مهاجرت سرمایه گذاری در اتریش

سرمایه گذاری در اتریش

سرمایه گذاری در اتریش

سرمایه گذاری در اتریش امکانی است برای مهاجرت به این کشور و ایجاد شانس دریافت اقامت اتریش که مورد توجه بسیاری از خانواده ها می باشد. افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در یک کشور امن با افق های روشن اقتصادی هستند، می توانند با سرمایه گذاری در اتریش، گام موثری در راستای نیل به هدف خود، بردارند. اتریش کشوری امن و برخوردار از سطح رفاه اجتماعی بالاست. مزایای فراوان این کشور اروپایی، افراد زیادی را به مهاجرت و اقامت در آن ترغیب می­ کند.

 • ارزان ترین سرمایه گذاری اروپا در کجا اتفاق می افتد؟
 • دلایل انتخاب اتریش جهت سرمایه گذاری چیست؟
 • نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور چه می باشد؟
 • انواع روشهای سرمایه گذاری در اتریش چه می باشد؟
 • ثبت شرکت در کشور اتریش چه مدل هایی دارد؟

در سال های اخیر، قوانین مهاجرتی اتریش به سمت جذب هرچه بیشتر سرمایه خارجی، تغییرات مثبتی داشته است. اعطا پاسپورت اتریش در مدت کوتاه یکساله، بر اساس یک برنامه سرمایه گذاری و بدون نیاز به دریافت مجوز اقامت دائم، به متقاضیان واجد شرایط از جمله این موارد است. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله درصدد تبیین سرمایه گذاری در اتریش و کسب اقامت آنجا می باشند.

اتریش، هدف سرمایه گذاران

اتریش یکی از ثروتمندترین و مرفه ترین کشورهای حال حاضر دنیا است. پایتخت آن یعنی شهر وین، طی چندین سال به عنوان بهترین شهر در دنیا شناخته شده است. امنیت بالا، ثبات سیاسی، وجود زیر ساخت های اقتصادی مطمئن و علاقه دولت این کشور به جذب سرمایه خارجی، از جمله مواردی است که اتریش را در کانون توجه سرمایه گذاران قرار داده است. به دلیل تنوع روش های سرمایه گذاری، اتریش می ­تواند به صورت چند منظوره خواسته های سرمایه گذاران را برآورده سازد. چه خواسته آنهایی که صرفاً قصد ارزش افزوده برای ثروت خود را دارند و چه خواسته افرادی که تمایل دارند از این طریق به اتریش مهاجرت و اقامت آن را کسب کنند. اما یکسری دلایل و انگیزه های قوی برای اخذ اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که در زیر به بررسی مورد به مورد آن می پردازیم:

دلایل اخذ اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در اتریش

برخی از نقاط قوت سرمایه گذاری در اتریش عبارتند از:

 • اتریش از منظر سهولت انجام تجارت در جهان، رتبه 22 را درمیان 190 کشور کسب کرده
 • گسترش زیرساخت ها در بیشتر زمینه ها از جمله اقتصادی
 • وجود نیروی کار ماهر و شایسته با بهره وری بالا
 • سرمایه گذاری زیاد در زمینه تحقیق و توسعه
 • دسترسی گسترده به بازارهای مالی و مصرفی
 • کیفیت بالای زندگی
 • صنعت توریسم پیشرفته

برخی از نقاط ضعف سرمایه گذاری در اتریش عبارتند از:

 • شیوه های کاری سختگیرانه و مقررات پیچیده
 • برخی قوانین مهاجرتی محدود کننده
 • وابستگی تجاری به آلمان
 • بازار داخلی کوچک

انواع روش های سرمایه گذاری در اتریش

سیستم حقوقی اتریش، هیچ گونه محدودیتی بر سرمایه گذاری خارجی ندارد. علاوه بر این، قوانین شرکت های اتریشی بین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تفاوتی قائل نمی ­شود. تنها محدودیت قابل ذکر، بعضی قوانین محلی هستند که خریداران زمین در این کشور را تا حدودی محدود می­ کند. اما به طور کلی بستر جذب سرمایه خارجی در این کشور، کاملاً فراهم است. به صورت کلی، می­ توان روش های سرمایه گذاری با ثبت شرکت، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام یا اوراق قرضه و کسب اقامت خود حمایتی را برای سرمایه گذاری خارجیان در اتریش در نظر گرفت. در جدول زیر با انواع روش ها جهت سرمایه گذاری در کشور اتریش و شرایط آنها آشنا می شوید:

روشهای سرمایه گذاری شرایط
اقامت اشخاص متمکن با اثبات دارایی نقدی 40000€ (یورو) برای هر بزرگسال و 10000€ (یورو) برای هر فرزند، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح A1، داشتن بیمه مسافرتی و اقامت در اتریش
ویزای کار به عنوان مدیر کلیدی اولا فرد بایستی به عنوان مدیر در یک شرکت اتریشی استخدام شده و درآمد ماهانه حداقل 2500€ (یورو) نیز داشته باشد
اقامت از طریق تاسیس شرکت استارت آپ در اتریش با اثبات حداقل 50000€ (یورو) به عنوان سرمایه اولیه

سرمایه گذاری در اتریش به واسطه ثبت شرکت

می­ توان چند مدل شرکت در اتریش به ثبت رساند. شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) یا شرکت سهامی (AG)، دو مدل رایج تر آن ها هستند. البته شرکت با مسئولیت محدود، عمومیت بیشتری دارد. به طور کلی، عناوین شرکت های قابل ثبت در اتریش عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)
 • شرکت سهامی (AG)
 • شرکت های بزرگ منطبق با قوانین اتحادیه اروپا (SE)
 • شرکت سهامی عام (OG)
 • شرکتی با سهم محدود (KG)
 • شرکت هایی که به آنها سود تعلق می گیرد (stG)

شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) در اتریش

در بیشتر موارد، سرمایه گذاران خارجی شرکت های خود را در قالب یک شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH) ایجاد می­ کنند. در این شرکت ها قوانین، مسئولیت سهامداران را با ایجاد محدودیت در فعالیت های تجاری شرکت تابعه و از طریق دستورالعمل های مدیریتی محدود می­ کند. البته انعطاف پذیری قابل توجهی نیز در قبال حقوق سهامداران مانند حق رأی، توزیع سود و یا رضایت مندی دارد. حداقل سرمایه برای ثبت این گونه شرکت ها 35000€ (یورو) است، که در صورت پرداخت پول نقد، حداقل باید 17500€ (یورو) آن، قبل از ثبت نام پرداخت شود. پس از ثبت نام، شرکت می تواند از این پول استفاده کند. در اینجا باید متذکر شویم که هزینه اولیه ثبت شرکت در اتریش به مبلغ 35000€ (یورو) گرانتر از هزینه ثبت در سایر کشورهای اروپایی است و نمودار ذیل نیز مبین همین امر است:

مقایسه هزینه اولیه ثبت شرکت در اروپا

شرکت سهامی (AG) در اتریش

یکی دیگر از انواع شرکت در اتریش، شرکت سهامی (Aktiengesellschaft – AG) است. انعطاف پذیری این شرکت ها، در مقایسه با GmbH، پایین تر است و سهامداران نیز، کنترل کمتری بر کسب و کار دارند. همچنین یک شرکت سهامی قانونی باید یک هیئت نظارت داشته باشد. این در حالی است که یک GmbH تنها پس از رسیدن به اندازه خاصی (در مواردی مانند تعداد کارمندان یا سهامداران) باید هیئت نظارت داشته باشد. حداقل سرمایه برای ثبت، 70000€ (یورو) است که حداقل باید 25% آن، قبل از ثبت شرکت پرداخت شود. در کل تشکیل شرکت سهامی از شرکت با مسئولیت محدود، دشوارتر و پیچیده تر است. هرچند که انتقال سهام در شرکت سهامی آسانتر از GmbH است.

امتیازات دولت اتریش برای ثبت شرکت در 2021

برخی از امتیازاتی که دولت اتریش در سال 2021 برای شرکت ها قائل می­ شود، عبارتند از:

 • معافیت از مشارکت های ملی و بین المللی
 • کاهش مالیات هزینه های تامین مالی
 • یک شبکه وسیع از معاهدات مالیاتی دوگانه (به ویژه با کشورهای اروپای شرقی) که نرخ های مالیاتی را برای سودهای کم سهام کاهش می دهد
 • کاهش نرخ مالیات از 34% به 25% از سال 2005 به بعد
 • امکان دسترسی به احکام مالیاتی و تخفیف یا بخشش برای شرایط خاص
 • انعطاف پذیری قوانین شرکت ها در اتریش

سرمایه گذاری در اتریش به واسطه خرید ملک

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در این کشور، خرید ملک است. خرید انواع ملک های تجاری همچون کارخانه، رستوران، فروشگاه و غیره می ­تواند بسیار پرسود باشد. نکته حائز اهمیت در این مورد آن است که خرید ملک به خودی خود، باعث اخذ اقامت در اتریش نخواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه کسب اقامت اتریش از طریق خرید ملک، مقاله تخصصی ما را مطالعه فرمایید.

سرمایه گذاری در اتریش به واسطه ثبت شرکت

قیمت خرید ملک در اتریش

در اتریش نیز همانند آلمان، ژاپن و برخی کشورهای دیگر محدودیتی در خصوص خرید ملک از جانب خارجی ها در قوانین پیش بینی نشده است. خارجی ها پس از انتخاب ملک مورد نظر خود در اتریش پیشنهاد خرید خود را به صورت کتبی به آژانس ها و بنگاه های خرید و فروش ملک در اتریش تقدیم کنند. البته باید توجه داشت ملک در اتریش، علی الخصوص پایتخت آن یعنی شهر وین، از گران ترین مناطق دنیا است. خریداران همچنین باید برای خرید ملک در اتریش مالیات نیز پرداخت کنند که به شرح ذیل است:

 • مالیات انتقال مالکیت ملک: 3.5%
 • حق الزحمه بنگاه های خرید و فروش ملک در اتریش: 1.5% تا 2%

قیمت خرید ملک در اتریش با توجه به ویژگی های آن از جمله متراژ، سال ساخت، شهر و محله ای که در آن واقع شده و غیره متفاوت خواهد بود. به طور متوسط قیمت خرید ملک نوساز در اتریش حدود 359000€ (یورو) است. در جدول ذیل قیمت متوسط 1 متر مربع آپارتمان در اتریش طی سال 2021 بیان شده است:

نوع مسکن در اتریش قیمت به یورو
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای بزرگ €5140.95
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای کوچک €3656.05

افزایش قیمت ملک در اتریش

نرخ تورم در اتریش پایین است. همین مسئله سبب شده است قیمت اقلام و خدمات مختلف در این کشور به مرور زمان افزایش چشمگیری نداشته باشد. این مسئله بدان معناست که خرید ملک در این کشور منجر به سودآوری کلان نخواهد شد چون تقریبا قیمت املاک ثابت است. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است نرخ تورم در اتریش طی چند سال متوالی بررسی می شود:

سال نرخ تورم در اتریش
2018 %2.12
2019 %1.49
2020 %1.10
2021 %1.30

سرمایه گذاری در اتریش با خرید سهام یا اوراق قرضه

با خرید اوراق قرضه دولتی می­ توان اقامت اتریش را کسب کرد. در این روش، به دو صورت امکان سرمایه گذاری وجود دارد: حالت اول با بازگشت سرمایه و حالت دوم بدون بازگشت سرمایه است. برای حالت باز گشت سرمایه، مبلغ سرمایه گذاری شده (که توسط دولت اتریش تعیین می­ شود)، بعد از 5 سال به شخص باز می­ گردد. در این حالت هیچ سودی به شخص تعلق نخواهد گرفت اما اقامت دائم اتریش به وی اعطا می­ شود. اما در حالت بدون بازگشت، سرمایه شخص به وی بازگردانده نخواهد شد.

کسب اقامت خود حمایتی اتریش

برای کسب اقامت خودحمایتی اتریش شخص باید حداقل مبلغ 22000€ (یورو) در حساب خود داشته باشد. با ارائه مدرک موجودی حساب و دیگر مدارکی که نشان دهد فرد دارای درآمد بالایی است و البته احراز سایر شرایط، می­ توان اقامت اتریش را کسب کرد. در این شیوه نیازی نیست سرمایه شخص، به کشور اتریش انتقال یابد. اگرچه که بیان تمامی جزئیات در این نوشتار امری محال است، اما تلاش شد تا حد امکان، یک راهنمای کلی در اختیار علاقه مندان اخذ اقامت سرمایه گذاری در اتریش و متقاضیان مهاجرت به این کشور به این شیوه قرار داده شود. نمودار زیر به خوبی نشانگر مقرون به صرفه بودن برنامه تمکن مالی اتریش نسبت به برنامه های دیگر از همین نوع در اروپا می باشد:

حداقل مبلغ لازم در حساب بانکی هر شخص جهت تمکن مالی اتریش

علاقه مندان می ­توانند با مراجعه به متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ضمن افزایش آگاهی خود در این زمینه، از همراهی وکلای مجرب این موسسه در تمامی امور سرمایه گذاری و مهاجرت، بهره مند شوند.

سوالات پرتکرار در خصوص سرمایه گذاری در اتریش

متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور با پرسش های زیر مواجه می شوند:

 • نقاط قوت سرمایه گذاری اتریش کدامند؟ رتبه 22 ام در میان 190 کشور از منظر سهولت انجام تجارت در جهان، وجود نیروی کار ماهر و شایسته با بهره وری بالا، سرمایه گذاری زیاد در زمینه تحقیق و توسعه، کیفیت بالای زندگی و غیره.
 • نقاط ضعف سرمایه گذاری در این کشور کدامند؟ برخی قوانین مهاجرتی محدود کننده، وابستگی تجاری به آلمان، شیوه های کاری سختگیرانه و مقررات پیچیده و بازار داخلی کوچک.
 • حوزه های مختلف سرمایه گذاری کدامند؟ میتوان روش های سرمایه گذاری با ثبت شرکت، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام یا اوراق قرضه و کسب اقامت خود حمایتی را برای سرمایه گذاری خارجیان متصور شد.
 • انواع شرکت در اتریش کدامند؟ شرکت سهامی عام (OG)، شرکتی با سهم محدود (KG)، شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)، شرکت سهامی (AG)، شرکت های بزرگ منطبق با قوانین اتحادیه اروپا (SE)، شرکت هایی که به آنها سود تعلق می گیرد (stG).
 • سرمایه گذاری در این کشور از طریق خودحمایتی چه شرایطی دارد؟ برای کسب این نوع اقامت شخص باید حداقل مبلغ 22000€ (یورو) در حساب خود نشان دهد. با ارائه مدرک موجودی حساب و دیگر مدارکی که نشان دهد فرد دارای درآمد بالایی است و البته احراز سایر شرایط، میتوان اقامت اتریش را به دست آورد.
5/5 - (22 امتیاز)

19 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در اتریش

 1. سعید گفت:

  سلام، آیا از این طریق میشه تابعیت اتریش رو گرفت و دو تابعیتی شد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   بله امکانپذیره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. sohrab گفت:

  مرسی از شما که باز با مردم کشورمون صادق هستید، سرمایه گذاری و خود حمایتی و تمکن مالی همش کشکه گول این وکیلای الکی رو نخورید

 3. رها گفت:

  بسیار مفید بود

 4. علی قاسمی گفت:

  سرمایه گذاری در اتریش چقدر سرمایه نیاز دارد؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   بستگی به روشی داره که اقدام میکنید. کم هزینه ترین روش اصطلاحا روش اقامت از طریق تمکن مالی هستش برای اتریش
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 5. ترانه گفت:

  من مقاله ویزای جستجوگر اتریش خوندم شرایط ارزان تری نسبت به سرمایه گذاری اتریش داشت

 6. خسروى گفت:

  سرمايه گذارى واقعا ريسكيه ، بهتره اول دراى كار به اتريش بريم

 7. راسخ محمدی گفت:

  این همان قرمز سفید قرمز است؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   کارت قرمز سفید قرمز یک کارت اقامتیه که افرادی که در اتریش از طریق کار مقیم میشن دریافتش میکنن
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 8. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب جامع و به روز تون خیلی بهم کمک کردید.

 9. بیژن گفت:

  خرید ملک در اتریش چطوریه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   امکان خرید ملک در اتریش از قدیم الایام برای ایرانیان وجود داشته
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 10. عادل گفت:

  میشه یه پل ارتباطی بدین برا کمک ازتون؟؟؟؟

  1. رهنما گفت:

   دوست عزیز شما میتوانید با شماره 021-91003232 تماس بگیرید.

 11. mani گفت:

  besiar azatoon mamnooonam man 47sal sen daram aaya sarmayegozari baraye man gozineye khoobie?

  1. آقای مرادی گفت:

   سلام باید فاکتور های دیگری را نیز در مورد شما بدانیم لطفا با مجموعه تماس بگیرید

  2. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله با سرمایه گذاری میتونید اقامت این کشور رو بدست بیارید

 12. امیر حافظ گفت:

  سرمایه گذاری هزینه های زیادی در بر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *