هزینه زندگی

ساعت به وقت لهستان

ساعت به وقت لهستان

ساعت به وقت لهستان با وقت اروپای مرکزی هماهنگ می باشد و در پایگاه داده منطقه زمانی اروپا/ ورشو قرار می گیرد. لهستان کشوری در ساحل دریای بالتیک است. مساحت سرزمین آن 312680 کیلومتر مربع (120726 مایل مربع) و کل خط ساحلی آن 440 کیلومتر (273.4 مایل) است. این مساحت تقریباً 77% از مساحت ایالت آمریکایی کالیفرنیا را تشکیل می دهد. بنابراین لهستان یکی از بزرگترین کشورهای اروپا و هفتادمین کشور بزرگ در جهان است. بیش از نیمی از ساکنان لهستان (60%) در شهرها زندگی می کنند. لهستان در ارتفاع متوسط ​​173 متری از سطح دریا قرار دارد که نسبتاً کم است. بلندترین قله کوه آن که ریسی است 2499 متر است.

این کشور حدود 20 جزیره دارد و دارای مرزهای ملی مستقیم با 7 کشور همسایه بلاروس، چک، آلمان، لیتوانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین می باشد و فاصله بین شهر تهران و پایتخت ورشو حدود 4611 کیلومتر (2865 مایل) است. در این نوشتار متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ساعت لهستان را به طور کامل بررسی کرده اند و درباره این کشور اطلاعات کاملی جمع آوری کرده اند که می توانند هموطنان عزیز از آنها بهره مند شوند.

تاریخچه ساعت به وقت لهستان

در اوایل قرن نوزدهم، ساعت به وقت لهستان UTC+01:24 بود، زیرا زمان مربوط به جبران میانگین زمان محلی آنها در نصف النهار ورشو بود که به زمان میانگین ورشو نیز معروف بود ورشو در 5 اوت 1915 به وقت اروپای مرکزی یا CET تغییر مکان داد و بقیه لهستان در 31 مه 1922 رسماً وقت اروپای مرکزی یا CET را پذیرفتند. پس از جنگ جهانی دوم، ساعت تابستانی وقت اروپای مرکزی معرفی شد. در سال 1946 با قطعنامه شورای وزیران، هر چند در 21 سپتامبر 1949 لغو شد. ساعت تابستانی وقت اروپای مرکزی مجدداً بین سال ‌های 1957 و 1964 مورد استفاده قرار گرفت و از سال 1977 به طور رسمی مورد استفاده قرار گرفت.


در سال 2021، پس از رای پارلمان اروپا به پایان دادن به ساعت تابستانی در ساعت به وقت لهستان، مرکز تحقیقات افکار عمومی نظرسنجی را در مورد تغییر ساعت انجام داد که نشان داد 78% از لهستانی‌ های مورد بررسی موافق ساعت تابستانی نیستند. با وجود این، با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا آخرین بار تغییر ساعت به وقت این کشور در سال 2023 رخ خواهد داد یا همچنان ساعت تابستانی مشاهده خواهد شد زیرا در حال حاضر هیچ مقررات قانونی برای ساعت تابستانی وجود ندارد.

درباره ساعت به وقت لهستان

ساعت به وقت لهستان با وقت اروپای مرکزی UTC +01:00 هماهنگ است و شایان ذکر است که ساعت تابستانی در این کشور رعایت می شود. مردم این کشور هم از ساعت 12 ساعته و هم از ساعت 24 ساعته استفاده می کنند، اگرچه ساعت 12 ساعته بیشتر در گفتار زمانی استفاده می شود که مبهم باشد، با تمایز AM و PM که در صورت لزوم با عباراتی به زبان لهستانی مشخص می شود و همچنین در ارتباطات نوشتاری تقریباً به طور جهانی از ساعت 24 ساعته استفاده می کند، از جمله اشکال نوشتاری گفتار غیررسمی و منحصراً در اسناد رسمی.

در جدول زیر به جزیات ساعت این کشور اشاره شده است:

جزئیات ساعت به وقت لهستان
اختصارات منطقه زمانیزمان اروپای مرکزی (به اختصارCET)
زمان تابستانی اروپای مرکزی (به اختصار CEST)
آفست GMT /UTCزمان استاندارد لهستانGMT /UTC لهستان 1+ ساعت
زمان تابستانی لهستانGMT /UTC لهستان 2+ ساعت
آخرین تاریخ شروع ساعت تابستانییکشنبه 27 مارچ 2022 ساعت 2:00 صبح
تاریخ پایان ساعت تابستانییکشنبه 30 اکتبر 2022 ساعت 3:00 صبح

درباره ساعت به وقت لهستان

زمان تابستانی ساعت به وقت لهستان

افرادی که به فکر مهاجرت به این کشور هستند، علاوه بر کسب اطلاعات درباره شرایط مهاجرت به لهستان، حتما باید با تغییرات ساعت این کشور نیز آشنایی کامل داشته باشند. ساعت تابستانی به وقت اروپای مرکزی که یک ساعت جلوتر از ساعت به وقت لهستان است، از آخرین یکشنبه ماه مارچ (02:00 CET) تا آخرین یکشنبه ماه اکتبر (03:00 CEST) مشاهده می شود. ساعت تابستانی به وقت اروپای مرکزی در ساعت لهستان از سال 1977 مورد استفاده قرار گرفته است، با این حال قبلاً بین سال های 1946 تا 1949 و 1957 تا 1964 استفاده می شد.

در لیست زیر به تاریخ تغییر ساعت به وقت لهستان به ساعت تابستانی و بازگشت به ساعت استاندارد اشاره شده است:

 • 27 مارچ 2025
 • 30 اکتبر 2025
 • 26 مارچ 2026
 • 29 اکتبر 2026
 • 31 مارچ 2027
 • 27 اکتبر 2027
 • 30 مارچ 2028
 • 26 اکتبر 2028
 • 29 مارچ 2029

بررسی منطقه زمانی و ساعت ورشو

واقع در قلب اروپا، در تقاطع مسیرهای حمل و نقل شرق به غرب و شمال به جنوب اروپا، ورشو قطب بزرگ اقتصادی، دانشگاهی، فرهنگی و توریستی با مجموعه ای خیره کننده از مکان های تاریخی و جاذبه های توریستی است که هر بازدید کننده ای را مجذوب خود می کند. ساعت ورشو، براساس منطقه زمانی اروپای مرکزی تعیین می شود. این منطقه زمانی 1 ساعت از ساعت هماهنگ جهانی جلوتر است و به صورت UTC +01:00 شناخته می شود. در ساعت ورشو لهستان، ساعت تابستانی که در زبان انگلیسی به صورت مخفف DST (Daylight saving time) شناخته می شود، رعایت می شود.

در جدول زیر به اطلاعات کلی ساعت ورشو لهستان اشاره شده است:

اطلاعات کلی ساعت ورشو لهستان
نام شهرورشو، لهستان
تغییر ساعت تابستانیدارد
منطقه زمانی استانداردمنطقه زمانی اروپای مرکزی یا CET
منطقه زمانی تابستانیمنطقه زمانی تابستانی اروپای مرکزی یا CEST
آفست منطقه زمانی استانداردUTC +01:00
آفست منطقه زمانی تابستانیUTC +02:00
تغییرات بعدی ساعت ورشو لهستانCEST به CET در آخرین یکشنبه ماه اکتبر 2022

ساعت ورشو لهستان در ماه های ژانویه، فوریه، مارچ (تا اخرین یکشنبه)، نوامبر و دسامبر در منطقه زمانی استاندارد خود یعنی منطقه زمانی اروپای مرکزی یا CET قرار دارد و به صورت UTC +01:00 نشان داده می شود اما همانطور که گفته شد این ساعت تغییر می کند و به ساعت تابستانی اروپای مرکزی یا CEST تبدیل می شود.

بررسی ساعت کراکوف

ساعت کراکوف یکی از کشورهایی است که از ساعت اروپای مرکزی (GMT +01:00) استفاده می کند. این منطقه زمانی برای اکثر کشورهای اروپا از جمله اسپانیا، فرانسه، آلمان، هلند، ایتالیا، اتریش، اسلواکی، مجارستان و بسیاری از کشورهای دیگر اعمال می شود. مانند بسیاری از کشورهای دیگر، از مارچ تا اکتبر در ساعت کراکوف لهستان از ساعت تابستانی برای صرفه جویی در نور روز و انرژی استفاده می شود. در لهستان،همه مکان ها از جمله پایتخت ورشو دارای زمان یکسانی هستند، هیچ استثنایی وجود ندارد. فصل تابستان، کراکوف لهستان در حال رعایت ساعت تابستانی است، بنابراین بسته به زمان سال دو ساعت متفاوت وجود دارد.

در جدول زیر به اطلاعات جزئی ساعت کراکوف لهستان اشاره شده است:

اطلاعات جزئی ساعت کراکوف
نام کشورلهستان
منطقه زمانی1
تفاوت با ساعت هماهنگ جهانی1 ساعت جلوتر
تغییر ساعت تابستانیدارد
تاریخ تغییر ساعت استاندارد به تابستانی27 مارچ در ساعت 02:00
تاریخ تغییر ساعت تابستانی به استاندارد30 اکتبر در ساعت 03:00

تفاوت ساعت کراکوف با تهران همانند سایر شهرهای اروپایی که پیرو منطقه زمانی اروپای مرکزی هستند 2 ساعت و 30 دقیقه می باشد و این تفاوت ساعت در تابستان نیز حفظ می شود زیرا همانند کراکوف، در تهران و سایر شهرهای این ساعت تابستانی حفظ می گردد و رعایت می شود.

برای کسب اطلاعات کامل از شرایط مهاجرت به این کشور و سایر کشورها متقاضیان می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

پرسش های کلیدی درباره ساعت لهستان

برای افرادی که می خواهند به یک کشور مهاجرت کنند، فاصله های زمانی باید بسیار مهم باشد. روند مهاجرت به کشورهای مختلف و زندگی فرد، تحت تاثیر زمان است. در چنین شرایطی می توان به این نکته توجه داشت که لهستان نیز کشوری با شرایط مشابه هست. اختلاف زمانی در لهستان با ایران بالا نیست. این مسئله می تواند به فرد کمک کند که با آرامش زندگی خود را برای برقراری با ایران کنترل کند. برخی از مهم ترین پرسش هایی که در این رابطه مطرح می شوند عبارتند از:

 • آیا لهستان کشوری مناسب از نظر فاصله زمانی با ایران است؟ بله لهستان فاصله بسیار کمی با ایران دارد. این مسئله به افراد کمک می کند که زمان خود برای زندگی در این کشور را بهتر مدیریت کنند.
 • فاصله زمانی ورشو و تهران چقدر است؟ در حال حاضر 1:30 دقیقه بین تهران و ورشو فاصله زمانی وجود دارد. این اختلاف در زمستان به 2:30 ساعت می رسد.
 • فاصله زمانی لهستان با ساعت جهانی چقدر است؟ در حال حاضر 2 ساعت فاصله بین این دو مبدا زمانی وجود دارد.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *