ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در هلند یکی از طرق اخذ اقامت به حساب می آید و مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد اگر هدف از انجام این بیزینس واقعی باشد. سرمایه را می توان به سوخت موتور اقتصاد تشبیه کرد و نیروی کار را به اجزای مکانیکی آن، با سوخت بیشتر و بهتر می توان اجزای بیشتری را به حرکت درآورد و در نتیجه توان تولیدی این موتور را بالا برد. هلند کشوری توسعه یافته و قدرتمند است که اگرچه اقتصادی قوی دارد و نرخ بیکاری آن در سال 2024 حدود 2% است، باز هم از سرمایه گذاری ها و کارآفرینی های خارجی حمایت می کند. در این مقاله اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذاری در این کشور توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است.

 • مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در هلند چیست؟
 • آیا سرمایه گذاری در هلند منجر به اخذ اقامت می شود؟
 • حداقل مبلغ مورد نیاز برای اخذ اقامت هلند از این طریق چیست؟
 • آیا هلند نیز ویزای طلائی دارد؟
 • آیا اعضای خانواده نیز می توانند از این طریق وارد کشور هلند شوند؟

آشنایی با کشور هلند

این قسمت از مقاله در باب کشور هلند و اقتصاد این کشور اروپایی نیز نگارش شده است.

آیتمشرح
موقعیتکشوری کوچک در شمال غرب قاره اروپا
موقعیت توپوگرافیک منحصر به فرد
همسایگاناز شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک
در غرب و شمال هلند نیز سواحل اقیانوس اطلس شمالی
آب و هواآب و هوای بسیار مطبوع
پاک ترین آب و هوای دنیا
تولید کنندهبزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده گل و گیاه به سراسر دنیا
ویژگی برترتمرکز بر محیط زیست و فناوری های سبز و توسعه منابع تجدیدپذیر
فرهنگ پیشرفتهاستفاده دوچرخه در سطح گسترده
جمعیت
بیش از 16 میلیون نفر
صنایع و اقتصاد
دامپروری، ماشین آلات، نفت و گاز و غیره

سرمایه گذار خارجی در هلند در 2024

نیاز به سرمایه و خصوصا سرمایه خارجی، در هر کشوری و با هر سطح از توانمندی اقتصادی احساس می شود. از این رو سرمایه گذاری و جلب سرمایه های خارجی، از رویکردهای اصولی دولت جهت تقویت موتور اقتصادی کشورشان است. سوق یافتن سرمایه در هر سطح و اندازه ای قاعدتا نیاز به محرک و مسببی دارد. اعطای اقامت، اصلی ترین مشوقی است که دولت ها و مخصوصا کشورهای برتر دنیا برای جلب سرمایه های خارجی در نظر گرفته اند. انواع سرمایه گذاری در کشور هلند در سال 2024 عبارت هستند از:

 • ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری به صورت مشترک
 • سرمایه گذاری در صندوق دولتی

در عمده کشورهای دنیا با سرمایه گذاری در بخش های مشخص شده از سوی دولت آن کشور، سرمایه گذار می تواند به همراه کلیه اعضای خانواده که تحت تکفل وی می باشند، اقامت آن کشور را به دست آورد و به طور دسته جمعی به آن جا مهاجرت نمایند. این کشور نیز از این قاعده تبعیت می کند و به افراد خارجی که در بخش های مورد نظر و به میزان مورد نظر دولت این کشور سرمایه گذاری کنند، اقامت کشور هلند را اعطا می نماید.

اطلاعات بیشتر: استارت آپ هلند

دلایل سرمایه گذاری در هلند

سرمایه گذاری در کشور هلند دلایل بسیاری دارد که 5 دلیل عمده را در این باره ذکر می نماییم:

 • موقعیت بی حرف: هلند جزیره نیست! بلکه در قاره اروپا واقع گردیده و این یعنی دسترسی به 500 میلیون مصرف کننده که این تازه غیر از مشتریان خود شما است.
 • زیرساخت سطح بالا: فرودگاه های در سطح جهانی، بندرگاه های سطح بالا، جاده سریع السیر، شبکه ریلی گسترده، پهنای باندی که کم نظیر است. این ها به اضافه چیزهای دیگر همه از زیرساخت های قوی در این کشور است.
 • رواج زبان انگلیسی: حدود 90% مردم هلند به زبان انگلیسی که زبان بین المللی برای کسب و کار است مسلط هستند و اصولا بسیاری از مردم این کشور، چند زبانه هستند.
 • محیط عالی تجاری: Dow, Cargill, Heinz, Nike, Netflix, Tesla, Staples, Stryker و صدها شرکت تجاری چند ملیتی دیگری که در هلند مشغول هستند، گواه این امر می باشند.
 • تسهیلات و تمهیدات: آژانس سرمایه گذاری خارجی هلند، خدمات رایگان و محرمانه ای را به منظور راه اندازی، توسعه و گسترش شرکت تجاری شما در این کشور ارائه می دهد.

دلایل سرمایه گذاری در هلند

سیاست دولت درباره سرمایه گذاری در هلند

آژانس سرمایه گذاری خارجی هلند (NFIA) واحد عملیاتی وزارت امور اقتصادی و سیاست هلند است. NFIA شرکت های خارجی را در ایجاد، توسعه و گسترش فعالیت های بین المللی خود در هلند کمک و مشاوره می کند. آژانس سرمایه گذاری خارجی هلند تقریبا 40 سال پیش تاسیس شد و از آن زمان تا کنون 5000 شرکت از بیش از 60 کشور را در ایجاد یا گسترش فعالیت های بین المللی این کشور نیز حمایت کرده است. NFIA علاوه بر دفتر مرکزی خود در لاهه، دفاتر خود را در کشورهای دیگر نیز دارد که این کشورها عبارتند از:

 • بریتانیا
 • ترکیه
 • آمریکای شمالی
 • آسیا
 • خاورمیانه
 • آفریقای جنوبی

علاوه بر این، NFIA با همکاری سفارتخانه های هلند، کنسولگری ها و سایر سازمان هایی که دولت این کشور را در خارج از کشور نمایندگی می کنند و همچنین شبکه وسیعی از شرکای داخلی تحت برچسب سرمایه گذاری در این کشور کار می کند.

شرایط سرمایه گذاری در هلند

مطابق شرایط در سال 2024 شما حداقل مبلغ 1250000€ (یورو) را در یک شرکت مستقر در هلند یا در یک صندوق سرمایه گذاری که طبق گفته وزارت امور اقتصادی، تحت مقررات SEED عمل می کند، سرمایه گذاری می کنید، یک صندوق مشارکت یا مشارکت قراردادی که در یک شرکت در هلند سرمایه گذاری می کند. میزان هزینه زندگی در هلند را در لینک مربوطه ملاحظه بفرمائید.

در پروسه سرمایه گذاری در هلند ورود به بازار املاک برای اشتغال خصوصی، مشمول این امر نمی باشد. شما آن مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری را در یک حساب بانکی نزد یک بانک هلندی یا بانک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که در هلند شعبه دارد دپوزیت می کنید. این شعبه باید تحت نظارت بانک هلند (DNB) باشد. بانک های تحت نظارت، از مجوز واحد اروپایی تبعیت می کنند. سرمایه گذاری شما دارای ارزش افزوده ای برای اقتصاد است. این توسط سازمان اداری این کشور (RVO) ارزیابی خواهد شد.

مالیات در کشور هلند

چه یک شهروند هلندی یا یک مهاجر باشیم، در صورت کسب درآمد در مدت زمان اقامت در هلند، ملزم به پرداخت مالیات هستیم.

اگر جز مالیات دهندگان غیر مقیم هلند هستید، طبق قوانینی که در این کشور وضع شود، مالیات پرداخت خواهید کرد. این شامل درآمد شغلی، اداره یک تجارت، درامد های دوره ای و فصلی، درآمد حاصل از بخش املاک در هلند یا بخشی از سهام در یک شرکت هلندی است. Belastingdienst (اداره مالیات هلند) مالیات ها را از طرق و محاسبات مختلف جمع آوری می کند.

مالیات بر درآمد (inkomstenbelasting)

اگر درآمد کسب می کنید یا در هلند کار می کنید، باید بر درآمد خود مالیات بپردازید. شما مالیات بر درآمد خود را از طریق اظهارنامه مالیاتی سالانه خود (aangifte inkomstenbelasting) اعلام می کنید که می تواند به صورت آنلاین یا با کمک یک مشاور مالیاتی هلندی انجام شود. معمولا هر چه درامد بیشتر باشد نرخ مالیات نیز بالاتر است.

اگر در یک شرکت استخدام شده اید، مالیات بر درآمد شما توسط کارفرمای شما از حقوق شما کسر می شود.

مالیات بر ارزش افزوده (BTW / omzetbelasting)

Belastingdienst همچنین از طریق مالیات بر فروش یا درآمد (omzetbelasting)، که در هلند به عنوان BTW (belasting over de toegevoegde waarde) شناخته می شود، مالیات ها را جمع آوری می کند. همه مشاغل، به استثنای برخی از بنیادها و انجمن ها، باید BTW را به قیمت کالاها و خدمات خود اضافه کنند. سه سطح مختلف BTW وجود دارد: 0٪، 9٪ و 21٪ (متداول ترین نرخ).

مالیات بر درآمد شرکت

دو نوع شرکت متداول در هلند وجود دارد. شرکت با مسئولیت محدود خصوصی (BV) است. نوع دیگر شرکت، شرکت سهامی عام (NV) است. عمدتاً برای شرکت هایی استفاده می شود که بسیار بزرگ هستند و/یا در بورس اوراق بهادار فهرست می شوند.

هر دو NV و BV با اجرای یک سند اسناد رسمی ترکیب می شوند و مسئولیت سهامداران اصولاً محدود به سرمایه ارائه شده است. NV و BV نیز هر دو مشمول مالیات بر درآمد شرکتی هستند و توزیع سود سهام آنها مشمول مالیات تکلیفی بر سود سهام است که باید توسط نهاد Belastingdienst محاسبه و سپس پرداخت شود.

مراحل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هلند

افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در هلند هستند هم می توانند بخشی از سهام شرکت های ثبت شده را خریداری کنند و هم می توانند خود اقدام به ثبت شرکت نمایند. حداقل هزینه موجود برای ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت های هلند در شهر آمستردام 50€ (یورو) است. البته برای ثبت شرکت هایی که ماهیت و ساختاری تجاری دارند، همانند یک شرکت BV، علاوه بر مبلغ پیشین، حدود 300€ (یورو) نیز برای ثبت در دفاتر اسناد رسمی مورد نیاز می باشد. به منظور ثبت شرکت در هلند باید مراحل ذیل طی گردد:

 1. بررسی حقوقی که آیا فرد شرایط مورد نظر برای اقامت در هلند را دارد یا خیر
 2. نگارش طرح تجاری یا همان business plan
 3. ثبت طرح تجاری (business plan)
 4. انتخاب ساختار شرکت (شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و غیره)
 5. انتخاب نام تجاری برای شرکت و ثبت آن
 6. ثبت در اداره تبلیغات هلند، اداره ثبت شرکت های هلند و اداره مالیات هلند

انواع ورود پول به هلند از طریق ثبت شرکت

قوانین هلند به منظور ثبت شرکت از سوی هلندی ها، اروپایی ها و سایر ملل دنیا انواع مختلفی از شرکت ها را به منظور ثبت کردن پیش بینی نموده است. اما به دلایل مختلف از جمله چگونگی مسئولیت شرکا، قوانین مسئولیت مالی، اداره ساده تر شرکت و غیره، چهار نوع شرکت ذیل همواره بیشتر مورد استقبال سرمایه گذاران و کارآفرینان مختلف در هلند بوده است:

 1. مالکیت یگانه
 2. شرکت محدود خصوصی (bv)
 3. مشارکت تجاری (vof)
 4. شرکت تعاونی

البته برخی افراد که می خواهند ریسک سرمایه گذاری و احتمال ضرردهی را به حداقل برسانند ترجیح می دهند در یکی از شرکت های از قبل ثبت شده در هلند سرمایه گذاری نمایند. به عنوان مثال خرید سهام شرکت های بزرگ ذیل در هلند طرفداران زیادی دارد:

 • Royal Dutch Shell
 • Ahold Delhaize
 • Unilever

سرمایه گذاری در هلند برای خارجی ها

سرمایه گذاران خارجی می توانند راحت تر اجازه اقامت موقت دریافت کنند. آنها باید حداقل 1250000€ (یورو) سرمایه داشته باشند و آن را در مشاغل هلندی سرمایه گذاری کنند. از اول جولای 2016، طرح سرمایه گذاران خارجی به 3 طریق اصلاح می شود تا استفاده بیشتر از آن را تشویق کند. تغییراتی که در ادامه خواهیم گفت اعمال خواهد شد. اولین مجوز اقامت برای سرمایه گذاران خارجی به جای 1 سال، 3 سال اعتبار خواهد داشت. سرمایه گذاران خارجی دیگر نیازی به گزارش حسابرس نخواهند داشت. با این حال، خدمات مهاجرت و تابعیت (IND) به بررسی معاملات مشکوک به منظور مبارزه با پولشویی ادامه خواهد داد. برای ارزیابی سرمایه گذاری از یک روش ساده، مبتنی بر سیستم امتیازدهی استفاده خواهد شد. این بدان معناست که سرمایه گذاری باید در دو زمینه اشتغال و نوآوری به بخش خصوصی هلند کمک کند.

با گسترش کسب و کار خود در هلند، به شبکه های نوآوری، پروژه ها و امکانات برای دستیابی به پیشرفت های حیاتی در زمینه هایی مانند انرژی پایدار، غذا، سلامت، تحرک و راه حل های دایره ای دسترسی پیدا می کنید. سیستم آموزشی هلند تعدادی از بهترین فارغ التحصیلان آموزش دیده و کارآمد را در اروپا تولید می کند. نیروی کار از نظر دیجیتالی ماهر و دارای چشم اندازی بین المللی است، به طوری که 90% از جمعیت هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند و بسیاری نیز آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. در کنار نیروی کار بزرگ، هلند از نظر کیفیت زندگی در رتبه بالایی قرار دارد. این امر جذب استعدادهای بین المللی واجد شرایط منحصر به فرد را نسبتاً آسان می کند. جای تعجب نیست که شرکت های خارجی خانه جدیدی در هلند پیدا کنند.

در بخش زیر شاهد شرایط سرمایه گذاری در هلند هستید:

شرایط سرمایه گذاری در هلندبرای مهاجرت به هلند طرق دیگری نیز وجود دارد که می توان با هزینه های خیلی کمتر نیز برای کسب اقامت هلند اتخاذ نمود. برای موفقیت در پروسه های مهاجرتی نقش وکلا نیز تعیین کننده است. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده است اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذاری در هلند ارائه گردید.

5/5 - (4 امتیاز)

4 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در هلند

 1. پویا گفت:

  چند سوال داشتم
  مثلا ما مبلغ ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو را در شرکت Unilever سرمایه گذاری کردیم. بقیه موارد بعد از این چطور؟
  ۱. مدت اقامت چند ساله است؟
  ۲. بعد از چند سال میشود برای اقامت دائم درخواست داد؟
  ۳. بعد از چند سال میشود برای شهروندی درخواست داد؟
  ۴. در سال چند روز باید در هلند اقامت داشت؟
  ۵. بعد از چه مدتی میتوان پول را از شرکت خارج کرد بدون اینکه به اقامت ما لطمه ای وارد شود؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   این مسائل رو باید در ارتباط با همون شرکت مورد ارزیابی قرار بدید اما به طور کلی این پروسه 3 تا 5 سال طول می کشه

   1. پویا گفت:

    یعنی اینکه من مثلا این مقدار پول رو منتقل کنم به اون شرکت و بعدش اقدام بکنم برای گرفتن اقامت و بهم اقامت بدن، ۳ تا ۵ سال طول میکشه؟!!!

    1. امیر جلالی گفت:

     اقامت دائم بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *