مهاجرت به کشور گرجستان

شرایط اجاره مسکن در گرجستان

شرایط اجاره مسکن در گرجستان

شرایط اجاره مسکن در گرجستان خوب است چراکه میزان اجاره ارزان بوده و بدلیل نرخ تورم پایین، مردم با افزایش مداوم قیمت ها مواجه نخواهند بود. گرجستان کشوری با حدود 4 میلیون نفر جمعیت است که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود اما سپس استقلال یافت. این کشور که به دلایل مختلف از جمله پایین بودن تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال 2020 همچنان جزو کشورهای در حال توسعه طبقه بندی می شود، مقصد مهاجرتی پرطرفداری نیست. چرا که هدف مهاجران زندگی در کشوری با حداقل های سلامت، آزادی های اجتماعی، امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی، فرصت های شغلی خوب و غیره است و تقریبا هیچ کدام از این موارد در گرجستان وجود ندارد. مثلا متوسط درآمد مردان در گرجستان ماهیانه GEL1000 (لاری گرجستان) است که به توجه به پایین بودن اعتبار پول ملی معادل حدود 398$ (دلار آمریکا) می باشد.

متوسط درآمد زنان در گرجستان نیز پایین تر از مردان است و ماهیانه حدودا 300$ (دلار آمریکا) است که رقم بسیار ناچیزی محسوب می شود. به علاوه همین درآمد ناچیز را نیز بسیاری از افراد در گرجستان ندارند چرا که نرخ بیکاری رسمی در این کشور 12.6% است اما حدود 68% مردم گرجستان خود را بیکار می دانند. این در حالی است که پیدا کردن شغل برای دانشجویان خارجی اهمیت زیادی دارد چرا که در غیر این صورت پس از فارغ التحصیلی امکان تمدید ویزای خود را نخواهند داشت. با وجود همه این موارد برخی افراد علاقه مند به مهاجرت به گرجستان هستند نتیجتا در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص شرایط اجاره مسکن در گرجستان در سال 2020 به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

 • نرخ تورم در گرجستان چقدر است؟
 • متوسط اجاره ماهیانه در گرجستان چه میزان است؟

بررسی شرایط اجاره مسکن در گرجستان

بررسی شرایط اجاره مسکن در گرجستان در سال 2020

همان طور که اشاره کوتاهی شد زندگی در گرجستان مزایای زیادی برای افراد به همراه نخواهد داشت با این حال به دلایلی، دانشجویان کشورهای کم تر توسعه یافته ای مثل پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان و غیره ممکن است تحصیل در کشور گرجستان را انتخاب کنند. مهم ترین این گروه از دانشجویان پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان است چرا که به این ترتیب حتی در صورت عدم دریافت بورسیه قادر به تامین هزینه ها خواهند بود. به عبارت دیگر مطابق قیمت های سال 2020، هزینه زندگی در گرجستان، بدون احتساب اجاره مسکن، 23% از کم تر از ایران است و اجاره ماهیانه مسکن در گرجستان نیز حدود 40% از ایران ارزان تر است. به علاوه به دلیل پایین بودن نسبی نرخ تورم در گرجستان، در مقایسه با ترکیه و برخی کشورهای دیگر، قیمت اجاره و سایر کالاها و خدمات افزایش چشم گیری نخواهد داشت.

میزان دقیق اجاره مسکن در گرجستان با توجه به شهری که مسکن مورد نظر در آن واقع گردیده، امکانات مسکن، سال ساخت آن و غیره متفاوت خواهد بود. در جدول ذیل متوسط نرخ اجاره مسکن در گرجستان در سال 2020 بیان شده است:

نوع مسکن متوسط نرخ اجاره ماهانه در گرجستان طی سال 2020 به دلار آمریکا
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای بزرگ گرجستان $331.55
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای کوچک گرجستان $215.09
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای بزرگ گرجستان $646.49
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای کوچک گرجستان $422.60

البته ممکن است برخی افراد ترجیح بدهند ملکی خریداری کنند تا لازم نباشد هر ماه اجاره پرداخت نمایند؛ در جدول ذیل نرخ خرید مسکن در گرجستان نیز مشخص شده است:

نوع مسکن قیمت خرید مسکن در گرجستان در سال 2020 به دلار آمریکا
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای بزرگ گرجستان $1064.48
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای کوچک گرجستان $586.05

شرایط اجاره مسکن در گرجستان به مرور زمان

اگرچه در حال حاضر تعداد افراد بیکار در گرجستان تقریبا بالا است و بسیاری از گرجی ها پس از اتمام تحصیلات خود این کشور را به مقصد اروپا یا آمریکا، ترک می کنند، آینده بهتری در انتظار آن است. در واقع در سال های گذشته عوامل مختلفی منجر شده که میزان تولید ناخالص داخلی گرجستان افزایش پیدا کند و یکی از آن ها صنعت توریسم است. رونق صنعت توریسم در گرجستان سبب شده قیمت املاک نیز شرایط رو به رشدی داشته باشد در نتیجه خرید ملک در این کشور را نمی توان تصمیمی نادرست دانست. علاوه بر رشد اقتصادی و بیشتر شدن تعداد گردشگرانی که از گرجستان دیدن می کنند، نرخ تورم نیز عامل دیگری است که منجر به بیشتر شدن قیمت ها خواهد شود. برای بررسی بهتر این موضوع در نمودار ذیل نرخ تورم در گرجستان طی چند سال بررسی شده است:

نرخ تورم در گرجستان

مقایسه شرایط اجاره مسکن در گرجستان و ترکیه

هزینه های زندگی در گرجستان و ترکیه تقریبا برابر است هرچند نرخ اجاره مسکن در گرجستان حدود 50% گران تر از کشور ترکیه می باشد. در جدول ذیل نرخ اجاره منزل در ترکیه طی سال 2020 بیان شده است:

نوع مسکن متوسط نرخ اجاره ماهانه در ترکیه طی سال 2020 به دلار آمریکا
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای بزرگ در ترکیه $241.60
آپارتمان 1 خوابه در شهرهای کوچک در ترکیه $149.20
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای بزرگ در ترکیه $409.21
آپارتمان 3 خوابه در شهرهای کوچک در ترکیه $253.43

مقایسه مهاجرت به ترکیه و گرجستان

بهترین راه برای مهاجرت به هر دو کشور ترکیه و گرجستان از طریق تحصیل است، علی الخصوص زمانی که فرد بتواند از یکی از دانشگاه های با رنکینگ بالای این کشورها پذیرش بگیرد. اما به دلایل مختلفی انتخاب ترکیه به عنوان مقصد، از گرجستان بهتر است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • رنکینگ جهانی دانشگاه های ترکیه از جمله دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه کوچ، بهتر از دانشگاه های گرجستان است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در سطح گسترده تری فراهم است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه غالبا پایین تر از گرجستان است.

در واقع در سال 2020 شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند سالیانه بین 600$ تا 1500$ (دلار آمریکا) می باشد و شهریه دوره هایی که به زبان ترکی استانبولی تدریس می گردد نیز سالیانه بین 240$ تا 750$ (دلار آمریکا) است. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به گرجستان یا ترکیه از طریق تحصیل می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

2.5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “شرایط اجاره مسکن در گرجستان

 1. نجفی گفت:

  قبلا مطالعه ای از کشور گرجستان نداشتم
  ولی کشور خوبی به نظر میاد واگر کسی بتونه در این کشور مسکن خریداری کنه وشغلی ایجاد کنه میتونه راحت زندگی کنه

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر نیاز به راهنمایی داشتید در خدمتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *