ویزای تحصیلی

رشته پزشکی در دومینیکا

رشته پزشکی در دومینیکا

رشته پزشکی در دومینیکا شاید در زمینه آموزشی مناسب نباشد، اما در زمینه های کاری می تواند یک امتیاز ویژه باشد. کل هزینه رشته پزشکی در دومینیکا شامل شهریه تحصیلی، بیمه سلامت و هزینه آزمون حدود $19250 (دلار آمریکا) برای برنامه MD 4 ساله می باشد، همچنین $18000 (دلار آمریکا) برای برنامه MD پنج ساله در هر سال است. همین هزینه تحصیل پایین انگیزه خوبی برای ادامه تحصیل در دومینیکا محسوب می شود. اگر شهریه سالانه تحصیل پزشکی در دومینیکا را با شهریه پزشکی کشورهای صاحب نامی همچون انگلستان، کانادا و یا آمریکا نیز مقایسه نمائیم، ما متوجه ارزانی شهریه های رشته پزشکی در دومینیکا خواهیم شد. هموطنان زیادی به فکر تحصیل پزشکی در دومینیکا می باشند و سوالات متعددی نیز در این باب دارند:

 • الزامات تحصیل در رشته پزشکی در کشور دومینیکا چیست؟
 • چگونه می توان در برنامه پزشکی دومینیکا پذیرش تحصیلی گرفت؟
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی کشور دومینیکا چقدر است؟
 • آیا دانشجویان پزشکی در دومینیکا از برنامه بورس تحصیلی برخوردار هستند؟

تنها دانشگاه علوم پزشکی دومینیکا که یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی در منطقه کارائیب نیز محسوب می شود، دانشگاه All Saints University می باشد. این دانشگاه از لحاظ استاندارد تحصیلی معادل دانشگاه های پزشکی ایالات متحده می باشد. جهت برخورداری از آخرین اطلاعات در حال گردش در دانشگاه های پزشکی آمریکا، برنامه های درسی این دانشگاه به صورت دوره ای به روز رسانی می گردد. محتوای دروس، روش های تدریس، پروژه های تحقیقاتی و آزمون ها همه و همه مطابق آخرین استانداردهای بین المللی می باشد. در همین رابطه، هموطنان عزیز می توانند برای اطلاع از آخرین وضعیت برنامه اعزام دانشجو به دومینیکا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

شرایط رشته پزشکی در دومینیکا در 2024

برنامه پزشکی (MD) یکی از برنامه های تحصیلی جذاب و پر طرفدار سال 2024 در دومینیکا است که در دانشگاه پزشکی دومینیکا یعنی دانشگاه All Saint University به علاقه مندان ارائه می شود. این برنامه تحصیلی توسط اساتید مجرب و بنام از سراسر جهان و در قالب کلاس های کوچک اما متمرکز تدریس می شود. لازم است بدانید که در دومینیکا دو نوع برنامه پزشکی به دانشجویان پیشنهاد می شود:

 • برنامه MD 4 ساله ویژه متقاضیان دارای مدرک کارشناسی
 • برنامه MD 5 ساله ویژه دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان

اما MD یا دکتر پزشکی تنها رشته پیشنهادی توسط دانشگاه All Saints University نمی باشد. بلکه این دانشگاه همچنین دوره های لیسانس پرستاری (BScN) 3 ساله و 4 ساله و دکتری میکروبیولوژی و ایمونولوژی را نیز به متقاضیان این دوره ها ارائه می کند. هر کدامیک از این رشته ها دارای شرایط تحصیل در دومینیکا می باشند که مراجعه به وب سایت دانشگاه می تواند به اخذ اطلاعات تکمیلی در این زمینه کمک نماید.


نحوه اخذ پذیرش رشته پزشکی در دومینیکا

اخذ پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه All Saints University بسیار ساده و راحت است. به شرط اینکه شما از کلیه شرایط و الزامات تحصیلی برخوردار باشید. ابتدا لازم به ذکر است که در طول سال، متقاضیان می توانند 3 بار (ژانویه، می و سپتامبر) برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. تصمیمات کمیته پذیرش نیز در عرض 2 تا 6 هفته از زمان دریافت درخواست به اطلاع متقاضیان رسانده می شود. مدارک زیر برای اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی All Saints University دومینیکا الزامی است:

 • فرم درخواست تکمیلی جهت پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی دومینیکا
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی رنگی (در ابعادسانتی متری)
 • انگیزه نامه حداقل در 1 صفحه بیانگر دلیل پزشک شدن شما
 • نمره آزمون MCAT
 • نمره آزمون TOEFL
 • ریزنمرات تحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه
 • 2 عدد توصیه نامه از معلمان یا اساتید قبلی
 • هزینه درخواست به مبلغ $100 (دلار آمریکا)

لازم به ذکر است که کلیه مدارک فوق می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شود و از طریق آدرس ایمیل دانشگاه ASU بدست کمیته پذیرش این دانشگاه رسانده شود.

بررسی هزینه رشته پزشکی در دومینیکا

هزینه تحصیل پزشکی در دومینیکا را می توان به دو بخش شهریه های سالانه و هزینه ماهانه زندگی تقسیم کرد. مجددا برای دست یابی به دقت بالا می توان این این هزینه ها را به هزینه های دو دوره مجزا شامل هزینه برنامه MD چهار ساله و هزینه برنامه MD پنج ساله به صورت ذیل دسته بندی نمود:

آیتم (هزینه ها به دلار آمریکا)برنامه MD چهار ساله/ سال 1 (علوم پزشکی اصلی)برنامه MD پنج ساله/ سال 1 ( علوم پیش پزشکی)
هزینه درخواست$100$100
هزینه ثبت نام$1000$1000
شهریه ترم 1$5750$4995
شهریه ترم 2$5750$4995
شهریه ترم 3$5750$4995
سایر هزینه ها$900$900

هزینه تحصیل پزشکی در دومینیکا در مقطع کارشناسی

یکی از اصلی ترین بخش ها بریا پرداخت هزینه تحصیل پزشکی در دومینیکا، هزینه رشته پزشکی در مقطه کارشناسی در این کشور می باشد. به عبارت دیگر، اصلی ترین چالش دانشجویان بین المللی در طول تحصیل کارشناسی پزشکی در دومینیکا، پرداخت هزینه رشته پزشکی در این کشور می باشد. زیرا روند پرداخت هزینه تحصیل پزشکی در دومینکا، به ویژه در مقطع کارشناسی بسیار دشوار خواهد بود. به طور کلی روند پرداخت هزینه تحصیل پزشکی در دومینکا دارای بورکراسی های اداری پیچیده ای می باشد، که اغلب بسیار زمان بر و طاقت فرسا خواهد بود. هزینه رشته پزشکی در دومینیکا در مقطع کارسناسی 1700XCD (دلار کارائیب شرقی) در ماه خواهد بود. همچنین در خصوص بررسی درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

کاهش هزینه پزشکی در دومینیکا از طریق بورسیه

دانشگاه پزشکی All Saints University دومینیکا برنامه وام های دانشجویی را تایید کرده است. در این رابطه دانشجویان می توانند درخواست خود را به دانشگاه اعلام کنند. متقاضیان دریافت بورس تحصیلی یا کمک هزینه مالی باید به این نکته توجه نمایند که آنها می بایست درخواست خود را به همراه تمامی مدارک مورد نیاز به کمیته بورسیه تحصیلی دانشگاه تحویل دهند. توصیه می شود که درخواست ها تا قبل از شروع سال تحصیلی به کمیته مذکور تحویل داده شود. روش های متنوع و گوناگونی برای مهاجرت به کشور جزیره ای دومینیکا و اخذ اقامت یا تابعیت این کشور وجود دارد.

کاهش هزینه پزشکی در دومینیکا از طریق بورسیه

درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا در شهرهای مختلف

همانند اغلب کشورهای پیشرفته جهان، درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا نیز در شهرهای مختلف این کشور متفاوت خواهد بود. به عبرات دیگر برای به دست آوردن درآمد مناسب در این کشور، در قدم اول باید شهرهای مهم دومینیکا را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در این کشور مواجه خواهید شد. در جدول زیر می توانید درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا را در شهرهای مختلف مشاهده فرمایید:

شهرهای مختلف دومینیکامیزان درآمد رشته های پزشکی در ماه به XCD (دلار کارائیب شرقی)
روزو27000XCD
پورتسموث25500XCD
سوفریر23000XCD
لاپلین26500XCD

متوسط درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا

رشته های پزشکی در دومینیکا شامل طیف گسترده ای از مشاغل شامل پرستاران بخش مراقبت های ویژه، متخصصان کیلنیکی، متخصصین بیهوشی، متخصص قلب، مدیر کاردیولوژی، اورولوژیست، راننده آمبولانس و غیره می باشد. بی تردید رشته های پزشکی در دومینیکا از پردرآمدترین مشاغل این کشور نیز به حساب می آیند. در حال حاضر نیز متوسط درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا XCD2230 (دلار کارائیب) می باشد در حالی که میانگین درآمد شاغلین رشته های شغلی دیگر در این کشور کوچک حدود XCD1490 (دلار کارائیب) می باشد و این واقعیت را در نمودار زیر مشاهده می کنید:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه در دومینیکا

بر طبق همین آمار نیز حداقل درآمد شاغلین رشته های پزشکی در دومینیکا حدود XCD470 (دلار کارائیب شرقی) و XCD6670 (دلار کارائیب شرقی) می باشد. عوامل مختلفی نیز در افزایش یا کاهش درآمد شاغلین رشته های پزشکی در دومینیکا دخیل هستند که در ادامه به تحلیل آنها می پردازیم.

عوامل موثر بر روی درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا

فاکتورها و عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی رنج درآمد رشته های پزشکی موثر هستند. یکی از این عوامل موثر نقش سابقه کاری متخصصان و شاغلین پزشکی در دومینیکا می باشد. نقشی که در دارندگان سوابق کاری بالای 5 سال بسیار پر رنگ است. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، دارندگان سابقه کاری بالای 5 سال در رشته های پزشکی بیشترین درصد افزایش حقوق را به خود اختصاص می دهند:

تاثیر سابقه کار بر رنج درآمد رشته های پزشکی در دومینیکا

فاکتور مهم دیگر میزان تحصیلات شاغلین رشته پزشکی در دومینیکا می باشد. بر طبق آمارهای نمودار زیر بیشترین درصد افزایش درآمد پزشکی در دومینیکا با حدود 29% مربوط به دارندگان مدرک ارشد می باشد:

تاثیر سطح تحصیلات بر رنج میزان درآمد در دومینیکا

عامل دیگر موثر بر روی درآمد رشته های پزشکی جنسیت متقاضیان کار در این کشور می باشد. با توجه به تصویر زیر نیز می توان چنین برداشت کرد که شاغلین پزشکی مرد حقوقی بیش از 12% نسبت به شاغلین زن رشته های پزشکی در دومینیکا دریافت می کنند. بر این مبنا، میانگین درآمد شاغلین مرد رشته های پزشکی در دومینیکا حدود XCD1560 (دلار کارائیب شرقی) و میانگین درآمد شاغلین زن رشته های پزشکی در دومینیکا در حدود XCD1400 (دلار کارائیب شرقی) می باشد:

میانگین درآمد شاغلین رشته های پزشکی در دومینیکا

بالاترین درآمد پزشکان در دومینیکا

اکنون که با شرایط شغلی و متوسط درآمدی شاغلین حوزه سلامت در دومینیکا آشنا شدیم بهتر است با پردرآمدترین مشاغل این حوزه نیز آشنا شویم. همان طوری که در مطالب قبلی هم گفته شد، شاغلین رشته های پزشکی در دومینیکا طیف گسترده ای را شامل می شوند و در میان آنها می توان از پزشک جراح تا راننده آمبولانس نام برد. اما مطمئنا همه شاغلین رشته های پزشکی در دمینیکا به یک اندازه حقوق دریافت نمی کنند و درآمد آنها متناسب با فاکتورهای سه گانه فوق الذکر می باشد. اما در این بین بالاترین درآمد رشته های پزشکی در این کشور متعلق به مشاغل ذیل می باشد:

 • جراح- ترانسپلنت قلب: XCD6400 (دلار کارائیب شرقی)
 • جراح- اورتوپدی: XCD6350
 • جراح- قلب و عروق: XCD6110
 • جراح- جراح پلاستیک و زیبایی: XCD6020

شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در دومینیکا و اخذ تابعیت سریع این کشور برای متقاضیان فراهم است. برنامه ای که از طریق آن نیز متقاضیان به تابعیت دومینیکایی خود دست می یابند برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا یا CBIU می باشد.

در این زمینه تخصصی نیز پیشنهاد می گردد که قبل از هر اقدامی جهت مهاجرت به کشورهای مختلف جهان حتما از مشاوره های تلفنی یا حضوری وکلا و کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

سوالات متداول در خصوص هزینه رشته پزشکی در دومینیکا

با توجه به سوالات مکرر شما عزیزان در خصوص رشته پزشکی در دومینیکا، در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. کلید ترین سوالات شما در این حوزه عبارت اند از:

 • هزینه رشته پزشکی در دومینیکا در مقایسه با انگلستان چگونه است؟ هزینه رشته پزشکی در دومینکا در مقایسه با انگلستان به مراتب پایین تر است، اما در مقالب کیفیت آموزش نیز در این کشور از انگلستان پایین تر خواهد بود.
 • هزینه رشته پزشکی در دومینیکا در مقطع دکتری چقدر است؟ هزینه رشته پزشکی در دومینکا به ویژه در مقطع دکتری بسیار بالا خواهد بود، هزینه تحصیل در این مقطع تحصیلی حدود 2100XCD (دلار کارائیب شرقی) در ماه خواهد بود.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *