مهاجرت به کشور سوئیس

سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت

سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت

از آن جایی که از جهات مختلف سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت است، علی رغم این که کشوری انگلیسی زبان نیست، طرفداران زیادی از سرتاسر دنیا دارد. کنفدراسیون سوئیس کشوری واقع شده در غرب، مرکز و جنوب قاره اروپا است که به لحاظ جغرافیایی محصور در خشکی (landlocked) می باشد یعنی به هیچ دریای بین المللی راه ندارد. همسایه های سوئیس نیز کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، اتریش و لیختن اشتاین هستند و متاثر از فرهنگ و زبان این کشورها، در سوئیس نیز 3 زبان ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی زبان رسمی می باشد. جمعیت سوئیس در سال 2022 حدود 9 میلیون نفر است با این وجود این کشور در دسته کشورهای مهاجرپذیر قرار نمی گیرد. هرچند شرایط فوق العاده ایده آل زندگی در سوئیس سبب شده است حتی بسیاری از اروپایی ها به این کشور مهاجرت نمایند؛ البته در شرایطی که تمکن مالی لازم را دارند زیرا سوئیس کشور گرانی است.

سوئیس یکی از توسعه یافته ترین کشورها در کل دنیا است و بیشترین میزان ثروت را به ازای شهروندانش دارد. از برخی جهات از جمله شاخص توسعه انسانی، رقابت های اقتصادی، آزادی اقتصادی و حقوق مدنی و غیره سوئیس بهترین کشور در دنیا می باشد. شهرهای مهم سوئیس یعنی زوریخ، ژنو و باسل نیز جزو 10 شهر برتر جهان هستند و از این میان زوریخ دومین شهر ایده آل مردم دنیا است. با توجه به مزایای بسیاری که زندگی در این کشور برای افراد به همراه خواهد داشت افراد زیادی نه تنها از کشورهای در حال توسعه بلکه حتی از کشورهای توسعه یافته اروپایی، علاقه مند به مهاجرت به سوئیس هستند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در این خصوص به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • بهترین راه برای مهاجرت به سوئیس در سال 2022 کدام است؟
 • هزینه زندگی در سوئیس چقدر است؟
 • شرایط تحصیل در سوئیس چگونه است؟
 • بهترین روش برای کار در سوئیس چیست؟
 • مهم ترین مشاغل در سوئیس کدامند؟

سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل در سوئیس بهترین راه برای مهاجرت به این کشور از سوی شهروندان غیر اروپایی است. چرا که در حالی که اعضای شنگن بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند در سوئیس اقامت داشته باشند، غیر اروپایی ها روند سختی برای مهاجرت کاری پیش رو خواهند داشت پس بهتر است با تحصیل در سوئیس ابتدائا هم رزومه خود را قوی کنند هم با محیط کاری در سوئیس و نیازهای جامعه این کشور بیشتر آشنا شوند.

البته در حالی که در غالب کشورهای اروپایی شهریه ای که شهروندان غیر اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا یا به عبارتی non-Eu/EEA citizens پرداخت می کنند بسیار بیشتر از شهریه ای است که شهروندان کشورهای مذکور به دانشگاه ها پرداخت می نمایند، سوئیس استثنا است. یعنی در غالب دانشگاه های دولتی سوئیس شهریه ای که از تمامی دانشجویان گرفته می شود یکسان است بدون این که به تابعیتشان توجه شود. البته دانشگاه های ذیل از غیر اروپایی ها بیشتر شهریه می گیرند و استثنا محسوب می شوند:

 • Fribourg
 • Lucerne
 • Neuchâtel
 • St. Gallen
 • Lugano
 • Zurich

میزان دقیق شهریه بستگی به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی افراد دارد اما به طور کلی می توان میانگین شهریه در دانشگاه های دولتی سوئیس را طی سال 2023-2022 به شرح ذیل دانست:

 • در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: سالانه 400€ تا 3700€ (یورو)
 • در مقطع PhD: سالانه 100€ تا 900€ (یورو)

البته اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی سوئیس که بدلیل بودجه ای که از دولت این کشور دریافت می کنند، ارزان تر هستند، دشوارتر است. این در حالی است که در دانشگاه های خصوصی سوئیس شهریه سالانه به 43000€ (یورو) در سال نیز می رسد منتهی دانشجویان باید به هزینه زندگی نیز توجه کنند که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

مقایسه هزینه زندگی ماهانه برای یک نفر در سوئیس

سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

با توجه به این که هزینه زندگی در سوئیس بالا است و دانشجویان اجازه کار تمام وقت برای پرداخت این هزینه ها را ندارند، برخی افراد تمایل دارند از همان ابتدا ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند. منتهی باید توجه داشت که برای اخذ ویزای کاری سوئیس ضروری است فرد از یک کارفرمای سوئیسی پیشنهاد شغلی داشته باشد یعنی کارفرما ابتدائا 6 ماه کار را در سوئیس و اتحادیه اروپا آگهی کرده باشد تا در نهایت بتواند فردی خارج از این حوزه را استخدام کند. به همین دلیل است که کسانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند و علاقه مند به مهاجرت کاری هستند، به جای سوئیس، یکی از کشورهای آلمان را اتریش را انتخاب می کنند چرا که این کشورها حتی به غیر اروپایی ها نیز در صورت داشتن تخصص های لازم، بدون نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی ویزای 6 ماهه جستجوی کار می دهند.

البته علی رغم این که آلمان و اتریش خود جزو کشورهای پیشرفته و صنعتی هستند، سوئیس در جایگاه بهتری قرار می گیرد. یکی از موارد برتری سوئیس به کشورهای مذکور متوسط درآمد ماهانه در این کشور است که در دنیا رتبه اول را دارد. برای بررسی بهتر این موضوع نمودار ذیل با توجه به آمار و ارقام سال 2022 ترسیم شده است:

مقایسه متوسط درآمد ماهانه در سوئیس

سایر راه های مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق خرید ملک ممکن نیست، این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا از جمله ترکیه، اسپانیا و یونان به کسانی که ملک یا املاکی به ارزش مشخصی خریداری کنند، اقامت می دهند. مهاجرت به کشور سوئیس همچنین از طریق روش پناهندگی امکان پذیر است که ارزان ترین و در عین حال خطرناک ترین روش است. علاوه بر خطرات مالی و جانی زیادی که پناهنده ها را در کمپ های پناهندگی تهدید می کند، به دلیل افزایش تعداد پناهنده ها در چند سال اخیر سوئیس سختگیری زیادی بر پرونده ها اعمال می کند و غالب افراد را به کشور خودشان باز می گرداند.

پس بهتر است اگر کسی تمکن مالی لازم برای تحصیل در سوئیس را ندارد به دنبال کشورهای ارزان قیمت تری مثل مجارستان، ترکیه، ایتالیا، فرانسه و غیره باشد اما به طریق قانونی مهاجرت کند. یکی دیگر از معایب روش پناهندگی نگاه منفی جامعه اروپایی، از جمله مردم سوئیس، به پناهنده ها است؛ به عبارت دقیق تر پیدا کردن کار برای پناهنده بسیار دشوار است و معمولا حتی به پناهنده هایی که مدارک دانشگاهی دارند، حقوق کمی داده می شود. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به سوئیس مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی و کاری توضیحاتی ارائه گردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :