ویترین

رشته پزشکی در افغانستان

رشته پزشکی در افغانستان

رشته پزشکی در افغانستان گزینه ای نه چندان مطرح است که بهتر است دانشجویان ایرانی به آن توجه چندانی نداشته باشند. دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیستند. در نتیجه چنین اتفاقی، مدرک دریافتی از دانشگاه های افغانستان نمی تواند منجر به کاریابی فرد در ایران شود. این مدرک در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز اعتباری ندارد. در نتیجه فرد مجدد باید دوره های معادلسازی را پشت سر بگذارد. به همین دلیل است که به افرادی که علاقمند به تحصیل در این رشته هستند، توصیه می شود که کشورهای دیگری را برای آینده خود انتخاب کنند.

  • شرایط تحصیل پزشکی در افغانستان چگونه است؟
  • طول دوره آموزش پزشکی در این کشور چقدر است؟
  • روند آموزش پزشکی در این کشور چگونه است؟
  • بهترین دانشگاه های افغانستان در این رشته کدامند؟

باید در نظر داشت که دوره آموزش پزشکی در افغانستان نیز طولانی است. شاید محدودیت های زیادی در این کشور برای دانشجویان ایرانی و خارجی وجود داشته باشد که بسیاری از آن بی خبر هستند. به همین دلیل است که نباید انتظار داشت افراد زیادی در این کشور به موفقیت در این زمینه دسترسی داشته باشند. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه خواهند کرد.

شرایط تحصیل پزشکی در افغانستان

باید به این نکته اشاره کرد که فقط مردان می توانند در افغانستان به ادامه تحصیل در رشته پزشکی مشغول شوند. با روی کار آمدن طالبان، مسیر تحصیل دختران با سن بیشتر از 11 سال مسدود شده است. به همین دلیل نباید انتظار داشت که شهروندان خارجی نیز بتوانند به دانشگاه های این کشور راه پیدا کنند.


در حال حاضر دانشگاه های زیادی در افغانستان برای تحصیل پزشکی وجود دارد. دانشجویان تنها از طریق آزمون های ورودی امکان تحصیل در این کشور را پیدا می کنند. همین مسئله سبب شده است که نتوان به سادگی به بسیاری از دانشگاه های این کشور راه یافت. زبان تحصیل در بسیاری از دانشگاه های این کشور فارسی است که از معدود امتیازهایی است که دانشجویان ایرانی در این کشور می توانند به همراه داشته باشند.

کلیات رشته پزشکی در کانادا

شهریه دانشگاه های افغانستان در رشته پزشکی نیز بالا نیست. به طور کلی می توان با بودجه ای در حدود 520$ تا 1100$ (دلار) در سال، شهریه خود را پرداخت کرد. در این شرایط است که افغانستان به یکی از کشورهای به شدت ارزان جهان برای تحصیل در این رشته تبدیل می شود. دانشگاه های برتر رشته پزشکی در افغانستان عبارتند از:

برترین دانشگاه های پزشکی افغانستان

بی شک همین رتبه بندی دانشگاه های افغانستان به خوبی نشان می دهد که چرا نباید این کشور را برای آینده تحصیل خود انتخاب کرد.

معرفی ایتالیا به عنوان بهترین جایگزین افغانستان

افرادی که می خواهند یک دوره آموزشی بسیار با کیفیت پزشکی با آزمون های ورودی را طی کنند، می توانند در ایتالیا به خواسته خود برسند. تنها مزیت افغانستان به ایتالیا در این رشته، امکان تحصیل به زبان فارسی در برخی از دانشگاه های این کشور است. دانشگاه های ایتالیا به تایید وزارت بهداشت در ایران رسیده اند و در سطح بین المللی نیز شناخته شده هستند. افرادی که می خواهند این کشور را برای آینده خود انتخاب کنند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت. البته شرکت در آزمون های ورودی برای همه دانشجویان علاقمند به رشته پزشکی در ایتالیا واجب است.

معرفی ایتالیا به عنوان بهترین جایگزین افغانستان

دوره آموزش پزشکی در مجارستان به جای افغانستان

دانشجویان ایرانی که نگران شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها هستند، می توانند مجارستان را در نظر داشته باشند. این کشور دوره های پیش پزشکی موفقی را برای دانشجویان خارجی برگزار می کند. در این شرایط است که افراد می توانند بهترین نتیجه گیری را در رابطه با آینده خود داشته باشند. پس از قبولی شرکت در دوره های پیش پزشکی، فرد می تواند بسنجد که آیا قصد دارد در مجارستان به ادامه تحصیل بپردازد یا آمادگی شرکت در آزمون ورودی کشورهای دیگر را دارد.

شرایط کلی رشته پزشکی در مجارستان

دوره پزشکی در این کشور در یک دوره 6 ساله به پایان می رسد. دانشجویان در نهایت به مدرکی دست پیدا می کنند که در سراسر اتحادیه اروپا اعتبار کافی دارد. این مسئله می تواند به دانشجویان کمک کند که در آینده تحصیلی خود در بهترین کشورهای جهان نیز فرصت کاریابی داشته باشند. در صورتی که به دنبال بهترین کشورهای جهان برای تحصیل پزشکی هستید، حتما با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

پرسش های کلیدی درباره رشته پزشکی در افغانستان

برخی از مهم ترین پرسش هایی که در این رابطه مطرح می شوند عبارتند از:

  • آیا دوره پزشکی در افغانستان در ایران اعتبار دارد؟ خیر دانشگاه های این کشور به تایید وزارت بهداشت نرسیده اند.
  • دوره پزشکی در این کشور چه مدت به طول می انجامد؟ این دوره آموزشی در افغانستان یک دوره 7 ساله است.
  • آیا هزینه های تحصیل پزشکی در افغانستان بالا است؟ خوشبختانه افغانستان یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل در این رشته است اما صرفا نمی توان هزینه های کم را به عنوان ملاک انتخاب یک کشور معرفی کرد.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *