مهاجرت کاری آمریکا

درآمد رشته های پزشکی در آمریکا

درآمد رشته های پزشکی در آمریکا

درآمد رشته های پزشکی در آمریکا در سطح ملی و بین المللی در رتبه اول قرار داشته و پزشکان در آمریکا سالیانه حدود 230,000$ (دلار) کسب می کنند. بدیهی است که این رقم چند برابر بالاتر از میانگین درآمد سالانه مشاغل ملی آمریکا 60,558$ (دلار) می باشد. با توجه به همین سطح درآمدی فوق العاده و وجود بازار کار ایده آل با فرصت های شغلی نایاب است که آمریکا را به عنوان یک مقصد کاری جذاب برای شاغلین رشته های پزشکی از سراسر جهان بدل می کند. اما متقاضیان ممکن است علاوه بر بحث درآمدی، پیرامون شرایط کار پزشکی در آمریکا نیز سوالاتی داشته باشند:

 • شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آمریکا چیست؟
 • شرایط کار پزشکی در آمریکا برای متقاضیان خارجی به چه صورتی می باشد؟
 • آیا برای تحصیل پزشکی در آمریکا داوطلبان باید آزمون خاصی را بگذارنند؟
 • چگونه و با چه مدرکی می توان در آمریکا به کار پزشکی پرداخت؟
 • میانگین حقوق رشته های پزشکی در آمریکا چقدر است؟

مسلما تحصیل یا کار پزشکی در آمریکا تجربه بسیار ارزشمندی برای متخصصان این رشته محسوب می شود. اما مطابق قانون آمریکا، متقاضیان تحصیل پزشکی در آمریکا نیازمند اخذ ویزای دانشجویی (F1Visa) و متقاضیان کار پزشکی نیز نیازمند اخذ ویزای H1B هستند. شما با مشاوره از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کلیه شرایط و جزئیات این دو ویزای مهم آمریکا آشنا خواهید شد.

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا

به سبب کیفیت آموزشی برتر، تجهیزات و آزمایشگاه های بسیار پیشرفته، حمایت مالی گسترده و یک محیط شاداب علمی و آکادمیکی آمریکا همواره مورد توجه اغلب دانشجویان پزشکی قرار دارد. در کل، دوره پزشکی (Doctor of Medicine) در ایالات متحده یک دوره 11 ساله می باشد که 4 سال آن مربوط به تحصیلات دوره پیش پزشکی و 4 سال آن نیز مربوط به تحصیلات تئوریکی در دانشکده پزشکی بوده و 3 سال نیز مربوط به دوره انترنی (کارآموزی) می باشد. داوطلبان باید توجه نمایند که شرط اصلی برای اخذ پذیرش پزشکی در دانشگاه های آمریکا، قبولی در آزمون پذیرش کالج پزشکی یا MCAT می باشد.

لازم به یادآوری است که مدارک اعطایی توسط دانشگاه های علوم پزشکی آمریکا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، فدراسیون جهانی تحصیل پزشکی (WFME) وکمیسیون فارغ التحصیلان خارجی پزشکی (ECFMC) بوده و همچنین غالبا مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد. معمولا نحوه پذیرش متقاضیان به صورت آنلاین و از طریق خدمات درخواست پذیرش کالج پزشکی آمریکا (AMCAS) انجام می شود. مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته های پزشکی در آمریکا عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • مدارک شناسائی از جمله پاسپورت
 • مدرک دیپلم متوسطه (GPA 3.8)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی IELTS با حداقل نمره 5
 • قبولی در آزمون پذیرش کالج پزشکی آمریکا (MCAT) با نمره بالای 500
 • رسید پرداخت هزینه درخواست به مبلغ حدود 160$ (دلار)

شرایط کار و درآمد رشته های پزشکی آمریکا

رشته های پزشکی در آمریکا جزو برترین و پر درآمدترین مشاغل این کشور محسوب شده و همه ساله علاوه بر فارغ التحصیلان خود دانشگاه های آمریکا، متقاضیانی از سراسر دنیا برای انجام کار پزشکی ویزای کاری آمریکا را دریافت و وارد این کشور می شوند. اما برای انجام کار پزشکی در ایالات متحده متقاضیان علاوه بر ویزای کار به چه نوع مجوز کاری نیازمند هستند؟ مطابق قوانین کشور آمریکا، متقاضیان کار در آمریکا علاوه بر مدرک M.D نیازمند مجوز کار پزشکی در آمریکا یا USMLE می باشند. اما این آزمون معمولا در 3 مرحله برگزار می شود که عبارتند از:

 • مرحله 1: این مرحله از آزمون USMLE در طول سال دوم تحصیل پزشکی برگزار می گردد.
 • مرحله 2: مرحله مذکور نیز مشخصا در سال چهارم تحصیل پزشکی در آمریکا برگزار می شود.
 • مرحله 3: معمولا در سال اول برنامه رزیدنسی جهت انجام کار پزشکی انجام می شود.

اما نباید از بیان این نکته به سادگی گذشت که هزینه تحصیل پزشکی در ایالات متحده نسبت به سایر مقاصد تحصیلی بالا است و معمولا بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) میانگین شهریه دانشجویان بین المللی به حدود 60,802$ (دلار) می رسد.

شرایط کار و درآمد رشته های پزشکی آمریکا

وضعیت درآمد رشته های پزشکی در آمریکا

اصولا یکی از سوالات اساسی برای متقاضیان کار پزشکی در ایالات متحده اطلاع از وضعیت درآمد رشته های پزشکی در آمریکا می باشد. به طور میانگین، درآمد رشته های پزشکی در آمریکا حدود 230,000$ (دلار) می باشد که بسیار بالاتر از سطح استاندارد بین المللی می باشد و به همین دلیل آمریکا از نظر درآمد پزشکان در دنیا دارای رتبه اول جهانی است. بنابراین، آمریکا بهترین مقصد مهاجرتی برای پزشکان محسوب می شود. جدول ذیل نشانگر توزیع درآمد سالانه رشته های پزشکی در آمریکا می باشد:

درآمد رشته های پزشکی به دلار آمریکا میزان هزینه
پزشک/ دکتر داخلی 223000
پزشک/ دکتر خانواده 175000
روانپزشک 228000
جراح اعصاب و مغز 423000
هوش بری 278000
پاتولوژیست 212000
پزشک اطفال (عمومی) 142000
رییس تیم پزشکی (CMO) 324000
متخصص بیماری های گوارشی 388000
کاردیولوژیست 410000
ارتوپدیست 443000
متخصص پوست و زیبایی 381000

همانطوریکه جدول مذکور نیز نشان می دهد، بالاترین درآمد رشته های پزشکی در آمریکا متعلق به رشته های ارتوپدیست، جراح مغز و اعصاب و متخصص قلب (کاردیولوژیست) به ترتیب با میانگین دآمد سالانه 443000$ (دلار)، 423000$ (دلار) و 410000$ (دلار) می باشد.

درآمد رشته های پزشکی در آمریکا و جهان

رشته های پزشکی همواره یکی از پر درآمدترین مشاغل در سطح بین المللی می باشد و در کشورهای مختلف جهان از آنها به عنوان برترین مشاغل یاد می شود. مشاغلی که همواره مورد تقاضای کشورهای مختلف بوده و در لیست مشاغل مورد نیاز این کشورها قرار می گیرند. اما در کل جهان، درآمد رشته های پزشکی در آمریکا در رتبه اول بین المللی قرار گرفته و از این نظر آمریکا بهشت رشته های پزشکی از سراسر جهان محسوب می گردد. جدول زیر به وضوح نشانگر 10 کشور برتر جهان از نظر درآمد پزشکان می باشد که در رتبه اول آن آمریکا قرار دارد:

کشور میانگین درآمد سالانه متخصصان میانگین درآمد سالانه پزشکان عمومی
ایالات متحده آمریکا 370,000$ (دلار) 230,000$ (دلار)
کانادا 338,000$ (دلار) 271,000$ (دلار)
استرالیا 260,000$ (دلار) 140,000$ (دلار)
هلند 253,000$ (دلار) 117,000$ (دلار)
بلژیک 188,000$ (دلار) 61,000$ (دلار)
ایرلند 183,000$ (دلار) 125,000$ (دلار)
انگلستان 150,000$ (دلار) 120,000$ (دلار)
فرانسه 149,000$ (دلار) 60,000$ (دلار)
سوئیس 130,000$ (دلار) 116,000$ (دلار)
دانمارک 91,000$ (دلار) 109,000$ (دلار)

شرایط مهاجرتی رشته های پزشکی در آمریکا

همانطوری که می دانید، در آمریکا انواع مختلف ویزای کاری برای انواع دسته مشاغل وجود دارد. در این میان، متخصصان رشته های پزشکی در آمریکا دارای ویزای بخصوصی جهت مهاجرت به این کشور برخوردارند. این نوع ویزا در آمریکا با عنوان ویزای H1B معروف است. ویزای مذکور به شرکت ها اجازه استخدام کارگران مشاغل تخصصی که نیازمند مدرک دانشگاهی هستند را می دهد. پس فارغ التحصیلان دانشگاهی واجدین شرایط اخذ ویزای H1B هستند. اما به شرط آنکه پست شغلی پیشنهادی توسط کارفرما هیچ متقاضی آمریکایی نداشته باشد.

مراحل درخواست ویزای کاری آمریکا H1B نیز به این صورت است که پس از یافتن پیشنهاد کار توسط متقاضی، کارفرمای آمریکایی می بایست تاییدیه درخواست شرایط کار (LCA) را از وزارت کار آمریکا درخواست نماید. در مرحله دوم کارفرما بایستی فرم I-129 را جهت تایید نهایی به اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) تحویل دهد. اما مدارک لازم برای اخذ ویزای H1B عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • کپی صفحات پاسپورت فعلی
 • کلیه پاسپورت های قبلی
 • رسیدهای پرداخت هزینه ویزا
 • عکس دیجیتالی
 • دعوت نامه مصاحبه ویزا (اصل و 1 کپی)
 • شماره قبض فرم پرینت شده I-129 و اصل و کپی فرم I-129
 • کپی فرم I-797
 • نامه از طرف کارفرما با توصیف شغلی متقاضی
 • مدارک تحصیلی متقاضی

کارشناسان و مشاوران متخصص و حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نه تنها در زمینه شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا بلکه در زمینه تحصیل پزشکی در کانادا و سایر کشورهای اروپایی به متقاضیان محترم مشاوره های رایگان تلفنی یا حضوری ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *