است، هزینه زندگی در عمان طی سال 2022 با برخی کشورهای دیگر مقایسه شده است:

مقایسه هزینه متوسط ماهیانه زندگی در عمان و سایر کشورها

در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص دانشگاه nizwa عمان ارائه شد هر چند توضیحاتی نیز در خصوص خود کشور عمان بیان گردید و مشخص شد چرا افراد ترجیح می دهند تحصیل در فرانسه و برخی کشورهای دیگر را انتخاب کنند نه دانشگاه های عمان را. علاقه مندان به تحصیل در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، کانادا، سوئد، ترکیه وعیره می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران تماس حاصل کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *