مهاجرت سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از مراکز سرمایه گذاری مهم دنیا محسوب می شود و روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی برای متقاضیان خارجی متنوع است. این کشور به لحاظ وجود منابع طبیعی سرشار و نیز وجود نیروی کار ارزان، دارای فرصت های سرمایه گذاری بسیاری است. این موضوع زمانی برای ما محسوس می شود که بدانیم این کشور در سال گذشته، رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این کشور به ZAR103 بیلیون یا 3.2% از تولید ناخالص داخلی (GDP) در مقایسه با میانگین جهانی 2.7% می رسد. سرمایه گذاران خارجی از شانس موفقیت بالایی در تاسیس شرکت مخصوصا در تاسیس استارت آپ های تخصصی در بخش سلامت، صنایع دستی و فناوری اطلاعات برخوردار هستند.

لازم به یادآوری است که سرمایه گذاران در آفریقای جنوبی از 2 گزینه ویزایی مخلف برخوردار هستند. اولین گزینه ویزایی همان ویزای تجاری است که به شما امکان سرمایه گذاری در یک شرکت موجود یا تاسیس یک شرکت جدید را فراهم می کند. نوع دوم ویزا معروف به ویزای مالی مستقل است. کارکرد این نوع ویزا بسیار انعطاف پذیرتر بوده و به شما امکان سرمایه گذاری در شرکت را فراهم می کند، حتی اگر شما قصد کار در آنجا را نداشته باشید. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آفریقای جنوبی یا سوال درباره امتیازات این نوع ویزا با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

 • آیا سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی مقرون به صرفه است؟
 • امنیت اقتصادی آفریقای جنوبی چگونه است؟
 • برای سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی به چه بودجه ای نیاز است؟
 • مزایای سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
 • بهترین حوزه های سرمایه گذاری در این کشور کدامند؟

چرا سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی؟

امروزه آفریقای جنوبی یکی از بازارهای جهانی پیشرفته، متنوع و نوظهور می باشد. این کشور به لحاظ استراتژیکی در راس قاره آفریقا قرار گرفته و این کشور هم از نظر وجود فرصت های بازار داخلی و هم به عنوان دروازه ای رو به بقیه قاره آفریقا با بازاری حدود یک بیلیون نفر، جزء مکان های سرمایه گذاری کلیدی محسوب می شود. آفریقای جنوبی مرکز اقتصادی آفریقا بوده و یکی از اعضای گروه پنج گانه BRICS (چین، هند، روسیه و برزیل) می باشد. این کشور دارای پروفایل جمعیتی مناسبی است و طبقه متوسط رو به رشد آن دارای قدرت خرید بالایی است و مرکزی برای تشویق سرمایه گذاری خارجی با ارائه تسهیلات فراوان است.

آفریقای جنوبی دارای ثروتی کلان از منابع طبیعی (شامل ذغال سنگ، پلاتین، طلا، سنگ آهن، نیکل، اورانیوم و کرومیوم) بوده و از این نظر بسیار مورد توجه سرمایه گذاران خارجی مخصوصا در بخش نفت و گاز است. ایضا، این کشور دارای زیر ساخت برتر جهانی، توانمندی های تحقیق، توسعه و نوآوری و یک پایگاه تولیدی مستحکم است. این کشور در خط مقدم توسعه و تاسیس تکنولوژی ها و صنایع سبز جدید، مشاغل جدید و پایداری در فرآوری و تولید و کاهش عوارض زیست محیطی را ایجاد می کند. آفریقای جنوبی دارای ثبات سیاسی و کلان اقتصادی بوده و دارای یک منبع از نیروی کار نیمه ماهر و غیرماهر و از لحاظ هزینه کلی انجام بیزینس جزء بازارهای مناسب در بین بازارهای نوظهور است.

شرایط سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی در 2022

یکی از اهداف ویزای تجاری آفریقای جنوبی در سال 2022 جذب سرمایه گذاری خارجی به داخل آفریقای جنوبی می باشد و در این بین جریان سرمایه های خارجی یکی از شاخص های اصلی ارزیابی می شود. بنابرین درخواست موفق ویزای تجاری آفریقای جنوبی مستلزم وجود حداقل سرمایه گذاری قانونی می باشد. اما ویزای تجاری آفریقای جنوبی مشمول چه کسانی است؟ ویزای تجاری یا Business Visa مخصوص افرادی است که به دنبال تاسیس یا خرید شرکت تجاری در آفریقای جنوبی هستند.

یکی از شرایط سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی توجه به شاخص حداقل سرمایه گذاری جهت اخذ ویزای تجاری این کشور است. بر طبق قوانین کشور آفریقای جنوبی، حداقل سرمایه گذاری لازم برای سرمایه گذاری و اخذ ویزای تجاری آفریقای جنوبی در حدود ZAR5000000 (راند) می باشد. این سرمایه گذاری اولا بایستی خارج از آفریقای جنوبی بوده و ثانیا در شرکتی سرمایه گذاری شود که قرار بر تاسیس آن است و یا در یک شرکت موجود سرمایه گذاری شود.

انواع روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

انواع روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی به دلیل وجود منابع طبیعی مختلف و بخش های پیشرو اقتصادی، وجود ساز و کارهای قانونی و نیز فرصت های سرشار اقتصادی و مالی از دیرباز مورد توجه سرمایه گذاران خارجی می باشد. از روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی می توان به روش های خرید ملک در آفریقای جنوبی، خرید سهام و نیز ثبت شرکت در این کشور قدرتمند آفریقایی اشاره کرد. در سال های اخیر، روش خرید ملک در آفریقای جنوبی به دلایلی همچون نرخ سود بالا، بازاری با ثبات نسبی و کمبود عرضه، سود معاملاتی بالا، معافیت مالیاتی در خرید ملک وغیره جزو روش های محبوب در میان سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود.

اما روش دیگر از روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی، روش خرید سهام می باشد. سهام در واقع به سرمایه گذار سهم مالکیت در شرکتی را در قبال سرمایه یا پولشان را می دهد. این نوع سرمایه با عنوان سهام شرکت نامیده می شود و بر دو نوع سهام عادی و سهام اولویت دار است. در سهام عادی شما سود سهام دریافت و در جلسات سهامداران حق رای دارید. اما در سهام اولویت دار، معمولا سود سهام شما قبل از سهام عادی پرداخت شده و در صورت ورشکستگی شرکت، پرداخت سود سهام شما در اولویت شرکت است.

ثبت شرکت و اخذ ویزای تجاری آفریقای جنوبی

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، یکی از روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی بهره گیری از روش ثبت شرکت می باشد. به منظور ثبت شرکت در آفریقای جنوبی و حق دریافت ویزای تجاری یا Business Visa شما بایستی شرایط لازم برای احراز صلاحیت این کار را داشته باشید. از شرایط اصلی و مهم فرآیند ثبت شرکت در آفریقای جنوبی داشتن حداقل سرمایه یا فاند ZAR5 میلیون (راند) و تهیه اساسنامه شرکت می باشد. لازم به یادآورری است که متولی صدور گواهی ثبت یک شرکت یا استارت آپ جدید در کشور آفریقای جنوبی، کمیسیون ثبت شرکت ها و دارایی فکری (CIPC) آفریقای جنوبی است. از طریق ثبت شرکت، شما به ویزای تجاری آفریقای جنوبی دست خواهید یافت که از امتیازات آن می توان به مدت زمان سریع رسیدگی به درخواست و هزینه پایین ویزا اشاره کرد.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای تجاری کشور آفریقای جنوبی عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • فرم یک تکمیل شده
 • 2 قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت
 • اثبات تمکن مالی با ارائه صورت حساب بانکی
 • رسید پرداخت مالیات بر درآمد 3 سال اخیر به اداره مالیات آفریقای جنوبی
 • نامه همراه یا Cover latter
 • برنامه شرکت یا Business Plan
 • آدرس شرکت جهت تحویل به آفیسر ویزا
 • هزینه ثبت شرکت ZAR400 (راند آفریقای جنوبی)
 • کپی و اصل اساسنامه شرکت و گواهی ثبت شرکت

هدف ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از نگارش مقاله حاضر، آشنایی هموطنان با شرایط کلی سرمایه گذاری و روش های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی می باشد. اما شما عزیزان می توانید برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص مهاجرت به آفریقای جنوبی با این موسسه تماس گرفته و در جریان آخرین اطلاعات و قوانین ویزا و اقامت این کشور قرار گیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *