مهاجرت تحصیلی ترکیه

رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه

رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر در ترکیه دانشگاه سابانجی می باشد. در مقاله پیش رو به معرفی رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه پرداخته می شود. متقاضیانی که در سال 2022 برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند و دانشگاه سابانجی را انتخاب کرده اند برای انتخاب رشته مورد علاقه شان می توانند این مقاله را مطالعه نمایند. مقاله ای که در ادامه مطالعه می کنید توسط موسسه سفیران سروش سعادت تهیه شده است و اطلاعاتی را در رابطه با رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه برای شما متقاضیان ارائه می دهد.

  • رتبه جهانی و بین المللی دانشگاه سابانجی چیست؟
  • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه سابانجی کدام است؟
  • آیا دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد؟
  • اعتبار این دانشگاه در بازار کار کشور ترکیه چگونه است؟
  • هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی به چه صورتی می باشد؟

معرفی دانشگاه سابانجی در ترکیه

این دانشگاه به عنوان دانشگاه پیشرو در ترکیه شناخته می شود، رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه سابانجی در 40 کیلومتری شهر استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه به عنوان جوان ترین دانشگاه های این کشور بوده و در سال 1994 تاسیس شده است.

آیتم شرح
وضعیت خصوصی
سال تاسیس 1994
محل استانبول
دانشکده ها دانشکده مهندسی و علوم پایه (FENS)، دانشکده هنرها و علوم اجتماعی (FASS)، دانشکده مدیریت (SOM)
هیئت علمی 350 استاد
تعداد دانشجو 3847 دانشجو
خروجی پژوهشی خیلی بالا

مساحت این دانشگاه 1.26 میلیون متر مکعب می باشد. این دانشگاه دارای سه دانشکده و یک مدرسه زبان می باشد. دانشکده های دانشگاه سابانجی شامل دانشکده علوم طبیعی و مهندسی، دانشکده هنر و علوم اجتماعی و دانشکده مدیریت می باشد. محیط این دانشگاه نیز به سه بخش تقسیم شده است.

نام دانشگاه  رتبه ملی رتبه جهانی
Sabanci ϋniversitesi 2 541 – 550

در بخش شمالی خوابگاه های دانشجویان، سوئیت های استادان، مرکز ارتباط و مرکز بهداشت قرار دارد. در مرکز دانشگاه دفتر ریاست دانشگاه و دانشکده ها قرار دارد و در سمت جنوب غربی دریاچه مصنوعی، سالن ورزشی، مرکز نمایش، رستوران، پیست پیاده روی و زمین فوتبال ساخته شده است. در حومه شهر استانبول پردیس این دانشگاه تاسیس شده است که بسیار مدرن و چشم نواز می باشد. از نظر آموزشی و فعالیت های پژوهشی این پردیس در حال پیشرفت می باشد.

برنامه های دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشجویانی که با شرکت در کنکور وارد این دانشگاه شده اند باید در آزمون تعیین سطح شرکت نمایند. دانشجویانی که نتوانند در آزمون تعیین سطح نمره قبولی دریافت نمایند باید وارد مدرسه زبان این دانشگاه شوند. این دانشجویان به صورت فشرده دوره های یادگیری زبان ترکی و یا انگلیسی را می گذرانند. در انتها دوره آزمونی برگزار می شود، اگر دانشجو بتواند نمره قبولی را دریافت کند می تواند وارد دانشگاه شود و سال اول تحصیل خود را شروع نماید. در دو ترم تحصیلی دروس زیر به دانشجویان تدریس خواهد شد: انسان و جامعه؛ طبیعت و علم؛ تاریخ انقلاب؛ زبان و ادبیات ترکی؛ دروس ریاضی؛ زبان انگلیسی. در جدول زیر می توان با انواع برنامه های تحصیلی دانشکاه سابانجی ترکیه در سال 2022 آشنا شد:

مقاطع تحصیلی برنامه های تحصیلی
 لیسانس (B.S) بیولوژی مولکولی، ژنتیک و زیست مهندسی، مهندسی مکاترونیک، علوم مواد و نانو مهندسی، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک، علوم و مهندسی کامپیوتر و غیره
فوق لیسانس (M.S) هنرهای بصری و طراحی ارتباطات بصری، MBA حرفه ای، امور مالی (MiF)، فناوری اطلاعات، تاریخ، MBA اجرایی، فناوری های انرژی و مدیریت، آنالیز دیتا، مطالعات ترکی، سیاست عمومی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، برنامه مطالعات اروپا، اقتصاد، مطالعات فرهنگی، فیزیک، بیولوژی مولکولی، ژنتیک و زیست مهندسی، ریاضیات، علوم مواد و نانو مهندسی، مهندسی تولید، مهندسی صنایع و غیره
دکترا (Ph.D) علوم سیاسی، اقتصاد، فیزیک، بیولوژی مولکولی، ژنتیک و زیست مهندسی، ریاضیات، علوم مواد و نانو مهندسی، مهندسی تولید، مهندسی صنایع و غیره

رنکینگ دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه سابانجی ترکیه را در سال 2020 دومین دانشگاه برتر در این کشور دانسته اند که تحصیل در آن مزیت بزرگی برای علاقه مندان به کار در ترکیه به حساب خواهد آمد. چرا که کارفرمایان علاقه مند به استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر این کشور هستند. در جدول ذیل رنکینگ دانشگاه سابانجی ترکیه با دانشگاه کوچ مقایسه شده است:

نام دانشگاه THE Ranking 2021 QS Ranking 2022 U.S. News Ranking 2021
Sabanci University 401 541-550 850
Koc University 501 511-520 747

رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه (کارشناسی)

رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه (کارشناسی)

این دانشگاه از نظر رنکینگ جهانی QS بین 541تا 550دانشگاه اول در جهان قرار گرفته است. در بین دانشگاه های ترکیه رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال 2018 دانشگاه سابانجی توانسته در بین تمامی دانشگاه های دنیا رتبه 351 را اخذ نماید.

در رابطه با رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه بهتر است از چگونگی برگزاری دوره های تحصیلی مطلع باشید. امکان تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه سابانجی وجود دارد. رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد: رشته مهندسی و علوم زیستی؛ رشته مهندسی و علوم کامپیوتر؛ رشته تحصیلی مطالعات فرهنگی؛ رشته تحصیلی اقتصاد؛ رشته مهندسی الکترونیک؛ رشته تحصیلی مطالعات بین الملل؛ رشته مدیریت؛ رشته تحصیلی مهندسی سیستم های ساخت و تولید؛ رشته مهندسی و علوم مواد؛ رشته مهندسی مکاترونیک؛ رشته علوم اجتماعی؛ رشته علوم سیاسی؛ رشته تحصیلی هنرهای دیداری؛ رشته طراحی ارتباطات طراحی.

رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه (کارشناسی ارشد و دکترا)

متقاضیان خارجی و بین المللی که قصد تحصیل در این دوره ها را دارند نیازی نیست در کنکور شرکت کنند. برای تحصیل در این دانشگاه دانشجویان باید مدرک معتبر زبان IELTS و یا TOFEL را با نمره در نظر گرفته شده ارائه دهند. دانشجویان باید در زمان تعیین شده مدارک مورد نظر را ارسال نمایند. پس از آن که مارک فرد بررسی شد متقاضی باید در مصاحبه و یا آزمون کتبی شرکت کند. بعد از گذشت این مرحله نظر هیئت داوران برای دانشجو به صورت کتبی اعلام خواهد شد. رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه و در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر می باشد:

رشته مهندسی و علوم زیستی؛ رشته مهندسی و علوم کامپیوتر؛ رشته مهندسی الکترونیک؛ رشته مهندسی صنایع؛ رشته فنآوری اطلاعات؛ رشته مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر؛ رشته راهبری برنامه های صنعتی؛ رشته تحصیلی مهندسی و علوم مواد؛ رشته تحصیلی ریاضیات؛ رشته مهندسی مکاترونیک؛ رشته فیزیک؛ رشته آنالیز و حل مناقشات؛ رشته مطالعات فرهنگی؛ رشته تحصیلی اقتصاد؛ رشته مطالعات اروپایی؛ رشته تحصیلی تاریخ؛ رشته علوم سیاسی؛ رشته سیاست گزاری عمومی؛ رشته مطالعات ترکی؛ رشته هنرهای دیداری و طراحی ارتباطات دیداری؛ رشته امور مالی؛ مدیریت اجرایی (MBA).

شهریه تحصیل در رشته های دانشگاه سابانجی در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه و در کلیه دانشگاه های این کشور نسبتا ارزان است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سابانجی دانشجو باید سالانه مبلغ 15000 $ (دلار) بپردازد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد باید سالانه مبلغ 7500$ (دلار) پرداخت نمایند. دانشجویان توجه داشته باشند که اگر قصد تحصیل در رشته فناوری اطلاعات را در این مقطع دارند باید برای کل دوره مبلغ 10000$ (دلار) پرداخت نمایند.

برای تحصیل در رشته مدیریت اجرایی مقطع کارشناسی ارشد متقاضی باید سالانه 12500$ (دلار) شهریه بپردازد، این مبلغ همراه با هزینه های مسکن می باشد. اگر برای ادامه تحصیل رشته مدیریت امور مالی را در نظر گرفته اید باید مطالع باشید که شهریه این دوره تحصیلی برای کل دوره 12500$ (دلار) بوده که این مبلغ با در نظر گرفتن هزینه مسکن می باشد. دانشجویان با توجه به شرایط تحصیلی خود می توانند از این دانشگاه بورسیه تحصیلی نیز دریافت نمایند. این بورسیه ها به صورت تخفیف در شهریه تحصیلی می باشد که این تخفیف از 25% تا 75% می باشد.

هزینه های پردیس دانشگاهی سابانجی ترکیه

متقاضیان می توانند برای اقامت خود از مجتمع های مسکونی مدرن که در داخل پردیس دانشگاهی سابانجی وجود دارد استفاده نمایند. دانشجویان دوره کارشناسی اگر برای اقامت اتاق های 4 نفره را انتخاب نمایند باید سالانه دو هزار دلار پرداخت نمایند. اگر دانشجویی قصد اقامت در اتاق های دو نفره را داشته باشد باید سالانه 3700$ (دلار) بپردازد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا که قصد اقامت در اتاق های دو نفره را دارند باید سالانه 3700$ (دلار) پرداخت نمایند و اگر قصد اقامت در اتاق های یک نفره را دارند باید سالانه مبلغ 5100$ (دلار) بپردازند.

در مقاله ای که شما عزیزان مطالعه کردید اطلاعاتی را در رابطه با دانشگاه سابانجی در اختیار شما قرار دادیم. اگر همچنان پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید و یا سوالات بیشتری در خصوص مهاجرت به ترکیه برای پرسش دارید می توانید طی تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و دریافت وقت قبلی به موسسه مراجعه نمایید و یا به صورت تلفنی با مشاوران مجرب ما در ارتباط باشید.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.