مهاجرت تحصیلی اسلواکی

رشته های تحصیلی در اسلواکی

رشته های تحصیلی در اسلواکی

برای افرادی که علاقه مند به تحصیل در کشوری اروپایی می باشند، اطلاع از رشته های تحصیلی در اسلواکی و شرایط پذیرش در آن ها موضوعی با اهمیت تلقی می شود. اسلواکی یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که در مرکز این قاره و در همسایگی با کشورهایی چون اتریش، لهستان و اوکراین قرار دارد. جاذبه های طبیعی چون رودخانه ها و مراتع سرسبز در این کشور بی شمار بوده و همچنین دارای طبیعت چهار فصل زیبایی می باشد. اسلواکی موفق شده است طی 20 سال استقلال و جدایی از چک، در زمینه های متعددی چون کشاورزی گام های بزرگی برداشته و نظر مهاجران را از اقصی نقاط جهان به خود جلب نماید. در ادامه این نگارش که توسط اعضای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگاشته شده است، به بررسی وضعیت تحصیل در این کشور و انواع رشته های تحصیلی خواهیم پرداخت.

  • شرایط تحصیل در اسلواکی برای دانشجویان خارجی چیست؟
  • هزینه تحصیل در اسلواکی چقدر است؟
  • فرایند مهاجرت تحصیلی به اسلواکی چیست؟
  • بهترین دانشگاه های اسلواکی برای تحصیل کدامند؟
  • محدودیت های مهاجرت تحصیلی به اسلواکی چیست؟

معرفی رشته های تحصیلی در اسلواکی

اکثر کشورهای اروپایی به جذب دانشجویان بین المللی از سایر نقاط جهان پرداخته و هر کدام نیز دارای ضوابط خاص و تعیین شده می باشند؛ کشور اسلواکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شرایط ایده آلی برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در این کشور فراهم آورده است. اسلواکی دارای مراکز آموزش عالی در سه طیف خصوصی، عمومی و دولتی می باشد. دانشگاه های نظامی و پلیس زیرمجموعه بخش دولتی می باشند و سایر رشته ها در موسسات عمومی و خصوصی ارائه می شوند. شایان ذکر است مراکز خصوصی در این کشور به ندرت دیده شده و همچنین دارای شهریه بالاتری می باشند. مشهورترین دانشگاه اسلواکی دانشگاه کمنیوس (Univerzita Komenskeho) نام دارد که در پایتخت این کشور، براتیسلاو، قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه از سال 2004 طبق قرارداد Erasmus Mundus به ارائه بورسیه اراسموس می پردازد که کمک قابل توجهی به تسهیل هزینه های دانشجویان محسوب می شود.

اغلب رشته های دانشگاهی ارائه شده جهت تحصیل متقاضیان خارجی در دانشگاه های شهر براتیسلاو به شرح زیر می باشد:

  • علوم تجربی: ژنتیک، فیزیولوژی حیوانات، میکروبیولوژی و زیست شناسی مولکولی
  • شاخه های شیمی چون شیمی معدنی، ارگانیک و بیوشیمی
  • علوم محیطی: محیط زیست عمومی و زیبایی شناسی
  • رشته های مهندسی عمران، معماری و هوا و فضا
  • زمین شناسی و زیرشاخه های آن از قبیل ژئوفیزیک، کانی شناسی و رسوب شناسی

هزینه تحصیل انواع رشته های تحصیلی در اسلواکی

برخلاف بسیاری از کشورهای شناخته شده، تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسلواکی طی مدت 3 سال نیز امکان پذیر می باشد؛ مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری نیز 3 الی 4 سال زمان بر خواهد بود. سطح هزینه زندگی در کشورهای اروپایی نسبتا بالا بوده و در این بین اسلواکی از شرایط مطلوبی برخوردار است. بیشترین هزینه تحصیل مربوط به رشته دندانپزشکی می باشد که به طور میانگین 11500€ (یورو) در سال برآورد می شود. شهروندان اسلواکی و افراد دارای تابعیت این کشور مجاز می باشند دوره های آموزشی ابتدایی و متوسطه را به صورت رایگان پشت سر گذاشته و جهت تحصیل در دانشگاه به زبان اسلواک نیز هزینه چندانی را پرداخت نمی کنند. اغلب دروس در موسسات آموزش خصوصی و دانشگاه ها به زبان اسلواک ارائه می گردند اما مراکز آموزش در شهرهای اصلی امکان تدریس به زبان انگلیسی را نیز فراهم آورده اند.

رشته تحصیلیشهریه (بر حسب یورو)
مهندسی برق3700€
داروسازی7700€
پزشکی10500€
مهندسی مکانیک4400€

ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد با سابقه تحصیل در کالج بین المللی براتیسلاو، ملزم به شرکت در آزمونی تحت عنوان Maturita و کسب نمره قبولی جهت ورود به دانشگاه هستند. از مزیت های عمده اخذ پذیرش در دانشگاه های عدم نیاز به ارائه مدرک زبان در زمان اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی می باشد. دانشگاه های رایگان اسلواکی نیز دارای ضوابط و شرایط خاص خود می باشند. هرچند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان (حداقل آیلتس 6) در جهت تسهیل روند اخذ ویزا کمک خواهد کرد.

هزینه تحصیل انواع رشته های تحصیلی در اسلواکی

دانشگاه های اسلواکی و تحصیل در آن ها

آغاز سال تحصیلی دانشجویان از ماه سپتامبر بوده و تا اواخر آگوست پایان می یابد. دانشگاه های کنستانتینوس و ماتی بل معتبرترین دانشگاه های اسلواکی جهت تحصیل در رشته دکتری می باشند؛ همچنین جهت تسهیل در پرداخت هزینه های دانشجو، افراد با نمرات بالا و رتبه مناسب در مقطع پیشین خود از انواع بورسیه های تحصیلی که توسط سازمان های خصوصی و دولتی ارائه می گردد بهره مند خواهند شد. افراد با بضاعت محدود مالی می بایست دو هفته پیش از آغاز ترم درخواست خود را مبنی بر تقاضای بورسیه همراه جزئیات به دانشگاه موردنظر ارائه دهند. در مقطع کارشناسی تنها دانشجویانی مجاز به دریافت بورسیه هستند که بیش از 2 سال را در همان دانشگاه سپری کرده باشند. این شرایط برای دانشجویان دکتری اندکی آسان تر بوده و این افراد می توانند دو ترم متوالی از بورسیه های تخصیص یافته استفاده نمایند.

واجدین شرایط بورسیه تحصیلی NOCمبلغ اختصاص یافته
دانشجویان کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی350€ (یورو)
دانشجویان دکتری همراه با سابقه کار840€ (یورو)
محققین و معلمین600€ (یورو)

مزایای تحصیل در اسلواکی

به دلیل کیفیت علمی مطلوب ارائه دروس در دانشگاه های اسلواکی، مدرک علمی اخذ شده در این کشور، در بسیاری از نقاط دنیا قابل قبول خواهد بود. برای مثال وزارت علوم کشور ما مدرک دانشجویان دانشگاه فنی براتیسلاو (Slovak University of Technology) را به رسمیت شناخته و معتبر می داند. همچنین دانشگاه پزشکی مارتین جسینیوس نیز از دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می باشد. حداکثر سن برای تحصیل در مقطعع کارشناسی ارشد 30 سال بوده و این افراد مجاز به 20 ساعت کار در هفته می باشند. هزینه زندگی در اسلواکی 850€ (یورو) در ماه برآورد می گردد که با توجه به فرصت های شغلی مناسب افراد می توانند آن را به سادگی تقبل نمایند.

با تمام این اوصاف می توان اسلواکی را مقصدی مناسب برای تحصیل علاقه مندان در نظر گرفت؛ شما عزیزان می توانید برای دریافت جزئیات بیشتر پیرامون مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی و دیگر موارد با همکاران با سابقه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *