مهاجرت سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس همواره یکی از راه های پرهزینه مهاجرت می باشد که مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. کشور سوئیس متشکل از 26 کانتون است. شهر برن محل واقع شدن مقامات فدرال کشور سوئیس است. قرارگیری سازمان های تجارت جهانی یکی از مزیت های کشور سوئیس است، به عنوان مثال دومین دفتر بزرگ سازمان ملل متحد در سوئیس واقع شده است.

اقتصاد پیشرفته از وجه تمایز سوئیس با دیگر کشورهای اروپایی در باب سرمایه گذاری محسوب می شود. صنعت بانکداری و گردشگری و شاخص نوآوری جهانی در سوئیس از رتبه اول برخوردار می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص سرمایه گذاری در سوئیس طی سال 2021 ارائه نموده است.

روند سرمایه گذاری در سوئیس در سال 2021

روند سرمایه گذاری در هر کشوری از پرریسک ترین و پرهزینه ترین روش های مهاجرتی می باشد. حتی سرمایه گذاری در کانادا نیز از این قانون مستثنی نمی باشد. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری از جمله روندهای مهاجرتی سخت می باشد که توصیه وکلا و کارشناسان مهاجرت در ابتدای امر بررسی شرایط مهاجرت از طریق تحصیل و کار می باشد.

کشور سوئیس در جهت گیری سیاسی دولت کشورهای دیگر اعلام بی طرفی کرده است. همین دلیل باعث شده که سوئیس امن ترین کشور دنیا محسوب شود. در واقع کشور سوئیس مقررات سختی برای خارجیانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند وضع کرده است هر چند هنوز هم در سال 2021 ورود به این کشور از طریق خوداشتغالی و یا از طریق ایجاد یک تجارت جدید در این کشور امکان پذیر می باشد.

صرفه اقتصادی سرمایه گذاری در سوئیس

برای اغلب مردم سوئیس به عنوان یک کشور بسیار گران قیمت شناخته می شود و فقط برای افراد ثروتمند و شرکت های بزرگ قابلیت دسترسی دارد. با این حال، هزینه های کلی زندگی و ایجاد کسب و کار در سوئیس با آلمان، فرانسه، هلند و ایالات متحده مقایسه می شود. البته علت اصلی بالا بودن ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری در این کشور به خاطر مواردی نظیر حمل و نقل، ارتباطات، تامین انرژی و سیستم های دفع زباله های دولتی می باشد که به خاطر سیاست دولت این کشور مبنی بر مبارزه با تخریب محیط زیست است که به مراتب دارای هزینه های بالاتری می باشد.

کم ریسک ترین سرمایه گذاری در سوئیس

علاوه بر ثبت شرکت، یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در سوئیس و کسب درآمد خرید ملک است. اگرچه خرید ملک در سوئیس بسیار گران قیمت است و حتی برای خود سوئیسی ها نیز پس از چند سال پس انداز امکان پذیر می شود، ریسک کم تری دارد. چرا که قیمت اجاره مسکن در سوئیس بالا است و از طرفی به دلیل همان نرخ کم تورمی که در سوئیس وجود دارد، قیمت ملک هم به مرور در این کشور افزایش پیدا می کند. نرخ تورم در سوئیس به شرح ذیل می باشد:

سال نرخ تورم در سوئیس
2021 %0.2
2022 %0.5

چگونگی آغاز تجارت در سوئیس

با وجود کم ریسک بودن سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در سوئیس، سود کم تری در مقایسه با ثبت شرکت دارد. به همین دلیل اکثرا شروع تجارت در این کشور را ترجیح می دهند. پیش از این که اقدام به ایجاد تجارت تازه ای در کشور سوئیس نمایید چند نکته وجود دارد که می بایست مورد توجه قرار گیرد، اولین نکته تاییدیه از دولت سوئیس می باشد که مبنی بر این است که طرح تجاری یا Business plan فرد امکان سودآوری زیادی داشته باشد. آگاهی کامل از ساختار قانونی کشور سوئیس دومین نکته می باشد که مطابق قانون سوئیس متقاضیان می بایست یا از اقامت سوئیس برخوردار باشند یا دارای شریک حقوقی از کشور سوئیس باشند.

میزان مالیات مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

میزان مالیات برای سرمایه گذاری در سوئیس نسبت به سایر کشورهای دیگر متوسط می باشد چرا که اولویت اصلی در این کشور ساخت زیر ساخت های اساسی می باشد. نظام مالیاتی سوئیس بسیار منطبق با معتبرترین کشورهای مرکز تجارت و مالی بین المللی در سطح جهان می باشد. بسیاری از امتیازات مالیاتی به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی در سوئیس ارائه شده است، در حالی که محدودیت های فراوانی برای شهروندان این کشورها در حوزه سرمایه گذاری سوئیس در خارج از کشور وجود دارد، همچنین کشور سوئیس دارای شبکه وسیعی از معاهدات برای جلوگیری از مالیات دوگانه است. در نتیجه اصلاحات اخیر شرکت های مالیاتی این کشور، انجام کسب و کار در سوئیس را جذاب تر کرده است، زیرا سیستم مالیاتی بیشتر بهبود یافته است.

شروع تجارت و سرمایه گذاری در سوئیس

قبل از شروع سرمایه گذاری در سوئیس باید تحقیق نمائید که آیا شهروندان سوئیس به کالا و خدمات که متقاضیان سرمایه گذاری ارائه می دهند، نیاز یا علاقه ای دارند یا خیر. شناسایی رقبا در باب نام هایی که تا به حال برای شرکت های پیشین به ثبت رسیده است نیز در مرحله بعدی قرار دارد که به این منظور است که مبادا نام انتخابی شرکت با موارد قبلی تطابقی داشته باشد. مهاجرت و راه های اخذ اقامت سوئیس متعدد می باشد، اما در نظر داشتن میزان هزینه زندگی در سوئیس یکی از پارامترهای حائز اهمیت محسوب می شود. سوئیس از جمله کشورهای گران اروپایی است که از هزینه های زندگی بالایی برخودار است. متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند می بایست ماهیانه حدود 2000€ (یورو) برای یک زندگی تک نفره، هزینه زندگی در نظر بگیرند.

شروع تجارت و سرمایه گذاری در سوئیس

ساختار تجارتی در سوئیس

متقاضیانی که تمایل به سرمایه گذاری در سوئیس و ثبت شرکت در سوئیس را دارند می بایست از انواع شرکت های ذیل آگاهی کامل یابند. انواع شرکت های موجود در سوئیس عبارتند از:

  • شرکت یک نفره
  • شرکت تضامنی
  • شرکت محدود
  • شرکت سهامی مشترک
  • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت یک نفره جهت سرمایه گذاری در سوئیس

این نوع شرکت پس از شرکت سهامی مشترک٬ معروف ترین و معمول ترین نوع شرکت می باشد و مناسب افراد متخصصی است که برای خودشان و به صورت انفرادی کار می کنند. در صورتی که قصد ثبت چنین شرکتی را دارید می بایست از پیش در خصوص اخذ اقامت سوئیس اقدام نماید. این نوع ثبت شرکت مناسب دانشجویان بین المللی در خصوص اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس می باشد. در این نوع شرکت فروش سالیانه شما می بایست از CHF100000 (فرانک سوئیس) بیشتر باشد.

شرکت تضامنی و محدود جهت سرمایه گذاری در سوئیس

شراکت افراد در امور تجارتی امری است که در سرتاسر دنیا اتفاق می افتد. شرکت مشترک عادی همانند شرکتی است که در بالا معرفی شد با این تفاوت که بیش از یک نفر درگیر آن هستند و در ایجاد و اداره آن دخالت دارند. در این نوع شرکت همه شرکا می بایست اقامت سوئیس را داشته باشند و نام تمامی شرکا می بایست در نام تجاری شرکت آورده شده باشد. تمامی شرکا در این نوع شرکت ها مسئولیت نامحدود دارند. لازم به ذکر است این قبیل شرکت ها شخصیت حقوقی ندارند. شرکای عادی در شرکت های محدود، مسئولیتشان نامحدود است، هر چند بعضی از شرکا که قید شده مسئولیت محدود دارند می توانند سقف مسئولیت خود را در اساسنامه شرکت قید نمایند.

شرکت سهامی مشترک در سوئیس

این نوع شرکت پرطرفدارترین نوع شرکت در میان تجار برای ایجاد یک تجارت جدید می باشد. در این حالت، خود شرکت یک شخصیت حقوقی مجزا از اعضای شرکت به حساب می آید. میزان مسئولیت هر فرد در این نوع شرکت بستگی به دارایی های شرکت دارد و کمترین میزانی که سهامداران می بایست در ایجاد این نوع شرکت درگیر کنند میزان CHF100000 (فرانک سوئیس) می باشد که از این میزان، مبلغ CHF50000 (فرانک سوئیس) باید به طور کامل در همان ابتدای امر پرداخت شود. ثبت این نوع شرکت معمولا بین 2 تا 4 هفته زمان می برد. پس از طی این فرآیند شخصیت حقوقی شرکت به رسمیت شناخته می شود.

شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس

این نوع شرکت نیز شخصیت حقوقی مستقل از اعضای خود دارد و میزان سرمایه آن می بایست مبلغ CHF20000 (فرانک سوئیس) باشد که از این میزان٬ مبلغ CHF10000 (فرانک سوئیس) باید از پیش پرداخت گردد. از میان شرکا، حداقل یک نفر که مدیریت را به عهده دارد می بایست اقامت سوئیس را داشته باشد و به لحاظ قانونی این مجوز را دارد به نیابت از سایر اعضا، اسناد شرکت و غیره را امضا نماید.

بهترین راه برای مهاجرت به سوئیس

با توجه به این که حتی ثبت شرکت در کشور محل سکونت خود فرد هم پرهزینه و همچنین پرریسک است، باید در نظر داشت که این قبیل اقدامات در یک کشور خارجی ریسک دوچندانی خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می شود کسانی که شرایط سنی مناسبی دارند ابتدائا با اخذ ویزای تحصیلی یا کاری سوئیس اقامت این کشور را به دست آورند و پس از مدتی اقامت و آشنایی با قوانین ثبت شرکت و نیازهای بازار در سوئیس تصمیم بگیرند که آیا در این کشور به سرمایه گذاری و کارآفرینی نیز بپردازند یا خیر.

البته تحصیل در سوئیس ممکن است بسیار پرهزینه باشد و این بستگی به رشته و دانشگاهی دارد که فرد بخواهد از آن پذیرش بگیرد. در دانشگاه های دولتی سوئیس شهریه کمی از دانشجویان گرفته می شود که میانگین آن به شرح ذیل است:

  • در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: بین 400€ تا 3700€ (یورو) در سال
  • در مقطع PhD: بین 100€ تا 900€ (یورو) در سال

اما باید توجه داشت که در سال 2021 شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس ممکن است به سالیانه 43000€ (یورو) هم برسد. اما از جمله دانشگاه های ارزان قیمت و دولتی سوئیس می توان به دانشگاه ژنو، دانشگاه برن و دانشگاه لوزان اشاره نمود که سالیانه به طور متوسط به ترتیب 900€ (یورو)، 1700€ (یورو) و 1040€ (یورو) شهریه دریافت می کنند. متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری دارند می بایست با در نظر گرفتن شرایط سرمایه گذاری در سوئیس و سایر طرق مهاجرت اقدام کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد اطلاعاتی در این خصوص ارائه گردید.

4.9/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *