ویزای تحصیلی

رشته فیزیک در مجارستان

رشته فیزیک در مجارستان

امتیاز اصلی تحصیل رشته فیزیک در مجارستان هزینه تحصیلی بسیار پایین و امکان تحصیل در دانشگاه های مجارستان به چند زبان اروپایی است. از این گذشته دانشجویان چه حین تحصیل و چه پس از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه های فیزیک مجارستان می توانند برای کاریابی در این کشور برنامه ریزی کنند. پس آنها از این طریق همزمان به چند هدف دست پیدا می کنند:

 • اولا به مدرک تحصیلی معتبر اروپایی دست می یابند
 • دوما در هزینه های خود صرفه جویی می کنند
 • سوما خود را برای ورود به بازار کار اروپا آماده می کنند

گروه کارشناسان و مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با اتکاء بر دانش و تجربه چندین ساله خود آماده ارائه مشاوره و پاسخگوئی به سوالاتتان درباره الزامات پذیرش و اعزام دانشجو به مجارستان نیز می باشند.

شرایط رشته فیزیک در مجارستان

در همین آغاز بحث باید بدانید که شرایط ورود و پذیرش در مجارستان از استانداردهای فرآیند بلونیا Bologna process پیروی می کند. این بدان معناست که متقاضیان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند اخذ مدرک کارشناسی هستند. اما برای پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور مجارستان نیز شما نیازمند ارائه مدرک آکادمیک و مدرک زبان می باشید.

بر این اساس امکان تحصیل رشته فیزیک در سه سیکل زیر برای دانشجویان بین المللی فراهم است:

دوره تحصیلیمدت تحصیلواحد آموزشی ماخوذه
کارشناسی فیزیک3 سال180 واحد ECTS
کارشناسی ارشد فیزیک2 سال120 واحد ECTS
دکترا فیزیک2+2240 واحد ECTS

اما از معروفترین گرایشات این رشته تحصیلی در دانشگاه های مجارستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • فیزیک لیزر
 • فیزیک ذره
 • فیزیک آزمایشگاهی
 • بیوفیزیک
 • فیزیک شیمی و غیره

با این توضیح حالا به بررسی برترین دانشگاه های فیزیک در کشور مجارستان می پردازیم. همان طور که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، در بین دانشگاه های مجارستان برترین دانشگاه فیزیک دانشگاه اوتوس لوراند می باشد:

برترین دانشگاه های فیزیک مجارستان

هزینه رشته فیزیک در مجارستان

با اینکه دانشگاه های مجارستان نیز از دانشجویان بین المللی خود شهریه اخذ می کنند اما سطح این شهریه ها به هیچ عنوان قابل قیاس با سطح شهریه های کشورهای اروپای غربی نیست. پس بطور کلی تحصیل در مجارستان امری مقرون به صرفه تر می باشد. اما بسته به نوع دانشگاه و نیز برنامه تحصیلی ممکن است سطح شهریه مذکور کمی متفاوت از هم باشد. مطابق آخرین برآوردها، متوسط هزینه تحصیل سالیانه در مجارستان بین 2500€ الی 5000€ (یورو) متغیر است.

در زیر به بررسی متوسط هزینه تحصیلی در 2 دانشگاه معروف مجارستان می پردازیم:

 • دانشگاه پکس: بین 4400€ الی 14750€ (یورو)
 • دانشگاه دبرسن: بین 5100€ الی 28850€ (یورو)

دقیقا هزینه زندگی دانشجویان خارجی در مجارستان نیز بسیار مقرون به صرفه است تا جایی که میانگین ماهیانه این هزینه بین 375€ الی 700€ (یورو) میباشد. در بین هزینه های دانشجویان در این کشور نیز هزینه اجاره خانه بیشترین هزینه ها را بر دوش دانشجویان تحمیل می کند.

برای آشنایی با این هزینه در زیر انواع آیتم های اسکان در مجارستان را همراه با متوسط هزینه آنها نمایش داده می شود:

 • خوابگاه دانشجویی در مجارستان: ماهیانه زیر 100€ (یورو)
 • خوابگاه خصوصی در مجارستان: ماهیانه زیر 200€ (یورو)
 • آپارتمان خصوصی: ماهیانه زیر 275€ الی 635€ (یورو)

هزینه تحصیل رشته فیزیک در مجارستان

فرآیند پذیرش از رشته فیزیک در مجارستان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور مجارستان شما نیازمند ارائه مدرک دیپلم متوسطه و نیز مدرک دانش زبان انگلیسی خود می باشید. به هر حال فرآیند پذیرش مجارستان آسان بوده و همان طوری که در تصویر زیر هم نشان داده شده شامل انجام چند مرحله ساده می باشد. در مرحله اول متقاضیان می بایست برای انتخاب رشته فیزیک از دانشگاه مجارستان اقدام کنند. در مرحله دوم این فرآیند درخواست پذیرش می بایستی به دانشگاه مربوطه ارسال گردد.

در گام سوم وضعیت پذیرش درخواست متقاضیان مشخص شده و فقط در صورت اخذ تاییدیه ثبت نام (CoE) شما حق درخواست ویزای تحصیلی مجارستان را دارید:

فرآیند اخذ ویزای مجارستان برای تحصیل رشته های مختلف

نباید از این نکته مهم نیز غافل شد که برای انجام تمام و کمال مراحل فوق، شما بایستی از قبل یکسری مدارک را نیز آماده کنید. بنابراین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و دریافت تاییدیه ثبت نام (CoE) مجارستان از قرار ذیل می باشد:

ترتیبمدارک
1مدرک زبان انگلیسی
2ترجمه انگلیسی مدرک دیپلم+ ریزنمرات تحصیلی
3کپی پاسپورت
4انگیزه نامه
5CV به روز از متقاضی
6دو عدد توصیه نامه از اساتید موسسه یا دانشگاه قبلی

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل فیزیک در مجارستان

مطابق قوانین کشور مجارستان، متقاضیان تحصیل در این کشور به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول کسانی هستند که متقاضی تحصیل در کورس های کمتر از 90 روز هستند و دسته دوم کسانی هستند که متقاضی تحصیل در کورس های بیش از 90 روز می باشند. ویزای مخصوص دسته اول همان ویزای شنگن (تایپ C مجارستان) و ویزای مخصوص دسته دوم متقاضیان ویزای ملی (تایپ D مجارستان) می باشد:

دسته بندی ویزاها برای تحصیل فیزیک در مجارستان

طبق قوانین مهاجرتی کشور مجارستان، متقاضیان می بایست مدارک زیر را اسکن کرده و به همراه فرم درخواست تکمیلی دقیقا 5 روز قبل از روز مصاحبه خود ارسال نمایند. فرمت تمامی فایل ها بایستی Pdf بوده و ترکیب آنها به صورت فایل یک شامل فرم درخواست به اضافه کپی های پاسپورت، فایل 2 گواهی اسکان و بیمه سلامت و فایل 3 مابقی مدارک باشد. با این شرح اکنون به مرور این مدارک در زیر می پردازیم:

 • پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از سه ماه
 • فرم درخواست تکمیلی از وب سایت bmbah.hu
 • عکس 2 قطعه به صورت رنگی با پس زمینه سفید و در ابعاد 3.5 در 4.5
 • بیمه سلامت با پوشش بیش از 30000€ (یورو)
 • تاییدیه ثبت نام (CoE) دریافتی از دانشگاه مجارستان
 • مدرک اثبات گر تمکن مالی کافی برای تحصیل و زندگی در مجارستان
 • بلیط برگشت رزرو شده
 • گواهی اسکان

بنابراین برای دریافت مشاوره جهت مهاجرت به مجارستان می توانید از راهنمائی های مشاورین برتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

پرسش های پرتکرار درخصوص رشته فیزیک در مجارستان

در این بخش به سوالات مهم شما پاسخ می دهیم:

 • شرایط رشته فیزیک در مجارستان به چه صورت است؟ در همین آغاز بحث باید بدانید که شرایط ورود و پذیرش در مجارستان از استانداردهای فرآیند بلونیا Bologna process پیروی می کند. این بدان معناست که متقاضیان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند اخذ مدرک کارشناسی هستند. اما برای پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور مجارستان نیز شما نیازمند ارائه مدرک آکادمیک و مدرک زبان می باشید.
 • فرآیند پذیرش از رشته فیزیک در مجارستان چگونه است؟ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور مجارستان شما نیازمند ارائه مدرک دیپلم متوسطه و نیز مدرک دانش زبان انگلیسی خود می باشید. به هر حال فرآیند پذیرش مجارستان آسان بوده و همان طوری که در تصویر زیر هم نشان داده شده شامل انجام چند مرحله ساده می باشد. در مرحله اول متقاضیان می بایست برای انتخاب رشته فیزیک از دانشگاه مجارستان اقدام کنند. در مرحله دوم این فرآیند درخواست پذیرش می بایستی به دانشگاه مربوطه ارسال گردد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *