مهاجرت تحصیلی ژاپن

زبان ژاپنی

زبان ژاپنی

به لحاظ علمی، اطلاعات زیادی درباره ریشه تاریخی زبان ژاپنی وجود ندارد. برخی زبان ژاپنی را به خانواده زبان آلتایی شامل ترکی، مغولی و دیگر زبانها مرتبط میدانند، اما زبان ژاپنی شباهت هایی با زبان های آسترونزی همانند پولینزی دارد. عموما، پذیرش دانشجو و آموزش تخصصی و فشرده زبان ژاپنی در مدارس زبان ژاپن انجام می شود و دوره های زبان آموزی برای خارجی ها نیز عمدتا 3 ماهه تا 6 ماهه می باشد. در آخر دوره، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون مهارت زبان می باشند که در صورت قبولی به آنها مدرک زبان ژاپنی اعطاء می شود.

توصیه کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که یکی از راه های آسان مهاجرت به ژاپن و اخذ اقامت این کشور از طریق مدارس زبان می باشد. اما از آنجایی که دوره های زبان فشرده و کوتاه هستند، شما برای حضور در این دوره ها به جای اخذ ویزای تحصیلی نیازمند اخذ ویزای بازدیدکننده موقت می باشید.

کلیات زبان ژاپنی

زبان ژاپنی یکی از زبان های شرق آسیا و دارای رتبه ششم جهانی در بین زبانهای دنیا، گویش اصلی بیش از 120 میلیون نفر در ژاپن می باشد. همانطوریکه در این مقاله هم عنوان شد منشا این زبان چندان روشن نیست ولی اغلب زبان شناسان این زبان را زیر دسته مربوط به زبانهای آلتایی می دانند. آموزش زبان ژاپنی برای شهروندان خارجی خیلی دشوار و سخت است چراکه آنها آشنایی با حروف نوشتاری چینی که زیربنای نوشتاری این زبان Kanji می باشند، ندارند. بنابرین ثبت نام و حضور در دوره های زبان مدارس آموزش زبان ژاپنی می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل این زبان باشد.

تحصیل زبان در ژاپن

در سطح عمومی، آموزش زبان ژاپنی (日本語, nihongo) به عنوان یک زبان مشکل یاد می شود. این گفته یقینا در مورد گویندگان بومی زبان های اروپایی مثل انگلیسی و فرانسوی، صحت دارد، چرا که این زبان اساسا و از ریشه با زبان های اروپایی متفاوت است. یکی از بزرگترین مشکلات در زمینه آموزش زبان ژاپنی سیستم نوشتاری پیچیده اش می باشد. اگر شما قبلا با حروف چینی (Kanji) آشنایی ندارید، شما به سال های تحصیلی زیادی جهت دست یابی به دانش کامل این زبان نیازمندید.

دانش آموزان ژاپنی تا پایان دبیرستان درحدود 2000 kanji یاد می گیرند و تا پایان دوره مدرسه شان به فراگیری بیشتر kanji ادامه می دهند. دو جدول راهنمای تلفظ هجاهاس مقطع کلمات Hiragana و Katakana را (روی هم رفته با 100 هجا)، می توان در یک دوره زمانی کوتاه به راحتی حفظ کرد. مشکل دیگر زبان ژاپنی این واقعیت است که گفتار شخص خیلی می تواند به موقعیت و خود شخص وابسته باشد. به منظور درک بهتر قوانین جزئی و ریز سطوح مختلف گفتار، دانشجوی زبان ناگزیر است که با جامعه و آداب و رسوم ژاپنی آشنا شود.

وجه نوشتاری و دستور زبان ژاپنی

سیستم نوشتاری ژاپن شامل سه مجموعه حروف مختلف می باشد:

 • Kanji ( مشتمل بر هزاران حرف چینی)
 • Hiragana
 • Katakana (دو سیلاب 46 حرفی که با همدیگر Kana نامیده می شوند)

متون ژاپنی را می توان به دو روش زیر نوشت:

 • به سبک غربی، یعنی در ردیف های افقی از طرف راست به چپ
 • یه سبک ژاپنی سنتی، یعنی در ستون های عمودی از بالا به پایین صفحه

دستور زبان ژاپنی نسبتا ساده می باشد. فاکتورهای پیچیده همانند حروف تعریف جنسی و تمایزات بین مکثر و مفرد تقریبا به طور کاملی در این زبان وجود ندارد. قوانین صَرف افعال و صفت ها در این زبان ساده می باشند و تقریبا بدون استثنا است. اسم ها هرگز کوتاه یا خلاصه نمی شوند، اما همواره در فرم مشابهی تلفظ می شوند.

تلفظ زبان ژاپنی

در مقایسه با دیگر زبان ها، زبان ژاپنی معروف است که اصوات نسبتا کمی دارد، و تلفظ کلمات و حروف برای اکثر فراگیران این زبان راحت می باشد. بزرگترین مشکل فراگیران، لهجه ها در این زبان می باشند. اما از این نظر هم، اگر این زبان را با زبان چینی مقایسه کنیم، لهجه زبان ژاپنی آسانتر درک می شود. بعلاوه، در این زبان، واژه های هم آوای نسبتا زیادی وجود دارد. واژه های هم آوا واژه هایی هستند که به یک روش مشابه تلفظ شده ولی معانی مختلفی دارند.

تلفظ زبان ژاپنی

سطوح گفتار در زبان ژاپنی

حروف و کلمات مختلفی در این زبان به هنگام گفتگو با یک شخص همانند هنگام صحبت با یک کودک، اعضای خانواده یا یک دوست نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، بیش از پنج حرف مختلف برای حرف “I” در زبان انگلیسی وجود دارد، که بسته به متن و موقعیت مورد استفاده قرار می گیرد. در زبان ژاپنی و برای موقعیت های رسمی، استفاده از سطح زبان تجلیلی (Keigo) کاربرد متداولی دارد.

مدارس زبان در ژاپن

مدارس زبان برای توریست ها و افراد مقیم ژاپن در اکثر شهرهای ژاپن، مخصوصا توکیو و دیگر شهرهای بزرگ ژاپن یافت می شود. مدارس زبان طیفی از دوره های مختلف را با طول دوره و هدف متفاوت ارایه می دهند. گردشگران از اکثر کشور های غربی و سایر کشورهای دارای موافقت نامه مسافرت بدون ویزا به ژاپن به منظور گذراندن دوره های زبان 3 ماهه یا حتی کوتاهتر، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند، اما برای تحصیلات طولانی تر، یک ویزای تحصیلی مناسب مورد نیاز می باشد. مدارس این زبان همچنین در برخی از شهرها خارج از ژاپن هم دایر می باشند. برخی از معروفترین مدارس زبان ژاپن به شرح زیر می باشد:

 • موسسه زبان Shinijulku
 • باشگاه زبان Coto
 • مدرسه زبان ژاپنی بین المللی KCP
 • مدرسه فرهنگ و زبان توکیو Genki
 • موسسه زبان (Nichibei Kaiwa Gakuin (JLI
 • مدرسه زبان مرکزی توکیو
 • مدرسه زبان KAI

دوره های زبان ژاپنی

طیف وسیعی از دوره های آموزش زبان ژاپنی توسط مدارس این زبان هم برای بازدیدکنندگان کوتاه و هم برای افراد مقیم ژاپن ارایه می شود. دوره های این زبان به صورت هفتگی، ماهانه و 3 ماهه در مدارس زبان تدریس می شود. خیلی از مدارس دوره های 6 ماهه، 1 ساله و 2 ساله را برای مقیم های خارجی ژاپن برگزار می کنند. دوره های این زبان با اهداف مختلفی شامل اهداف زیر برگزار می شود:

 • تحصیل زبان عمومی
 • کلاس های فرهنگی
 • آمادگی برای تست مهارت زبان
 • آمادگی جهت ورود به دانشگاه
 • کلاس های بازرگانی
 • دروس خصوصی

شهریه دوره های زبان ژاپنی

شهریه ها، طبیعتا بسته به طول دوره آموزشی متغییر است. شهریه معمولی در حدود 150000 تا 200000 ین ژاپن برای برنامه تمام – وقت 3-ماهه می باشد. بعلاوه، اکثر مدارس از دانشجویان هزینه ثبت نام در حدود 5000 تا 20000 ین و هزینه بیمه 10000 ین در سال را در برنامه های بلند مدت اخذ می کنند. در صورتی که فرآیند درخواست ویزا را هم شامل هزینه ها بکنیم، مبلغ اضافی معمولا در حدود 20000 ین طلب می شود، که در مورد ویزای تحصیلی مدرسه زبان ” گواهی صلاحیت ” را برای اخذ این ویزا صادر می کند.

آموزش زبان ژاپنی در محیط بومی ژاپن، بهترین گزینه ممکن جهت آموزش این زبان محسوب می شود چراکه پایه آموزش این زبان آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان ژاپن است. همچنین آموزش زبان ژاپنی و اخذ مدرک آن برای حضور در دانشگاه های ژاپنی مورد نیاز است. شما برای آموزش این زبان لازم است که از مدارس زبان درخواست پذیرش کنید و در صورت پذیرش و اخذ ” گواهی صلاحیت”، شما می توانید ویزای بازدیدکننده موقتی را برای حضور در این دوره ها درخواست نمایید. شما می توانید درباره شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دوره های آموزش زبان و مهاجرت به ژاپن با کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و با آنها مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *