ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ایسلند

سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند ثروتی از انرژی زمین گرمایشی و توان آبی را در اختیار دارد و سرمایه گذاری در ایسلند بسیار مورد توجه متقاضیان این امر قرار می گیرد. برآورد می شود که بیش از 50000 گیگاوات ساعت در سال توان برقی زمین گرمایی در ایسلند با هزینه خیلی پایین تولید می شود. با این وجود سرمایه گذاری در این کشور ساده نیست و به دلیل اینکه پروسه سرمایه گذاری از ریسک بالایی برخوردار میباشد افراد باید با اطلاعات زیر اقدام نمایند:

 • اقتصاد کشور ایسلند به چه صورت میباشد؟
 • نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
 • محدودیت های سرمایه گذاری در این کشور برای خارجی ها چیست؟

منابع انرژی ایسلند یکی از بهترین فرصت های کشور برای توسعه بزرگ مقیاس و رشد اقتصادی کلان را نشان می دهد و نکته قابل توجه اینکه بهره برداری از آنها در فهرست اولویت دولت در بالاترین رتبه قرار دارد. در گذشته ایسلند کمپین موفق جذب سرمایه گذاران خارجی را در صنایع مربوط به بخش انرژی اجرایی کرد. حدود نیمی از تولید برق امروزی ایسلند توسط صنایع انرژی بر مصرف می شود. هزینه سرمایه گذاری برآوردی برای نیروگاه ها یک سطح قیمت 20 US mills/kWh برای برق بر مبنای انرژی آبی و USD 2.50 در هر تن از بخار صنعتی از زمین های زمین گرمایش بزرگ را نشان می دهد.

اقتصاد ایسلند برای سرمایه گذاری در 2024

آمارها نشان می دهد که بازار انرژی و اقتصاد این کشور همانطوریکه در فوق اشاره شد بازاری با قابلیت های وسیع و سودآور برای سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود و در سال 2021 اولویت اول سرمایه گذاران در ایسلند بخش انرژی آن محسوب می شود. واحد بازاریابی انرژی این کشور که در سال 1988 تاسیس شده است ماموریت دارد تا منابع انرژی ایسلند را تبلیغ و بازاریابی کرده و سرمایه گذاران را در زمینه صنایع تولید انرژی شناسایی کند. کارهای بازاریابی فعلی جهت تبلیغ استفاده مستقیم از انرژی زمین گرمایی برای کاربرد صنعتی در حال انجام است.

نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در ایسلند

مزایای اصلی این کشور جهت سمایه گذاری شامل نیروی کار انگلیسی زبان و محیط اقتصادی مثبت و قدرت خرید بالا می باشد. اما معایب اصلی سرمایه گذاری در این کشور هزینه بالای زندگی، جمعیت شناسی ضعیف، یک سیستم مالی ورشکسته و فاصله طولانی اش از قاره اروپا می باشد. نقاط قوت اصلی ایسلند در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی عبارتند از:

 •  صنعت صادرات قوی
 • بازار کار انعطاف پذیر
 •  نیروی کار ماهر جوان
 • پتانسیل گردشگری بالا
 • زیرساخت های مدرن و کارآمد

نقاط ضعف اصلی این کشور در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی عبارتند از:

 • اندازه محدود بازار داخلی
 • آسیب پذیری کشور در مواجهه با بحران مالی
 •  هزینه های تولید بالا در این کشور

شرایط سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند Iceland کشوری عضو منطقه شینگن و در منتها الیه شمالی قاره اروپاست. این کشور از کیفیت زندگی بالا و نیز اقتصاد روبه رشد رقابتی برخوردار است. از طرف دیگر ایسلند جزء برترین کشورهای جهان از نظر بالاترین سطوح آزادی اقتصادی است. از همین رو نیز سرمایه گذاری در کشور ایسلند برای سرمایه گذاران خارجی یک مزیت خوبی به شمار می رود. مضاف بر اینکه دولت ایسلند نیز برای کارآفرینانی که در این کشور بدنبال راه اندازی بیزینس پر سودی هستند مشوق های زیادی فراهم می کند. مطابق قوانین، حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در ایسلند از طریق برنامه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حدود EUR 200000 (یورو) است و بهترین بخش های اقتصادی این کشور نیز برای سرمایه گذاری عبارتند از:

 • مراکز دیتا (IT)
 • صنایع شیمیایی
 • علوم زیستی
 • انرژی سبز
 • ماهیگیری
 • املاک
 • گردشگری
 • تولید

منبع: سایت golden-investor-visa

منابع طبیعی فراوان ایسلند جهت سرمایه گذاری

منابع انرژی زمین گرمایی و هیدروپاور فراوان ایسلند سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی در بخش آلومینیوم به خود جلب کرده است و باعث افزایش رشد اقتصادی شده و موجب شده است که تا شرکت های دارنده تکنولوژی بالا به فکر تاسیس مراکز داده ای با استفاده از انرژی سبز ارزان باشند. البته باید توجه داشت که بواسطه بحران مالی عمیق که این کشور با آن مواجه شده، پروژه های سرمایه گذاری متعددی متوقف شده است.

منابع طبیعی در کشور ایسلند می تواند یکی از بهترین موضوعاتی باشد که می توان از آن برای رسیدن به برنامه استارت آپ ایسلند استفاده کرد و این برنامه ای است که می توان از آن برای رسیدن به بسیاری از امکانات مهاجرتی در این کشور دست پیدا کرد.

مشوق های سرمایه گذاری در ایسلند

مشوق های سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند یک کشوری است که طرفدار بیزینس بوده و همواره از سرمایه گذاری مستقیم خارجی استقبال می کند. ایسلند یک سیستم مالیات گیری شرکتی بسیار مطلوبی را (تنها 15% مالیات شرکت) را تنظیم کرده است و همچنین همه شیوه های تاسیس شرکت را (تنها در عرض یک روز) ساده سازی کرده است. تاسیس مناطق آزاد تجاری و گروه های رقابتی اقدام دیگری در حمایت از سرمایه گذاری ها محسوب می شود. ایسلند همچنین برای انجام تحقیق و توسعه یا R&D مشوق های مالیاتی اهدا می کند. همچنین در راستای پشتیبانی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی دولت ایسلند قراردادهای دوجانبه ای را با سایر کشورها امضا کرده است.

ویزای سرمایه گذاری در ایسلند چیست؟

متاسفانه ایسلند تا کنون هیچ گونه برنامه تابعیت از طریق سرمایه گذاری یا ویزای طلایی GOLDEN VISA ارایه نکرده است. برنامه هایی که سرمایه گذاری در پروژه هایی مثل املاک یا صندوق های دولتی را برای اخذ شهروندی یک کشوری مهیا می کند. برنامه های سرمایه گذاری خیلی معروفی که بواسطه باز شدن پنجره بیزینس و سرمایه گذاری با دسترسی به یک پاسپورت قوی تر در برخی از کشورهای اروپایی شهرت دارند. ایسلند به کسانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور با راه اندازی یک شرکت دارند، دو نوع ویزا و متعاقب آن یک نوع مجوز اقامت به شرح زیر اعطاء می کند:

 • ویزای بیزینس تایپ C
 • ویزای بیزینس بلند مدت تایپ D
 • مجوز اقامت موقت ایسلند

مقایسه ایسلند با کشورهای دیگر برای حفاظت از سرمایه گذاران

از جمله شاخص های مهم جذب سرمایه گذار در هر کشوری از جمله کشور ایسلند علاوه بر ارایه مشوق های مختلف همچنین شاخص های حفاظت از سرمایه است. درجدول زیر کشور ایسلند را با معروف ترین کشورهای اقتصادی نظیر آلمان و ایالات متحده مقایسه می کنیم:

شاخص هاایسلندایالات متحدهآلمانOECD
شاخص شفافیت معامله7.07.05.06.0
 فهرست مسئولیت مدیران5.09.05.05.0
شاخص قدرت سهامداران8.04.08.07.0
شاخص حمایت از سرمایه گذاران7.06.56.06.5

محدودیت های سرمایه گذاری در ایسلند

ایسلند همواره از سرمایه گذاری استقبال می کند با این همه برخی محدودیت ها در بخش های انرژی، ماهیگیری و بخش های حمل و نقل هوایی وجود دارد. تاسیس شرکت تجاری در این کشور با یک شیوه نسبتا سریعی است که شامل درخواست ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، بدست آوردن یک شماره VAT و اعلام استخدام کارگران به ادارات مالیاتی می باشد. سازمان صلاحیتدار برای اعلان عبارتند از وزارت امور مالی و بازرگانی و اداره درآمد داخلی (جهت ثبت یک شرکت و بدست آوردن یک عدد VAT) می باشد.

اخذ اقامت دائم ازطریق سرمایه گذاری در ایسلند

دولت ایسلند به سرمایه گذاران خارجی که بخواهند در این کشور ایده بیزینسی خودشان را ره اندازی کنند ویزا و مجوز اقامتی صادر می کند. با اینکه خود این ویزا یک نوع اقامت موقتی است ولی از قابلیت تمدید برخوردار است. از همین طریق نیز سرمایه گذاران خارجی می توانند به مجوز اقامت دائمی ایسلند نیز برسند. طبق گزارش سایت معتبر وب سایت island.is، فقط کسانی واجد شرایط اخذ اقامت دائمی ایسلند هستند که حداقل 4 سال در این کشور زندگی کرده باشند. ضمنا پس از 5 سال اقامت پیوسته در ایسلند نیز امکان درخواست تابعیت ایسلندی نیز برای سرمایه گذاران خارجی فراهم است.

سرمایه گذاری در ایسلند از طریق راه اندازی بیزینس

شروع بیزینس در این کشور با سرمایه گذاری شخصی شرایط و مقررات خاص خود را دارد. به لحاظ اقتصادی نوع بسیار متداول و مهم بیزینس در کشور ایسلند تاسیس شرکت با تعهد محدود می باشد. سایر ساختارها مشارکت ها، جوامع شرکتی، بیزینس های اجرا شده توسط خود اشتغالی و شعبه های شرکت های محدود خارجی می باشد. به استناد سایت رسمی دولت ایسلند (government.is)، در ایسلند چند نوع ساختار شرکتی به شرح زیر وجود دارد که آنها هم توسط قوانین مجزایی اداره می شوند:

نوع شرکتحداقل سرمایه سهامهزینه ثبت شرکت
شرکت با مسئولیت محدود عمومیISK 4 میلیون کرونا ایسلندISK 256000 (کرونا ایسلند)
شرکت با مسئولیت محدود خصوصیISK 500000 (کرونا ایسلند)ISK 130500 (کرونا ایسلند)
شراکتISK 83000 (کرونا ایسلند)
شرکت فردیISK 66500 (کرونا ایسلند)
شرکت تعاونیISK 256000 (کرونا ایسلند)
شعبه
دفاتر نمایندگی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایسلند چقدر طول میکشد؟

یکی از مهمترین سوالات پیرامون سرمایه گذاری در ایسلند، مدت زمان ثبت شرکت در این کشور می باشد. مطابق برآوردها فرآیند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور ایسلند از 0 تا 100 آن حدود 4 هفته ای طول می کشد. خط زمانی یا تایم لاین این فرآیند سرمایه گذاری در ایسلند را در تصویر زیر مشاهده می کنید. همان طوری که در این تصویر اینفوگرافیک نیز ملاحظه می شود، اولین گام برای ثبت شرکت در ایسلند انتخاب نوع شرکت، دومین مرحله رزرو نام شرکت، سومین مرحله از آن آماده سازی مدارک مورد نیاز، چهارمین گام تکمیل پرونده ثبت، مرحله بعدی درخواست مجوز بیزینس و سپس افتتاح حساب بانکی در کشور ایسلند و نهایتا گام آخر نیز ثبت مالیات و اخذ ویزاست:

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایسلند چقدر طول میکشد؟

مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایسلند

با توجه به تمامی توضیحات فوق اکنون می توان فهمید که تنها راه برای سرمایه گذاری در ایسلند 2024 از طریق ثبت و راه اندازی یک شرکت تجاری است. این نوع سرمایه گذاری در کنار چالش هایی که می تواند داشته باشد ولی مزایا و امتیازات فراوانی نیز برای سرمایه گذار خارجی درپی دارد. مطابق tetraconsultants، از جمله مزایای این روش سرمایه گذاری در ایسلند می توان به مکان استراتژیک خود ایسلند، نرخ مالیاتی پایین، وجود رقابت تجاری، استقبال از نوآوری، انبوه نیروی کار ماهر و نیز محیط تجاری مطلوب و فرصت های بیزینسی ایده آل اشاره کرد.

مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایسلند

راه اندازی تجارت در ایسلند

شروع بیزینس در این کشور با سرمایه گذاری شخصی شرایط و مقررات خاص خود را دارد. به لحاظ اقتصادی نوع بسیار متداول و مهم بیزینس در کشور ایسلند تاسیس شرکت با تعهد محدود می باشد. سایر ساختارها مشارکت ها، جوامع شرکتی، بیزینس های اجرا شده توسط خود اشتغالی و شعبه های شرکت های محدود خارجی می باشد. در ایسلند 2 نوع شرکت با تعهد محدود وجود دارد، خصوصی و دولتی و آنها هم توسط قوانین مجزایی اداره می شوند. با اعلام شرایط سرمایه گذاری در این کشور امیدواریم افرادی که قصد مهاجرت به ایسلند از این طریق دارند راهنمایی شده باشند، اما بنا بر دلایلی مانند ریسک بالای پرونده سرمایه گذاری کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد میکنند افراد حتی الامکان از طرق آسان تر و کم هزینه تر مانند تحصیل در ایسلند و یا کار در ایسلند اقدام نمایند.

4.7/5 - (29 امتیاز)

33 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در ایسلند

 1. sohrab گفت:

  پس از چند مرحله باید به قسمت مصاحبه برسیم ؟ یعنی این پروسه کلا از زمان اقدام چقدر زمان می بره ؟چون پروسه های سرمایه گذاری طولانیه

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اطلاع بیشتر با با ما تماس بگیرید

 2. Arezoo گفت:

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
  برای سرمایه گذاری در بخش ماهیگیزی داشتن تجربه و سابقه کاری لازم می باشد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   سرمایه گذار نیاز به تخصص خاصی نداره

 3. طلایی پور گفت:

  سرمایه گذاری در ایسلند چه منفعتی دارد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای شما اقامت این کشور رو به ارمغان میاره

 4. Erfan گفت:

  سرمایه گذاری در ایسلند با توجه به وسعت این کشور آیا نتیجه پذیر است؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   سرمایه گذاری به وسعت کشور ارتباطی نداره و اگر درست انجام بشه نتیجه بخش خواهد بود

 5. تبسم گفت:

  بسیار تشکر میکنم از مقاله عالیتون

 6. مشایخی گفت:

  با وجود معایبی که گفته شده ، آیا واقعا سرمایه گذاری در ایسلند به میزان هزینه ای که میشه سودآور هست؟!

  1. داوری گفت:

   سلام
   در مورد سرمایه گذاری بیشتر تاکید بر اقامته نه کسب سود

 7. خدیجه هزاره گفت:

  بابت مطالب عالی و مفیدتون ممنونم.

 8. Hp گفت:

  ممنون از مطلب مفید و خوبتون

 9. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوب و مفیدی بود.

 10. امیر گفت:

  مرسی بابت مقاله خوبتون

 11. امیر گفت:

  با تشکر فراوان ، عالی بود مطالبتون.

 12. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون فقط یه سوال داشتم ویزای تحصیلی ایسلند هم توضیح میدید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اخذ ویزای تحصیلی ایسلند ابتدا مقاله تحصیل در ایسلند رو مطالعه فرمایئد اگر سوالی بوددر خدمتتون هستم

 13. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس فراوان بابت مقاله خوبتون لطفا بفرمائین شما در زمینه بیزینس پلن هم به ما کمک می کنید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا با ما در تماس باشید

 14. قراری گفت:

  سلام. آیا کشورهای اسکاندیناوی برای ادامه تحصیل برای دانشجویان بین المللی ویزای تحصیلی صادر میکنند؟ بورسیه تحصیلی چطور؟ ممنون.

  1. داوری گفت:

   سلام
   سوالتون خیلی کلیه و بستگی به سن و مدر ک و کشوری داره که اقدام میکنید

 15. سعید گفت:

  من با 40 سال سن و مدرک دیپلم میتونم برای اروپا اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر متاسفانه شما باید از روشه های سرمایه گذاری اقدام کنید

 16. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد سرمایه گذاری در ایسلند تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد سرمایه گذاری در ترکیه هم مطلب بذارید

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای سرمایه گذاری در ابتدا با مشاورین ما در تماس باشید

 17. leilakk گفت:

  سلام. حداقل مبلغی که برای سرمایه گذاری در این کشور لازمه چقدر هست؟ ممنون.

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله رو تا انتها مطالعه نمایید

 18. نظریان گفت:

  سلام برای سرمایه گذاری در ایسلند محدودیت سنی وجود دارد ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   سرمایه گذاری در ایسلند محدودیت سنی نداره

 19. سامان احتشامی گفت:

  من بخوام سرمایه گذاری کنم در این کشور شما انجام میدید؟

  1. داوری گفت:

   سلام بله با ما تماس بگیرید

 20. diana گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از سایت و موسسه گرانقدرتون
  ایا سرمایه گذاری در ایسلند، راه مناسبی برای مهاجرت به این کشور هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *