مهاجرت سرمایه گذاری در ایسلند

سرمایه گذاری در ایسلند

سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند ثروتی از انرژی زمین گرمایشی و توان آبی را در اختیار دارد و سرمایه گذاری در ایسلند بسیار مورد توجه متقاضیان این امر قرار می گیرد. برآورد می شود که بیش از 50000 گیگاوات ساعت در سال توان برقی را از هیدرو و زمین گرمایی در ایسلند با هزینه خیلی پایین تولید می شود و به دلیل اینکه پروسه سرمایه گذاری از ریسک بالایی برخوردار میباشد افراد باید با دانش اطلاعات زیر اقدام نمایند:

 • اقتصاد کشور ایسلند به چه صورت میباشد؟
 • نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
 • محدودیت های سرمایه گذاری در این کشور برای خارجی ها چیست؟

منابع انرژی ایسلند یکی از بهترین فرصت های کشور برای توسعه بزرگ مقیاس و رشد اقتصادی کلان را نشان می دهد و نکته قابل توجه اینکه بهره برداری از آنها در فهرست اولویت دولت در بالاترین رتبه قرار دارد. در گذشته ایسلند کمپین موفق جذب سرمایه گذاران خارجی را در صنایع مربوط به بخش انرژی اجرایی کرد و حدود نیمی از تولید برق امروزی ایسلند توسط صنایع انرژی بر مصرف می شود. هزینه سرمایه گذاری برآوردی برای نیروگاهها یک سطح قیمت حول و حوش 20 US mills/kWh برای برق بر مبنای انرژی آبی و USD 2.50 در هر تن از بخار صنعتی از زمین های زمین گرمایش بزرگ را نشان می دهد.

دلایل بسیار دیگری برای استقرار صنایع تولید انرژی یا نیروگاهها در ایسلند همانند نیروی کار آموزش دیده،ثبات سیاسی و فرهنگ اروپایی، و نزدیکی به بازارها، حمل و نقل خوب و امکانات ارتباطی خوب و وفور آب شیرین و سایت های صنعتی مناسب با قابلیت توسعه زیاد و بنادر برتر برای تردد کشتی های بزرگ وجود دارند.

اقتصاد ایسلند برای سرمایه گذاری

آمارها نشان می دهد که بازار انرژی و اقتصاد این کشور همانطوریکه در فوق اشاره شد بازاری با قابلیت های وسیع و سودآور برای سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود و اولویت یک سرمایه گذاران در ایسلند بخش انرژی آن محسوب می شود. واحد بازاریابی انرژی این کشور که در سال 1988 تاسیس شده است ماموریت دارد تا منابع انرژی ایسلند را تبلیغ و بازاریابی کرده و سرمایه گذاران را در زمینه صنایع تولید انرژی شناسایی کند. کارهای بازاریابی فعلی جهت تبلیغ استفاده مستقیم از انرژی زمین گرمایی برای کاربرد صنعتی در حال انجام است.

بخش های مورد توجه سرمایه گذاران: سرمایه گذاری در این کشور اساسا به سمت فروش های خرده فروشی،زیست فناوری،علوم زمین گرمایی، فناوری های اطلاعات و ارتباطات و ناوری های سلامتی گرایش دارد. در ایسلند ق استفاده از اسم تجاری مخصوصا در بخش خرده فروشی کاملا آزاد هست. سرمایه گذاری خارجی اساسا متمرکز بر روی بخش های صادرات-محور با احتمالاتی در بخش های جدید و جذب کننده در زمینه فناوری اطلاعات صنایع وابسته به انرژی دوستدار محیط زیست و علوم زندگی و بهره برداری چندگانه از منابع زمین رمایشی و گردشگری می باشد که در چند سال گذشته رشد خوبی کرده است.

نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در ایسلند

مزایای اصلی این کشور جهت سمایه گذاری شامل نیروی کار انگلیسی زبان و محیط اقتصادی مثبت و قدرت خرید بالا می باشد. اما معایب اصلی سرمایه گذاری در این کشور هزینه بالای زندگی، جمعیت شناسی ضعیف، یک سیستم مالی ورشکسته و فاصله طولانی اش از قاره اروپا می باشد. این کشور در رتبه 23 ام از 190 کشور در رتبه بندی انجام بیزینس منتشر شده توسط بانک جهانی قرار دارد. نقاط قوت اصلی ایسلند در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی عبارتند از :

 •  صنعت صادرات قوی
 • بازار کار انعطاف پذیر
 •  نیروی کار ماهر جوان
 • پتانسیل گردشگری بالا
 • زیرساخت های مدرن و کارآمد

نقاط ضعف اصلی این کشور در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی عبارتند از:

 • اندازه محدود بازار داخلی
 • آسیب پذیری کشور در مواجهه با بحران مالی
 •  هزینه های تولید بالا در این کشور

منابع طبیعی فراوان ایسلند جهت سرمایه گذاری

منابع انرژی زمین گرمایی و هیدروپاور فراوان ایسلند سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی در بخش آلومینیوم به خود جلب کرده است، و باعث افزایش رشد اقتصادی شده و موجب شده است که تا شرکتهای دارنده تکنولوژی بالا به فکر تاسیس مراکز داده ای با استفاده از انرژی سبز ارزان باشند. بواسطه بحران مالی عمیق که این کشور با آن مواجه شده، پروژه های سرمایه گذاری متعددی متوقف شده است و جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا FDI قویا کاهش یافته است. کل جریان FDI با 5 میلیون دلار در سال 2017 منفی باقی مانده است. سهام کل FDI برآورد شده در 10 بیلیون دلار 43% از GDP را نشان می دهد. (گزارش سرمایه گذاری جهانی UNCTAD 2018).

مشوق های سرمایه گذاری در ایسلند

مشوق های سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند یک کشوری است که طرفدار بیزینس بوده و همواره از سرمایه گذاری مستقیم خارجی استقبال می کند. ایسلند یک سیستم مالیات گیری شرکتی بسیار مطلوبی را (تنها 15% مالیات شرکت) را تنظیم کرده است و همچنین همه شیوه های تاسیس شرکت را (تنها در عرض یک روز) ساده سازی کرده است. تاسیس مناطق آزاد تجاری و گروههای رقابتی اقدام دیگری در حمایت از سرمایه گذاری ها محسوب می شود. ایسلند همچنین برای انجام تحقیق و توسعه یا R&D مشوق های مالیاتی اهدا می کند. همچنین در راستای پشتیبانی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی دولت ایسلند قراردادهای دوجانبه ای را با سایر کشورها امضا کرده است.

مقایسه کشورها برای حفاظت از سرمایه گذاران

درجدول زیر کشور ایسلند را با معروف ترین کشورهای اقتصادی نظیر آلمان و ایالات متحده مقایسه می کنیم:

ایسلند ایالات متحده آلمان OECD
شاخص شفافیت معامله 7.0 7.0 5.0 6.0
 فهرست مسئولیت مدیران 5.0 9.0 5.0 5.0
شاخص قدرت سهامداران 8.0 4.0 8.0 7.0
شاخص حمایت از سرمایه گذاران 7.0 6.5 6.0 6.5

محدودیت های سرمایه گذاری در ایسلند

این کشور همواره از سرمایه گذاری استقبال می کند با این همه برخی محدودیت ها در بخش های انرژی، ماهیگیری و بخش های حمل و نقل هوایی وجود دارد. تاسیس شرکت تجاری در این کشور با یک شیوه نسبتا سریعی است که شامل درخواست ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها، بدست آوردن یک شماره VAT و اعلام استخدام کارگران به ادارات مالیاتی می باشد. سازمان صلاحیتدار برای اعلان عبارتند از وزارت امور مالی و بازرگانی و اداره درآمد داخلی (جهت ثبت یک شرکت و بدست آوردن یک عدد VAT) می باشد.

راه اندازی یک بیزینس در ایسلند

شروع بیزینس در این کشور با سرمایه گذاری شخصی شرایط و مقررات خاص خود را دارد. به لحاظ اقتصادی نوع بسیار متداول و مهم بیزینس در کشور ایسلند تاسیس شرکت با تعهد محدود می باشد. سایر ساختارها مشارکت ها، جوامع شرکتی، بیزینس های اجرا شده توسط خو-اشتغالی، و شعبه های شرکتهای محدود خارجی می باشد. در ایسلند پو نوع شرکت با تعهد محدود وجود دارد، خصوصی و دولتی و آنها هم توسط قوانین مجزایی اداره می شوند. با اعلام شرایط سرمایه گذاری در این کشور امیدواریم افرادی که قصد مهاجرت به ایسلند از این طریق دارند راهنمایی شده باشند، اما بنا بر دلایلی مانند ریسک بالای پرونده سرمایه گذاری کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد میکنند افراد حتی الامکان از طرق آسان تر و کم هزینه تر مانند تحصیل در ایسلند و یا کار در ایسلند اقدام نمایند.

21 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در ایسلند

 1. sohrab گفت:

  پس از چند مرحله باید به قسمت مصاحبه برسیم ؟ یعنی این پروسه کلا از زمان اقدام چقدر زمان می بره ؟چون پروسه های سرمایه گذاری طولانیه

 2. Arezoo گفت:

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
  برای سرمایه گذاری در بخش ماهیگیزی داشتن تجربه و سابقه کاری لازم می باشد؟

 3. طلایی پور گفت:

  سرمایه گذاری در ایسلند چه منفعتی دارد؟

 4. Erfan گفت:

  سرمایه گذاری در ایسلند با توجه به وسعت این کشور آیا نتیجه پذیر است؟؟؟

 5. تبسم گفت:

  بسیار تشکر میکنم از مقاله عالیتون

 6. مشایخی گفت:

  با وجود معایبی که گفته شده ، آیا واقعا سرمایه گذاری در ایسلند به میزان هزینه ای که میشه سودآور هست؟!

 7. خدیجه هزاره گفت:

  بابت مطالب عالی و مفیدتون ممنونم.

 8. Hp گفت:

  ممنون از مطلب مفید و خوبتون

 9. پدرِ پسرشجاع گفت:

  ایسلند رو دوست دارم

 10. سامان احتشامی گفت:

  من بخوام سرمایه گذاری کنم در این کشور شما انجام میدید؟

 11. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوب و مفیدی بود.

 12. امیر گفت:

  مرسی بابت مقاله خوبتون

 13. امیر گفت:

  با تشکر فراوان ، عالی بود مطالبتون.

 14. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون فقط یه سوال داشتم ویزای تحصیلی ایسلند هم توضیح میدید؟

 15. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس فراوان بابت مقاله خوبتون لطفا بفرمائین شما در زمینه بیزینس پلن هم به ما کمک می کنید؟

 16. قراری گفت:

  سلام. آیا کشورهای اسکاندیناوی برای ادامه تحصیل برای دانشجویان بین المللی ویزای تحصیلی صادر میکنند؟ بورسیه تحصیلی چطور؟ ممنون.

 17. سعید گفت:

  من با 40 سال سن و مدرک دیپلم میتونم برای اروپا اقدام کنم؟

 18. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد سرمایه گذاری در ایسلند تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد سرمایه گذاری در ترکیه هم مطلب بذارید

 19. leilakk گفت:

  سلام. حداقل مبلغی که برای سرمایه گذاری در این کشور لازمه چقدر هست؟ ممنون.

 20. نظریان گفت:

  سلام برای سرمایه گذاری در ایسلند محدودیت سنی وجود دارد ؟

 21. diana گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از سایت و موسسه گرانقدرتون
  ایا سرمایه گذاری در ایسلند، راه مناسبی برای مهاجرت به این کشور هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *