ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در بلغارستان

سرمایه گذاری در بلغارستان

سرمایه گذاری در بلغارستان به طور مداوم به بخش های قطعات خودرو و فناوری اطلاعات و همچنین در زمینه تدارکات و پردازش مواد غذایی گسترش می یابد. با این حال، با جمعیتی زیر 7.5 میلیون و جغرافیایی واقع در حومه اروپا، سرمایه گذاری در این کشور متصل به بازار فوق العاده ای است که اغلب سرمایه گذاران بدان توجه می کنند. این کشور نسبت به همسایگان بزرگتر خود در امتداد در دانوب، جذابیت بیشتری برای شرکت های بین المللی دارد.

 • انواع روش ها برای سرمایه گذاری در کشور بلغارستان 2024 چیست؟
 • شرایط لازم برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در بلغارستان چیست؟
 • حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذار بلغارستان چقدر است؟
 • آیا از این طریق می توان به تابعیت بلغارستان هم دست یافت؟
 • مزایای مهم این نوع سرمایه گذاری چیست؟

اینفوگرافیک سرمایه گذاری در بلغارستان

اخذ ویزای طلایی Golden Visa از طریق سرمایه گذاری در بلغارستان

آیا می دانید از طریق سرمایه گذاری در بلغارستان 2024 می توان به ویزای طلایی این کشور اروپایی رسید؟ در واقع برنامه ویزای طلایی بلغارستان از سال 2021 شروع شده است و هدف آن جذب سرمایه گذاران خارجی با شرایط زیر می باشد:

 • حداقل سن متقاضیان بایستی 18 سال باشد.
 • متقاضی بایستی بیمه سلامت معتبر داشته باشد.
 • متقاضی بایستی سوء سابقه ای نداشته باشد.
 • متقاضی بایستی مشروع بودن فاندهایی که قرار است در بلغارستان سرمایه گذاری بکند ثابت کند.

منبع: lawyers-bulgaria

طرق سرمایه گذاری برای مهاجرت به بلغارستان از طریق ویزای طلایی

درست مثل سایر کشورهای اروپایی، برای اخذ ویزای طلایی در کشور بلغارستان نیز گزینه های متعددی با شرایط متفاوت پیش روی متقاضیان قرار دارد. با یک تغییر کوچک که در سال 2021 انجام شده و بر اساس آن یک گزینه سرمایه گذاری جایگزین شده است. پس تحت برنامه جدید، سرمایه گذار خارجی با استفاده از یکی از روش های زیر می تواند به ویزای طلایی (اقامت دائمی) بلغارستان دست یافته و به این کشور مهاجرت کند:

گزینه سرمایه گذاریحداقل سرمایه لازم
سرمایه گذاری املاکبه ارزش حداقل EUR512000 (یورو)
پروژه های سرمایه گذاری زمین سبز یا گرینفیلدبه ارزش حداقل EUR125000 (یورو)
پروژه های سرمایه گذاری بیزینسبه ارزش حداقل EUR250000 (یورو)
سرمایه گذاری صندوق های ترید بورس (ETF ها) و صندوق های سرمایه گذاری آلترناتیو (AIF ها)به ارزش حداقل EUR512000 (یورو)

در واقع سرمایه گذاری های ETF و AIF ها گزینه جدیدی هستند که تحت برنامه ویزای طلایی جدید جایگزینه گزینه خرید اوراق قرضه دولتی شده اند. در ضمن درخواست ویزای طلایی بلغارستان 2024 در مقایسه با خیلی از کشورها آسانتر است. چرا که در این برنامه هیچ نوع مصاحبه و شرط زبانی در کار نیست! روش کار نیز چنین است که پروسه با درخواست و اخذ ویزای بلند مدت تایپ D از طریق سفارت بلغارستان شروع شده و زمانی هم که مدارک توسط وزارت کشور بلغارستان تایید شد، مجوز اقامت در طی نهایتا 6 تا 8 ماه صادر می شود. اما در صورت تمایل به اخذ شهروندی بلغارستان، سرمایه گذاری های انجام شده بایستی حداقل 5 سال در این کشور بماند.

سرمایه گذاری در بلغارستان در بخش بورس

همان طوری که گفته شد، یکی از روش ها برای سرمایه گذاری و اخذ ویزای طلایی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری صندوق های ترید بورس (ETF ها) و صندوق های سرمایه گذاری آلترناتیو (AIF ها) به ارزش حداقل EUR 512000 (یورو) می باشد. در همین زمینه لازم به یادآوری است که بورس اوراق بهادار بلغاری – صوفیا از سال 1997 شروع به کار کرد و در صوفیا، پایتخت بلغارستان واقع است. ساعات بازار: 10:00 – 17:00، دوشنبه تا جمعه است. شرکت های فهرست شده تا سال 2024 شامل 171 مجموع بازار، عمدتا شامل 55 بازار اوراق قرضه، 14 شرکت اوراق بهادار ویژه و 95 شرکت سهام خاص است. بر اساس تجربه کارشناسان ما، سرمایه گذاری در بلغارستان نیاز به باز کردن حساب کارگزاری و کمی مدارک دیگر دارد. ذر باب حقوق ماهیانه کار در بلغارستان به لینک فوق مراجعه کنید.

شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان 2024
سقف سرمایه گذاریبدون هیچ محدودیتی BGN2 (لف) برای شرکت مسئولیت محدود OOC و BGN50000 (لف) برای شرکت سهامی عام AD
مدت زمان ثبت شرکتنهایتا تا 2 هفته کاری
نرخ مالیات بر ثبت شرکتتا 10%
هزینه ثبت شرکتبین 280EUR الی EUR1000 (یورو)

شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان

در بین کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU)، بلغارستان دارای یک فرآیند ساده ثبت شرکت می باشد. لازم است بدانید که برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان نیازی به حضور در این کشور نیست و شما در هر کجا از سراسر دنیا می توانید به این کار اقدام نمائید. اما توصیه می گردد که این کار را حتما از طریق مشاوره با یک وکیل ماهر و حرفه ای انجام دهید. نکته جالب دیگر در این زمینه آن است که برخلاف سرمایه گذاری برای خرید ملک، این نوع سرمایه گذاری در کشور بلغارستان با هیچ مانع و محدودیت قانونی مواجه نیست.

شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان 2023
سقف سرمایه گذاریبدون هیچ محدودیتی (از 1€ (یورو) تا مبالغ بالاتر)
مدت زمان ثبت شرکتنهایتا تا 2 هفته کاری
نرخ مالیات بر ثبت شرکتتا 10%
هزینه ثبت شرکت€150 (یورو)

در رابطه با عملیات شرکت نیز می توان گفت که شرکت بعد از ثبت هیچ گونه هزینه ای بر دست شما نمیگذارد. اما اصلا قبل از استارت فرآیند ثبت شرکت مروری بر اموری داشته باشیم که به عنوان پس زمینه ثبت شرکت در هر کشوری شناخته می شوند. شما برای ثبت شرکت در بلغارستان باید اولا آدرسی در این کشور داشته باشید. ثانیا، عملیات ثبت شرکتتان در بلغارستان مستلزم داشتن سرمایه اولیه است که بایستی در یک بانک محلی پس انداز گردد. ثالثا، انتخاب نام و حوزه فعالیت شرکتتان نیز از اولویت های درجه یک برای راه اندازی شرکت در بلغارستان محسوب می گردد. در باب خرید ملک در بلغارستان به لینک فوق مراجعه کنید.

انواع ساختار شرکت برای سرمایه گذاری بلغارستان

انتخاب نوع یا فرم شرکت جهت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان بسیار مهم و مورد تاکید می باشد. در این زمینه آپشن های مختلفی وجود دارد که شما بسته به اهداف یا شرایط مد نظرتان و نیز سقف سرمایه گذاریتان می توانید یکی از این گزینه ها را انتخاب نمائید. هموطنان عزیز توجه داشته باشند که این تصمیم گیری بر روی روش کسب و کار یا بیزینس شما و نیز تعهدات شرکتتان کاملا اثر گذار است. پس باید در این مرحله کاملا آگانه عمل کرد. با این توضیح، انواع ساختار شرکت در بلغارستان عبارتند از:

نوع شرکت بلغاریشرایط
شرکت با مسئولیت محدود تک نفره (EOOD)شرکتی با یک مالک و با مسئولیت محدود
شرکت با مسئولیت محدود خصوصی (OOD)مالکیت دو یا چند شریک و با مسئولیت محدود
تک مالکیتی (ET)فرم شرکت ساده که برای شرکت های خیلی کوچک (با مسئولیت کامل مالک) مناسب است
فریلانسشرکت فردی
شرکت سهامی عام (AD)شرکتی با سهام مشترک: شرکتی تجاری با سرمایه مشترک متعلق به اعضایش
شعبه در بلغارستانشرکت های خارجی قانونی ثبت شده در خارج می توانند شعبه ای هم در بلغارستان ثبت کنند.

با همه این اوصاف نیز سرمایه گذاران و کارآفرینانی که گزینه سرمایه گذاری بیزینس (ثبت شرکت) در بلغارستان را انتخاب کرده اند برای اخذ اقامت بلغارستان یا همان ویزای طلایی بایستی حداقل حدود EUR250000 (یورو) در بیزینس اشان تزریق کنند و در ضمن این سرمایه بایستی حدود 5 سالی در بلغارستان بماند تا شما به شهروندی بلغارستان هم برسید. در باب استارت آپ بلغارستان لینک فوق را بخوانید.

سرمایه گذاری در بلغارستان از طریق خرید ملک

نوع دیگری از سرمایه گذاری در این کشور خرید ملک در این کشور است. بلغارستان با وجود هزاران خریدار اموال بالقوه که ناشی از قیمت ملک مقرون به صرفه است، وسوسه این فکر را که باعث سود حداکثری در کوتاه مدت می شود می پروراند. این کشور سرمایه گذاران خارجی را به واسطه هزینه زندگی در بلغارستان و هزینه های رقابتی در زمینه ایجاد کسب و کار از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. سرمایه گذاری املاک و مستغلات بازارهای بسیار رقابتی ایجاد کرده است. مالیات شرکت ها و هزینه های کار نسبت به تمام استانداردهای اروپایی کم است. خصوصی سازی و رفع محدودیت ها، ایجاد صنایع پیچیده و عمومی و صنایع مخابراتی را موجب می شود.

سرمایه گذاری در بلغارستان از طریق خرید ملک

همان طوری که گفته شد، برای دست یابی به ویزای طلایی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری املاک، حداقل ارزش ملک خریداری شده بایستی حدود EUR 512000 (یورو) باشد. ضمنا اگر شما مایل به اخذ شهروندی بلغارستان نیز هستید در این صورت این سرمایه گذاری بایستی 5 سال حفظ شود. تا از این طریق به تابعیت این کشور درآیید.

چالش های اساسی سرمایه گذاری در بلغارستان

تمامی اتباع کشورهای خارجی که به دنبال سرمایه گذاری در بلغارستان هستند، باید قبل از ورود به این کشور، در کنار مزایا بی شمار بلغارستان، با چالش های اساسی سرمایه گذرای در این کشور نیز آشنا شوند. در غیر این صورت با مسکلات گسترده ای در طول روند سرمایه گذاری در بلغارستان مواجه خواهند شد. به طور کلی سرمایه گذاری در بلغارستان، در کنار مزیت های بی شماری که برای سرمایه گذاران بین المللی به همراه دارد، داری چالش های متعددی نیز در حوزه های مختلف می باشد.

برای درک بهتر چالش های اساسی سرمایه گذاری در بلغارستان لیستی را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در این بخش از مقاله به آن می پردازیم:

 • بلغارستان با وجود مزایا بی شماری که دارد، برای راه اندازی کسب و کار در این کشور با موانع مهمی مواجه خواهید شد. به طور کلی شروع روند سرمایه گذاری در بلغارستان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.
 • در کنار اینکه بلغارستان مشوق های مالیاتی گسترده ای را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، قوانین مالیاتی این کشور نیز بسیار پیچیده است. بنابراین سرمایه گذاران باید همواره آماده باشند تا، ساعات و منابع قابل توجهی را برای برآورده کردن الزامات مالیاتی در بلغارستان اختصاص دهند.
 • انجام موفقیت آمیز سرایه گذاری و تجارت در بلغارستان مستلزم آگاهی از تفاوت های فرهنگی است که این موضوع به شدت در بلغارستان ضروری است.

نیروی کار ماهر فاکتور مهم برای سرمایه گذاری در بلغارستان 2024

جمعیت کارگری در بلغارستان حدود 4.8 میلیون نفر (52%) و زنان (48%) است که اغلب آنها بسیار تحصیل کرده و ماهر هستند. میزان سواد در این کشور 93% است. درصد بالایی از نیروی کار برخی از نوع آموزش متوسطه، فنی و یا حرفه ای را به پایان رسانده است. بسیاری از بلغاری ها دارای زمینه های قوی در رشته های مهندسی، پزشکی، اقتصاد و علوم هستند. استعداد کارگران و هزینه نسبی کار کم بسیار اندک است انگیزه های قابل توجهی برای شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در بلغارستان وجود دارد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بلغارستان هنوز هم در سال 2024 کشور بسیار ارزانی محسوب می شود. در حال حاضر در زمینه سرمایه گذاری در قسمت خرید اموال در بلغارستان یک فرصت بالقوه عالی وجود دارد. هر سال قیمت ها بالا می رود و در حال حاضر زمان مناسب برای سرمایه گذارای در ساختمان سازی و ملک است. در باب کار در بلغارستان لینک فوق را بخوانید.

عدم سوء پیشینه از الزامات سرمایه گذاری در بلغارستان

پس از چندین رسوایی که درمورد دستیابی به شهروندی بلغاری از طریق بردن سرمایه توسط افرادی که در کشورشان محاکمه شده یا مورد محاکمه قرار گرفته بودند پدید آمد، دولت بلغارستان مجبور شد اصلاحیه قانون شهروندی بلغارستان را تصویب کند. از تاریخ 1 ژانویه 2019 (01/01/2019)، تمام متقاضیان باید گواهینامه ثبت احضاریه صادر شده توسط کشور خود را ارائه دهند و هیچ سابقه کیفری در کشور متبوع خود یا کشور محل اقامت پیشین خود نداشته باشند. مواردی وجود دارد که متقاضیان در موناکو یا دبی هیچ سابقه کیفری نداشته اند، اما در کشور خودشان یعنی ایالات متحده یا فدراسیون روسیه مورد محاکمه قرار گرفته اند این افراد نیز نمی توانند وارد بلغارستان شوند.

معایب سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان

فرآیند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان، در کنار مزیت های قابل توجهی که در حوزه های مختلف برای سرمایه گذاران به همراه دارد، دارای معایب و چالش هایی نیز در این زمینه می باشد. بنابراین تمامی افرادی که قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان را دارند، باید قبل از ورود به این کشور با معایب سرمایه گذاری در بلغارستان به خوبی آشنا شوند. در غیر این صورت با چالش های ویژه ای در طول اقامت و سرمایه گذاری در بلغارستان مواجه خواهند شد.

در نمودار زیر می توانید روند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان

مزایای سرمایه گذاری در بلغارستان

قبل از 1 ژانویه 2019 تمام متقاضیان مجبور بودند درخواست شهروندی خود را ارائه دهند و سپس 3 تا 6 ماه برای شرکت در یک مصاحبه منتظر بمانند. دولت بلغارستان برای کوتاه کردن زمان برای به دست آوردن شهروندی و حذف نظام قطعا ناخوشایند بوروکراتیک تدبیری اندیشیده که شامل ارائه درخواست و مصاحبه همزمان می شود. این امر روند مهاجرت به بلغارستان از طریق سرمایه گذاری حداقل 3 ماه کاهش می دهد، این روند چندان پیچیده نیست منتها به منظور حصول اطمینان از اصولی پیش رفتن این فرایند می توانید مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را مطالعه نمایید.

پرتکرارترین سوالات سرمایه گذاری در بلغارستان

بخش پایانی مقاله به سوالات تخصصی شما پاسخ می دهیم:

 • سرمایه گذاری در بلغارستان در بخش بورس به چه صورت است؟ بورس اوراق بهادار بلغاری – صوفیا از سال 1997 شروع به کار کرد و در صوفیا، پایتخت بلغارستان واقع است. ساعات بازار: 10:00 – 17:00، دوشنبه تا جمعه است. شرکت های فهرست شده تا سال 2024 شامل 171 مجموع بازار، عمدتا شامل 55 بازار اوراق قرضه، 14 شرکت اوراق بهادار ویژه و 95 شرکت سهام خاص است. بر اساس تجربه کارشناسان ما، سرمایه گذاری در بلغارستان نیاز به باز کردن حساب کارگزاری و کمی مدارک دیگر دارد.
 • سرمایه گذاری در بلغارستان از طریق خرید ملک چگونه است؟ نوع دیگری از سرمایه گذاری در این کشور خرید ملک در این کشور است. بلغارستان با وجود هزاران خریدار اموال بالقوه که ناشی از قیمت ملک مقرون به صرفه است، وسوسه این فکر را که باعث سود حداکثری در کوتاه مدت می شود می پروراند. این کشور سرمایه گذاران خارجی را به واسطه هزینه زندگی در بلغارستان و هزینه های رقابتی در زمینه ایجاد کسب و کار از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. سرمایه گذاری املاک و مستغلات بازارهای بسیار رقابتی ایجاد کرده است. مالیات شرکت ها و هزینه های کار نسبت به تمام استانداردهای اروپایی کم است. خصوصی سازی و رفع محدودیت ها، ایجاد صنایع پیچیده و عمومی و صنایع مخابراتی را موجب می شود.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *