مهاجرت تحصیلی کویت

رشته های تحصیلی در کویت

رشته های تحصیلی در کویت

رشته های تحصیلی در کویت تنوع زیادی دارند هرچند به دلیل وسعت کم این کشور، تعداد دانشگاه ها و نتیجتا حق انتخاب دانشجویان زیاد نیست. کویت کشوری با حدود 5 میلیون نفر جمعیت در حوزه خاورمیانه است و از شمال با عراق و از جنوب نیز با کشور عربستان سعودی همسایه و هم مرز می باشد. لازم به ذکر است که حدود یک سوم از جمعیت عراق را مهاجران تشکیل داده اند؛ چرا که کارگران و افراد متخصص زیادی از سایر کشورهای عربی کویت را به دلیل فرصت های شغلی زیاد، مقصد خوبی تشخیص می دهند. البته علی رغم این که کویت صاحب باارزش ترین پول رسمی در دنیا است و سطح تولید ناخلص داخلی بسیار بالایی دارد، در گروه کشورهای توسعه یافته قرار داده نمی شود. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

 • شرایط تحصیل در کویت چگونه است؟
 • آیا دانشگاه های کویت دارای رتبه معتبر هستند؟
 • آیا می توان با تحصیل در کویت مدرک خود را در این کشور تایید کرد؟
 • محبوب ترین رشته های تحصیلی در کویت کدام اند؟
 • شرایط کاری رشته های تحصیلی در کویت پس از فارغ التحصیلی چگونه است؟

معرفی محبوب ترین رشته های تحصیلی در کویت

از جمله محبوب ترین رشته های تحصیلی در کویت می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مهندسی نفت و گاز
 • مهندسی شیمی
 • پزشکی
 • پرستاری
 • مهندسی عمران
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • دندانپزشکی
 • حقوق و غیره

مهم ترین برای محبوبیت رشته های مذکور در کویت بازار کار خوبی است که در انتظار فارغ التحصیلان می باشد. البته باید توجه داشت که اخذ ویزای کاری کویت، حتی از سوی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مذکور بسیار دشوار است. به همین دلیل است که افراد با تحصیل در کویت زندگی خود در این کشور را آغاز می نمایند. چرا که هم فرصت خوبی برای تسلط پیدا کردن به زبان عربی است و هم با مزیت خوبی در دید کارفرمایان در کویت به حساب می آید.

شهریه رشته های تحصیلی در کویت

مهاجرت به کویت ساده نیست و غالبا کسانی که به این کشور سفر می کنند قصد اقامت دائمی ندارند و پس از چند سال اقامت و کسب سرمایه به کشورهای اروپایی و غیره می روند. در حال حاضر نیز بهترین راه برای اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل در کویت است که هم دشواری خاصی در اخذ ویزا ندارد و هم پرهزینه نیست. میزان دقیق شهریه دانشگاه های کویت بستگی به نوع دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد دارد. اما به طور متوسط شهریه در کویت طی سال 2022 ترمی KWD200 تا KWD910 (دینار کویت) می باشد که معادل حدود 660$ تا 910$ (دلار آمریکا) است.

شهریه رشته های تحصیلی در کویت

بازار کار رشته های تحصیلی در کویت

نرخ بیکاری در کویت همانطور که در جدول ذیل نشان داده شده است بسیار پایین است:

سال نرخ بیکاری در کویت
2017 %1.8
2018 %2.8
2019 %2.6
2020 %2.1
2021 %2.3
2022 %2.1

البته باید توجه داشت یکی از عواملی که در پیدا کردن کار در کویت تاثیر به سزایی دارد، دانشگاهی است که فرد در آن تحصیل کرده است. برخی از بهترین دانشگاه های کویت در سال جاری عبارت هستند از:

رتبه در رنکینگ ملی بهترین دانشگاه های کویت شهری که دانشگاه در آن واقع گردیده
1 Kuwait University Kuwait City
2 Gulf University for Science and Technology Mishref
3 American University of Kuwait Kuwait City
4 Australian College of Kuwait Kuwait City
5 Maastricht School of Management Kuwait Dasma

سطح درآمد در کویت نیز نسبتا بالا است؛ کم ترین میزان درآمد دریافتی در کویت ماهیانه KWD320 (دینار کویت) است و بیشترین میزان درآمد ماهیانه نیز KWD5640 (دینار کویت) می باشد. در واقع در سال جاری متوسط درآمد ماهیانه در کشور کویت KWD1260 (دینار کویت) است؛ هرچند باید توجه داشت میزان دقیق درآمد دریافتی افراد به سطح تحصیلات، دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی، سال های سابقه کاری، میزان مهارت های شغلی و غیره بستگی دارد. البته متاسفانه یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد در دنیا جنسیت افراد است و کویت نیز از این قاعده مستثنی نیست و زنان در کویت به طور میانگین 8% کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است سطح درآمد مردان و زنان در کویت طی سال 2022 با هم مقایسه شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه زنان و مردان در کویت

سطح درآمد رشته های مختلف در کویت

در جدول ذیل متوسط درآمدی که برخی از مشاغل محبوب در کویت ماهانه به دست می آورند بیان شده است:

ردیف محبوب ترین مشاغل در کویت متوسط درآمد ماهانه به دینار کویت
1 حسابدار KWD 910
2 تحلیلگر مالی KWD 1730
3 طراح گرافیک KWD 790
4 عکاس KWD 710
5 مهندس هوا و فضا KWD 1620
6 خلبان KWD 2130
7 معمار KWD 1620
8 مکانیک KWD 480
9 معلم KWD 990
10 مترجم KWD 1180
11 مهندس عمران KWD 1180
12 پرستار کودک KWD 550
13 مهندس برق و الکترونیک KWD 1310
14 مهندس مکانیک KWD 1220
15 دندانپزشک KWD 3120

هزینه های زندگی در کویت

در سال 2022 متوسط هزینه زندگی در کشور کویت برای یک خانواده 4 نفره 2649.59$ (دلار آمریکا) معادل KWD810.98 (دینار کویت) می باشد. زندگی برای یک نفر نیز در کویت ماهیانه 713.15$ (دلار آمریکا) یعنی معادل KWD218.28 (دینار کویت) می باشد؛ البته در ارقام ذکر شده اجاره ماهیانه در کویت محاسبه نشده است. در واقع اجاره بها در کویت به قدری بالا است که در سال جاری بیش از 35% هزینه های زندگی در کویت به همین بخش اختصاص پیدا می کند.

به عنوان مثال اجاره ماهیانه یک آپارتمان 1 خوابه در کویت KWD260 (دینار کویت) و اجاره ماهانه یک آپارتمان 3 خوابه نیز KWD570 (دینار کویت) است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص رشته های تحصیلی در کویت و سطح درآمد آن ها توضیحاتی ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. به علاقه مندان مهاجرت پیشنهاد می شود از همان ابتدا به سراغ کشورهای مهاجرپذیر و توسعه یافته ای مثل آلمان بروند که علاوه بر داشتن سطح درآمد بالاتر، امکانات رفاهی و اجتماعی بیشتری را نیز در اختیار افراد قرار می دهند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *