مهاجرت تحصیلی ایتالیا

رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

رشته مهندسی شیمی در ایتالیا از رشته هایی است که از دیرباز در بهترین دانشگاه های این کشور ارائه شده و تجربه آموزشی در این زمینه بسیار بالا است. هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است و همچنین شرایط کار در این کشور برای افراد تحصیل کرده به ویژه در قسمت های صنعتی شده شمال ایتالیا فراهم شده است و به همین دلیل می توان گفت که ایتالیا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور خواهد بود. ایتالیا همچنین یکی از زیباترین کشورهای جهان است و دانشجویان در دوره تعطیلات بین ترم ها می توانند به تفریحات خود در این کشور بپردازند.

رشته مهندسی شیمی در کشورهای صنعتی جهان جایگاه بسیار مناسبی دارد و ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که در شمال خود شهرهای صنعتی بسیاری دارد و به همین دلیل است که برخی از شهرهای شمالی این کشور در جمع آلوده ترین شهرهای اروپا قرار دارند. دانشجویانی که ایتالیا را برای تحصیل خود انتخاب کرده اند بهتر است در قسمت های شمالی این کشور به تحصیل بپردازند تا پس از تحصیل نیز شانس بالایی برای ورود به بازار کار در این کشور داشته باشند. البته که بهترین دانشگاه های این کشور برای ارائه این رشته نیز در منطقه شمالی قرار دارند. با توجه به اهمیت بسیار بالای این رشته تحصیلی، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در رشته مهندسی شیمی در ایتالیا پرداخته اند.

  • شرایط تحصیل رشته مهندسی شیمی در این کشور چیست؟
  • آیا تحصیل در ایتالیا کاملا رایگان است؟
  • آیا می توان پس از تحصیل به عنوان یک شهروند خارجی در ایتالیا اقامت دریافت کرد؟
  • متوسط درآمد یک مهندس شیمی در ایتالیا چقدر است؟

شرایط تحصیل رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که شرایط نسبتا ساده ای برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته است و به همین دلیل است که در سال های اخیر، بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور، ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا، برای دریافت پذیرش از دانشگاه نیازی به دریافت مدرک زبان نیست و دانشجویان تنها در زمان ورود به دانشگاه برای ثبت نام و همچنین دریافت ویزای تحصیلی خود است که به مدرک زبان نیاز خواهند داشت. دانشگاه های برتر ایتالیا که از همان ابتدا درخواست ارائه مدرک زبان دارند، مدرک B2 زبان ایتالیایی یا معادل نمره 6 آزمون آیلتس را از دانشجویان درخواست می کنند.

متقاضیان همچنین باید ریز نمرات تحصیلی خود را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. علاقمندان به رشته مهندسی شیمی در ایتالیا نیازی به شرکت در آزمون های ورودی نیز نخواهند داشت و صرفا با نمرات ارائه شده خود مورد سنجش قرار خواهند گرفت و در صورت برتری نسبت به سایر متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در رشته مهندسی شیمی گزینه های متعددی را پیش رو خواهند داشت که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • پلی تکنیک میلان
  • دانشگاه میلان
  • دانشگاه تورورگاتا رم
  • پلی تکنیک تورین
  • دانشگاه تورین
  • داشنگاه بولونیا

دانشجویان همچنین می توانند برای شرکت در دوره های دکترای تخصصی شیمی نیز در دانشگاه های ایتالیا درخواست پذیرش دهند و شرایط پذیرش در برخی از دانشگاه های این کشور متفاوت از سایر نقاط جهان است و نیازی به انتخاب استاد راهنما به صورت مستقیم برای دانشجویان نخواهد بود.

شرایط تحصیل رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

هزینه تحصیل رشته مهندسی شیمی در ایتالیا

یکی از مهم ترین مزیت هایی که تحصیل در ایتالیا در رشته های مختلف تحصیلی به همراه دارد، امکان تحصیل به صورت رایگان است. دانشجویان نمی توانند به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنند و تنها دریافت بورسیه تحصیلی است که می تواند فرصت تحصیل رایگان را به دانشجویان اعطا کند. دانشجویان رشته شیمی در ایتالیا باید سالیانه مبلغی در حدود 1900€ تا 3200€ (یورو) را به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کنند.

در سوی دیگر نیز هزینه های زندگی در ایتالیا است که هرچه به سمت شهرهای شمالی حرکت کنیم، هزینه های زندگی نیز افزایش پیدا می کند. به طور متوسط می توان گفت که هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در حدود 600€ تا 1000€ (یورو) در سال است که با توجه به امکان کار دانشجویی در کشور ایتالیا در ضمن تحصیل، می توان گفت که دانشجویان در این کشور توریستی شانس بسیار بالایی برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور خواهند داشت.

دانشجویان کم بضاعت در ایتالیا این فرصت را خواهند داشت که از بورسیه تحصیلی ایتالیا نیز استفاده کنند. در این صورت دانشجویان می توانند علاوه بر شهریه دانشگاه خود، هزینه ای را به عنوان کمک هزینه تحصیل دریافت نمایند که به آن ها در تامین هزینه های زندگی کمک خواهد کرد.

متوسط درآمد مهندسان شیمی در ایتالیا

زمانی که دوره تحصیلی فرد در کشور ایتالیا به اتمام برسد، وی قادر خواهد بود تا به مدت یک سال در این کشور اقامت موقت داشته باشد و به جستجوی کار بپردازد. افرادی که موفق به کاریابی در رشته تحصیلی خود شوند، این فرصت را خواهند داشت که اقامت تحصیلی خود در ایتالیا را به اقامت کاری تبدیل کرده و پس از 5 سال کار اقامت دائم و پس از 10 سال، شهروندی این کشور را به دست آورند.

مهندسان شیمی در شمال ایتالیا شانس بسیار مناسبی برای کاریابی خواهند داشت و می توانند در شهرهای تورین و میلان بالاترین فرصت های شغلی را برای خود به دست آورند. متوسط درآمد مهندسان شیمی در ایتالیا به نسبت هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب است و این مسئله است که باید به آن توجه شود. در نمودار زیر، متوسط درآمد مهندسین شیمی در ایتالیا نشان داده شده است.

درآمد ماهانه یک مهندس شیمی در کشور ایتالیا

درآمد یک مهندس شیمی برای تامین هزینه های یک زندگی سه نفره در ایتالیا بسیار مناسب است و دغدغه های مالی برای این افراد وجود نخواهد داشت. به طور کلی می توان تحصیل در ایتالیا را گزینه ای مناسب برای ورود به بازار کار جهانی و همچنین اخذ اقامت در حوزه شنگن معرفی کرد. اگر به دنبال مهاجرت به برترین کشورهای جهان هستید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.