مهاجرت به کشور کانادا

درباره کانادا

درباره کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادا، اطلاعات اولیه خوبی از این کشور دارند اما شاید آنچه که درباره کانادا نمی دانند در بسیاری از موارد از اهمیت بیشتری برخوردار است. کشور کانادا از نظر جغرافیایی در شمال قاره آمریکا واقع شده است و از نظر وسعت دومین کشور بزرگ جهان بشمار می رود. این روزها به واسطه قانون خاک کشور کانادا افراد زیادی برای تولد فرزند خود به این کشور سفر می کنند تا کودک خود را شهروند و تابع کشور کانادا نمایند. از سلبریتی ها و بازیگران معروف گرفته تا شهروندان عادی همگی به دنبال این فرصت هستند. دلیل علاقمندی مردم برای کسب ویزا و یا تابعیت کانادا نیز امکانات، رفاه اجتماعی، امنیت، شرایط اقتصادی عالی این کشور است.

طبیعتا اولین سوالی که برای هر فرد در رابطه با کانادا پیش می آید، شرایط اخذ اقامت این کشور به صورت دائم و در نهایت دریافت پاسپورت کانادا به عنوان یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان است. اکسپرس اینتری در کانادا و همچنین تحصیل در این کشور نیز متقاضیان فراوانی دارند که باید هریک از آنها را به صورت مجزا و تفصیلی مورد بررسی قرار دهیم. آنچه در این مقاله می خوانید، گزیده ای است از آنچه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در اختیار شما قرار داده اند.

موقعیت جغرافیایی کانادا

کانادا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از سمت شرق همجوار با اقیانوس اطلس است، همچنین با اقیانوس آرام از سمت غرب و با کشور آمریکا از سمت جنوب در همسایگی قرار گرفته است. کشور کانادا از سه قلمرو تشکیل شده است و این کشور 10 استان دارد. از نظر اقتصادی مهم ترین استان کانادا استان انتاریا می باشد که شهر تورنتو نیز در این استان قرار گرفته است. بخش عظیمی از کشور کانادا به دلیل سرمای شدید و یخبندان همیشگی خالی از سکنه است. این کشور منابع طبیعی بسیاری دارد و از نظر آب و هوایی اب و هوای سرد و خشک دارد. آبشار نیاگارا در این کشور قرار گرفته و با وجود این که آب و هوای این کشور سرد و خشک است اما دریاچه های بسیاری را در خود جای داده است.

درباره اقتصاد و جمعیت کانادا

در مورد اقتصاد کانادا می توان گفت کشور کانادا در ردیف ثروتمندترین کشورهای دنیا قرار گرفته است و بالاترین مشارکت های اقتصادی را با ایالات متحده آمریکا دارد. بر اساس آخرین گزارش های اقتصادی منتشر شده، بیش از 76% از صادرات کشور کانادا به کشور آمریکا انجام می شود. درآمد کشور کانادا از صادرات به طور کلی 585 میلیارد دلار بوده است. از سوی دیگر بالاترین حجم واردات به کانادا نیز از کشور آمریکا انجام شده است.52% از 607 میلیارد دلار واردات کانادا از سوی کشور آمریکا بوده است و چین، اتحادیه اروپا و مکزیک در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند. در جدول زیر سهم کشورها در اقتصاد کانادا ارائه شده است.

نام کشور حجم واردات به درصد حجم صادرات به درصد
ایالات متحده آمریکا 52.2 76.2
اتحادیه اروپا 11.4 7.7
چین 12.1 4.1
مکزیک 6.2 1.5
ژاپن 3 2.1
سایر 15.1 8.4
حجم انتقالات به میلیارد دلار 585 607

نموداری که در زیر ترسیم شده است، روند تغییرات تولید ناخالص ملی در کانادا را در یک دهه گذشته نشان می دهد.

تغییرات میزان تولید ناخالص داخلی در کانادا، استرالیا و هند

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه ویژه داشت، تغییراتی است که درباره جمعیت کشور کانادا در اختیار است. اشاره شد که از نظر وسعت کانادا، دومین کشور وسیع جهان است اما از نظر جمعیتی بعد از عراق و لهستان، به عنوان سی و هشتمین کشور پرجمعیت جهان شناخته می شود. دلیل اصلی این امر آن است که بخش اعظمی از خاک این کشور را سرزمین های پوشیده از یخ تشکیل داده است.

بررسی تغییرات جمعیتی در کانادا در یک دهه گذشته

رشد جمعیت با نرخ رشد حدود 1 درصد و رشد چشمگیر تولید ناخالص ملی در کشور کانادا نشان از ثبات و ازهمه مهم تر پیشرفت اقتصاد کانادا در یک دهه گذشته بوده است و این خود دلیل روشنی برای رشد درخواست مهاجرت به کانادا در سال 2021 بوده است.

درباره رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین بیمه های درمانی را در اختیار دارد و این بیمه به صورتی است که فرد بیمار از لحظه ورود به بیمارستان تا لحظه خروج، احتیاج به پرداخت هزینه ای ندارد. بیمه کشور کانادا تا حدود 80% هزینه های خرید دارو را نیز تقبل می کند. هزینه بیمه های درمانی کانادا فعالیتی فدرالی و ایالتی محسوب می شود و هزینه های بیمه ها از مالیات تامین می شود.

آنچه کیفیت زندگی را در یک کشور می سازد، شاخص های عددی متفاوتی است که هر یک از آن ها مولفه های جداگانه ای دارند. شاخص های اصلی کیفیت زندگی عبارتند از:

 • قدرت خرید مردم
 • امنیت اجتماعی و نرخ جرم و جنایت
 • خدمات بیمه درمانی
 • شاخص هزینه های زندگی
 • نسبت هزینه سکونت گاه به درآمد
 • زمان سپری شده در ترافیک
 • جمعیت
 • آب و هوا

هر یک از این شاخص ها وزن خالص 1 دارد و امتیاز نهایی بدست آمده از آن ها می تواند مشخص کند که کدام کشور بهترین کشور دنیا برای زندگی است. جدول زیر جایگاه کانادا در هر یک از شاخص های معرفی شده را به صورت مجزا نشان می دهد.

شاخص قدرت خرید امنیت خدمات درمان هزینه زندگی هزینه مسکن ترافیک جمعیت آب و هوا
نمره 95.09 60.33 71.58 67.62 7.97 33.87 27.83 50.57
جایگاه جهانی 10 40 24 20 13 35 13 7
بهترین کشور سوئیس قطر تایوان سوئیس عربستان ایسلند فنلاند قزاقستان
نمره 119.53 88.14 86.71 122.4 2.79 20.10 11.55 39.78

مجموع آنچه دیدید سبب شده است تا کانادا در میان کشورهای مختلف جهان، با امتیاز کل 163.47، جایگاه هجدهم را از نظر کیفیت زندگی داشته باشد و دانمارک نیز خود را به عنوان بهترین کشور دنیا از نظر شاخص کیفیت زندگی معرفی کند. در نمودار زیر، کیفیت زندگی در شهرهای مختلف کشور کانادا مورد بررسی قرار گرفته است.

شاخص کیفیت زندگی در شهرهای مختلف کانادا

درباره مهاجرت به کانادا

راه های فراوانی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که رسیدن به هریک از آن ها مستلزم در اختیار داشتن شرایطی خاص است. اما سوال اصلی ما در این بخش آن است که آیا کشور کانادا یک کشور مهاجرپذیر است یا خیر؟! در پاسخ به این سوال باید نگاهی به روند افزایش جمعیت مهاجران در کشور کانادا داشته باشیم. با توجه به اینکه آمار مهاجران در پایان هر سال منتشر می شود، امکان ارائه اطلاعات سال 2021 وجود ندارد.

نمودار بررسی تعداد مهاجران جدید الورود به کانادا به تفکیک مرد و زن

بر اساس نمودار فوق، 315599 نفر تنها در سال 2021 وارد کانادا شده اند و این افراد محل اقامت خود را بر به شرح زیر انتخاب کرده اند.

نام استان اونتاریو کبک بریتیش کلمبیا آلبرتا
تعداد 139071 44856 43151 40725
نام استان مانیتوبا ساسکاچوان نوا اسکونیا سایر
تعداد 15918 13910 6393 9556

عامل تاثیرگذار دیگری که می توان به بررسی آن بپردازیم، شرایط سنی مهاجران به کشور کانادا است. نمودار زیر، توزیع سنی مهاجران به کانادا را نشان می دهد.

نمودار تعداد مهاجران به کانادا بر اساس بازه سنی

درباره تحصیل در کانادا

با وجود اینکه هزینه تحصیلی در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بیشتر است، بدون تردید تحصیل در کانادا یکی از پر متقاضی ترین روش های مهاجرت تحصیلی در جهان است. دانشجویان در کشور کانادا می توانند با استفاده از فرصت کار دانشجویی در این کشور، 20 ساعت خارج از محیط دانشگاه و 20 ساعت در محیط دانشگاه در طول یک هفته کار کنند و هزینه های زندگی خود در این کشور را به طور کامل تامین کنند. البته باید به این نکته اشاره داشت که دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی می توانند به کار دانشجویی در این کشور امید داشته باشند و برای پرداخت شهریه دانشگاه باید پس انداز کافی داشته باشند.

هزینه تحصیل در کشور کانادا در مقطع کارشناسی در حدود 20000$ تا 33000$ (دلار کانادا) در طول یک سال تحصیلی است که البته هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی در کانادا در حدود دو برابر قیمت اعلام شده است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا اما کمتر از هزینه های مربوط به دوره کارشناسی است. شهریه سالیانه تحصیل در این مقطع در حدود 13000$ تا 23000$ (دلار کانادا) است. البته باید اشاره داشت که تحصیل در رشته MBA در حدود 60000$ (دلار کانادا) هزینه در بر خواهد داشت. اگرچه تحصیل در اکثر کشورهای مطرح دنیا به زبان انگلیسی ممکن است اما در نمودار زیر هزینه زندگی و تحصیل سالانه در کشورهای انگلیسی زبان ارائه شده است.

مقایسه هزینه های زندگی و تحصیل در چند کشور انگلیسی زبان

مطابق با نمودار فوق، کشور کانادا، کمترین هزینه را برای تحصیل در میان کشورهای انگلیسی زبان دارد.

درباره کار در کانادا

تحصیل در کانادا چنانچه گفته شد، هزینه های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت اما با این وجود متقاضیان فراوانی دارد چراکه این افراد اطمینان دارند که می توانند در آینده به سادگی به کار در کانادا دست پیدا کنند و از سوی دیگر بتواند ویزای کاری کانادا را در اختیار داشته باشد. کار در کشور کانادا سبب خواهد شد تا فرد بتواند سرمایه کافی برای زندگی در کانادا را داشته باشد.نکته قابل توجه درباره کار در کشوری مانند کانادا آن است که میزان افزایش درآمد متوسط در طول یک سال، بیشتر از میزان افزایش تورم در خاک این کشور است و در بدترین شرایط با آن برابری می کند و این خود به معنای حفظ قدرت خرید یا افزایش آن است. در نمودار زیر، افزایش متوسط درآمد در کشور کانادا نشان داده شده است.

متوسط درآمد سالیانه در کانادا

بهترین شهر کانادا برای اقامت ایرانیان

کانادا کشوری پهناور در شمال قاره آمریکاست و استان های مختلف آن با شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط اقتصادی و امکان تحصیل مختلف، هر یک دارای مزایا و معایب متفاوتی است که هر فرد باید متناسب با شرایط خود، آن شهر را برای زندگی خود انتخاب کنند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که بخش های شمالی کشور کانادا فرانسوی زبان هستند و تسلط به این زبان برای همه متقاضیان زندگی در این بخش الزامی است. بدون تردید کبک، بهترین شهر فرانسوی زبان در کشور کاناداست و شهروندان ایرانی فراوانی نیز در این شهر اقامت دارند. از دیگر شهرهای برتر کانادا برای زندگی ایرانیان می توان به شهرهای زیر اشاره داشت:

 • تورنتو
 • ونکوور
 • اوتاوا
 • برلینگتن
 • اونتاریو
 • سنت آلبرت
 • بوشرویل
 • مونترال
 • کلگری
 • ادمنتون

عجایبی درباره کانادا

جدا از مباحثی که مستقیما به مهاجرت به کانادا ارتباط پیدا می کند، در این بخش نکاتی را در رابطه با کشور کانادا معرفی می کنیم که شاید کمتر کسی از آن ها اطلاع داشته باشد.

 • کانادا، صد سال پس از استقلال کامل خود، اولین پرچم خود را معرفی کرد.
 • کبک بیش از 77% از شیره افرای جهان را تولید می کند.
 • بیشترین تعداد دریاچه در یک کشور، منحصرا در اختیار کانادا است.
 • 20% از هوای پاک جهان در کشور کانادا وجود دارد.
 • بیشترین اختلاف دمای ثبت شده در یک ساعت در کانادا و در آلبرتا رخ داده است به طوری که دمای هوا از -19درجه به 22 درجه سانتی گراد رسیده است.
 • در منطقه هادسون، در کانادا جاذبه زمین به حداقل خود در جهان می رسد.
 • بیش از 30% از مساحت کانادا توسط جنگل های به هم پیوسته پوشیده شده است.
 • پارک ملی کانادا دومین پارک ملی وسیع جهان است و مساحت آن از کشورهایی نظیر دانمارک، سوئیس و هلند بیشتر است.
 • طولانی ترین مرز غیرنظامی جهان بین آمریکا و کانادا وجود دارد.
 • طولانی ترین خط ساحلی جهان در کانادا وجود دارد.
 • وسعت کانادا از اتحادیه اروپا بیشتر است.

عجایبی درباره کانادا

مزایای زندگی در کانادا

بعد از نظر سنجی و تحقیقات میدانی کشور کانادا در سال 2021 (بهترین کشور دنیا برای مهاجرت در سال 2021) شناخته شد.

آرامش و امنیت کشور کانادا، اخذ اقامت و اجازه کاربه سادگی از اولین دلایلیست که این کشور را برای مهاجرین محبوب کرده است.از طرفی اقتصاد پویا، حمایت دولت از شهروندان و همین طور احترامی که به حقوق شهروندی در این کشور گذاشته می شود از محاسنی است که شرایط کانادا را در نظر مهاجرین مطلوب کرده است. کشور کانادا از نظر استاندارد زندگی رتبه ششم را بین کشورهای دنیا از آن خود کرده است اما می توان گفت با توجه به کیفیت تحصیل و فرصت های بورسیه ای در این کشور و کیفیت مطلوب زندگی، این رتبه بالاتر نیز می تواند باشد. یکی از مزایای اقامت موقت در کشور کانادا بدست آوردن پاسپورت این کشور در یک بازه زمانی کوتاه مدت است.

کشور کانادا از نظر فرهنگی کشوری بسیار متنوع است با توجه به جمعیت پایینی که دارد تنوع فرهنگی بسیار بالایی در این کشور مشاهده می شود. این تفاوت فرهنگی در این کشور شرایط را برای مهاجران بسیار راحت تر کرده است و باعث می شود مهاجران تطبیق خوبی با این کشور داشته باشند. از نظر زبان کشور کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسوی را به عنوان زبان رسمی خود اعلام کرده است اما اکثر افراد در این کشور به زبان انگلیسی تسلط بیشتری دارند. با توجه به این شرایط پیشنهاد می نماییم با راهنمایی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص مهاجرت به استان یوکان، مهاجرت به استان نوا اسکوشیا، مهاجرت به استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا نیز تحقیق نمایید.

سوالات پرتکرار در خصوص کانادا

پرسش های متداولی که درباره کانادا مطرح می شود جزو موارد زیر می باشد:

 • آیا هزینه زندگی در کانادا بالاست؟ هزینه زندگی در کانادا ممکن است برای دانشجویان گران به نظر آید، اما افرادی که در این کشور کار می کنند، مشکلی در رابطه با پرداخت هزینه های زندگی نخواهند داشت.
 • شرایط نرخ بیکاری در کشور کانادا چگونه است؟ نرخ بیکاری در ابتدای سال 2021 در کشور کانادا به 8.0% افزایش یافته است.
 • شرایط دریافت ویزای همراه در کانادا چیست؟ یکی از مزایای کشور کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی آن است که کشور کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد از ویزای همراه نیز استفاده کنند.
 • شرایط همراه دانشجویان در کشور کانادا چگونه است؟ افرادی که به عنوان همراه وارد کشور کانادا می شوند، اجازه کار تمام وقت در این کشور را خواهند داشت.
 • آیا امکان دریافت پاسپورت کانادا برای ایرانیان وجود دارد؟ روش های مختلفی برای دستیابی به این پاسپورت برای ایرانیان وجود دارد. لازم به ذکر است که پاسپورت کانادا نهمین پاسپور معتبر در جهان است.
4.8/5 - (5 امتیاز)

4 دیدگاه برای “درباره کانادا

 1. مرادی گفت:

  با مدرک دیپلم میشه توی کانادا کار کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   برای کار در کانادا با مدرک دیپلم هم میشه کار کرد
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. ماهان گفت:

  اگر بخوام درباره تحصیل کانادا بیشتر بدونم باید چه کاری انجام بدم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   میتونید مقاله بررسی شرایط تحصیل در کانادا رو مطالعه کنید
   همچنین اگر سوال دیگه ای داشتید برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :