ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

شرایط سرمایه گذاری در گرجستان 2023 به مراتب آسان بوده و متقاضیان تنها با سرمایه گذاری حداقل 300000$ (دلاری) می توانند اقامت دائم گرجستان را اخذ کنند. این نوع اقامت یک اقامت 5 ساله و همراه با کل اعضای خانواده می باشد. همچنین از مهمترین امتیازات اقامت سرمایه گذاری گرجستان می توان به حق کار و زندگی آزادانه در گرجستان، فرآیند مهاجرتی آسان و سریع، سیاست های مشوق بیزینس، سرمایه گذاری سودآور، نظام مالیاتی پایین می باشد. اما سوالاتی که برای متقاضیان مهاجرت به گرجستان مهم بوده و در این نگارش کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یه آنها پاسخ می دهند عبارت است از:

 • شرایط سال 2023 برای سرمایه گذاری در کشور گرجستان چیست؟
 • مزایا و امتیازات سرمایه گذاری در جمهوری گرجستان چیست؟
 • روش های مختلف سرمایه گذاری برای اخذ اقامت گرجستان کدامند؟
 • شرایط خرید ملک در کشور گرجستان چگونه است؟
 • چگونه می توان در گرجستان شرکتی را ثبت کرد؟
 • آیا از سرمایه خارجی در گرجستان مالیاتی اخذ می شود؟

گرجستان (پایتخت: تفلیس) یکی از جمهوری های شوروی سابق است که بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی به استقلال رسید. موقعیت دقیق جغرافیایی این کشور را می توان درست بر روی مرز دو قاره آسیا و اروپا متصور شد. از همسایگان این کشور می توان به روسیه، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان اشاره کرد. این کشور با جمعیت 3.7 میلیون نفری از واحد پول ملی لاری (GEL) در معاملات داخلی بهره می گیرد.

شرایط اقامت سرمایه گذار در گرجستان

خبر خوش به تمامی سرمایه گذاران و تجار ایرانی اینکه دولت گرجستان به شرط سرمایه گذاری حداقل 300000$ (دلاری) در بخش های خاصی از اقتصاد این کشور، اقامت دائمی (PR) گرجستان را اعطاء می کند. این نوع اقامت موسوم به اقامت سرمایه گذار در گرجستان دقیقا منطبق با قانون تشویق و تضمین فعالیت سرمایه گذاری می باشد. مطابق قوانین جدید که از دوم جولای سال گذشته به اجرا گذاشته شده، دو گزینه متفاوت سرمایه گذاری پیش روی افراد جهت اخذ ویزای اقامت سرمایه گذار گرجستان 2023 وجود دارد که عبارتند از:

شرایط اقامت سرمایه گذار در گرجستان

لازم به ذکر است که دولت گرجستان در وهله اول برای متقاضیان مجوز اقامت سرمایه گذاری به مدت 5 سال صادر می کند و اگر پس از آن 5 سال متقاضی املاک خود را نفروشد و همچنین درآمد سالانه شرکت تاسیس شده فراتر از حداقل های تعیین شده باشد، در آن صورت برای آنها مجوز اقامت دائمی (PR)گرجستان صادر خواهد شد. حداقل درآمد سالانه شرکت تاسیس شده در گرجستان در سال های مختلف بایستی از قرار زیر باشد:

سال هاحداقل سطح درآمد سالانه
سال اول$50000
سال دوم$100000
سال سوم$120000

سرمایه گذاری برای خرید ملک در گرجستان

لازم به ذکر است که در روش خرید ملک ارائه گزارش ارزشیابی (Appraisal report) و در روش ثبت شرکت خارجی در گرجستان نیز ارائه گزارش ارزیابی (evaluation report) به اداره مهاجرت الزامی است. با این مقدمه پس هر دو روش سرمایه گذاری در گرجستان 2023 منجر به اخذ اقامت دائمی این کشور می گردد و مدت اعتبار این اقامت گرجستان نیز 5 ساله می باشد. در ادامه و نیز متقاضیان می توانند برای دریافت تابعیت گرجستان درخواست دهند.

فلذا از مدارک لازم برای درخواست اقامت سرمایه گذار گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک موید سرمایه گذاری $300000 (دلاری) در بخش املاک یا سرمایه گذاری در یک شرکت گرجستانی تازه تاسیس
 • گواهی عدم سوء سابقه صادره از اداره پلیس محلی

اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، افراد از طریق سرمایه گذاری به راحتی می توانند به تابعیت گرجستان دست یابند. اما این به معنای دریافت تابعیت مضاعف یا پاسپورت دوم نیست! چرا که داشتن پاسپورت دوم در گرجستان قانونا امکان پذیر نیست و متقاضیان برای دریافت پاسپورت دوم گرجستان بایستی از تابعیت ملی خودشان انصراف دهند.  اما سرمایه گذاران خارجی پس از دریافت اقامت دائمی گرجستان و بعد از حدود 10 سال متوالی اقامت قانونی در کشور گرجستان است که می توانند به شهروندی (پاسپورت) گرجستان دست یابند.

بدین ترتیب از کلیه مزایا و امتیازات تابعیت گرجستانی شامل موارد ذیل بهره مند شوند:

 • دریافت حق شهروندی گرجی
 • مسافرت معاف از ویزا به کشورهای مختلف از جمله کشورهای منطقه شینگن اروپا (113 کشور جهان)
 • امکان کار و زندگی در هر نقطه از کشور گرجستان
 • تجارت آزاد با سایر ملل
 • بهره مندی از انواع خدمات آموزشی و بهداشتی

شرایط الحاق خانواده سرمایه گذار در گرجستان

یکی از امتیازات مهم سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک و ثبت شرکت ، امکان دریافت اقامت برای کلیه اعضای خانواده و مهاجرت آنها به کشور گرجستان می باشد. بنابراین مطابق قوانین کشور گرجستان، همسر و فرزند/ فرزندان زیر 18 سال سرمایه گذار نیز مشمول دریافت اقامت دائمی (PR) گرجستان می شوند. اما پدر و مادر و نیز فرزندان بالای 18 سالش برای مهاجرت به گرجستان نیازمند دریافت مجوز اقامت موقتی از این کشور هستند.

لذا مدارک مورد نیاز جهت صدور مجوز اقامت دائمی برای همسر و فرزندان از قرار زیر است:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • کپی از مدارک مسافرتی
 • کپی از مدارک اسکان در گرجستان
 • کپی از مدارک شناسایی
 • رسید موید سطح درآمد قانونی
 • عکس پاسپورتی جدید
 • پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست متقاضی

 خرید ملک در گرجستان

ذکر یک نکته مهم در همین ابتداء لازم و ضروری است و آن اینکه فرآیند سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک فرآیندی آسان است. تنها مدرکی که هموطنان برای خرید ملک در گرجستان نیاز دارند فقط کپی پاسپورت ملی می باشد. نکته بعدی درباب خرید ملک در این کشور اورآسیایی اینکه سرمایه گذاران نه تنها می توانند ملک مسکونی بلکه همچنین می توانند ملک تجاری در انواع مختلف آن مثل هتل، رستوران، کافی شاپ، سینما، فروشگاه و غیره را نیز خریداری کنند. در مورد خرید ملک در گرجستان بایستی تمام جوانب امر از جمله مشخصات فنی و حقوقی ملک را باید مدنظر قرار داد. به همین خاطر توصیه می شود که در این فرآیند حتما از مشاوره یک وکیل مهاجرتی ماهر استفاده شود.

اما به محض مسافرت به گرجستان و شروع فرآیند خرید ملک در این کشور، متوجه این نکته خواهید شد که در بازار ملک گرجستان دو نوع آپارتمان موسوم به Green (سبز) و White (سفید) وجود دارد. تفاوت این دو نوع آپارتمان در کشور گرجستان در این است که در نوع آپارتمان سبز مبلمان تکمیل و فول امکانات ملک فراهم است. اما در نوع سفید آن آپارتمان بدون مبله و امکانات خاصی به فروش گذاشته می شود. متقاضیان می توانند از دو طریق بنگاه های املاک و وب سایت های خانه به دنبال آپارتمان مطلوب خود بگردند. اما قیمت متوسط آپارتمان های فروشی در گرجستان بدین شرح است:

 • قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر حدود 74 (لاری) معادل 976.48$ (دلار)
 • قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از شهر حدود 67 (لاری) معادل 533.33$ (دلار)

سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در گرجستان

ثبت و راه اندازی شرکت در گرجستان فرآیند بسیار ساده و آسانی دارد. مطابق گزارش بانک جهانی از لحاظ آزادی اقتصادی یا Economic Freedom گرجستان بالاتر از آمریکا، آلمان و هلند در رتبه 12 دنیا قرار دارد. به همین دلیل است که بانک جهانی در سال 2023 گرجستان را از نظر شاخص آسانی انجام بیزینس (Ease of doing Business) در رده هفتم دنیا و پس از ایالات متحده قرار می دهد. نمودار زیر به خوبی نشانگر این واقعیت مهم می باشد:

نمودار رتبه گرجستان از نظر آسانی انجام بیزینس در جهان

همچنین جالب است بدانید که گرجستان دومین رتبه را در بین کشورهای جهان از نظر شاخص سریعترین آهنگ رشد استارت آپ ها دارد. با این رتبه های جهانی معلوم است که گرجستان بهترین جا برای ثبت شرکت می باشد. اما مراحل گام به گام ثبت شرکت در گرجستان 2023 از این قرار می باشد که در مرحله اول متقاضی یک ایده کسب و کاری انتخاب و برنامه شرکت یا بیزینس خود را آماده می کند. در گام بعدی برای مالیات ثبت نام و حساب بانکی افتتاح می کند. سپس واحد حسابداری را ایجاد کرده و در مرحله بعدی به سراغ اخذ مجوزها می رود. مرحله بعدی مربوط به دریافت بیمه میباشد. یک قدم به جلو نیز مربوط به تعریف براند شرکت و در نهایت تاسیس شرکت می باشد.

از بهترین شرکت ها برای تاسیس در گرجستان و شرایط آن می توان به:

پارامترشرح
نام شرکتLLC یا شرکت با مسئولیت محدود
دلیل انتخابتشکیل آسان و سریع، اعتبار بالا و حمایت از تعهد شخصی در هنگام وقوع ریسک
حداقل هزینه برای راه اندازی140$ (دلار)
تخفیف مالیاتیدارد

مالیات بر سرمایه گذاری در گرجستان

بحث درباره اخذ مالیات در گرجستان از جمله موضوعات مهم سرمایه گذاری در این کشور می باشد. بر اساس قوانین کشور گرجستان، مقیم های مالیاتی در گرجستان کسانی هستند که حداقل به مدت 183 روز در خاک این کشور ساکن باشند. مقیم های مالیاتی تنها بر اساس درآمد از کشور گرجستان مالیات گیری می شوند. این بدان معنا است که بر دارایی ها و سرمایه های خارجی هیچ گونه مالیاتی اخذ نمی شود و این خبر خوبی برای متقاضیان می باشد. بر این اساس، انواع دسته های مالیاتی و نرخ هر کدام در کشور گرجستان 2023 عبارت است از:

پارامترشرح
روزهای مالیات بر اقامت183 روز
نرخ مالیات بر درآمد شخصی20%
نرخ مالیات بر بهره سرمایه20%
نرخ مالیات بر درآمد سرمایه گذاری5%
مالیات قلمروییاخذ می شود

با اخذ مشاوره های بروز و تخصصی از کارشناسان مهاجرتی و وکلای پایه 1 دادگستری در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مسیر مهاجرتی خود را هموار کرده و دریافت سریع و آسان انواع ویزا یا اقامت خارجی را برای خود و خانواده خود مسیر سازید.

سوالات پرتکرار درباب سرمایه گذاری در گرجستان

در رابطه با موضوع سرمایه گذاری در کشور گرجستان سوالات زیادی مطرح است که از آنجمله می توان به سوالات زیر اشاره کرد:

 • انواع روش های مهاجرت سرمایه گذاری به گرجستان چیست؟ از انواع روش های سرمایه گذاری در این کشور منتهی به اخذ اقامت و تابعیت گرجستانی می توان به خرید ملک و ثبت شرکت اشاره نمود.
 • بهترین نوع شرکتی برای ثبت در گرجستان چیست؟ بهترین نوع شرکت جهت راه اندازی در گرجستان از نوع شرکت با مسئولیت محدود است.
 • آیا از طریق ثبت شرکت می توان به مجوز اقامت دائمی (PR) گرجستان رسید؟ بله، به شرط سرمایه گذاری حداقل EUR 300000 (یورویی) و اقامت 5 ساله در این کشور
 • آیا از طریق سرمایه گذاری امکان دریافت تابعیت گرجستان وجود دارد؟ بله، منتها بعد از 10 سال اقامت پیوسته در کشور گرجستان
 • آیا برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت گرجستان شرط حضور الزامی است؟ خیر، یکی از مزایای مهم سرمایه گذاری در گرجستان نیز همین عدم وجود شرط حضور اجباری در این کشور است.
 • آیا داشتن پاسپورت دوم در گرجستان مجاز است؟ قانونا داشتن پاسپورت دوم در گرجستان امکانپذیر نیست.
 • آیا از طریق سرمایه گذاری در گرجستان امکان بردن همسر و فرزندان به این کشور فراهم است؟ بله، همسر و فرزندان زیر 18 سال سرمایه گذار نیز مشمول اقامت دائمی (PR) گرجستان می شوند
5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *