مهاجرت تحصیلی استرالیا

رشته های تحصیلی در استرالیا

رشته های تحصیلی در استرالیا

تقریبا میتوان بیان نمود که تمام رشته های تحصیلی در استرالیا ارائه می شوند. استرالیا کشوری فوق العاده توسعه یافته و صاحب هشتمین اقتصاد قدرتمند در دنیا است و برخی از شهرهای آن از جمله ملبورن و سیدنی چندین سال پی در پی است که به عنوان 10 شهر برتر دنیا برای زندگی شناخته شده اند. استرالیا همچنین یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است و حدود نیمی از جمعیت آن را مهاجران تشکیل می دهند. همین مسئله در کنار رفاه اقتصادی و امنیت اجتماعی، منجر شده است خارجی ها با خاطر جمع تری استرالیا را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص رشته های تحصیلی در استرالیا توضیحاتی ارائه شده است.

معرفی رشته های تحصیلی در استرالیا

در استرالیا تقریبا تمامی رشته های تحصیلی تدریس می شوند که از آن جمله می توان به شرق شناسی، ایران شناسی، فردوسی شناسی، تاریخ، باستان شناسی، مهندسی برق، مهندسی عمران، پزشکی، داروسازی، پرستاری، روانشناسی، روانپزشکی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، معماری، زبان و ادبیات چینی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی و غیره اشاره نمود. البته پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در استرالیا گرایش مختلف پزشکی و گرایش مختلف مهندسی هستند. دلیل این امر علاوه برعلاقه دانشجویان، بازار کار خوب پس از فارغ التحصیلی و متوسط درآمد بالای این قبیل مشاغل است.

برترین دانشگاه های ارائه کننده رشته های تحصیلی در استرالیا

اگرچه تمامی دانشگاه های استرالیایی سطح علمی خوبی دارند و فارغ التحصیل شدن از آن ها در تمامی کشورهای دنیا امتیاز بزرگی محسوب می شود، از آن جایی که فضای کاری در خود استرالیا رقابتی است، کسانی که از دانشگاه های برتر این کشور پذیرش بگیرند، در آینده شانس های کاری بهتری خواهند داشت. در واقع کارفرمایان استرالیایی اگرچه بیشتر به مهارت های عملی افراد اهمیت می دهند، به بخش آکادمیک نیز بی توجه نیستند. برخی از بهترین دانشگاه های استرالیا که فارغ التحصیل شدن از آن ها امتیاز مهمی به حساب می آید در جدول ذیل معرفی شده اند:

رتبه در رنکینگ ملی دانشگاه های برتر استرالیا شهری که دانشگاه در آن واقع شده
1 The University of New South Wales Sydney
2 The University of Sydney Sydney
3 The University of Melbourne Melbourne
4 The University of Queensland St Lucia
5 Australian National University Canberra
6 Monash University Clayton
7 The University of Adelaide Adelaide
8 RMIT University Melbourne
9 Deakin University Geelong
10 The University of Western Australia Crawley

برترین دانشگاه های ارائه کننده رشته های تحصیلی در استرالیا

شهریه رشته های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در استرالیا

تحصیل در استرالیا نه تنها رایگان نیست بلکه همانند سوئیس، ایالات متحده آمریکا و انگلستان بسیار گران قیمت است. علی الخصوص رشته های مدیریت، مهندسی معماری، پزشکی، دندانپزشکی و غیره در گروه رشته های پرهزینه استرالیا قرار می گیرند. همچنین با توجه به این که فضای ورود به دانشگاه های استرالیایی بسیار رقابتی است، گرفتن کمک هزینه تحصیلی و بورسیه نیز از آن ها کار سختی است. میزان شهریه دانشگاه های استرالیا بستگی زیادی به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی فرد دارد اما به طور متوسط در سال 2021-2020 برای مقطع کارشناسی سالیانه حدود 30840$ (دلار استرالیا) یعنی معادل 22170$ (دلار آمریکا) می باشد. در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز شهریه دانشگاه های استرالیا به طور میانگین سالیانه حدود 31596$ (دلار استرالیا) معادل حدودا 22700$ (دلار آمریکا) می باشد.

البته ارقام ذکر شده شامل رشته های پزشکی، دامپزشکی و غیره نمی شوند چرا که این قبیل رشته ها به میزان قابل توجهی گران تر هستند. همچنین لازم به ذکر است که ارقام ذکر شده میانگین هزینه های تحصیل در تمامی دانشگاه های استرالیا است؛ اما به عنوان مثال شهریه دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University) به تنهایی متفاوت خواهد بود. این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا است و رتبه جهانی آن در QS World University Rankings 24 می باشد. شهریه این دانشگاه در جدول ذیل بیان شده است:

دوره تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا حدود شهریه سالیانه
کارشناسی از 36400$ (دلار استرالیا) معادل 26150$ (دلار آمریکا) تا 43680$ (دلار استرالیا) معادل 31380$ (دلار آمریکا)
کارشناسی ارشد از 36480$ (دلار استرالیا) معادل 26200$ (دلار آمریکا) تا 45600$ (دلار استرالیا) معادل 32760$ (دلار آمریکا)
دکتری از 41280$ (دلار استرالیا) معادل 29650$ (دلار آمریکا) تا 80136$ (دلار استرالیا) معادل 57800$ (دلار آمریکا)

شهریه استرالیا برای دانشجویان بومی

نکته ای که در خصوص تحصیل در استرالیا وجود دارد این است که همانند بسیاری از کشورهای دنیا، دانشگاه های آن شهریه به مراتب کم تری از دانشجویان بومی دریافت می کنند. این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا در دانشگاه های دولتی خود شهریه ای از دانشجویان بومی خود دریافت نمی کنند که از آن جمله می توان به اروگوئه اشاره نمود. در دانشگاه های استرالیا نیز دانشجویان استرالیایی به طور میانگین سالیانه حدود 19008$ (دلار استرالیا) تا 57088$ (دلار استرالیا) شهریه پرداخت می نمایند. از جمله رشته های گران قیمت در استرالیا که شهریه سالیانه آن ها حداکثر مبلغ ذکر شده است می توان به دامپزشکی، روانپزشکی و پزشکی اشاره نمود.

شرایط بازار کار رشته های مختلف در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویانی است که هدفشان از تحصیل در خارج از کشور مهاجرت می باشد. چرا که دانشجویان بین المللی در تمامی کشورها اگر بخواهند پس از فارغ التحصیلی نیز اقامت خود را تمدید نمایند ناگزیر هستند در آن کشور شغلی پیدا کنند. به همین دلیل تحصیل در کشورهایی که نرخ بیکاری بالا و اقتصاد نابسامانی دارند پیشنهاد نمی شود. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است نرخ بیکاری در استرالیا طی سال 2020 با برخی از کشورهایی که بازارکار مناسبی ندارند مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در استرالیا و دیگر کشورها

در استرالیا علاوه بر این که فرصت های شغلی زیادی وجود دارد، میانگین درآمد دریافتی نیز بالا است. به عنوان مثال در حالی که متوسط درآمد ماهیانه دریافتی در ایران حدود 456$ (دلار آمریکا) است در استرالیا میانگین حقوق ماهیانه 4438$ (دلار آمریکا) می باشد. به عبارت دیگر مردم استرالیا در چهاردهمین کشور دنیا به لحاظ بالا بودن درآمد دریافتی و قدرت خرید زندگی می کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای علاقه مندان به مهاجرت به استرالیا تهیه گردیده است در خصوص رشته های تحصیلی در استرالیا اطلاعاتی ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *