ویترین

درباره آلبانی

درباره آلبانی

کسب اطلاعات کامل درباره آلبانی برای افرادی که مایل به سفر یا مهاجرت به این کشور هستند بسیار مهم می باشد. از این رو، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار مفیدی درباره آلباتی جمع آوری کرد اند تا متقاضیان قبل از ورود به خاک این کشور اطلاعات کامل درباره آلبانی داشته باشند و برای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت در این کشور آماده مورد نیاز را داشته باشند. آلبانی کشوری در جنوب اروپا، واقع در بخش غربی شبه جزیره بالکان در تنگه اوترانتو، ورودی جنوبی دریای آدریاتیک می باشد که پایتخت آن تیرانا نام دارد. مردم آلبانی خود را به‌ عنوان آلبانیایی ها می شناسند که اغلب به معنای فرزندان عقاب است. آنها خود را از نوادگان ایلیاتی های باستان می دانند که در اروپای مرکزی زندگی می کردند و در آغاز عصر برنز، حدود 2000 سال قبل از میلاد، به سمت جنوب به آلبانی مهاجرت کردند.

درباره آلبانی و موقعیت آن

آلبانی به دلیل موقعیتش در دریاهای آدریاتیک و ایونی، مدت ‌ها به عنوان پل ارتباطی برای ملت ‌ها و امپراتوری ‌های مختلف که به دنبال فتح در خارج از کشور هستند، بوده است. در قرن دوم قبل از میلاد ایلیری ها توسط رومیان تسخیر شدند و از اواخر قرن چهارم میلادی تحت سلطه امپراتوری بیزانس قرار گرفتند. آلبانیایی ‌ها پس از قرن ‌ها تهاجم ویزیگوت‌ ها، هون ‌ها، بلغارها و اسلاوها، سرانجام در قرن پانزدهم توسط ترک‌ های عثمانی تسخیر شدند. عثمانی حکومت آلبانی را برای بیش از چهار قرن از تمدن غربی جدا کرد، اما در اواخر قرن نوزدهم این کشور شروع به حذف خود از نفوذ عثمانی و کشف مجدد وابستگی های قدیمی و منافع مشترک با غرب کرد.

آلبانی در سال 1912 مستقل اعلام شد، اما سال بعد با تعیین مرزهای آن توسط قدرت های بزرگ اروپا (اتریش، مجارستان، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و روسیه) حدود نیمی از خاک و مردم آلبانی به کشورهای همسایه اختصاص یافت. آلبانی که در بین جنگ های جهانی به عنوان یک پادشاهی حکومت می کرد، از خشونت های جنگ جهانی دوم به عنوان یک دوره بیرون آمددولت کمونیستی که به شدت از حاکمیت خود محافظت می کرد و در آن تقریباً تمام جنبه های زندگی توسط حزب حاکم کنترل می شد. اما با فروپاشی دیگر رژیم های کمونیستی که در سال 1989 آغاز شد، نیروهای اجتماعی جدید و احزاب سیاسی دموکراتیک در آلبانی ظهور کردند. این تغییر منعکس کننده جهت گیری مستمر کشور به سمت غرب بود و با قدردانی دیرینه مردم آلبانی از فناوری و دستاوردهای فرهنگی غربی، حتی با حفظ هویت قومی، میراث فرهنگی و فردیت خود، مطابقت داشت.

درباره آلبانی و موقعیت آن

درباره آلبانی و مردم این کشور

آلبانی یکی از همگن ترین جمعیت ها را در اروپا دارد و غیرآلبانیایی ها کمتر از یک دهم کل جمعیت آلبانی را تشکیل می دهند. بزرگترین اقلیت ها ولچ ها هستند و یونانیان در این کشور عمدتاً در جنوب شرقی متمرکز شده اند و مقدونی ها که در امتداد مرز شرقی زندگی می کنند.

در نمودار زیر به گروه های قومی جمعیت آلبانی اشاره شده است:

گروه های قومیتی در آلبانی

واژگان آلبانیایی تحت تأثیر قرن ‌ها حکومت خارجی ‌ها، واژه ‌های بسیاری را از زبان ‌های لاتین، یونانی، ترکی، ایتالیایی و اسلاوی پذیرفته است.

دو گویش اصلی در زبان آلبانیایی وجود دارد:

  • گویش گگ
  • گویش ‌های توسکی

گویش گگ که در شمال رودخانه اشکومبین صحبت می شود وتوسکی که در جنوب صحبت می شود. گویش‌های گگ در صربستان، مونته ‌نگرو، کوزوو و مقدونیه شمالی نیز صحبت می‌شوند و گویش ‌های توسکی، هرچند که به دلیل قرن ‌ها جدایی از محل اصلی خود در آلبانی، تا حدودی قدیمی هستند، اما در جوامع آلبانیایی یونان و ایتالیا برجسته هستند. اگرچه حتی در این 2 گویش نیز تفاوت هایی وجود دارد، آلبانیایی ها می توانند یکدیگر را بدون مشکل درک کنند. جمعیت کنونی آلبانی به طور دقیق 2876393 نفر می باشد که شامل 1439770 مرد و 1436623 زن می شود. براساس برآوردهای رسمی، 2207328 نفر یا 97.61% از جمعیت بزرگسال (15 سال و بالاتر) در آلبانی قادر به خواندن و نوشتن هستند. بر این اساس حدود 54009 بزرگسال در آلبانی بی سواد هستند.

در جدول زیر به سن مردم آلبانی در میزان کل جمعیت این کشور اشاره شده است:

سندرصد از کل جمعیت
زیر 15 سال16.5%
15 تا 29 سال22.7%
30 تا 44 سال19.2%
45 تا 59 سال19.6%
60 تا 74 سال15.9%
75 تا 84 سال5.1%
85 سال و بیشتر1%

شرایط زندگی و مهاجرت به آلمان

آشنایی با اقتصاد آلبانی

از زمان سقوط کمونیسم، توسعه اقتصاد آلبانی عمدتاً توسط صنایع خدماتی و ساختمانی تقویت شده است، اگرچه گردشگری اخیراً نقش فزاینده ای در اقتصاد ایفا کرده و به سرعت در حال رشد است. بسیاری از مردم کنجکاو هستند تا در کشوری که سال ها مرزهای آن برای سفر بسته بود، کاوش کنند. با توجه به توسعه مداوم استراحتگاه های تابستانی و زمستانی، مردم در سراسر جهان آلبانی را به عنوان یک مقصد گردشگری در نظر می گیرند. اگرچه کشاورزی بزرگترین بخش آلبانی است، حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و هنوز به اندازه کافی مدرن نشده است و زمین داران کوچک غالب هستند. این امر باعث ناکارآمدی در صنعت کشاورزی شده و علاوه بر کمبود انرژی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) را که کمترین میزان در منطقه است، متوقف کرده است.

بررسی روند مهاجرت به سوئد

اصلاحات مالی و قانونی نیز در تلاش برای بهبود سرمایه گذاری مستقیم خارجی ارائه شده است. با استفاده از بودجه اتحادیه اروپا، دولت در حال ارتقاء شبکه فقیر ملی جاده ها و راه آهن کشور است که مانع دیرینه دیگری برای رشد اقتصادی پایدار است. صنایع اصلی آلبانی شامل فرآوری مواد غذایی، منسوجات و پوشاک، چوب، نفت، سیمان، مواد شیمیایی، معدن، فلزات اساسی و انرژی آبی است. کالاهای صادراتی شامل منسوجات و کفش، آسفالت، فلزات و سنگ معدن فلزی، نفت خام، سبزیجات، میوه جات و تنباکو است. بخش‌های کلیدی رشد اقتصادی آلبانی مانند معدن، انرژی، زیرساخت‌ ها، گردشگری و مخابرات مکمل ظرفیت‌ های اقتصادی استرالیا هستند و زمینه برای همکاری دوجانبه بر اساس تخصص اثبات شده استرالیا در این زمینه ‌ها وجود دارد. متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات درباره آلبانی و شرایط مهاجرت به این کشور با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *