مهاجرت تحصیلی اسپانیا

دکترا در اسپانیا

دکترا در اسپانیا

ایده تحصیل دکترا در اسپانیا در سال 2021 بدون شک فرصتی عالی برای تحصیل در یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی محسوب می گردد. تحصیل دکترا در دانشگاه های معتبر جهانی و مجهز اروپایی از رویایی سایر دانشجویان محسوب می شود که نباید از این فرصت تحصیلی به راحتی چشم پوشی کرد و به دلیل پیچیدگی این پروسه باید قبل از اقدام از شرایط زیر اطلاع یافت:

 • نظام دانشگاهی کشور اسپانیا چیست؟
 • مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در اسپانیا چه میباشد؟
 • آیا امکان اخذ بورسیه در مقطع دکترا وجود دارد؟

دکترا در اسپانیا را با توجه به شرایط این کشور مخصوصا شرایط نظام آموزشی آن را می توان گزینه مطلوبی دانست. کشور اروپایی اسپانیا از سطح استاندارد و بالایی در نظام آموزش عالی بهره مند است. هزینه تحصیل در این کشور نیز به عنوان یک کشور اروپایی و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به صرفه تر می باشد. همچنین شرایط جغرافیایی و آب و هوایی این کشور بسیار مطبوع و دلپذیر است ولی از اوضاع کاری و اقتصادی خوبی برخوردار نمی باشد. بنابراین فارغ التحصیلان آن با مشکل کاریابی نیز روبرو خواهند بود. مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما در باب تحصیل دکترا در اسپانیا هستند.

تحصیل دکترا در اسپانیا در 2021

کشور اسپانیا به طور منظم تحت عنوان یکی از مقاصد محبوب برای مطالعه بین المللی محسوب می گردد. کشور اسپانیا تأکید ویژه ای بر آموزش و توسعه دکترا با محتوای درس ساختار یافته و روابط قوی با شرکای غیر آکادمیک دارد. چشم انداز بین المللی، فرصت یادگیری زبان اسپانیایی، میراث فرهنگی، آب و هوا و هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی توانسته برجستگی تحصیل دکترا در این کشور را دو چندان نماید.

در سال 2021 برخی از نکات برجسته ای که می توان از یک دوره دکترا در دانشگاهی اسپانیایی انتظار داشت، عبارتند از:

 • چشم انداز بین المللی: دانشگاه های اسپانیا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند. این کشور دارای ارتباطی قوی با سایر کشورهای اروپایی است.
 • فرصت یادگیری زبان اسپانیایی: اسپانیا بهترین مکان برای یادگیری دومین زبان گفتاری جهان است.
 • هزینه مقرون به صرفه: هزینه زندگی در اسپانیا و هزینه تحصیل دانشجویان دکتری نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا نسبتا کم است.

دوره دکترا در اسپانیا

تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا به دو صورت و 2 دوره تقسیم می گردد. در دوره اول افراد باید دروس تخصصی در مقطع دکترا را سپری کنند. به طور معمول این دوره 2 سال به طول خواهد انجامید. پس از گذراندن این دوره، اشخاص می بایست یک دوره 3 ساله را سپری کنند که در این دوره پایان نامه پژوهشی خود را باید انجام دهند.

در طول دوره تحصیلی اشخاص با 2 فرد مهم در ارتباط خواهند بود. استاد راهنما، مسئول کلیه کارهایی است که دانشجویان باید در محیط دانشگاه انجام دهند و البته یک مدیر پروژه نیز همراه اشخاص خواهد بود که فعالیت های خارج از دانشگاه را در یک موسسه علمی را بررسی می کند. علاوه بر این دو نفر، ممکن است با افراد و مربیان دیگری که در مسیر روبه جلوی پروژه افراد موثر هستند نیز معاشرت داشته باشند.

پیش نیاز پذیرش مقطع دکترا در اسپانیا

اشخاص متقاضی می بایست در نظر بگیرند که باید پیش از پذیرش در مقطع دکترا رزومه تحصیلی مناسبی داشته باشند. یک رزومه ایده آل شامل سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی، شرکت در همایش های علمی، شرکت در مسابقات علمی، کسب جوایز و افتخارات علمی و آموزشی از این قبیل خواهد بود. ترجمه یک کتاب مرتبط به رشته تحصیلی نیز می تواند یک برگ برنده بسیار قوی باشد. ارائه مقالات علمی معتبر در سطح بین المللی نیز برای اشخاص امتیاز ویژه ای محسوب می گردد. افراد همچنین می بایست یک انگیزه نامه تحصیلی را نیز برای استاد خود بفرستند و در آن اعلام نمایند که به چه دلیل قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند.

پیش نیاز پذیرش مقطع دکترا در اسپانیا

اخذ پذیرش دکترا در اسپانیا

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع PhD در اسپانیا معمولا با ارائه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط صورت می گیرد. دانشجویان بدون مدرک تحصیلی می بایست نشان دهند که از سایر معیارهای دیگر حداقل معادل 300 اعتبار ECTS برخوردار می باشند. تایید مدارک در وزارت آموزش اسپانیا روندی سهل می باشد که روند آن از سفارت کشور اسپانیا آغاز می گردد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش مقطع دکترا در اسپانیا

آگاهی از مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در اسپانیا از جمله موارد حائز اهمیت در همین خصوص می باشد. مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در اسپانیا عبارتست از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی تاییدیه دانشگاه یا موسسه ای که از آن پذیرش اخذ شده است
 • ارائه گواهی دال بر تاییدیه پوشش سلامت
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و غیره

مدرک زبان لازم برای مقطع دکترا در اسپانیا

در سال های اخیر، دوره های تحصیلی زیادی به زبان انگلیسی وجود دارد. در واقع اشخاص این امکان را دارند که به زبان انگلیسی در مقطع دکترا نیز تحصیل کنند. اما به عنوان یک دانشجوی رشته دکترا در کشور اسپانیا افراد می توانند با تسلط به زبان اسپانیایی ارتباطات کاری بیشتری داشته باشند. نمره مورد نیاز برای ادامه تحصیل در دانشگاه به سیاست های آن دانشگاه بستگی دارد. البته این امکان نیز وجود دارد که دانشگاه از اشخاص متقاضی بخواهد که در آزمون DELE شرکت کنند. DELE در واقع آزمونی مشابه با آزمون IELTS به زبان اسپانیایی است.

در صورتی که بخواهید به زبان اسپانیایی تحصیل کنید، باید نمره C1 را در آزمون DELE اخذ کنید. اگر نتوانید مدرک مورد نیاز زبان را در زمان مشخص شده ارسال کنید، برای شما دوره هایی در نظر گرفته می شود تا بتوانید سطح زبان خود را تقویت کنید. هزینه این دوره زبان آموزی حدود 2000€ (یورو) است.

هزینه های تحصیل دکترا در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا در مقطع دکترا پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، اشخاص متقاضی باید درخواست ویزای نوع D داشته باشند تا به کمک آن بتوانند یک دوره کوتاه مدت جهت تکمیل مراحل ثبت نام و انجام مصاحبه پیش از پذیرش در کشور اسپانیا حضور داشته باشند. در صورتی که افراد موفق شوند که مراحل ثبت نام خود را کامل کنند می توانند برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایند. پس از آن که ویزای دانشجویی مورد تایید قرار گرفت، اشخاص متقاضی یک ماه زمان دارند تا نسبت به دریافت کارت شهروندی خود اقدام نمایند.

یکی از مسائلی که می تواند ذهن دانشجویان را به خود معطوف کند، هزینه تحصیل در دانشگاه اسپانیا است. در این رابطه قیمت دقیق و مشخصی را نمی توان ارائه داد چرا که هزینه های ثبت نام در دانشگاه های مختلف متفاوت است. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا می تواند تا 800€ (یورو) در طول یک سال متغیر باشد و این هزینه تقریبا یک چهارم هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد است. البته هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا به مراتب بیشتر است و گاهی از 10000€ (یورو) در سال نیز بالاتر خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا برای هر فرد حدود 800€ (یورو) در یک ماه است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که هزینه زندگی هر فرد با توجه به سبک زندگی او متفاوت است. بخش عمده هزینه ذکر شده، مربوط به هزینه محل اقامت است. در کشور اسپانیا بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارد که می تواند به اشخاص کمک کند هزینه های خود را کاهش دهند.

اشخاصی که به دنبال مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل هستند می بایست از شرایط کار پس از تحصیل در این کشور هم مطلع شوند. رکود اقتصاد در اسپانیا، نرخ بالای بیکاری در سال های اخیر و لزوم تسلط به زبان اسپانیایی باعث سختی این روند نیز شده است. افرادی که تمایل به تحصیل در اروپا دارند می توانند با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات کسب کنند.

5/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.