مهاجرت به کشور ایسلند

راههای مهاجرت به ایسلند

راههای مهاجرت به ایسلند

شاید بدانید که راههای مهاجرت به ایسلند از سال 2019 به بعد شرایطی متفاوت داشته که به چند دسته تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک و تمکن مالی تقسیم میشود. برای اخذ اقامت و تابعیت راه های دیگری مانند ازدواج با تبعه ایسلندی نیز وجود دارد. به همین منظور می توانید از طریق مشاورین متخصص و کارشناسان مسلط به امور بین الملل در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص راه های مهاجرت به ایسلند مشاوره رایگان دریافت نمایید. کشور ایسلند نیز مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به متقاضیان راه های مهاجرت به ایسلند و گردشگران خارج از اتحادیه اروپا و شنگن اجازه اقامت بیش از 3 ماه را اعطا نمی کند. افرادی که درخواست اقامت بیش از 3 ماه در این کشور را دارند می بایست از یکی از طرق زیر اقدام به مهاجرت به ایسلند نمایند.

شرایط مهاجرت به ایسلند

اتباع خارجی می توانند به طرق متفاوتی برای مهاجرت به کشور ایسلند اقدام نمایند، از آنجایی که این کشور در حوزه شنگن واقع شده است اتباع این حوزه بدون محدودیت می توانند برای زندگی و کار در این کشور حضور یابند و حتی نیاز به مجوز کار نداشته باشند، تنها این افراد نیاز دارند، حضورشان و محل سکونت جدیدشان در این کشور را به اداره پلیس گزارش نمایند.

اما اتباع خارجی و ایرانیان برای مهاجرت به این کشور نیاز به یک اجازه اقامت یا ویزا خواهند داشت، شاید بهترین حالت مهاجرت برای افرادی هست که اعضای خانواده شان در آنجا صاحب اقاممت و درآمد هستند. شما می توانید به عنوان همراه این افراد به عنوان همسر شخصی که در ایسلند اقامت دارد یا اگر سن شما زیر 18 سال هست یا بالای 62 سال سن دارید از طریق ویزای الحاق خانواده صاحب اقامت این کشور شوید. اما اگر به عنوان یک فرد مسقل به دنبال مهاجرت به کشور ایسلند هستید، شما می توانید از اقامت های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، کارآفرینی و یا پناهندگی اقامت این کشور را بدست آورید. در این مسیر شما نیازمندیهای خاص هر کدام از این طرق را نیازمند هستید.

راههای مهاجرت به ایسلند از طریق پناهندگی

در ابتدا این نکته را ذکر می نماییم که مهاجرت به کشور ایسلند و یا هر کشور دیگری از راه پناهندگی آخرین راه و انتخاب برای مهاجران است و این راه انتخاب افرادی است که در کشور خود از لحاظ مالی جانی روانی و … در خطر هستند. پناهندگی چیست؟ بحث راههای مهاجرت به ایسلند همانگونه که به طرق مهاجرت به ایسلند از طریق پناهندگی اشاره شد در ادامه به تعریف پناهندگی می پردازیم:

تعریف پناهندگی از آنجا شکل گرفت که پس از پایان جنگ جهانی دوم و بی خانمان و آواره شدن تعداد بسیاری از مردم جهان و از جمله یهودیان کشورهای جهان به فکر راه پیشگیری و یا درمانی برای تهدیدات علیه جامعه بشری افتادند. اکثر کشورهای جهان کنوانسیونی به نام کنوانسیون ژنو را تشکیل دادند که در این کنوانسیون کشورهای عضو متعهد شدند که اگر فردی در کشور خود مورد تهاجم آزار و اذیت جسمی و روانی، خطرات جانی و مالی قرار گرفت بتواند برای حفظ جان و مال خود به کشورهای عضو این کنوانسیون پناه ببرد تا از خطر در امان باشد.

شرایط پناهندگی در ایسلند

اما با گذشت چندین سال از تصویب این کنوانسیون بسیاری از افراد سود جو به این فکر افتادند که به ادعای دروغ خود را از نظر جانی، مالی در خطر نشان دهند تا بتوانند به کشور دلخواه خود مهاجرت نمایند. به این ترتیب که فرد به روش های قانونی و یا غیر قانونی خود را به کشور مورد نظر رسانده و از دولت آن کشور تقاضای اعطای پناهندگی می نماید و دولت آن کشور نیز می باید به فرد مورد نظر جای خواب، غذا، خدمات درمانی و … دهد.

کشور ایسلند نیز به دلیل اینکه عضو کنوانسیون ژنو است از این قاعده مستثنی نبوده و به افراد خارجی اجازه طرح درخواست می دهند. اما نکته مهم اینجاست که در سال های اخیر به دلیل درخواست زیاد پناهندگان از کشور ایسلند این کشور نیز به سختی تقاضای فرد پناهنده را قبول کرده و به صورت گزینشی عمل می کند. گاها بررسی پرونده یک متقاضی مهاجرت به ایسلند در کشور ایسلند 3 تا 5 سال به طول می انجامد. راه پناهندگی معمولا برای افرادی است که واقعا در خطر قرار دارند و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بررسی راههای مهاجرت کاری به ایسلند

متقاضیان راه های مهاجرت به ایسلند می توانند مهاجرت به ایسلند از طریق ویزای کار اما این راه معمولا راه سختی است. زیرا اشحاص نیاز به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ایسلندی دارند. و سختی دیگر اینجاست که قانونی به نام حمایت از نیروی ار داخلی در اتحادیه اروپا وجود دارد. این قانون به منظور حمایت از نیروهای کار و جمعیت بیکار در کشور ایسلند و اتحادیه اروپا به وجود آمده است به این صورت که اگر یک کارفرما در کشور ایسلند بخواهد یک نیروی کار از خارج از این کشور را استخدام نماید می بایست به مدت 3 ماه این شغل را در کشور ایسلند آگهی نماید و سپس اگر متقاضی برای این شغل نیافت می بایست 3 ماه دیگر این شغل را در اتحادیه اروپا آگهی کند.

چنانچه باز هم متقاضی برای این شغل وجود نداشت این شخص میتواند نیروی کار خود را از خارج از اروپا استخدام نماید. چنانچه فرد یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ایسلندی داشته باشد و کار فرما این مراحل را برای متقاضی طی کند میتواند از طریق ویزای کار به کشور ایسلند مهاجرت نماید.

بررسی راههای مهاجرت کاری به ایسلند

راههای مهاجرت به ایسلند از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های مهاجرت به کشور ایسلند مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی است. فرد می تواند از یکی از دانشگاه های کشور ایسلند پذیرش بگیرد و سپس از سفارت این کشور تقاضای اخذ ویزای تحصیلی نماید. چنانچه سفارت با درخواست فرد موافقت نمود می توان مهاجرت به ایسلند از طریق ویزای تحصیلی داشت، پس از اتمام تحصیل در این کشور، افراد نیز می توانند با یافتن کار ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید و در این کشور مشغول به کار شوید. گفتنی است که تحصیل در کشور ایسلند رایگان نبوده و شامل پرداخت شهریه (بسیار کم) است. هزینه تحصیل در کشور ایسلند در حدود سالانه 1.000 € می باشد البته تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور شامل هزینه های بیشتری است.

مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

وقتی یک فرد با یک تبعه اروپایی ازدواج نماید به طوری که ثابت شود این ازدواج واقعی بوده است میتواند تقاضای اخذ اقامت دائم و شهروندی از کشور همسر خود را نماید. کشور ایسلند نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر متقاضی با یک فرد که پاسپورت ایسلندی دارد ازدواج نماید و بتواند به دولت این کشور نشان دهد که این ازدواج واقعی است و تنها به دلیل مهاجرت به کشور ایسلند با این شخص ازدواج نکرده، میتوان با مراجعه به سفارت این کشور تقاضای اخذ ویزا و در مرحله بعد اقامت دائم ایسلند و نهایتا پاسپورت ایسلندی کرد.

ثبت شرکت و سرمایه گذاری از راههای مهاجرت به ایسلند

از دیگر راه های مهاجرت به ایسلند می توان به مهاجرت به ایسلند از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری اشاره نمود: مانند هر کشور دیگر در کشور ایسلند نیز می توان اقدام به تاسیس یک بیزینس و تجارت نمود و دولت ایسلند نیز مانند تمام دولت های اروپایی از سرمایه گذار و کارافرین خارجی در این کشور استقبال می کند. فرد به جهت مهاجرت به ایسلند و مهاجرت به ایسلند از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری می تواند در کشور ایسلند یک شرکت به نام خود ثبت نماید. منظور از شرکت حتما یک کمپانی بزرگ نیست یک شرکت میتواند تشکیل شده از یک آدرس (حتی منزل مسکونی در کشور ایسلند) و یک خط تلفن مربوط به آن آدرس باشد. هزینه ثبت شرکت در کشور ایسلند نیز مانند تمام کشورهای اروپایی 800 تا 1.000 € است.

نحوه اخذ اقامت ایسلند

البته چون اشخاص معمولا نمی توانند به تنهایی اقدام به این عمل نمایند می بایست از یک وکیل در این کشور کمک بگیرند که معمولا وکیل برای این کار هزینه بالایی دریافت می کند. نکته مهم اینجا است که افراد در صورتی اجازه ثبت شرکت در کشور ایسلند را خواهند داشت که در ابتدا دولت این کشور با طرح اقتصادی افراد موافقت نماید. بعد از موافقت اشخاص می توانید به کمک وکیل شرکت خود را در این کشور ریجستر نمایید. افراد بعد از ثبت شرکت خود اقامت تجاری یک ساله در این کشور را دریافت می کنند و بعد از 5 سال تمدید این اقامت به شرط سود دهی بودن بیزینس منجر به اقامت دائم کشور ایسلند خواهد شد.

هزینه زندگی در کشور ایسلند

مطالبق با آخرین آمار از هزینه های زندگی در سایت های معتبر جهانی، کشور ایسلند چهارمین کشور گران در دنیا است. هزینه های زندگی در هر کشوری به عواملی زیادی بستگی دارد. شاخص هزینه های زندگی در ایسلند 41.32% بالاتر از سوئد می باشد. در جدول زیر به هرینه زندگی در ایسلند نیز خواهیم پرداخت.

غذا (رستوران ارزان قیمت)  24 €
آب (0.33 لیتر بطری)  1.5 €
برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)  8 €
سیب (1 کیلوگرم)  3 €
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)  2 €
بلیط یک طرفه (رفت و آمد محلی)  3 €
باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسالان  100 €
اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر  650 €
اجاره آپارتمان (1خوابه) خارج از مرکز  550 €

در انتهای بحث راه های مهاجرت به ایسلند خاطر نشان می شود به طور یقین نمیتوان گقت کدام روش بهترین روش مهاجرت به یک کشور است. زیرا با توجه به درخواست و شرایط تحصیلی و مالی و سنی شما شرایط متغیر خواهد بود. توصیه میشود قبل از اقدم برای هرگونه از راه های مهاجرت حتما با موسسات حقوقی و وکلای مجرب نظیر موسسه سفیران سروش سعادت مشورت نمایید.