مهاجرت سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

شرایط و روند سرمایه گذاری در آذربایجان علی رغم وجود چالش های قابل توجه همچنان در حال رشد است و باعث جذب حداکثری سرمایه گذاران خارجی می شود. در همین راستا نیز دولت آذربایجان تلاش هایی را برای الحاق به بازار کار جهانی و جذب سرمایه گذاران خارجی انجام داده است. متقاضیان برای سرمایه گذاری روش های مختلفی در اختیار دارند که از جمله می توان به ثبت شرکت، خرید ملک و یا سپرده گذاری در این کشور می باشد که ما در این مقاله علاوه بر شرح جزئیاتی در این باره به سوالات زیر نیز پاسخ می دهیم:

  • شرایط سرمایه گذاری چگونه است؟
  • نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
  • انواع شیوه های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت کدام است؟

کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با علم بر کلیه امور حقوقی و قوانین مهاجرتی روز دنیا آماده ارائه بهترین مشاوره ها در جهت مهاجرت و اخذ اقامت آذربایجان و سایر کشورهای اروپایی هستند.

شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان در 2022

بر طبق گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 UNCTAD، جمهوری آذربایجان در سال 2018 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) معادل USD 1.4 بیلیون دلاری را کسب کرده است که یک رکورد خوبی در بین کشورهای اروپای شرقی محسوب می شود. عمده سرمایه گذاری های خارجی در این کشور عمدتا متمرکز بر روی بخش نفت و گاز می باشد اگر چه یکی از اولویت های برتر خود دولت xd shg 2022 در زمینه متنوع سازی اقتصاد این کشور و جذب FDI در بخش ها کشاورزی، حمل و نقل، توریسم و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات می باشد.

موارد مورد توجه برای سرمایه گذاری در آذربایجان

آنچه که باید بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد، توجه به نقاط قوت و ضعف و نیز اقدامات دولت آذربایجان جهت تشویق یا محدود سازی سرمایه گذاری خارجی در این کشور اورآسیایی است. از نقاط قوت سرمایه گذاری می توان به مواردی همچون هزینه های تولید رقابتی، نیروی کار ماهر و کم هزینه، منابع سرشار انرژی، صادرات گاز به ترکیه و اروپا و غیره اشاره کرد. همچنین از موارد نقطه ضعف سرمایه گذاری در این کشور می توان از بی ثباتی سیاسی منطقه ای بالا علی الخصوص مناقشه با ارمنستان، روابط منطقه ای و بین المللی نسبتا ضعیف، رژیم سیاسی دیکتاتوری، فساد قابل توجه و حمایت ضعیف از حقوق مالکیت، سیستم بانکداری ضعیف و نیز وابستگی شدید به منابع نفت و گاز نام برد.

دولت آذربایجان نیز در طی چند سال اخیر معاهدات مختلفی برای تشویق سرمایه گذاری خارجی در این کشور انجام داده است. در همین راستا این دولت قوانین حمایتی در رابطه با تسهیل ثبت شرکت، کاهش نرخ مالیاتی و قوانینی برای حمایت از سرمایه گذاران همانند ایجاد مناطق آزاد به تصویب رسانده است. لازم به ذکر است که کشورمان ایران نیز با این کشور دارای قرارداد سرمایه گذاری دو جانبه است.

موارد مورد توجه برای سرمایه گذاری در آذربایجان

انواع روش های سرمایه گذاری در آذربایجان

یکی از روش های سرمایه گذاری سریع در جمهوری آذربایجان از طریق پس انداز و یا خرید سهام از بازار بورس سهام باکو است. متقاضیان خارجی با حداقل AZN500,000 (منات آذربایجان) یعنی معادل $294,120 (دلار آمریکا) می توانند در این کشور سرمایه گذاری بکنند. روش دیگر از طریق خرید ملک می باشد که ارزش تقریبی ملک بایستی حداقل AZN100,000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 58,820$ (دلار آمریکا) باشد تا فرد مشمول برخورداری از امتیازات اقامت از این طریق باشد.

روش دیگر برای انجام سرمایه گذاری از طریق روش ثبت شرکت یا کمپانی می باشد. هزینه ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود یا LLC در آذربایجان حدود AZN11 (منات آذربایجان) و هزینه ثبت شعب و نمایندگی شرکت در حدود AZN220 (منات آذربایجان) می باشد. اداره ثبت شرکت وزارت مالیات متولی رسیدگی به درخواست های ثبت شرکت می باشد. مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا LLC در این کشور (2022) بدین قرار است:

  • فرم درخواست تهیه شده توسط وزارت مالیات
  • اسناد و مدارک شرکتی همانند چارتر شرکت و اساسنامه
  • اطلاعاتی در خصوص هویت سهامداران
  • پاسپورت موسسان شرکت
  • اساسنامه شرکت
  • گواهی از سازمان ثبت شرکت
  • رسید پرداخت هزینه ثبت شرکت

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آذربایجان

سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت این کشور می شود و متقاضیان می توانند با پس انداز بانکی و یا خرید ملک و یا روش های دیگری که در این نگارش توضیح داده شد ویزای سرمایه گذاری (اقامت) جمهوری آذربایجان را دریافت کنند. شما هموطنان گرامی در جدول زیر می توانید با انواع اقامت از طریق سرمایه گذاری در سال 2022 آشنا شوید:

دسته ویزا شرایط دوره اقامت شرط دیگر
اعتبار اولیه اعتبار تمدید
(I) ویزای اقامت موقت (i) پس انداز بانکی AZN100000 (منات آذربایجان یعنی معادل 59000$ (دلار آمریکا) 1 سال 2 سال
(ii) مالکیت ملک AZN100000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 294000$ (دلار آمریکا)
(iii) هر گونه سرمایه گذاری AZN500000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 294000$ (دلار آمریکا) 3 سال 3 سال
(iv) ثبت شرکت 1 سال 2 سال
(II) ویزای اقامت دائم 2 سال اقامت بر پایه ویزای اقامت موقتی 5 سال 5 سال گذراندن آزمون زبان آذربایجانی برای متقاضیان الزامی است.
حفظ شرایط درخواست ویزای اقامت موقتی (مثل پس انداز بانکی یا مالکیت ملک در جمهوری آذربایجان)

موارد سودآور در آذربایجان

باید توجه داشت در کل آذربایجان کشوری در حال توسعه است که حتی در مقایسه با ترکیه اقتصاد ضعیف تری دارد. مثلا صنعت توریسم در آذربایجان جزو پردرآمدترین مشاغل محسوب می شود با این حال باز هم در قیاس با ترکیه سطح پایین تری دارد. با این وجود افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در آذربایجان هستند بهتر است ابتدائا از طریق کار یا تحصیل در آذربایجان اقامت داشته باشند و نیازهای جامعه آذربایجان را بهتر بشناسند و در این فرصت به زبان آذربایجانی نیز مسلط شوند.

منتهی به عنوان اطلاعات کلی لازم به ذکر است که در حال حاضر صنعت گردشگری و پذیرایی از مسافران خارجی در آذربایجان رونق بیشتری دارد و تمرکز دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی بر گسترش هتل ها، مهمانخانه ها، آژانس های مسافرتی و غیره است. توصیه ما برای صرفه جویی در زمان و هزینه شما مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی زمینه های تحصیلی و کاری می باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  61  =  71