مهاجرت

درباره وانوآتو

درباره وانوآتو

قبل از سفر یا مهاجرت به وانوآتو، کسب اطلاعات درباره وانوآتو بسیار ضروری است. وانوآتو در اقیانوس آرام جنوبی در اقیانوسیه قرار دارد که مجمع الجزایری متشکل از 80 جزیره کوچکتر است و هر کدام در یک خط شمال به جنوب در زیر جزایر سلیمان واقع شده اند و 65 تا از آنها مسکونی هستند. جمهوری وانوآتو متعلق به ملانزی است که منطقه ای در اقیانوسیه است و کوچکترین کشور از بین 5 کشور مستقل ملانزی است. 4 کشور دیگر فیجی، تیمور شرقی، پاپوآ گینه نو و جزایر سلیمان هستند و بخش ‌هایی از اندونزی و کالدونیای جدید فرانسه نیز به ملانزی تعلق دارند. کشور زیبای وانوآتو در 1300 کیلومتری اقیانوس آرام جنوبی کشیده شده و در واقع در شرق استرالیا، شمال شرق کالدونیای جدید و غرب فیجی قرار دارد.

3 مقصد گردشگری اصلی در زنجیره جزیره وانوآتو وجود دارد که عبارتند از:

 • Efate
 • Espiritu Santo
 • Tanna

در حالی که در جزایر دیگر توجه کمتری به گردشگری وجود دارد، پنطیکاست، آمبریم و ملکولا دارای شگفتی ‌های گرمسیری زیادی هستند که منتظر کشف در طول سفر و تورهای وانوآتو هستند. تعطیلات وانوآتو به دلیل ترکیب منحصر به ‌فرد این کشور از زیبایی ‌های طبیعی بکر و اقامتگاه‌ هایی به سبک استراحتگاه، برای گردشگران جذاب است. مسیرهای جنگلی، دهکده‌ ها و خطوط ساحلی زیادی برای کاوش وجود دارد، به ‌علاوه کشتی ‌های تفریحی اغلب در کنار دریا توقف می‌ کنند تا صخره‌ هایی را که در زیر سطح آب‌ های آبی شفاف اطراف قرار دارند، کاوش کنند. در این نوشتار، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات کاملی جمع آوری کرده اند که می تواند هم برای افرادی که قصد سفر به وانوآتو را دارند و هم برای افرادی که به فکر مهاجرت از روش های مختلف به این کشور هستند بسیار مفید باشد.

درباره وانوآتو و اطلاعات این کشور

بسیاری از جزایر وانوآتو هزاران سال است که مسکونی بوده اند و این کشور دارای تاریخ طولانی و غنی است و گروه‌ های ملانزی حداقل از 2000 سال قبل از میلاد در این جزایر ساکن بوده ‌اند و با وجود حدود 4000 سال مهاجرت پراکنده از پولینزی ‌ها و اروپایی‌ ها، توانسته است بسیاری از آداب و رسوم و آیین ‌های سنتی خود را حفظ کند. اروپایی ها در اواخر قرن هجدهم، پس از اینکه کاوشگر بریتانیایی جیمز کوک در دومین سفر خود از جزایر بازدید کرد و نام هیبریدهای جدید را به آنها داد، شروع به سکونت در این جزایر کردند. پارلمان وانوآتو تک مجلسی است و 52 عضو دارد. این افراد هر 4 سال یک بار با رای مردم انتخاب می شوند. رهبر حزب اصلی پارلمان معمولاً به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود و ریاست دولت را بر عهده دارد.


در جدول زیر به اطلاعات کلی وانوآتو اشاره شده است:

موارداطلاعات
پایتختپورت ویلا
فرودگاه بین المللیفرودگاه بین المللی بائرفیلد
زبانانگلیسی، فرانسوی و بیسلما
واحد پولواتو وانوآتو
جمعیتتقریبا 324000 نفر

رئیس دولت، رئیس جمهور، هر 5 سال یک بار توسط پارلمان و روسای جمهور شش دولت استانی انتخاب می شود. وانوآتو به عنوان یک منطقه بوم گردی مشخص شناخته می شود که به عنوان جنگل های بارانی وانوآتو شناخته می شود. وانوآتو بخشی از اکوسون استرالیا است که شامل کالدونیای جدید و جزایر سلیمان و همچنین استرالیا، گینه نو و نیوزیلند می شود. تصور می ‌شود که گیاهان وانوآتو بیشتر با جزایر سلیمان در شمال، با برخی از عناصر فیجی، و تعداد بسیار کمی از استرالیا یا کالدونیای جدید متحد است. با این حال، تنوع قابل توجهی بین خانواده های مختلف گیاهان وجود دارد.

درباره وانوآتو و اطلاعات این کشور

درباره وانوآتو و جمعیت آن

جمعیت وانوآتو در سال 2023 تقریبا 324000 نفر است و اکثر جمعیت روستایی هستن. اکثر ساکنان وانواتو بومی ملانزی هستند و بقیه از ترکیبی از اروپایی ها، آسیایی ها و سایر جزیره نشینان اقیانوس آرام تشکیل شده اند. همانطور در که در بخش قبلی ذکر شد، زبان های ملی وانوآتو بیسلما، انگلیسی و فرانسوی می باشند. بیسلما یک زبان کریول است و همه افرادی که شامل گروه قومی ملانزیایی هستند آن را به عنوان زبان اول یا دوم خود استفاده می کنند. بیشتر مردم جزایر وانوآتو در بخش کشاورزی کار می کنند و ماهیگیری و گردشگری نیز از جمله منابع اصلی درآمد هستند. شایان ذکر است که 87%از مردم نی وانوآتو می توانند بخوانند و بنویسند. سالانه حدود 300000 گردشگر از وانوآتو بازدید می کنند، تقریباً به اندازه تعداد ساکنین این جزیره. بیشتر گردشگرانی که از وانوآتو بازدید می کنند از استرالیا و نیوزلند می آیند.

بسیاری از بازدیدکنندگان وانوآتو برای چشم انداز دیدنی، زندگی در جزیره سنتی، سواحل شنی و تالاب های آبی شفاف اقدام به سفر به وانوآتو می کنند. بیشتر جزایر وانواتو شیب دار هستند و خاک پایداری برای کشاورزی ندارند. همچنین آب دائمی کمی در جزایر وجود دارد. بنابراین تنها حدود 9%از زمین برای کشاورزی استفاده می شود. با توجه به برخورد و رفتار بسیار صمیمی و گرم ساکنین وانوآتو، مسافرانی که به این جزایر سفر می کنند، بدون در نظر گرفتن این که به کدام یک از جزایر وانوآتو سفر می کنند، همیشه احساس می‌کنند که در خانه هستند. فرقی نمی‌کند جزیره Efate، شلوغ‌ ترین جزیره وانواتو باشد، یا جزیره Mavea، جزیره ‌ای که کمترین جمعیت را دارد. اما لازم به ذکر است که بیشتر بازدیدکنندگان مدتی را در پورت ویلا، پایتخت و مرکز مرکزی کشور سپری می کنند.

همچنین در نمودار زیر دین ساکنین وانوآتو به اشاره شده است:

دین ساکنین وانوآتو

گروه های قومی جمعیت وانوآتو

ساکنان وانوآتو در انگلیسی با استفاده از وانوآتو اخیر، ni-Vanuatu نامیده می شوند. Ni-Vanuatu عمدتاً (98.5٪) از نژاد ملانزیایی هستند و بقیه از ترکیبی از اروپایی ها، آسیایی ها و سایر جزیره نشینان اقیانوس آرام تشکیل شده اند. سه جزیره از نظر تاریخی توسط پلینزی ها مستعمره شدند و حدود 20000 نفر از مردم Ni-Vanuatu در نیوزلند و استرالیا زندگی و کار می کنند. اکثر آسیایی ها در وانوآتو تبار ویتنامی هستند و جامعه ویتنامی در وانوآتو را تشکیل می دهند. اگرچه جامعه ویتنامی از 10% جمعیت وانوآتو در سال 1929 به حدود 1000 نفر امروز کاهش یافته است، اما جامعه ویتنامی در وانوآتو همچنان بسیار مهم و تأثیرگذار است.

 

اقلیت ها کوچکی که در وانوآتو زندگی می کنند از گروه های زیر می باشند:

 • اروپایی ها
 • میکرونزی ها
 • چینی ها
 • ویتنامی ها

وانوآتو براساس شاخص New Economics Foundation و شاخص Friends of the Earth در زمینه های شادی، امید به زندگی و ردپای اکولوژیکی را تجزیه و تحلیل می کرد و آنها وانوآتو را کارآمدترین کشور از نظر زیست محیطی در جهان در دستیابی به رفاه بالا تخمین زدند. با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده در وانوآتو برای دریافت پاسپورت این کشور، وانوآتو درآمد زیادی در این زمینه کسب کرده است. فروش آنچه در وانوآتو شهروندی افتخاری نامیده می شود، برای چندین سال تحت طرح مهاجرت سرمایه گذاری سرمایه و اخیراً طرح حمایت از توسعه ارائه شده است. مردم سرزمین اصلی چین اکثریت کسانی را تشکیل می دهند که شهروندی افتخاری را خریداری کرده اند و به آنها گذرنامه وانوآتو را می دهند.

زبان مردم وانوآتو

زبان ملی جمهوری وانوآتو Bislama است. اما به طور کلی و رسمی، مردم این کشور به سه زبان بیسلما، انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند. زبان اصلی آموزش انگلیسی و فرانسوی است و شایان ذکر است که استفاده از انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان رسمی بر اساس خطوط سیاسی تقسیم شده است. به دلیل این که در دانشگاه ها و موسسات آموزشی وانوآتو برنامه های تحصیلی به زبان های انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند، هیچ محدودیتی برای دانشجویان و متقاضیان بین المللی برای شرکت در این برنامه های تحصیلی وجود دارد. به همین دلیل، هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های وانوآتو اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور می کنند. بیسلاما یک کریول است که به طور بومی در مناطق شهری صحبت می شود.

بیسلاما با ترکیب گرامر و واج شناسی معمولی ملانزی با واژگان تقریباً کاملاً مشتق شده از انگلیسی، زبان فرانسه مجمع الجزایر است که توسط اکثریت مردم به عنوان زبان دوم استفاده می شود. علاوه بر این، 113 زبان بومی که همگی زبان‌های اقیانوسی جنوبی هستند، به جز 3 زبان پلینزی دورتر، در وانوآتو صحبت می‌شوند. تراکم زبان ‌ها، سرانه، بالاترین میزان در بین ملت‌ های جهان است، با میانگین تنها 2000 گویشور در هر زبان. همه زبان‌ های بومی وانوآتو (یعنی به استثنای بیسلما) به شاخه اقیانوسی از خانواده آسترونزی تعلق دارند. در سال‌های اخیر، استفاده از بیسلما به ‌عنوان زبان اول به ‌طور قابل‌توجهی به زبان‌ های بومی تجاوز کرده است.

درباره اقتصاد وانوآتو

کشاورزی معیشتی به طور سنتی پایه اقتصادی وانوآتو همراه با یک شبکه مبادله مفصل در داخل و بین جزایر بوده است. تغییرات اقتصادی با توسعه مزارع اروپایی در گروه جزیره پس از سال 1867 رخ داد و پنبه محصول اولیه بود و به دنبال آن ذرت، قهوه، دانه های کاکائو و نارگیل قرار گرفتند. گاوداری در وانوآتو بعدها راه اندازی شد. از زمان استقلال، گردشگری و خدمات مالی فراساحلی وانوآتو به عنوان بزرگترین درآمد خارجی درآمده است. درآمد رو به رشد تولید شده توسط گردشگری توجه شرکت های خارجی را به خود جلب کرده است که به دنبال توسعه زمین به استراحتگاه ها و جاذبه های دیگر هستند.

مهاجرت به فنلاند در قلب اروپا

بخش های اصلی اقتصادی وانوآتو عبارتند از:

 • کشاورزی
 • دامداری
 • ماهیگیری
 • گردشگری
 • خدمات مالی فراساحلی
 • منابع طبیعی منگنز
 • چوب (چوب سخت)
 • غذاهای دریایی

هموطنان محترم می توانند با تماس با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره وانوآتو و روش های سفر و مهاجرت به این کشور اطلاعات بیشتری کسب کنند.

پرسش های کلیدی درباره وانوآتو

درباره کشوری مانند وانوآتو پرسش هایی مطرح می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • زبان رسمی مردم وانوآتو چیست؟ زبان های انگلیسی و فرانسوی در این کشور به عنوان زبان های رسمی شناخته می شوند.
 • شرایط کلی وانوآتو چیست؟ این کشور از مجموع 80 جزیره تشکیل شده است که تا سال های نه چندان دور تحت نظارت کامل فرانسه و انگلستان بوده است.
 • آیا وانوآتو کشوری گرانقیمت برای زندگی و سفر است؟ در محاسبه کلی هزینه های زندگی، این کشور در دسته کشورهای گران قیمت قرار نمی گیرد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *