مهاجرت به کشور رومانی

درباره رومانی

درباره رومانی

برخوردار بودن از اطلاعات لازم و کافی درباره رومانی کمک شایانی به افراد جهت مهاجرت با انواع روش های قانونی به این کشور خواهد نمود. کشور رومانی به علت دارا بودن اکوسیستم های گوناگون و مناطق بکر و دیدنی بسیار، بازار رونق یافته و رو به رشد اقتصادی و دانشگاه های معتبر در رشته های گوناگون، به عنوان مقصد بسیاری از افراد انتخاب شده و از جنبه های مختلف بررسی می شود.

افراد با اخذ انواع ویزاهای کاری، توریستی، تحصیلی، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی اقدام به اقامت در این کشور کرده و با گذشت زمان و برخورداری از مزیت های این کشور به دائمی کردن اقامت خود و اخذ تابعیت این سرزمین اروپایی مبادرت می ورزند. در ادامه این نگارش که توسط اعضای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است به بررسی کشور رومانی از جنبه های گوناگون و توضیح انواع راه های مهاجرت به این کشور می پردازیم.

 • نظام آموزشی در رومانی چگونه است؟
 • آیا رومانی از نظر اقتصادی کشور مناسبی است؟
 • هزینه های زندگی در رومانی چگونه است؟
 • آیا شاخص های زندگی در رومانی در وضعیت مناسبی قرار دارند؟
 • مهم ترین مزیت های زندگی در رومانی چیست؟
 • محدودیت های زندگی در رومانی چیست؟

درباره رومانی و شرایط جغرافیایی آن

کشور رومانی با مساحت 238000 کیلومتر مربعی خود رتبه نهم را در بین پهناورترین کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. این کشور توسعه یافته در جنوب شرقی اروپا واقع شده و از کشورهای محدوده بالکان به شمار می رود. پایتخت رومانی شهر زیبا و مدرن بخارست می باشد که آخرین امکانات و تکنولوژی روز دنیا در آن به چشم می خورد. کشور رومانی علاوه بر آب های دریای سیاه، با سه کشور دارای مرز مشترک می باشد: از سمت شمال شرقی با اوکراین، در غرب با مجارستان و از ناحیه جنوب نیز با کشور بلغارستان. کشور رومانی دارای جاذبه های تاریخی بی شمار و بسیار زیبایی است؛ به صورتیکه با گذشت سالیان متمادی از درگیری این کشور با دولت عثمانی و همچنین شوروی سابق، همچنان می توان فرهنگ و تمدن مربوط به آن زمان را در بین مردمان این سرزمین جستجو کرد.

درباره اقتصاد رومانی

با توجه به کاهش نرخ بیکاری از 3% به تنها 1.7% در سال 2022 بسیاری از افراد دارای تخصص منحصر به فرد، خواستار اشتغال در بازار این کشور می باشند. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که دولت کشور رومانی با توجه به نرخ منفی رشد جمعیت در این کشور، از حضور متخصصان خارجی در زمینه های گوناگون این کشور استقبال گرمی کرده و هیچگونه تفاوتی میان شهروندان خود و متقاضیان بین المللی کار در این سرزمین قائل نمی شود. میانگین حقوق افراد در رومانی به طور متوسط 1100€ (یورو) بوده و بیش از 8000 نفر در مشاغل دولتی این کشور مشغول به فعالیت هساتد.

با توجه با رکود اقتصادی موجود سال های اخیر در اغلب کشورهای شرق اروپا، کشور رومانی توانسته است با حفظ نرخ تولید ناخالص داخلی و همچنین افزایش سرمایه گذاری در صنایعی از قبیل توریسم، از این بحبوحه سربلند خارج گردد. با توجه به اینکه جمعیت رومانی بیش از 19 میلیون نفر بوده و بخش عظیمی از مردم این کشور در رفاه اجتماعی به سر می برند، می توان چنین اظهار داشت که دولت رومانی دارای پتانسیل های بسیاری در حیطه رشد اقتصاد می باشد. منسوجات و آهن آلات بخش عمده محصولات صادراتی رومانی را تشکیل می دهند. همچنین شایان ذکر است که نرخ تورم رومانی در دهه اخیر هرگز از 5% تجاوز نکرده است.

درباره اقتصاد رومانی

درباره رومانی و تحصیل در این کشور

تحصیل در کشور رومانی از ایده آل ترین گزینه های موجود برای افراد با تمکن مالی مطلوب است؛ به گونه ای که تمامی رشته های مهندسی، و علوم پزشکی ارائه شده در دانشگاه های این کشور در سطح علمی بسیار بالایی قرار داشته و مدرک علمی اخذ شده از این دانشگاه ها و موسسات دارای اعتبار ویژه ای در سایر کشورهای اروپایی می باشد. علی رغم اینکه امکان اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل در دانشگاه های رومانی فراهم نمی باشد، افراد پس از فارغ التحصیلی خود اقدام به دستیابی به فرصت های شغلی مناسب در بازار کار کشور رومانی کرده و از این طریق اقامت خود را تمدید می نمایند.

هم اکنون بیش از 20000 دانشجوی بین المللی از اقصی نقاط جهان مشغول به تحصیل در دانشگاه های رومانی می باشند و این امر در صورتی رخ داده است که بیشتر از 90% دانشگاه های این کشور را، دانشگاه های دولتی تشکیل داده اند. پذیرش در دانشگاه های رومانی شرایط سخت و پیچیده ای نداشته و افراد به آسانی می توانند بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی جهت سنجش سطح علمی، وارد دانشگاه های بزرگ و معتبر شهرهایی چون بخارست شوند. مدارک موردنیاز جهت تحصیل در دانشگاه های رومانی به شرح ذیل می باشد:

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • اثبات تمکن مالی فرد جهت تحصیل سال ابتدایی در رومانی
 • ارائه مدرکی دال بر رزرو خوابگاه یا اجاره ملک جهت سکونت
 • گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه سوابق تحصیلی و مدرک دیپلم 12 ساله

مکان های جذاب گردشگری رومانی

کشور رومانی به علت وجود طبیعت بکر و تنوع بسیار زیاد زیستگاه های جانوری و تعدد گونه های گیاهی، همواره از جذاب ترین مقاصد گردشگران به حساب می آید؛ در سال های اخیر صنعت توریسم در این کشور با رشد و پیشرفت چشمگیری مواجه شده که دلیل آن را می توان در بهبود خدمات انواع هتل ها و بازسازی بسیاری از بناهای تاریخی جست. تپه های سرسبز و مراتع وسیع به همراه رودخانه ها و تالاب هایی چون دانوب جذابیت بصری این کشور را دو چندان نموده است. کشور رومانی دارای فاصله مناسبی با دریای سیاه بوده و سرزمینی با 4 فصل گوناگون به حساب می آید. هزینه اقامت و خوراک در این کشور معقول بوده و از دیگر جاذبه های گردشگری آن می توان به موزه روستایی، کاخ پارلمان و رود دانوب اشاره کرد.

هزینه های زندگی در رومانی

کشور رومانی یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می آید؛ به طوریکه در بین مزیت های عمده آن برای دانشجویان و محصلین این کشور همواره از هزینه های پایین زندگی و حمل و نقل در شهرهای بزرگ آن یاد می شود. هزینه های حمل و نقل به طور ماهیانه تنها 125€ (یورو) از مخارج یک فرد را شامل خواهند شد و سایر هزینه های جاری چون خرید بازار، پوشاک و خوراک نیز بخش زیادی از مخارج فرد را شامل نخواهند شد. در ادامه به مقایسه انواع هزینه های زندگی برای دانشجویان در این کشور می پردازیم:

توزیع هزینه های زندگی در رومانی

در انتها می توان کشور رومانی را به عنوان مقصدی مناسب جهت انواع مهاجرت در نظر گرفت؛ همچنین همکاران با سابقه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قادر خواهند بود به صورت تلفنی و رایگان شما در جریان امور مربوط به این موضوع قرار داده و یا به صورت حضوری به شما عزیزان مشاوره دهند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.